Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Εγώ θα μείνω σε 2 πράγματα, εκ των οποίων το ένα απ' τα δύο αναφέρθηκε ήδη απ' τον Κώστα.

 

1) Γίνεται να πάνε οι φυσαλίδες σε όλα τα φυτά; Όχι.

2) Τι γίνεται αν έχεις ενυδρείο μεγάλου μήκους και ψάρια όπως καρδινάλιους πχ. που δεν θέλουν δυνατή ροή; Πως θα πετύχεις σωστή και ομοιόμορφη κατανομή σε όλα τα φυτά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα μείνω σε 2 πράγματα, εκ των οποίων το ένα απ' τα δύο αναφέρθηκε ήδη απ' τον Κώστα.

 

1) Γίνεται να πάνε οι φυσαλίδες σε όλα τα φυτά; Όχι.

2) Τι γίνεται αν έχεις ενυδρείο μεγάλου μήκους και ψάρια όπως καρδινάλιους πχ. που δεν θέλουν δυνατή ροή; Πως θα πετύχεις σωστή και ομοιόμορφη κατανομή σε όλα τα φυτά;

Με τον ριάκτορα που κυκλοφορεί το διοξείδιο μαζί με το νερό και μάλιστα επί τάδε φορές ο κάθε κυκλοφορητής λογικά το διοξείδιο δεν το "λούζονται" όλα τα φυτά; 

Link to comment
Share on other sites

Ο Τom Barr που χρησιμοποιούμε και την δική του μέθοδο λίπανσης γιατί πιστεύει λοιπόν πως η myst διάχυση είναι καλύτερη; Έχεις δει την αναφορά του;

 

Εχεις να μου πεις επιχειρηματα? Εγω σου ειπα τα δικα μου.

Δηλαδη προσπαθεις να μου πεις οτι καλυτερη διαχυση ειναι ο κεραμικος που στελνει τις φυσαλιδες κατευθειαν πανω,απ οτι ο ριακτορας που τις διαλυει τελειως και το co2 παει ομοιομορφα σε ολο το ενυδρειο?

Προσωπικα δεν εχω να πω κατι παραπανω,οτι ειχα να πω το ειχα με επιχειρηματα.

Απο κει και περα οπως σου ειπα,δεν εχει ουσια να το συζηταμε αλλο απο τη στιγμη που διαβασες,εβγαλες τα συμπερασματα σου και αποφασισες.

Link to comment
Share on other sites

Oκ κανείς δεν έχει πει όμως κάτι τόση ώρα.

 

 

Τελικά η περιεκτικότητα που έχουμε στο νερό και το τι δείχνει ο checker δεν παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο;

 

Είτε πιάνεις 30 ppm με ριάκτορα είτε 30 ppm με κεραμικό και κυκλοφορητή είτε 30 Ppm με κεραμικό και τις φυσαλίδες να φεύγουν πάνω το ίδιο πράγμα δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Με τον ριάκτορα που κυκλοφορεί το διοξείδιο μαζί με το νερό και μάλιστα επί τάδε φορές ο κάθε κυκλοφορητής λογικά το διοξείδιο δεν το "λούζονται" όλα τα φυτά; 

Ο Αγγελος εννοει πως θα το πετυχεις αυτο με τον κεραμικο που απλα οι φυσαλιδες πανε μονο πανω,εκτος και αν το βαλεις κατω απο την εξοδο του φιλτρου ωστε να τις στελνει παντου.

Αλλα το δευτερο δεν ειναι οτι το αποτελεσμα ειναι του κεραμικου,αλλα του φιλτρου που τις σπρωγνει παντου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oκ κανείς δεν έχει πει όμως κάτι τόση ώρα.

 

 

Τελικά η περιεκτικότητα που έχουμε στο νερό και το τι δείχνει ο checker δεν παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο;

 

Είτε πιάνεις 30 ppm με ριάκτορα είτε 30 ppm με κεραμικό και κυκλοφορητή είτε 30 Ppm με κεραμικό και τις φυσαλίδες να φεύγουν πάνω το ίδιο πράγμα δεν είναι;

 

Τα 30ppm μπορεις να τα πιασεις με λιγοτερες φυσαλιδες αν εχεις ριακτορα γιατι τις σπαει καλυτερα απο τον κεραμικο.

Παλι στο ιδιο καταληγουμε...

Link to comment
Share on other sites

Oκ κανείς δεν έχει πει όμως κάτι τόση ώρα.

 

 

Τελικά η περιεκτικότητα που έχουμε στο νερό και το τι δείχνει ο checker δεν παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο;

 

Είτε πιάνεις 30 ppm με ριάκτορα είτε 30 ppm με κεραμικό και κυκλοφορητή είτε 30 Ppm με κεραμικό και τις φυσαλίδες να φεύγουν πάνω το ίδιο πράγμα δεν είναι;

 

Ευθύμη πιστεύω όλα είναι σχετικά και στην περίπτωση αυτή θεωρητικά, καταρχήν να μετρήσεις 30ppm δε γίνεται, δεν υπάρχει όργανο που να μπορεί να σου πει πόσα ppm διοξείδιο έχεις, ή υπάρχει κι είναι πανάκριβο, δεν ξέρω δεν έχω γνώση περί τούτου, όμως παίζουν κι άλλα ρόλο και τα περισσότερα δεν τα ξέρουμε και δεν τα υπολογίζουμε. Για το drop checker ίσως να είναι κι η πιο αξιόπιστη μέτρηση κι αυτή όμως κατά προσέγγιση, εγώ έχω εδώ και κάτι μέρες προς το κιτρινωπό το χρώμα του δεν βλέπω όμως πρόβλημα με τα ψάρια που λένε ότι είναι επικίνδυνο, άρα καταλήγουμε πάλι ότι όλα είναι σχετικά. Ο καθένας αποφασίζει και κάνει ό,τι νομίζει ότι του αρέσει ή πιστεύει ότι είναι καλύτερο, εξάλλου νομίζω τα φυτά σου θα το δείξουν και με την πάροδο των χρόνων που θα αποκτάμε εμπειρία όλα αυτά δεν θα μετράνε, το μάτι θα ξέρει πλέον αν έχει επαρκές διοξείδιο, οξυγόνο, λιπάσματα, φωτισμό κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Τα 30ppm μπορεις να τα πιασεις με λιγοτερες φυσαλιδες αν εχεις ριακτορα γιατι τις σπαει καλυτερα απο τον κεραμικο.

Παλι στο ιδιο καταληγουμε...

Ωραία , οπότε εγώ θα έχω τα ίδια αποτελέσματα αν πιάνω 30 Ppm με τι φυσαλίδες να φεύγουν επιφάνεια με κάποιον που χρησιμοποιεί ριάκτορα.

 

Η διαφορά θα είναι πως εγώ θα πετύχω αυτή τη συγκέντρωση ξοδεύοντας παραπάνω co2 απότι ο άλλος με τον ριάκτορα ο οποίος θα χρειάζεται λιγότερο.

 

Το αντιλαμβάνομαι σωστά αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το κυριότερο. Τα υπόλοιπα είναι για να έχουμε να λέμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία που το ψάχνει τόσο το θέμα Εύθυμη δες και https://www.google.gr/search?q=red+sea+co2+reactor+500&client=tablet-unknown&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiXxvGXi-HMAhWMmBoKHZ4YDoIQ_AUIBygB&biw=1024&bih=600

. Έτυχε να τονχρησιμοποιησω για λίγο και είναι πολύ βολικό .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ όσο καιρό είχα τον κεραμικό που δίνει η olympia, οι φυσαλίδες έφευγαν ευθεία επάνω και μαζευόντουσαν στην επιφάνεια.  Βλέποντας το video με τα ενυδρεία που αναφέρει ο Κώστας πιο πάνω μου έκανε εντύπωση που δεν είχε φυσαλίδες.  Επίσης ψάχνοντας κάποια στιγμή για κεραμικό είδα ότι έχει διάφορα μεγέθη (για nano, για 120lt, για 200λτ κοκ).  Εγώ όταν πήρα το co2 από την olympia δε με ρώτησαν πόσα λίτρα ενυδρείο έχω, πράγμα που σημαίνει ότι δίνουν ένα διαχυτήρα σε όλους, ο οποίος μπορεί να είναι για nano ενυδρεία και να μην έκανε απλά για το δικό μου και για αυτό να μην είχα σωστή διάχυση.  

Τέλος στο βίντεο με τα ενυδρεία του Αμανο μου έκανε εντύπωση πως είτε είχε το διαχυτήρα στη μεριά της εξόδου του φίλτρου είτε στην απέναντι είχε πολύ καλή διάχυση και δε φαινόντουσαν φυσαλίδες.

 

 

Πάντως εγώ όταν έβαλα τον reactor είδα μεγάλη διαφορά στη διάχυση, είδα pearling σε συνδυασμό με πιο δυνατό φωτισμό και εξωτερικό φίλτρο τα οποία δεν τα είχα τότε με τον κεραμικό και σταμάτησε η επιφάνεια του νερού να γεμίζει με φυσαλίδες.

Ίσως αν είχα δυνατό φωτισμό και εξωτερικό φίλτρο με τον κλασικό κεραμικό της olympia να είχα καλύτερη διάχυση και pearling σε σχέση με αυτό που είχα πριν (όχι σε σχέση με αυτό που έχω τώρα με το reactor).

 

Γνώμη μου είναι ότι σε  όποια λύση και να πας, από τη στιγμή που θα έχεις co2 δε θα έχεις θέμα με τη διάχυση καθώς και το ενυδρείο δεν είναι και πολύ μεγάλο άρα το co2 θα διαχέεται.  Αν ήταν κανένα ενυδρείο 200 λίτρα τα πράγματα θα ήταν πιο δύσκολα σίγουρα.

 

Εσύ καλά κάνεις και το ψάχνεις πολύ και το μοιράζεσαι μαζί μας, καθώς θεωρώ ότι το θέμα θα ενδιαφέρει πολλούς που ασχολούνται με φυτεμένο.:)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται και αυτό αλλά όπως αναφέρατε και με τον Κώστα στο θέμα σου είναι γκουμούτσα.

Καλύτερα ένα καλό κεραμικό που να κάνει για τα λίτρα του ή reactor, που επίσης είναι εκτός ενυδρείου και δε φαίνεται τίποτα, ειδικά αν έχεις έπιπλο για να μπει από πίσω και να κρυφτεί.  Γλιτώνεις και το έξτρα σωληνάκι του co2 που θα πηγαίνει στο ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμός υψηλού φωτισμού και διοξειδίου απ ό,τι έχω καταλάβει είναι υπεύθυνος για pearling, απ την άλλη σίγουρα ο ριάκτορας κάνει άριστη δουλιά, είναι όμως πανάκεια; Θέλω να πω κοιτούσα πριν κάτι μέρες ένα βίντεο του Τακάσι Αμάνο με όλα τα ενυδρεία σ ένα χώρο και σε όλα το διοξείδιο το διέλυε με κεραμικό διαχυτήρα. Ρίξτε αν θέλετε μια ματιά κι αν δεν χαλάει το νήμα. 

https://www.youtube.com/watch?v=BHxOxaEsxK4

 

Για το pearling.. co2 , λιαπασματα, δυνατος φωτισμος και καλή οξυγονωση του νερου. 

Εξαρταται και το φυτο, το ποσο γρηγορα μεγαλωνει.

Στην ουσια τι γινεται στο pearling?

To νερο δεν μπορει να αποροφησει αλλο το οξυγονο , και γιαυτο βλεπουμε να  φευγουν φυσαλιδες οξυγωνου.

Οπως και περισσοτερο pearling εχουμε την ημέρα της αλλαγης νερου.

 

 

Για δες και τι φυτα κραταει στα ενυδρεια, γενικα δουλευουν με ευκολα φυτα, για ppmd λιπανση.

Ο φωτισμός τους ειναι χαμήλός.

 

Ο Τom Barr που χρησιμοποιούμε και την δική του μέθοδο λίπανσης γιατί πιστεύει λοιπόν πως η myst διάχυση είναι καλύτερη; Έχεις δει την αναφορά του;

Γιατι στο ενυδρειο του τοτε εχει reactor? :P

 

Που το διαβασες αυτο?

Μηπως ελεγε οτι βοηθαει στην μη αναππυξη των αλγεων?

 

Με τον ριάκτορα που κυκλοφορεί το διοξείδιο μαζί με το νερό και μάλιστα επί τάδε φορές ο κάθε κυκλοφορητής λογικά το διοξείδιο δεν το "λούζονται" όλα τα φυτά; 

 

Ναι αφου το αποροφα το νερο μεσα, αρκει να εχεις καλη κυκλοφορια, και να μην ειναι πνιγμενα γενικα τα φυτα.

Αν μετρησεις με μηχανημα , στο νερο δεν υπαρχει παντου ιδια ποσοτητα co2 ...

 

 

Oκ κανείς δεν έχει πει όμως κάτι τόση ώρα.

 

 

Τελικά η περιεκτικότητα που έχουμε στο νερό και το τι δείχνει ο checker δεν παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο;

 

Είτε πιάνεις 30 ppm με ριάκτορα είτε 30 ppm με κεραμικό και κυκλοφορητή είτε 30 Ppm με κεραμικό και τις φυσαλίδες να φεύγουν πάνω το ίδιο πράγμα δεν είναι;

 

Το ιδιο πραγμα ειναι... πανω κατω. :)

Γενικα σκεψου , οι φυσαλιδες αποροφουντε απο το νερο, το νερο σε εκεινο το σημειο οπου εχει αποροφησει το Co2  δεν θα πρεπει να εχει κυκλοφορια ωστε να παει στα  φυτα?

Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν οι φυσαλιδες.

Γιαυτο και σε κανενα ενυδρειο δεν εχω ποτηρακια.

Τα ποτηρακια θελουν συχνη συντηρηση γιατι πιανουν βρωμια επάνω.

Ο reactor απο την αλλη, εχω να τον ανοιξω απο τοτε που τον εφτιαξα... χρονο+.

Δεν εχεις φυσαλιδες μεσα....

 

Αυτο με το pearling ,οτι εχεις καλυτερο με φυσαλιδες αποκλειεται...

 

Για ριξε μια ματια στις φωτος μολις τις εβγαλα, και το το ενυδρειο ειναι ακομη στην μεση του φωτισμου.

 

DSC_9583_zpsoae74drl.jpg

 

DSC_9586_zpssvjmfgwh.jpg

 

DSC_9593_zps8rw8xfgt.jpg

 

DSC_9594_zpshaf7jglo.jpg

 

DSC_9588_zpsavznfz9j.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το drop checker, χρησιμο ειναι και ενα ηλετκρονικο  ph μετρο ...

Σε εμενα επειδη το εχω με ηλεκτροβανα, μπορω και ρυθμιζω με βαση το ph... οχι απο τον πινακα, αλλα επειδη εχω παρατηρησει που πανε καλυτερα τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα για 1 σαλιγκάρι με όνομα Military helmet snail κατάμαυρο! Θεωρείται λέει το καλύτερο αλγοφάγο σαλιγκάρι που υπάρχει και δεν ξεφεύγει σε πληθυσμούς.

 

Το γνωρίζει κανείς; Noμίζω Ελλάδα σε μαγαζί δεν το έχω δει πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχει αν το θες http://caridina.gr/product_info.php?products_id=227

A βλέπεις που το λέει και εκεί πως είναι ο καλύτερος καθαριστής που υπάρχει;

 

Aπλά δεν έχω καπάκι και αν είναι σαν τους νερίτες πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Οπως επισης και τα αυγα ΜΕΓΑΛΟ προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Οπως επισης και τα αυγα ΜΕΓΑΛΟ προβλημα

Kάνει αβγά όπως τα zebra;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω,για να ειναι nerite....λογικα ετσι κανει

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ναι.

Απ οσο ξερω ολα τα nerite τα ιδια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ναι.

Απ οσο ξερω ολα τα nerite τα ιδια ειναι.

Tότε όχι..δεν λέει να γεμίσω αυτά τα αβγά..

 

Κρίμα γιατί παντού διαβάζω πως είναι το καλύτερο αλγοφάγο που υπάρχει και θα με βοηθούσε!

Link to comment
Share on other sites

Θα σε βοηθουσε που? Στις αλγες που μπορει να εχεις? Και που ξερεις οτι τρωει ολες τις αλγες και τι αλγη μπορει να εχεις εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Σε τι να σε βοηθησει Ευθυμη.Ακομα δεν ξεκινησες-αλγες ονειρευεσαι? :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...