Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

καλημερα! Γιατι δεν κοβεις λιγο το μπαστουνι να κοντηνει?

Kαλημέρα,

 

Είναι ο σωλήνας της φλούβαλ ο πλαστικός. Δεν θα γίνει θρύψαλα αν τον κόψω;

Link to comment
Share on other sites

Οχι κοβεται πολυ ευκολα,και εγω τον ιδιο εχω

Link to comment
Share on other sites

Mερικές παρατηρήσεις-δυσκολίες που βρήκα από το 1ο γέμισμα και μπορεί να βοηθήσουν κάποιον που ενδιαφέρεται να κάνει scape.

 

Τα αυτοσχέδια φρακτάκια των τάπερ δεν απέτυχαν τελείως. Κάτι κάνουνε. Παρ'όλα αυτά δεν κατάφεραν να κρατήσουν το scape σε  όλα τα σημεία. Υπάρχουν σημεία που το scape έκατσε λίγο. Δεν με απογοητεύει αυτό γιατί σε γενικές γραμμές κρατήσανε. Αλλά το περίμενα..

 

Cuba. Δεν είχα φυτέψει ξανά. Μου έβγαλε το λάδι. Πανέμορφη αλλά μέχρι να καταλάβω πως πρέπει να κρατάω λίγο υαλοβάμβακα έχασα περίπου 1 γλαστράκι (την καθάριζα τελείως). Μετά είδα την τεχνική της τρόπικα και ήταν σαφώς ευκολότερο αλλά και πάλι ήθελε δεύτερο χέρι για να την κρατήσω κάτω πρωτού τραβήξω την λαβίδα.

 

Υπόστρωμα prodibio. Ωραία κοκκομετρία , παρόμοιο με το ADA. Το βρήκα λίγο ελαφρύ αλλά αυτό το παρατήρησα μόνο με την κούμπα όπου τα ριζίδια είναι μια σταλιά και μου έφυγε κάποιες φορές. Έρχεται και με μία πολυτέλεια τα βακτήρια υποστρώματος που τα έβαλα με σύρριγα μέσα αφού τελείωσα το στήσιμο. Κανονικά αυτά μόνα τους έχουν περίπου 20 ευρώ αλλά τα δίνει δώρο εδώ και 1 διάστημα που προωθεί το υπόστρωμα.

 

In vitro φυτά.

Ότι πήρα In vitro ηταν βρέφη. Μιλάμε για τόσο μωρά φυτά που το φύτεμα τους έγινε εξίσου δύσκολο σαν την κούμπα. Για μένα δεν αξίζει η διαφορά που έδωσα . Αξίζει ίσως μόνο αν κάποιος πάρει όλα μα όλα τα φυτά του in vitro.

 

Fissidens pad. Δεν αξίζουν εκτός αν κάποιος θέλει να τα βάλει στον πάτο ή σαν Moss wall. Έχεις δίκιο rasta εμένα δεν κάνανε για τη δουλειά που τα θέλω. 

 

Pogostemon helferi. Δεν το βλέπω πολύ τριγύρω και απορώ! Τόσο όμορφο χρώμα σε πράσινο φυτό δεν έχω ξαναδει! 

 

Αυτές είναι οι πρώτες λίγων ωρών ταπεινές μου παρατηρήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Οχι κοβεται πολυ ευκολα,και εγω τον ιδιο εχω

Πώς τον έκοψες Κοσμά; Δεν είμαι πολύ καλός στα μαστορέματα είμαι λίγο άτσαλος:)

Link to comment
Share on other sites

Με μια φαλτσετα.Την ζεστενεις λιγο στο γκαζακι και κοβετε πολυ ευκολα.Αν δεν εχεις φαλτσετα με ενα μαχαιρι καλο.Ή πριονακι-οτι εχεις ειναι πολυ απλο,τον υιο μου να βαλω μπορει :D

Link to comment
Share on other sites

Με μια φαλτσετα.Την ζεστενεις λιγο στο γκαζακι και κοβετε πολυ ευκολα.Αν δεν εχεις φαλτσετα με ενα μαχαιρι καλο.Ή πριονακι-οτι εχεις ειναι πολυ απλο,τον υιο μου να βαλω μπορει :D

Θα τα καταφέρω που θα πάει ..:P Μαζί σας που έμπλεξα έχω γίνει μαστόρι :D Να δεις που θα ξεκινήσω και τα DYI!

 

Φαλτσέτα δεν έχω , κανένα μαχαίρι οδοντωτό που κόβει θα βρω σίγουρα. Αυτό δεν το ζεσταίνω όμως ε;

Link to comment
Share on other sites

Θα τα καταφέρω που θα πάει .. :P Μαζί σας που έμπλεξα έχω γίνει μαστόρι :D Να δεις που θα ξεκινήσω και τα DYI!

 

Φαλτσέτα δεν έχω , κανένα μαχαίρι οδοντωτό που κόβει θα βρω σίγουρα. Αυτό δεν το ζεσταίνω όμως ε;

Μακρυα εισαι για DIY -ουτε να το γραφεις δεν ξερεις :D  Αμα ειναι καλο και κοβει δεν θελει ζεσταμα.Σαν να κοβεις ψωμι-δοκιμασε πρωτα σε μια ακρη αν φοβασε

Link to comment
Share on other sites

Μακρυα εισαι για DIY -ουτε να το γραφεις δεν ξερεις :D  Αμα ειναι καλο και κοβει δεν θελει ζεσταμα.Σαν να κοβεις ψωμι-δοκιμασε πρωτα σε μια ακρη αν φοβασε

XAXAXAXXAAXAXXAAXAXAXXXX ναι DIY αυτό τέλοσπάντων !!! Έτσι λες; Τώρα που θα σου ετοιμάσω chiller θα δεις άτιμε!!!!!

 

Εντάξει θα το κόψω έτσι και ελπίζω να πιάσει γιατί και τα ανταλλακτικά πανάκριβα είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Αμα ετοιμασεις chiller κρατησε μου 2 θα στα πληρωσω :hehe

Link to comment
Share on other sites

Και 2 ακόμα πραγματάκια και κλείνουμε για την ώρα.

 

Μέχρι την Κυριακή θα τρέχω τον άνθρακα  οπότε δεν θα κάνω καμμία λίπανση. Για αυτόν τον λόγο σκέφτομαι να μην ανοίγουν μέχρι τότε και τα 3 φωτιστικά αλλά μόνο το διπλό. Σωστός;

 

Και 2ον , έβαλα 60-70 φυσαλίδες /δευτερόλεπτο co2 από χτες. Ξεκίνησα με λίγες δηλαδή. Σωστά δεν έκανα; Και ανεβάζω με τις ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Και 2 ακόμα πραγματάκια και κλείνουμε για την ώρα.

 

Μέχρι την Κυριακή θα τρέχω τον άνθρακα  οπότε δεν θα κάνω καμμία λίπανση. Για αυτόν τον λόγο σκέφτομαι να μην ανοίγουν μέχρι τότε και τα 3 φωτιστικά αλλά μόνο το διπλό. Σωστός;

 

Και 2ον , έβαλα 60-70 φυσαλίδες /δευτερόλεπτο co2 από χτες. Ξεκίνησα με λίγες δηλαδή. Σωστά δεν έκανα; Και ανεβάζω με τις ημέρες.

 

Tωρα που δεν εχεις ζωντανα μεσα , κανε συχνες αλλαγες, και οταν λεω αλλαγες πολλές... :)

Mερα παρα μερα κανε 50% για 2-3 εβδομαδες.

Το co2 βαλε το παραπανω εφοσον δεν εχεις ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι φως και co2 χωρίς λιπάσματα είναι λάθος. Οι ελλείψεις θα εμφανιστούν πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Tωρα που δεν εχεις ζωντανα μεσα , κανε συχνες αλλαγες, και οταν λεω αλλαγες πολλές... :)

Mερα παρα μερα κανε 50% για 2-3 εβδομαδες.

Το co2 βαλε το παραπανω εφοσον δεν εχεις ζωντανα.

Nικο να βάζω αντιχλώριο σε αυτές τις αλλαγές; Χρειάζεται;

Απλά όταν θα ξεκινήσω τα special blend (σύντομα δηλαδή) μετά δεν θα πρέπει να κάνω αλλαγές νερού νομίζω. Θα πρέπει να τα βάλω και 3η 4η μέρα να βάλω ψαράκια!

 

Σχετικά με τα νιτρικά τι προτείνεις; Να βάλω από τώρα νιτρικά ή να τα ξεκινήσω από την Κυριακή που θα ξεκινήσει η λίπανση;

 

Εγώ πάλι πιστεύω ότι φως και co2 χωρίς λιπάσματα είναι λάθος. Οι ελλείψεις θα εμφανιστούν πιο γρήγορα.

E λίγες μέρες είναι Άγγελε ,μέχρι την Κυριακή για να τραβήξει ο άνθρακας τα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Λιπανση κανονικα....

Αν και τωρα στην αρχη θα βλεπεις οτι τα φυτα πηγαινουν καλα, θα οφειλεται στο καινουριο υποστρωμα.

Δεν τα ξερω τα  special blend...

Για το φιλτρο απλα μπολι και τελειωσε...

Για τις αλλαγες νερου ρε συ , αντιχλωριο...

Δεν ξερω εκει τι χλωριο εχετε στην βρυση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να ξοδεψεις αντιχλωριο βαλε ενα κυκλοφοριτη σε λειτουργια απο την προηγουμενη μερα σε ενα βαρελι με νερο και κανε τις αλλαγες σου

Link to comment
Share on other sites

Οταν σας τα λεω δεν με πιστευεται...οτι λεω τα εχω περασει προσωπικα πιο πριν.

Στο ειπα απο την αρχη για τα pad και στο ειπα και για την κουμπα,ελπιζω να μην την βρεις καμια μερα ολη στην επιφανεια.

Καμια φωτο θα δουμε?Εχουμε φτασει 15 σελιδες και ακομα απλα φανταζομαστε πως μπορει να ειναι το ενυδρειο σου. :P

Link to comment
Share on other sites

Λιπανση κανονικα....

Αν και τωρα στην αρχη θα βλεπεις οτι τα φυτα πηγαινουν καλα, θα οφειλεται στο καινουριο υποστρωμα.

Δεν τα ξερω τα  special blend...

Για το φιλτρο απλα μπολι και τελειωσε...

Για τις αλλαγες νερου ρε συ , αντιχλωριο...

Δεν ξερω εκει τι χλωριο εχετε στην βρυση.

Λίπανση κανονικά αλλά από Κυριακή και μετά γιατί αν την κάνω από τώρα θα μου τα τραβήξει όλα ο άνθρακας. Σωστά δεν λές;

 

Bακτήρια είναι γιατί έλεγα να στρώσω εξαρχής. Μου είπανε γραπτώς πως από την 1η δόση μπορούν να τοποθετηθούν τα πρώτα ψάρια. Μετά έχει 8η μέρα την 2η δόση και συνεχίζει κάπως έτσι. Μπόλι Νίκο έχω στην γεννήστρα αλλά το φοβάμαι λίγο. Είναι τίγκα στην green beard η γεννήστρα από τότε που την μπόλιασα με υλικό του 1ου στησίματος.

Οκ , αντιχλώριο κανονικά . Έχω φίλτρο στην βρύση αλλά δεν δεσμεύει τελείως το χλώριο για τα μικρόβια κλπ ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να γραψω,εχω την εντιπωση πως τα in vitro φυτα ειναι ολα emersed και γι αυτο τα βλεπεις και μικρα.

Οπωτε αν δεις οτι χαλανε,μη σου κανει εντιπωση γιατι οταν περνας φυτα απο emersed σε submersed κατασταση τα τα φυτα περνανε σοκ και αρχιζουν να χαλανε.Επισης καποια μπορει να ειναι διαφορετικα οταν περασουν στην submersed κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν σας τα λεω δεν με πιστευεται...οτι λεω τα εχω περασει προσωπικα πιο πριν.

Στο ειπα απο την αρχη για τα pad και στο ειπα και για την κουμπα,ελπιζω να μην την βρεις καμια μερα ολη στην επιφανεια.

Καμια φωτο θα δουμε?Εχουμε φτασει 15 σελιδες και ακομα απλα φανταζομαστε πως μπορει να ειναι το ενυδρειο σου. :P

4 το πρωί άνοιξα τα pads προκειμένου να υλοποιήσω αυτή τη φάντασία που είχα και με τη φαντασία έμεινα :P :P Όπως το είχες πει , εκτός από το ότι φαίνεται δεν μπορεί αυτό το πράγμα να ταιριάξει αρμονικά στην πέτρα. Κρίμα τα 15 ευρώ γιατί δεν ξέρω τι να την κάνω. Και στην πλάτη να την κολήσω άκυρο θα είναι. Θα πάρω κανονική fissidens από το site που μου είχες στείλει και θα την βάλω με την κόλα.

 

Και στην κούμπα σε σκεφτόμουν όταν μου έφευγε επί ένα 20 λεπτο επιφάνεια :D :D Το καθάριζα τέρμα και άφηνα κάτι ριζάκια μια σταλιά και δεν γινόταν με τίποτα.. Ας είναι καλά το youtube μετά :P Τώρα νομίζω πως δεν πρέπει να την πειράξω για αρκετό καιρό προκειμένου να κάτσει με μία σχετική ασφάλεια στο υπόστρωμα. 

 

Θα δείτε ναι ,θέλω πολύ να σας δείξω :) Aπλά θέλω να βγάλω με μία κάμερα της προκοπής και όχι το κινητό γιατί είναι κρίμα να αδικήσω τα χρώματα του!!!

 

Για τα In vitro απογοητεύτηκα λίγο να σου πω την αλήθεια. Δεν ξέρω πως θα εξελιχτούν αλλά δεν θα το έκανα ξανά. Πολύ μπελάς για το τίποτα.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειχα ξαναπει για την κουμπα,μη περιμενεις να ριζωσει καλα,δεν εχει ριζα για κατι τετοιο και ξηλωνεται για πλακα.Ακομα και οι γαριδες μπορει να στην ξηλωσουν.

Αν κανει την αρχη και ξηλωθει,εστω και λιγο,την πατησες,μετα τελος,θα φυγει ολη οπως ειναι. Ωραιο φυτο αλλα δεν αξιζει..χιλιες φορες μοντε καρλο που ειναι πιο ευκολο και ιδιο σε οψη.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειχα ξαναπει για την κουμπα,μη περιμενεις να ριζωσει καλα,δεν εχει ριζα για κατι τετοιο και ξηλωνεται για πλακα.Ακομα και οι γαριδες μπορει να στην ξηλωσουν.

Αν κανει την αρχη και ξηλωθει,εστω και λιγο,την πατησες,μετα τελος,θα φυγει ολη οπως ειναι. Ωραιο φυτο αλλα δεν αξιζει..χιλιες φορες μοντε καρλο που ειναι πιο ευκολο και ιδιο σε οψη.

Εννοείς πως ενώνεται με τον καιρό οπότε αν φύγει από κάπου φεύγει και παραδίπλα κλπ και έμπλεξες;

 

Στην τρόπικα είδα περίμενε 60 μέρες για να την τριμμάρει. Αυτό όμως είναι σχετικό και ανάλογα το ενυδρείο ε;

 

Ναι είναι πολύ όμορφη η άτιμη... Ελπίζω να πάει καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Οσο μεγαλωνει γινεται ενα κομματι,οπωτε αν φυγει καπου μετα ξηλωνεται ολη και οτι ξηλωνεται δεν ξαναφυτευεται να ξερεις...

60 μερες? Καλα,μολις της δωσεις φως,πολυ co2 και λιπασματα θα δεις..Μολις γινει χαλι,καθε εβδομαδα θα πρεπει να κλαδευεις για να την κρατας πολυ χαμηλη αλλιως οι ριζες της θα χαλανε γιατι το φως δεν θα φτανει μεχρι εκει.

Link to comment
Share on other sites

Οσο μεγαλωνει γινεται ενα κομματι,οπωτε αν φυγει καπου μετα ξηλωνεται ολη και οτι ξηλωνεται δεν ξαναφυτευεται να ξερεις...

60 μερες? Καλα,μολις της δωσεις φως,πολυ co2 και λιπασματα θα δεις..Μολις γινει χαλι,καθε εβδομαδα θα πρεπει να κλαδευεις για να την κρατας πολυ χαμηλη αλλιως οι ριζες της θα χαλανε γιατι το φως δεν θα φτανει μεχρι εκει.

Εντάξει θα φροντίσω να είμαι τυπικός με την συντήρηση να μην την αφήνω να ψηλώνει και θα πάρω και ένα κυρτό ψαλίδι γιατί νομίζω με το ίσιο που έχω δεν γίνεται.

 

Ναι οπότε αν γινόταν αυτό το κακό σενάριο θα έπρεπε να αγοράσω πάλι και να βάλω σε όλη την περιοχή που ξυλώθηκε; Βλέπω εν τω μεταξύ πως βάζουν μέχρι και σκουπάκι και κάνουν και δείχνει να κρατάει. Μάλλον το κάνουν πολύ απαλά. Αξίζει πάντως να βάζεις σκουπάκι στο χαλί;

 

Και κάτι ακόμα Κώστα,

 

Μετά και την συζήτηση μας για το co2 σκέφτομαι να κάνω μία παραγγελία και να πάρω καλύτερο διαχυτή. Είμαι μεταξύ εξωτερικού ριάκτορα και atomizer. Εσύ ποιο από τα 2 προτείνεις;

Για το 1ο το μόνο που με ανησυχεί είναι μήπως κάνει θόρυβο γιατί το εχω στο δωμάτιο μου.

Link to comment
Share on other sites

Μολις σου ξηλωθει σε ενα σημειο,αν δεν εχει ξηλωθει παντου,κοβεις το σημειο και φυτευεις καινουρια.

Αν εχει αρχισει να ξηλωνεται και πιο κατω...τοτε την ξηλωνεις ολη και ξεκινας απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Μολις σου ξηλωθει σε ενα σημειο,αν δεν εχει ξηλωθει παντου,κοβεις το σημειο και φυτευεις καινουρια.

Αν εχει αρχισει να ξηλωνεται και πιο κατω...τοτε την ξηλωνεις ολη και ξεκινας απο την αρχη.

Ωχ...δεν είναι μόνο τα λεφτά αλλά είναι και η ταλαιπωρία ...

 

Σχετικά με την διάχυση ποια είναι η πρόταση σου; Ότι μου πεις για καλύτερο θα ακολουθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...