Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Το οτι τα φυτα αρχισαν να παιρνουν τα πανω τους δεν σημαινει οτι αναπτυσσονται κιολας. Απλα ηταν σε κουτια και τωρα ειναι μεσα σε νερο.

Τα in vitro ειναι emersed καλλιεργια και γι αυτο τα βλεπεις και τοσο μικρα,αλλη αναπτυξη και εικονα εχουν τα emersed  και αλλη τα κανονικα, τα submersed δηλαδη.

Παμε στα ψαρια τωρα,αν θες να βαλεις ψαρια που δεν θελουν ροη,εσυ δεν μπορεις να τα βαλεις σε ενυδρειο με ροη...τα ταλαιπορεις ετσι τα ψαρια.Οπωτε πρεπει να κοψεις την ροη αν θες καρδιναλιους και να αφησεις μονο το φιλτρο με χαμηλη ροη.

Κώστα μου μαζί δεν λέγαμε άλλο ανατάραξη άλλο κυκλοφορία;

 

Ο κυκλοφορητής ο μικρός είναι στην επιφάνεια για οξυγόνωση. Άρα σε τι επηρεάζει μέσα το ψάρι;

 

Xρόνια πολλά Κώστα ότι επιθυμείς!

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λίπανση τι ώρα να την ρίχνω;

 

Εγώ θα τα έχω ανοιχτά 16.00-12.00 τα φώτα. Πρώι λείπω δουλειά οπότε δεν μπορώ να λιπαίνω πχ 4 παρά. Να ρίχνω το πρωί πριν φύγω;

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μου μαζί δεν λέγαμε άλλο ανατάραξη άλλο κυκλοφορία;

 

Ο κυκλοφορητής ο μικρός είναι στην επιφάνεια για οξυγόνωση. Άρα σε τι επηρεάζει μέσα το ψάρι;

 

Xρόνια πολλά Κώστα ότι επιθυμείς!

 

Ευχαριστω Ευθυμη.

Εννοω να μη βαλεις τον κυκλοφορητη και να γυρισεις το φιλτρο να κανει μονο αναταραξη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Ευθυμη.

Εννοω να μη βαλεις τον κυκλοφορητη και να γυρισεις το φιλτρο να κανει μονο αναταραξη.

Kοίτα να παρτάρεις λίγο απόψε που είναι Σάββατο :P :P

 

Eντάξει! Για την ώρα της λίπανσης δεν μου είπες! Ανοίγουν 4 τα φώτα αλλά δεν θα μπορώ να ρίχνω πχ λίγο πιο πριν . Να ρίχνω 9 9μιση που φεύγω από το σπίτι;

 

υγ. Η rotundifolia ξεκίνησε αμυδρά να δείχνει έλειψη αζώτου νομίζω , ξεκινάω σήμερα ΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Δίλλημα μεταξύ rasbora harlequin και cardinals !!! Δεν μπορώ να αποφασίσω και με δυσκολεύει και η μυρωδιά του δωματίου από τα special blend  :blink:  :blink:  :blink:

 

To ph μου είναι στο 6,4. Αυτό μάλλον είναι δουλειά του υποστρώματος.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Δίλλημα μεταξύ rasbora harlequin και cardinals !!! Δεν μπορώ να αποφασίσω και με δυσκολεύει και η μυρωδιά του δωματίου από τα special blend  :blink:  :blink:  :blink:

 

To ph μου είναι στο 6,4. Αυτό μάλλον είναι δουλειά του υποστρώματος.

Να ξέρεις οτι τα rasboras συνηθίζουν καμια φορά να πηδούν εξω,αν εχεις ανοιχτο ενυδρειο. Οταν ειχα σε ανοιχτο ενυδρειο ειχα βρει δυο ψαρακια αποξηραμενα το πρωι στο πατωμα και αλλη μια φορα την ωρα που εκλεισαν τα φωτα πηδηξαν δυο εξω παλι αλλα ημουν εκει και τα προλαβα.
Link to comment
Share on other sites

Καλή παρατήρηση! Ανοιχτό έχω:)

Link to comment
Share on other sites

Τα λιπάσματα μπορείς να τα ρίχνεις όταν σχολάς. Έτσι κι αλλιώς τα φυτά δεν παίρνουν κατευθείαν μπροστά όταν ανάψουν τα φώτα.

Σχετικά με τα ψάρια, από δικές μου παρατηρήσεις, οι καρδινάλιοι μόνο μία φορά έτυχε να ανέβουν "σχεδόν" στην επιφάνεια για φαΐ, είχα ταΐσει bloodworms και αν δεν τα μουλιάσεις δεν βυθίζονται.

Βέβαια είχα κλείσει και τα 2 φίλτρα για να μην τα κυνηγάνε.

Άρα δεν θα έχεις πρόβλημα με την κυκλοφορία, αρκεί να μην την έχεις στραμμένη εντελώς στον βυθό.

Πχ. εγώ με μικρό εσωτερικό φιλτράκι για ανατάραξη και το spray bar του εξωτερικού φίλτρου να κοιτάει ελαφρώς επιφάνεια, δεν έχω θέμα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήρα τροφή δεν πήρα καρδινάλιους όμως :P :P :P Ήταν σε άθλια κατάσταση, τελείως ξεθωριασμένοι και με ενδείξεις παρασίτων. Μου είπαν και τα παιδιά εκεί "μην πάρεις" γιατί η παρτίδα ήρθε σε αυτή την πολύ άσχημη κατάσταση.

 

Βρήκα καρδινάλιους που θέλω σε καλή κατάσταση αλλά θα βάλω την Δευτέρα. Απορίες:

 

Τους έχουν από τις γιορτές σε ph βρύσης 7,5-7,6. Εμένα το ph μου αυτή τη στιγμή είναι 6,4 και κατεβαίνουμε κατεβαίνουμε όσο προσθέτουμε co2 το οποίο πραγματικά στο τέλος θα φτάσει τις 3-4 φυσαλίδες/δευτερόλεπτο.

 

Η προσαρμογή πως πρέπει να γίνει για να είμαστε ασφαλής; Μία δίωρη προσαρμογή με την σακούλα όπου θα προσθέτω σφηνάκια νερού μέσα ανά 5 λεπτά είναι εντάξει;;;;;

 

Aπορία νο2. Έχω ρίξει βακτήρια σήμερα, όποιος μπει στο δωμάτιο θα καταλάβει τι εννοώ :D Τι να κάνω μέχρι την Δευτέρα για να τα κρατήσω ζωντανά; Να βάλω μερικά flakes μέσα σε κανένα διχτάκι και να το κρεμάσω στο ενυδρεio; Η δεν παίζει θέμα μέχρι τότε;

 

Kαι..απορία Νο3.. Ξεκινάω την λίπανση. Να διαλύω σε ένα ποτήρι νερό το κάθε ένα και μετά να το βάζω ή απευθείας με τη σύριγγα μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Κακως θα βαλεις αυτα τα ψαρια σε αυτο το νερο...

Ειναι τεραστια η διαφορα του νερου και ουτε το 2ωρο δεν θα φτασει.

Κανονικα θελεις αλλο ενυδρειο και προσαρμογη ημερων.

Link to comment
Share on other sites

Κακως θα βαλεις αυτα τα ψαρια σε αυτο το νερο...

Ειναι τεραστια η διαφορα του νερου και ουτε το 2ωρο δεν θα φτασει.

Κανονικα θελεις αλλο ενυδρειο και προσαρμογη ημερων.

Πρέπει να τους βρω να τους διατηρούν σε πιο χαμηλό Ph; Aς πούμε εκεί μου είπαν πως όλα τα ψάρια ανεξαιρέτως τα έχουν σε βρύσης.

 

Απαντήστε μου και στα υπόλοιπα για να τα βάλω σε μία σειρά.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Eπίσης, μου είπανε από εκεί που πήρα το υπόστρωμα να μην κάνω λίπανση γιατί το υπόστρωμα που είναι ενεργό έχει αφήσει στη στήλη του νερού θρεπτικά.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο; Eίμαι έτοιμος να ρίξω για πρώτη μέρα για αυτό σας ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά ξεκίνησα από σήμερα. Ακολουθώ την συμβουλή σας ότι όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο.

 

Για να μαθαίνουμε και εμείς οι νέοι πείτε μου όμως. Ισχύει πως αν παίζεις με καθαρό υπόστρωμα χωρίς  χαλίκι από πάνω είσαι οκ και με την στήλη του νερού για κάποιο διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φυτά κάνουν όλα pearling εκτός από τα In vitro , δείχνουν να έχουν μπει δυνατά στο παιχνίδι αλλά. Έλειψη αζώτου παρουσιάστηκε σε κάποια φύλλα στην rotundifolia. 

 

Μήπως μέχρι να βάλω τα ψαράκια να ρίχνω κάθε μέρα nitrogen; Ζητάνε φαγητό νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και 3 κούμπες επιφάνεια . Οι 2 ήταν απαυτές που δεν είχα αφήσει σχεδόν καθόλου βαμβάκι. Η άλλη είχε. Τις πήρα και τις έβαλα πίσω στα αυγά τους. Tσίτωσα λίγο αλλά κάθησα και παρατήρησα και νομίζω ξέρω γιατί συμπεριφέρεται έτσι.

 

Αυτή ξεκίνησε να απλώνει. Και τα ποδαράκια της τα βλέπω που έχουν φύγει αριστερά , πάνω δεξιά οπουδήποτε αλλά ακόμα δεν έχουν πιάσει κάτω να ριζώσουν. Την τραβάνε όσο μεγαλώνουν και μέχρι να ριζώσει η μεγαλύτερη επιφάνεια της (φτάνει λέει 10 cm) ουσιαστικά αυτοξεφυτεύεται. Νομίζω πως όταν απλώσει και γαντζώσει σε όλο το πλάτος της δεν θα έχει τέτοιο θέμα. Κράτησα και λίγο βέβαια πετροβάμβακα γιατί δεν ήθελα να έχω πολύ βαμβάκι στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κλείσεις το co2 και να αναβάσεις την ανατάραξη ώστε να φύγει όλο το co2 και να ανέβει το ph. Αυτό βέβαια εφόσον το ph σου δεν είναι πεσμένο λόγω υποστρώματος όπως λες, αλλιώς σε βλέπω για μεγάλη προσαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κλείσεις το co2 και να αναβάσεις την ανατάραξη ώστε να φύγει όλο το co2 και να ανέβει το ph. Αυτό βέβαια εφόσον το ph σου δεν είναι πεσμένο λόγω υποστρώματος όπως λες, αλλιώς σε βλέπω για μεγάλη προσαρμογή.

Άμα δεις Άγγελε πόσο ανατάραξη έχω..

 

Σε αυτό το setup είπα να παίξω με πολύ co2 αλλά και με πολύ οξυγόνο και όχι όπως στο προηγούμενο που είχα την ελάχιστη δυνατή. 

 

Τώρα τρέχω 150 φυσαλίδες το λεπτό με πράσινο checker και 3η μέρα ενυδρείου..!

 

Δεν έχω πρόβλημα αν χρειαστεί να κάνω μεγάλη προσαρμογή το θέμα είναι να μην την ακούσουν. Τραγική ειρωνία αυτού είναι πως το ιδανικό τους ph είναι εκεί που το έχω εγώ  και όχι εκεί που τους κρατάνε στα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Aφού το ξενύχτησα είπα να κάνω και μερικές μετρήσεις στο ενυδρείο. Τώρα αν εσείς καταλάβετε από αυτό που θα σας πω διαφωτίστε με και εμένα.

 

Το Ph μου το βγάζω 6,4.

Γενική σκληρότητα 4

Ανθρακική σκληρότητα 5

 

Αυτό με βάση τον πίνακα του CO2 βγάζει πάνω από 55ppm.

Ο checker είναι πράσινος ανοιχτό όχι κοντά στο κίτρινο πάντως και η ανατάραξη πολύ υψηλή.

 

Αν τώρα καταλαβαίνετε πως προκύπτει αυτό πείτε και σε εμένα γιατί εγώ νομίζω πως υπάρχει κάποιο λάθος στο παραπάνω.

 

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ευθύμη, το περίεργο είναι που η ανθρακική είναι μικρότερη απ τη γενική, μήπως τα μπέρδεψες κι είναι το αντίθετο; Η ανθρακική είναι κομμάτι της γενικής, περιέχεται σ αυτή, δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη! Εξάλλου έχε υπόψιν σου ότι τα υγρά τεστ του εμπορίου δε μετράνε καθ αυτού την ανθρακική σκληρότητα, επίσης μην ξεχνάς ότι έχεις υπόστρωμα που έχεις πει ότι κατεβάζει το pH άρα ο πίνακας κι η αντιστοιχία του πάει περίπατο. Στο παρόν σου ενυδρείο, πιστεύω κι αν είμαι λάθος θα διορθώσουν οι έμπειροι μποστανάδες, ότι για το διοξείδιο πλέον η μόνη σου ένδειξη θα πρέπει να είναι το drop checker. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι το υποστρωμα κατεβαζει το ph.

Το υποστρωμα που το κανει αυτο ειναι το fluval stratum.

Link to comment
Share on other sites

Σε 2η μέτρηση το KH το έβγαλα 4,5. 

 

Φοβάμαι πως τo checker της jbl δεν υπολογίζει σωστά από ΚΗ 5 και κάτω.

 

Στις πληροφορίες πάνω στην συσκευασία στο υπόστρωμα  γράφει. "Adjusts ph level and maintain KH level."  "Προσαρμόζει το επίπεδο ph και διατηρεί την KH".

 

Μήπως πάνω σε αυτό μπορούμε να διακρίνουμε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν περιπτώσεις που η kh είναι μεγαλύτερη της gh, το είχα πάθει και εγώ στο 15λιτρο.

Η απάντηση βρίσκεται στο ποστ του Κων/νου. Με λίγη αναζήτηση θα βρεις και τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Σε 2η μέτρηση το KH το έβγαλα 4,5. 

 

Φοβάμαι πως τo checker της jbl δεν υπολογίζει σωστά από ΚΗ 5 και κάτω.

 

Στις πληροφορίες πάνω στην συσκευασία στο υπόστρωμα  γράφει. "Adjusts ph level and maintain KH level."  "Προσαρμόζει το επίπεδο ph και διατηρεί την KH".

 

Μήπως πάνω σε αυτό μπορούμε να διακρίνουμε κάτι;

Αυτο δεν σημαινει οτι ριχνει το ph.

Το ph σου εχει πεσει τοσο πολυ γιατι ριχνεις πολυ co2,150 φυσαλιδες το λεπτο ειναι πολυ.

Υπαρχει περιπτωση τα ψαρια σου να εχουν θεμα οξυγονου.

Link to comment
Share on other sites

To fluval stratum οπως και ολα τα ενεργα υποστρωματα κατεβαζουν gh kh ph....

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και 3 κούμπες επιφάνεια . Οι 2 ήταν απαυτές που δεν είχα αφήσει σχεδόν καθόλου βαμβάκι. Η άλλη είχε. Τις πήρα και τις έβαλα πίσω στα αυγά τους. Tσίτωσα λίγο αλλά κάθησα και παρατήρησα και νομίζω ξέρω γιατί συμπεριφέρεται έτσι.

 

Αυτή ξεκίνησε να απλώνει. Και τα ποδαράκια της τα βλέπω που έχουν φύγει αριστερά , πάνω δεξιά οπουδήποτε αλλά ακόμα δεν έχουν πιάσει κάτω να ριζώσουν. Την τραβάνε όσο μεγαλώνουν και μέχρι να ριζώσει η μεγαλύτερη επιφάνεια της (φτάνει λέει 10 cm) ουσιαστικά αυτοξεφυτεύεται. Νομίζω πως όταν απλώσει και γαντζώσει σε όλο το πλάτος της δεν θα έχει τέτοιο θέμα. Κράτησα και λίγο βέβαια πετροβάμβακα γιατί δεν ήθελα να έχω πολύ βαμβάκι στο ενυδρείο.

χαχα... και που εισαι ακομα... :P

Αργοτερα , λιγο να την αφησεις ακλαδευτη, θα την δεις ολη μαζι στην επιφανεια... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...