Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Θα σε βοηθουσε που? Στις αλγες που μπορει να εχεις? Και που ξερεις οτι τρωει ολες τις αλγες και τι αλγη μπορει να εχεις εσυ?

Γράφει πως τρέφεται με όλες τις άλγες που υπάρχουν !!! Δεν βρήκα διευκρίνιση αν έχει προτίμηση κάπου.

 

Κοίτα ρε Κώστα άλγες θα έχω. Δεν γίνεται σε φουλ φυτεμένο να μην παρουσιάσω άλγες. Μακάρι δηλαδή ρε συ φίλε να πάει τόσο jet...

 

Όπως και να χει ένα clean group θα το έχω :P 

Link to comment
Share on other sites

Σε τι να σε βοηθησει Ευθυμη.Ακομα δεν ξεκινησες-αλγες ονειρευεσαι? :D

Αυτές έρχονται σαν εφιάλτες στον ύπνο μου δεν φταίω εγώ τς τς τς !!!

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη κανενα αλγοφαγο δεν υπαρχει που να τρωει ολες τις αλγες...αν βγαλεις κλαδοφορα,κανενα δεν θα την φαει.

Ολα τα αλγοφαγα τρωνε καποιες απο τις αλγες,καποια τρωνε καποια ειδη,αλλα τρωνε αλλα ειδη.

Ξεκινας με πολυ λαθος σκεπτικο...Εχεις ενα ενυδρειο το οποιο ακομα δεν εχεις γεμισει καν και ψαχνεις αλγοφαγα...πριν καν βγαλεις αλγες, δεν ξερεις τι αλγη θα βγαλεις και αν, και δεν ξερεις καν αν την αλγη που μπορει να βγαλεις θα την φαει το σαλιγκαρι..

Για να βγαλεις αλγη,παει να πει οτι κατι λαθος εχεις στο ενυδρειο σου.Οπωτε και πρεπει να το βρεις,να το διορθωσεις και να απαλλαγεις απο την αλγη.

Ολες οι αλλες λυσεις ειναι δευτερευων,δεν χρειαζεσαι ουτε αλγοφαγα ουτε τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη κανενα αλγοφαγο δεν υπαρχει που να τρωει ολες τις αλγες...αν βγαλεις κλαδοφορα,κανενα δεν θα την φαει.

Ολα τα αλγοφαγα τρωνε καποιες απο τις αλγες,καποια τρωνε καποια ειδη,αλλα τρωνε αλλα ειδη.

Ξεκινας με πολυ λαθος σκεπτικο...Εχεις ενα ενυδρειο το οποιο ακομα δεν εχεις γεμισει καν και ψαχνεις αλγοφαγα...πριν καν βγαλεις αλγες, δεν ξερεις τι αλγη θα βγαλεις και αν, και δεν ξερεις καν αν την αλγη που μπορει να βγαλεις θα την φαει το σαλιγκαρι..

Για να βγαλεις αλγη,παει να πει οτι κατι λαθος εχεις στο ενυδρειο σου.Οπωτε και πρεπει να το βρεις,να το διορθωσεις και να απαλλαγεις απο την αλγη.

Ολες οι αλλες λυσεις ειναι δευτερευων,δεν χρειαζεσαι ουτε αλγοφαγα ουτε τιποτα!

Κώστα σε ευχαριστώ για την θετική ενέργεια και μακάρι να μην χρειαστεί κανένα cleaning crew.

 

Τράβηξα διάφορα για αυτό τώρα είμαι λίγο κάπως με αυτό το θέμα.

 

Πάντως άσχετα με το αν θα έχω άλγες θα βάλω ότος πιο πολύ επειδή είναι πρόκληση η φροντίδα τους :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει 'cleaning crew' στα ενυδρεια γλυκου νερου,αυτα τα κανουν οι θαλασσινοι.

Οποιος το κανει αυτο σε γλυκο,ξεκιναει με λαθος σκεπτικο και γενικα ειναι λαθος κινησεις αυτες.

Αν σου βγει αλγη,βρισκεις τι φταιει και το διορθωνεις,απλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν ξέρεις αν συμβαδίζει σε σκληρότητες με τα ψάρια που θα βάλεις. Αν βάλεις ψάρια με χαμηλό ph και χαμηλή gh, θα έχεις πρόβλημα με όλα τα σαλιγκάρια καθώς θέλουν σκληρό νερό για να μην χαλάει το καβούκι τους.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν ξέρεις αν συμβαδίζει σε σκληρότητες με τα ψάρια που θα βάλεις. Αν βάλεις ψάρια με χαμηλό ph και χαμηλή gh, θα έχεις πρόβλημα με όλα τα σαλιγκάρια καθώς θέλουν σκληρό νερό για να μην χαλάει το καβούκι τους.

 

Δεν υπαρχει 'cleaning crew' στα ενυδρεια γλυκου νερου,αυτα τα κανουν οι θαλασσινοι.

Οποιος το κανει αυτο σε γλυκο,ξεκιναει με λαθος σκεπτικο και γενικα ειναι λαθος κινησεις αυτες.

Αν σου βγει αλγη,βρισκεις τι φταιει και το διορθωνεις,απλα πραγματα.

Mε αυτή την προοπτική ξεκινάω , βλέπω και διορθώνω απλά είναι κάποια είδη που πέραν ότι μου αρέσουν χρησιμέυουν και σε αυτόν τον τομέα.

Επίσης δεν ξέρεις αν συμβαδίζει σε σκληρότητες με τα ψάρια που θα βάλεις. Αν βάλεις ψάρια με χαμηλό ph και χαμηλή gh, θα έχεις πρόβλημα με όλα τα σαλιγκάρια καθώς θέλουν σκληρό νερό για να μην χαλάει το καβούκι τους.

Σωστή παρατήρηση Άγγελε.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν τα φυτά :) :) :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν τα φυτά :) :) :)

Για πες πιο πολλά. :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Για πες πιο πολλά. :)

Cuba 7 γλαστράκια

alternanthera reinecki mini 

fissidens geppi. 

pogostemon helferi

ranunculus inudantus

rotala rotundifolia 

ludwigia arcuata 

stavrogyne repens 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

 

Cuba 7 γλαστράκια

alternanthera reinecki mini 

fissidens geppi. 

pogostemon helferi

ranunculus inudantus

rotala rotundifolia 

ludwigia arcuata 

stavrogyne repens 

 

:)

 

Άντε καλά φυτέματα.  Περιμένουμε υλικό να δούμε.:)

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όταν πήρα τα πρώτα μου φυτά, έκανα σαν παιδί. Βιαζόμουν τόσο πολύ να τα βάλω που ούτε χλωρίνες ήξερα, ούτε υπερμαγγανικό κάλια. Απλά ήθελα να δω κάτι πράσινο στο ενυδρείο μου :)

Δώσε φώτο...

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όταν πήρα τα πρώτα μου φυτά, έκανα σαν παιδί. Βιαζόμουν τόσο πολύ να τα βάλω που ούτε χλωρίνες ήξερα, ούτε υπερμαγγανικό κάλια. Απλά ήθελα να δω κάτι πράσινο στο ενυδρείο μου :)

Δώσε φώτο...

χααχχα μία από τα ίδια. Δεν έχω φυτέψει τίποτα ακόμα , φτιάχνω μέσα πράγματα. Μου ξεχάσανε και την arcuata θα πάει κανένα 10ημεράκι μετά.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε! και εγω ειπα θα εχεις πεσει με μασκα και βαραχοπεδιλα μεσα να φτιαξεις το aquascape.Απο τις 16.00 ειχες να γραψεις. :P Δηλαδη θα περιμενουμε 10 μερες?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα αυτοσχέδια φρακτάκια από τα πλαστικά τάπερ μου έχουν βγάλει το λάδι.. δεν υπάρχει η ταλαιπωρία τους.. Και δεν ξέρω και αν θα δουλέψουν!!!

 

Με τα μούτρα έχω πέσει προβλέπω να τα λέμε 3-4 τη νύχτα χααχ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα ηδη το ξυπνητηρι στις 4 το πρωι να δω πρωτος τις φωτο σου  :P

Καλη επιτυχια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άμα ή έξοδος και η είσοδος είναι στην ίδια πλευρά του ενυδρείου αποδίδει;

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Το νερό πρέπει να γυρνάει σε όλο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή τα έχω μαζί γιατί δε μπορω να τα βάλω αλλιώς λόγω χώρου, νομίζω ότι γυρνάει καλά το νερό. Δεν έχω παρατηρήσει πως ειναι οταν τα έχεις απέναντι, αλλα επειδή η έξοδος βγάζει ψηλά και η είσοδος τραβάει απο χαμηλά μου φαίνεται ότι έχω καλή κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Aκόμα στα μισά είμαι..

 

Το μετάνιωσα που πήρα κάποια φυτά in vitro.. Έχετε δει baby reinecki alternanthera  ;  Είναι τόσο δύσκολο να την φυτέψεις με φυλλαράκια λίγων χιλιοστών!

Link to comment
Share on other sites

4 παρά και ακόμα έχω δουλειά!

 

Όμως παιδιά γίνεται υπέροχο....δεν το περίμενα να κάτσει τόσο καλά!!!

 

Άμα κάνεις κάτι με υπομονή...

 

Φωτό όχι ακόμα που να σκάσετε :P χαχαχαχα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

05:22 αποστολή εξετελέσθη για απόψε να δω ποιος πάει δουλειά το πρωί...

 

Επιτέλους έφτιαξα αυτό που πάντα ήθελα!!! Σύντομα φωτός!!! Τα χρώματα καταπληκτικά ...το scape του έκανα διάφορες αλλαγές και έδωσα βάθος σε πολλά σημεία του, με λίγα λόγια είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένος για όλες αυτές τις ώρες δουλειάς!

 

Η κούμπα με κούρασε ιδιαίτερα.. Άφηνα και λίγο βαμβάκι όπως δείχνει και στην τρόπικα και με τα πολλά πολλά τα κατάφερα...

 

Τα in vitro είναι τόσο μικρά που σου φεύγει η πίστη!

 

Η fissidens μόνο για την πέτρα ΔΕΝ είναι... (Μέγα Rastafarian)!!! Δεν ξέρω τι να την κάνω!

 

Όλα όμως κομπλέ εκτός από 1 πράγμα που δεν ξέρω τι θα κάνουμε...

 

Η εισαγωγή δεν χωράει να μπει σωστά , το μπαστούνι είναι πολύ μακρύ..Κάποιος μου το χε πει πως παίζει να χω θέμα αλλά είχα βρει μία πατέντα και τελικά στην πράξη δεν βγαίνει. Αν έχετε καμμία ιδέα μοιραστείτε την γιατί τώρα την εισαγωγή την έχω στον αέρα απλά για να φιλτράρει το νερό.

 

Καλημέρες

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! Γιατι δεν κοβεις λιγο το μπαστουνι να κοντηνει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άμα ή έξοδος και η είσοδος είναι στην ίδια πλευρά του ενυδρείου αποδίδει;

Καλημέρα. Εξαρτάται που θα στοχεύει η έξοδος. Αν την στρίψεις διαγώνια κατά μήκος του ενυδρείου μια χαρά θα είναι πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! Γιατι δεν κοβεις λιγο το μπαστουνι να κοντηνει?

Συμφωνώ. Με αυτή την πατέντα μπορεί να έχεις και λίγο δυνατότερη ροή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...