Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Ωχ...δεν είναι μόνο τα λεφτά αλλά είναι και η ταλαιπωρία ...

 

Σχετικά με την διάχυση ποια είναι η πρόταση σου; Ότι μου πεις για καλύτερο θα ακολουθήσω.

Βάλε καμιά φωτό του ενυδρείου για να τον βοηθήσεις στην απόφασή του.  Άμα δεν το δει κιόλας πως θα κρίνει για να σου πει τι είναι καλύτερο;:P

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά φωτό του ενυδρείου για να τον βοηθήσεις στην απόφασή του.  Άμα δεν το δει κιόλας πως θα κρίνει για να σου πει τι είναι καλύτερο; :P

Πονηρός είσαι εσύ :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι προτείνω να μη σου ξανααπαντησει κανενας μεχρι να ανεβασεις φωτο :) ( εγω παντως εχω εναν inline διαχυτη κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος)

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

boycottage στο θεμα τωρα :D

Link to comment
Share on other sites

Πριν με μποϊκοτάρετε ...:P απαντήστε μου σε κάτι.

 

Μέχρι την Κυριακή που θα ξεκινήσω κανονική λίπανση να βάλω νιτρικά και κάλιο;

Link to comment
Share on other sites

Μην απαντήσει κανείς! :P

Link to comment
Share on other sites

Μην απαντήσει κανείς! :P

ααα εσείς παίζετε  βρώμικα τότε, ωραία λοιπόν αφού δεν έχει προσδιοριστεί ακριβώς τι φωτογραφία αναζητάτε , πετάω ελάχιστο τυράκι και περιμένω την 1η απάντηση! αχαχχαχα

post-61846-0-23051900-1463670790_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αααα, ωραίο λάστιχο!!!

Τι τυράκι, αυτό είναι ροκφόρ :D.

Την άλλη φορά τράβα φώτο απ' την τουαλέτα, με ζουμ :P.

Βγάλε ρε μια από μπροστά!

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φωτοπερίοδος σήμερα 8 ωρών , δεν έριξα τίποτα απολύτως τελικά ούτε νιτρικά , ούτε βακτήρια. Το Σάββατο όλα και πιθανότατα και τα πρώτα ψαράκια!

 

Αυτό που βρήκα θετικό είναι ότι από τις πρώτες ώρες τα φυτά ξεκίνησαν ένα απαλό pearling.

 

2 παρατηρήσεις που κάνω για θέματα που συζητάγαμε:

 

To diffuser το γυάλινο το έβαλα κάτω από την έξοδο αλλά παρόλα αυτά ελάχιστες μου φυσάει μέσα:P  Οι περισσότερες κολάνε πάνω της από την κάτω μεριά. 

 

O checker στις 90 φυσαλίδες τώρα κάπως πρασίνισε. Λογικά λόγω φυτών με μεγαλύτερες απαιτήσεις ζητάνε περισσότερο co2. Θα δω και το βράδυ που φτάνει και αν τυχόν κιτρινίζει και θα ανεβάσω.

 

Τέλος, είπα να παίξω και εγώ με υψηλότερη ανατάραξη για οξυγόνωση αλλά τοποθέτησα την έξοδο στο κέντρο του ενυδρείου να φυσάει σχεδόν στην ευθεία απέναντι. Κάπως όπως έχουν και τα ada τα Pipes. 

Αυτό που νομίζω είναι πως δεν έχω καλή κυκλοφορία στο βυθό αλλά για την ώρα φοβάμαι να δοκιμάσω κάτι μην μου τα πάρει σβάρνα.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: 

 

Αν πειράζει που δεν φυσάει μέσα τις φυσαλίδες από τη στιγμή που ο checker είναι πράσινος.

Αν πειράζει που κάνω 8ωρη φωτοπερίοδο χωρίς να ρίχνω απολύτως τίποτα. Υπενθυμίζω έχω τον άνθρακα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Και να ρίξεις, θα τα κρατήσει ο άνθρακας. Αφού το ξέρεις και το τόνισες ο ίδιος ότι έχεις άνθρακα.

Το ποτηράκι, στρίψρ το λίγο ώστε να πάει πιο "προς τα μέσα" του ενυδρείου, μην είναι κολλητά στο τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Και να ρίξεις, θα τα κρατήσει ο άνθρακας. Αφού το ξέρεις και το τόνισες ο ίδιος ότι έχεις άνθρακα.

Το ποτηράκι, στρίψρ το λίγο ώστε να πάει πιο "προς τα μέσα" του ενυδρείου, μην είναι κολλητά στο τζάμι.

Άγγελε δεν ήξερα πως μπορεί να κρατήσει νιτρικά.

 

Τελικά μέσα τις φυσάει! Έκλεισα τις 2 λάμπες και τότε φάνηκε! Με τον φωτισμό μου δεν φαίνεται τίποτα! Απλά τις φυσάει ενώ έχουν φτάσει ήδη ψηλά γιατί έχω ψηλά την έξοδο για ανατάραξη.

 

Δεν ξέρω πως θα συνδιάσω καλή κυκλοφορία και χαμηλότερα αλλά και ανατάραξη.. Ίσως η παρουσία ενός μικρού κυκλοφορητή  για την ανατάραξη και το φίλτρο χαμηλότερα για κυκλοφορία;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως λες το έχω κάνει. Το κανονικό φίλτρο αναλαμβάνει την κυκλοφορία και ένα μικρό εσωτερικό την ανατάραξη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως λες το έχω κάνει. Το κανονικό φίλτρο αναλαμβάνει την κυκλοφορία και ένα μικρό εσωτερικό την ανατάραξη.

Oπότε λέω να βάλω έναν μίνι κυκλοφορητή στο ύψος που είναι τώρα η έξοδος του φίλτρου για να κάνει την ανατάραξη και το φίλτρο να το κατεβάσω λίγο πιο χαμηλά για να κυκλοφορεί το νεράκι μέσα.

 

Εν τω μεταξύ είμαι στις 80 φυσαλίδες και ο checker μου είναι σκούρος πράσινος. Στο προηγούμενο στήσιμο που είχα πολλά φυτά στις 80 φυσαλίδες γινόταν σχεδόν κίτρινος. Δεν θέλω να φανταστώ τι απαιτήσεις σε co2 θα έχει όταν ξεκινήσει η ανάπτυξη των φυτών :P

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι λίγο κουλό αυτό που θα πω αλλά παίζει από την 2η μέρα να έχουν αρχίσει να αναπτύσσονται τα φυτά χωρίς νιτρικά και χωρίς τίποτα;

 

Το λέω γιατί το ranunculus που ήταν In vitro ξεπετάχτηκε και της κούμπα τα περιφερειακά κλαδάκια άρχισαν να προχωράνε.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα Ευθυμη αναπτυσσονται ετσι κι'αλλιως.Τωρα αν υπαρχει ελλειψη νιτρικων υποθετω οτι μπορει να κιτρινισουν αλλα δεν σημαινει οτι σταματαει η αναπτυξη.Μεχρι μα γινουν βεβαια αυτα μπορει να εχουν βρει νιτρικα με τον κυκλο ή με nitrogen και να πανε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα Ευθυμη αναπτυσσονται ετσι κι'αλλιως.Τωρα αν υπαρχει ελλειψη νιτρικων υποθετω οτι μπορει να κιτρινισουν αλλα δεν σημαινει οτι σταματαει η αναπτυξη.Μεχρι μα γινουν βεβαια αυτα μπορει να εχουν βρει νιτρικα με τον κυκλο ή με nitrogen και να πανε μια χαρα

Και pearling από το 1ο μισάωρο φτου φτου μη το ματιάσω.

 

Θα αρχίσω τη λίπανση Κυριακή , περιμένω τον Κωνσταντίνο να κάνει τα μαγικά του και να μου βγάλει με μία μετατροπη το πρόγραμμα της ΕΙ  !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις pearling απο το πρωτο μισαωρο που γεμισες το ενυδρειο τοτε αυτο που ειδες δεν ειναι pearling.

Επισης χλωμο να αναπτυσσονται μεσα σε 2 μερες και φυτα τα οποια ηταν emersed.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και pearling από το 1ο μισάωρο φτου φτου μη το ματιάσω.

 

Θα αρχίσω τη λίπανση Κυριακή , περιμένω τον Κωνσταντίνο να κάνει τα μαγικά του και να μου βγάλει με μία μετατροπη το πρόγραμμα της ΕΙ  !!!

 

Γιατί εσύ δεν είσαι καλός στους υπολογισμούς; Χα χα δεν είναι τίποτα βρε και μένα ο nicpapa μου άνοιξε τα μάτια τι ppm βάζει το κάθε λίπασμα της seachem σε συγκεκριμένα λίτρα οπότε κι εγώ μετατροπή έκανα και το προσάρμοσα στα δικά μου δεδομένα και από κει και πέρα ανεβοκατεβάζω ανάλογα τις συνθήκες, για παράδειγμα όταν ξανάστησα το ενυδρείο απ την αρχή έβαζα ακριβώς τις μισές ποσότητες από πριν αφού δεν είχα ούτε το 30% της φυτομάζας που είχα πριν ανοίξει, τώρα που πέρασε σχεδόν μήνας και αφού δε βλέπω άλγες και τα φυτά έχουν πάρει τα πάνω τους ανεβάζω σταδιακά, το ίδιο θα κάνεις κι εσύ τώρα που είσαι στην αρχή. 

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις pearling απο το πρωτο μισαωρο που γεμισες το ενυδρειο τοτε αυτο που ειδες δεν ειναι pearling.

Επισης χλωμο να αναπτυσσονται μεσα σε 2 μερες και φυτα τα οποια ηταν emersed.

Τι είναι; Αφού το ξεχωρίζω ρε συ το co2 από το Pearling.  Φεύγει διαφορετικά λόγω βάρους . Αλλά αν δεν είναι αυτό τότε τι είναι; Δεν εννοώ από τότε που γέμισα το ενυδρείο. Δεν εννοώ τις φυσαλίδες του 1ου γεμίσματος. Μιλάω για την επόμενη μέρα και την μεθεπόμενη!!! Όταν έγινε φωτοπερίοδος κανονική!

 

H alternanthera emerged τίποτα , το ranunculus όμως έχει ανοίξει δεν ξέρω πως να στο πω ακριβώς. Άνοιξαν τα κλαράκια πήρανε απόσταση από εκεί που ήταν κολημένα.

 

Εδώ να πω κάτι για τα in vitro φυτά που δεν το ήξερα. Στην ουσία είναι πυκνοφυτεμένες συστάδες αλλά μωρά. Δηλαδή μεγαλώνοντας γίνονται πυκνά όπως πχ αν είχες κλαδέψει 1-2 φορές. Αυτό το διάβασα στην dennerle αλλά το βλέπω και στο φυτό. Είναι πολλά βρέφη φυτάκια σαν κολημένα μεταξύ τους!

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας λίγο να φτιάξω την κυκλοφορία (διάβασα πως γενικά η κούμπα χρειάζεται) αλλά και να έχω ταυτόχρονα καλή ανατάραξη για οξυγόνωση έκανα το εξής.

Έβαλα έναν μινι  κυκλοφορητή ούτε καν φαίνεται ψηλά για να κάνει την ανατάραξη. Δυστυχώς δεν μπορώ να τον βάλω φουλ γιατί κάνει τρομερό θόρυβο επειδή μπουκώνει με co2. Ευτυχώς στη 2η σκάλα είναι ανεκτό.

Την έξοδο του φίλτρου την χαμήλωσα λίγο όχι πάρα πολύ όμως συμμετέχει στην ανατάραξη αλλά κυκλοφορεί και μέσα το νερό περισσότερο. Να πω βέβαια πως δεν βλέπω να κουνιούνται τα φυλλαράκια στον βυθό αλλά φοβάμαι να την βάλω χαμηλότερα μη μου πάρει παραμάζωμα τις κούμπες.

 

Εφόσον δεν έχετε παρατηρήσεις στο παραπάνω έχω τις εξής ερωτήσεις.

 

Πιθανότατα και ίσως και σήμερα βάλω καρδινάλιους :) :) :)  Αυτοί δεν αγαπάνε την ροή. Τι κάνουμε και πως καταλαβαίνουμε αν είναι ανεκτή ή όχι;

Άλλαξα νερό παλι γιατί κάνω συχνές αλλαγές. Από λάθος έσκασε κάτω δυνατά , τσουπ πάρτη στην επιφάνεια ένα ματσάκι κούμπα. Επειδή όμως θα κάνω μεγάλες αλλαγές και η στάθμη θα πέφτει κάτι πρέπει να βρω ώστε να σκάει εκεί το νερό και να μην έχω θέμα. Οπως πχ αυτό που βεντουζάρουν σε κάτι βίντεο και γεμίζουν εκεί για να χύνεται απαυτό.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Πως το γεμίζεις το ενυδρείο; Κάτι μου λέει ότι ο τρόπος σου δεν είναι σωστός και δεν θα αρέσει και στα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε με κυκλοφορητή γεμίζω..

 

Επειδή όμως έχει μικρό μανομετρικό με ταλαιπωρεί.

 

Αν έχεις καμία πρόταση φτηνού κυκλοφορητή η αντλίας πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα λέω να ξυπνήσω και να πάω να κάνω πολύ ωραία πραγματάκια όπως το να ρίξω τα βακτηριάκια μου και να πάω να πάρω τα πρώτα ψαράκια!!!

 

Επειδή λοιπόν είναι ωραία πράγματα , μη βαριιέστε και ξεκινάτε απόψεις!!!

 

Είμαι σχεδόν με τα μπούνια για καρδινάλιους!!! Θέλω έτσι μικρά ψαράκια που να συνηθίζουν να κοπαδιάζουν , να μην πειράζουν ούτε κατά διάνοια τον βυθό, ούτε για ξάπλες γιατί είμαστε σε επίφοβα στάδια και να είναι όμορφα!

 

Ακούω λοιπόν γνώμες!

 

Είμαι 70% καρδινάλιους

20 αρλεκίνους rasbora trigonistigma

5% άλλο είδος τέτρα (phantom red ίσως)

5% Άλλο!

 

Ακούω !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι; Αφού το ξεχωρίζω ρε συ το co2 από το Pearling.  Φεύγει διαφορετικά λόγω βάρους . Αλλά αν δεν είναι αυτό τότε τι είναι; Δεν εννοώ από τότε που γέμισα το ενυδρείο. Δεν εννοώ τις φυσαλίδες του 1ου γεμίσματος. Μιλάω για την επόμενη μέρα και την μεθεπόμενη!!! Όταν έγινε φωτοπερίοδος κανονική!

 

H alternanthera emerged τίποτα , το ranunculus όμως έχει ανοίξει δεν ξέρω πως να στο πω ακριβώς. Άνοιξαν τα κλαράκια πήρανε απόσταση από εκεί που ήταν κολημένα.

 

Εδώ να πω κάτι για τα in vitro φυτά που δεν το ήξερα. Στην ουσία είναι πυκνοφυτεμένες συστάδες αλλά μωρά. Δηλαδή μεγαλώνοντας γίνονται πυκνά όπως πχ αν είχες κλαδέψει 1-2 φορές. Αυτό το διάβασα στην dennerle αλλά το βλέπω και στο φυτό. Είναι πολλά βρέφη φυτάκια σαν κολημένα μεταξύ τους!

 

Το οτι τα φυτα αρχισαν να παιρνουν τα πανω τους δεν σημαινει οτι αναπτυσσονται κιολας. Απλα ηταν σε κουτια και τωρα ειναι μεσα σε νερο.

Τα in vitro ειναι emersed καλλιεργια και γι αυτο τα βλεπεις και τοσο μικρα,αλλη αναπτυξη και εικονα εχουν τα emersed  και αλλη τα κανονικα, τα submersed δηλαδη.

Παμε στα ψαρια τωρα,αν θες να βαλεις ψαρια που δεν θελουν ροη,εσυ δεν μπορεις να τα βαλεις σε ενυδρειο με ροη...τα ταλαιπορεις ετσι τα ψαρια.Οπωτε πρεπει να κοψεις την ροη αν θες καρδιναλιους και να αφησεις μονο το φιλτρο με χαμηλη ροη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...