Jump to content

Recommended Posts

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Ήδη ένα ψαράκι δυστυχώς το έχασα. Το βρήκα τίγκα πρησμένο στη κοιλιά ανάσκελα στην επιφάνεια να μη μπορεί να κολυμπήσει.

Δυστυχώς απότι παρατηρώ και οι υπόλοιποι καρδινάλιοι δεν είναι καλά. Αναπνέουν πολύ γρήγορα και βλέπω πως οι κοιλιές τους ξεθωριάζουν- σαν λευκές κοιλήδες πάνω στις κοιλιές. Οι αναπνοές τους επίσης είναι πολύ κακές.

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 96 μοικτα

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): fluval 206

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 εβδομάδες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 8 καρδινάλιοι (τώρα 7)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Συχνές αλλαγές μέχρι να μπουν με προετοιμασία θερμαντήρα αντιχλώριο , ταίσματα 2-3 την ημέρα (τα δέχονται)

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,3

- KH: 3 (αυτό παίζει ακόμα)

- GH: 4-5

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη)0

- ΝΟ3 (νιτρικά):5

- Θερμοκρασία: 25,5

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

 

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Καρδινάλιος

- Ιστορικό Ψαριού: Είναι στο ενυδρείο από το Σάββατο το μεσημέρι 

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):  Τα αναφέρω παραπάνω.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Όχι κάτι που να γνωρίζω.

 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: ΤΙΠΟΤΑ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο ψάρι που μας έλεγες ότι δεν το έβλεπες απ' την αρχή καλά;

2 τεινά παίζουν αν ήταν καλά και έγινε έτσι στο ενυδρείο σου:

1) Και πιο πιθανό: όχι σωστή προσαρμογή.

2) Θα σου έλεγα ότι ευθύνεται ο κύκλος του αζώτου, αλλά μετράς 0 αμμωνία και νιτρώδη.

Με τι τεστ μετράς;

Πάντως είναι μεγάλο μείον να μην έχεις κρυψώνες ή ψηλά φυτά σε φωτοφοβικά ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν dropsy πχ γιατί εμφανισιακά είχε όλα τα συμπτώματα τότε δεν το πήρε εδώ γιατί εγώ το ψάρι το βρήκα σε τελικό στάδιο σαν μπαλόνι. Δεν ξέρω αν ήταν αυτό.

 

Μετράω με υγρά τεστ τα πάντα , api, jbl , salifert δεν πέφτω έξω στις μετρήσεις. Τα ψάρια κάτι έχουν.

 

Στο θέμα κρυψώνες, η αναπνοή παραμένει ίδια και με κλειστά φώτα και με μία λάμπα και γενικά. Τα ψαράκια σε ξεγελούν από το Σάββατο τρώνε πολύ και κινούνται έχουν όρεξη για βόλτα κλπ και από το πουθενά πχ σήμερα ένα κουκουνάρι. Και έχουν να κρυφτούν , δηλαδή θα πάνε και πίσω από τις μεγάλες πέτρες και μέσα στη ροτουντιφόλια που είναι πολύ μεγάλη συστάδα. Αλλά δεν πάνε . Μόνο στον ύπνο αποφασίζουν να απομονωθούν εκεί.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Update.

 

Πρήζονται και τα υπόλοιπα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Φωτο απο το νεκρο ψαρι θα βοηθουσε

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι φτανουν 2 ωρες προσαρμογη απο συνθηκες πετσοπ στο ενυδρειο σου με αυτες τις τιμες.Το θεμα ειναι να παρεις μια γνωμη απο τους εμπειρους για τα υπολοιπα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φωτο απο το νεκρο ψαρι θα βοηθουσε

Δεν έχω..

 

Μηπως τα πηρες αρρωστα;

Δεν ξέρω Παρασκευά , εγώ κοίταξα εκεί τα βασικά και όλα φαινόντουσαν οκ. Και ο Μάκης μαζί μου ήταν , δεν υπήρχε κάτι μεμπτό.

 

Δεν νομιζω οτι φτανουν 2 ωρες προσαρμογη απο συνθηκες πετσοπ στο ενυδρειο σου με αυτες τις τιμες.Το θεμα ειναι να παρεις μια γνωμη απο τους εμπειρους για τα υπολοιπα

Κοσμά μπορεί να θέλει και παραπάνω αλλά αυτά που εμφανίζουν τα ψάρια δεν έχουν να κάνουν τόσο με την προσαρμογή τους όσο με κάτι άλλο. Χτες έβαλα 3 οτοκινκλάκια με την ίδια μέθοδο και είναι πιο ευαίσθητα.Παρόλα αυτά δείχνουν οκ και ξεκίνησαν να τρώνε και να είναι λίγο πιο άνετα.

 

Πόσο Co2 ρίχνεις;

Μήπως να το χαμηλώσεις και να βάλεις αεραντλία;

Μάκη όχι. Το έχω δοκιμάσει και να χαμηλώσω και αεραντλία. Τα ψαράκια δεν έχουν θέμα co2. Ο checker πράσινος και αυτά δεν αναπνέουν ψηλά.

 

 

Παιδιά το θέμα είναι τι κάνω τώρα; Γιατί αν δεν κάνω κάτι και υπάρχει κάτι που κολάει θα τα χάσω όλα ακόμα και τους ότο που οι κακόμοιροι χτες μπήκαν και αμέσως βρήκαν το χρώμα τους κλπ.

 

Πρωινές παρατηρήσεις: Όλα τα cardinal αναπνέουν σαν παλαβα-σφαίρα. Ένα ξεκίνησε να πρήζεται. Δείχνει πολύ χοντρό στη κοιλιά (δεν ήταν έτσι).

 

 

Σχετικά με το neon disease αν είναι αυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι , αλλά νομίζω πως δεν είναι.

 

Ακούω προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι σου'ρθε να βαλεις αλλα ψαρια βρε συ! Επρεπε να περιμενεις αφου απο την αρχη ειδες οτι κατι πηγαινει στραβα.Μπορεις να μου στειλεις πμ το μαγαζι που τα πηρες? Θελω να διασταυρωσω κατι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή πήγαμε παρέα και πήραμε τα ψάρια δεν έδειχναν να έχουν κάποιο πρόβλημα.

Βέβαια και εγώ δεν είμαι ο ειδικός επί του θέματος, αρχάριος...  οπότε δε μπορώ να είμαι και σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Τι σου'ρθε να βαλεις αλλα ψαρια βρε συ! Επρεπε να περιμενεις αφου απο την αρχη ειδες οτι κατι πηγαινει στραβα.Μπορεις να μου στειλεις πμ το μαγαζι που τα πηρες? Θελω να διασταυρωσω κατι

Με τα ψάρια παραμάσχαλα πήγα σπίτι όταν βρήκα το άλλο στην επιφάνεια. Την αυξημένη αναπνοή έβλεπα μόνο , οι μετρήσεις ήταν όλες καλά , το έριξα στον εγκληματισμο. Απότι φαίνεται δεν είναι αυτό. Θα σου στέιλω.

Πάντως επειδή πήγαμε παρέα και πήραμε τα ψάρια δεν έδειχναν να έχουν κάποιο πρόβλημα.

Βέβαια και εγώ δεν είμαι ο ειδικός επί του θέματος, αρχάριος...  οπότε δε μπορώ να είμαι και σίγουρος...

Μάκη ναι. Εγώ μίλησα με τον ιχθυολόγο εκεί. Μου είπε ότι αν ένα είχε πχ dropsy και υποθαλπτόταν δεν θα το βλέπαμε αναγκαία σε τόσο μικρό ψάρι γιατί είναι δυσδιάκριτο. Έγινε αλλαγή περιβάλλοντος και βγήκε.

Τι να πω,είδες και εσύ ότι δύσκολα καταλάβαινες κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να προχωρήσω σε κάποια θεραπεία μελετήστε λίγο το θέμα γιατί από φάρμακα δεν έχω τίποτα και θα πρέπει να πάω να βρω.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συγκεκριμένα μαγαζιά διατείνονται ότι έχουν ιχθυολογο υπάλληλο....

Να ψωνιζετε από μαγαζιά με σιγουριά ότι έχουν προσεγμένα τα ζωντανά.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ συγκεκριμένα μαγαζιά διατείνονται ότι έχουν ιχθυολογο υπάλληλο....

Να ψωνιζετε από μαγαζιά με σιγουριά ότι έχουν προσεγμένα τα ζωντανά.....

Mπορεί και να είχαν πρόβλημα που δεν φαινόταν. Δεν το ξέρουμε αυτό και δύσκολα θα το μάθουμε.

 

Ούτε μπορώ να πάω στο μαγαζί και να τους αρχίσω στο κράξιμο γιατί δεν έχω κραυγαλέα επιχειρήματα ότι από πριν είχαν κάτι οι καρδινάλιοι. 

 

Το θέμα είναι τι κάνω τώρα. Αν μπορώ καπως να τους σώσω , να τους σώσω.

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί και να είχαν πρόβλημα που δεν φαινόταν. Δεν το ξέρουμε αυτό και δύσκολα θα το μάθουμε.

 

Ούτε μπορώ να πάω στο μαγαζί και να τους αρχίσω στο κράξιμο γιατί δεν έχω κραυγαλέα επιχειρήματα ότι από πριν είχαν κάτι οι καρδινάλιοι. 

 

Το θέμα είναι τι κάνω τώρα. Αν μπορώ καπως να τους σώσω , να τους σώσω.

Αρχικα βαλε μας μια φωτο...

Ειναι σαν να παιζουμε τυφλομυγα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα βαλε μας μια φωτο...

Ειναι σαν να παιζουμε τυφλομυγα...

Δεν έχω φωτό Στάθη. Μόνο με βιντεάκι ίσως βλέπατε τις ανάσες τους.

 

Αν τώρα βρω πάλι κάποιον μπαλόνι θα βάλω και φωτογραφία. Τον ημιπεθαμένο χτες δεν τον τράβηξα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Ήδη ένα ψαράκι δυστυχώς το έχασα. Το βρήκα τίγκα πρησμένο στη κοιλιά ανάσκελα στην επιφάνεια να μη μπορεί να κολυμπήσει.
Δυστυχώς απότι παρατηρώ και οι υπόλοιποι καρδινάλιοι δεν είναι καλά. Αναπνέουν πολύ γρήγορα και βλέπω πως οι κοιλιές τους ξεθωριάζουν- σαν λευκές κοιλήδες πάνω στις κοιλιές. Οι αναπνοές τους επίσης είναι πολύ κακές.
 
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 96 μοικτα
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): fluval 206
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 εβδομάδες
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 8 καρδινάλιοι (τώρα 7)
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Συχνές αλλαγές μέχρι να μπουν με προετοιμασία θερμαντήρα αντιχλώριο , ταίσματα 2-3 την ημέρα (τα δέχονται)
 
ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6,3
- KH: 3 (αυτό παίζει ακόμα)
- GH: 4-5
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη)0
- ΝΟ3 (νιτρικά):5
- Θερμοκρασία: 25,5
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
 
 
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Καρδινάλιος
- Ιστορικό Ψαριού: Είναι στο ενυδρείο από το Σάββατο το μεσημέρι 
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):  Τα αναφέρω παραπάνω.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Όχι κάτι που να γνωρίζω.
 
ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: ΤΙΠΟΤΑ

 

 

 

Μια πιθανή αιτία που βλέπω... έχεις ΡΗ 6.3... μένεις Αττική... το μαγαζί λογικά τα είχε σε 7.6-7.8.-

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό παρατήρησα πρώτα. Δεν θά 'πρεπε όμως να βγάλουν πρόβλημα πιο άμεσα από το οσμωτικό σοκ;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ειναι σε τρεις ημερες απο την "προσαρμογη" νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Μια πιθανή αιτία που βλέπω... έχεις ΡΗ 6.3... μένεις Αττική... το μαγαζί λογικά τα είχε σε 7.6-7.8.-

Το ξέρω τόσο τους είχε.

Κι εγώ αυτό παρατήρησα πρώτα. Δεν θά 'πρεπε όμως να βγάλουν πρόβλημα πιο άμεσα από το οσμωτικό σοκ;

Υποτίθεται ότι οσμωτικό σοκ αν όχι στις 24 ώρες τότε στις 48 θα το είχαν βγάλει και θα είχαν χαιρετήσει...Εδώ όμως το σύμπτωμα και ο τρόπος που τον βρήκα πάνω στην επιφάνεια, δηλαδή σαν μπαλόνι μου δείχνει πως κάτι άλλο υποθάλπτεται.

 

Για την προσαρμογή έκανα κουβά και σταγόνα. Μπορεί να μην ήταν αρκετό το ξέρω αλλά ήταν η καλύτερη δυνατή επιλογή που είχα με βάση τα μέσα που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Αδιαφόρησαν σήμερα για το φαγητό για πρώτη φορά.

 

Όλοι αναπνέουν πολύ γρήγορα ειδικά ένας αναπνέει σαν τρελός και είναι να σαν να έχει πρηστεί ολόκληρος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάτι διάβασα για neon disease, αυτή η ασθένεια προσβάλλει -όπως λέει και το όνομά της- τα neon, όχι τα cardinal.

Ευθύμη, μην είσαι σίγουρος ότι είναι πρησμένα από αρρώστια. Οι θηλυκές γενικά είναι πιο πρησμένες, άρα μπορεί αυτό που πέθανε να ήταν θηλυκιά και να μην έχει να κάνει το πρήξιμο.

Άσε τώρα αυτό, πάει. Δώσε βάση στα υπόλοιπα ψαράκια και προσοχή στις μετρήσεις. Απ' τη μέρα που ξεκίνησε να τρέχει αυτό το ενυδρείο, δεν έχεις μετρήσει αμμωνία και νιτρώδη. Κάτι μου βρωμάει...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάτι διάβασα για neon disease, αυτή η ασθένεια προσβάλλει -όπως λέει και το όνομά της- τα neon, όχι τα cardinal.

Ευθύμη, μην είσαι σίγουρος ότι είναι πρησμένα από αρρώστια. Οι θηλυκές γενικά είναι πιο πρησμένες, άρα μπορεί αυτό που πέθανε να ήταν θηλυκιά και να μην έχει να κάνει το πρήξιμο.

Άσε τώρα αυτό, πάει. Δώσε βάση στα υπόλοιπα ψαράκια και προσοχή στις μετρήσεις. Απ' τη μέρα που ξεκίνησε να τρέχει αυτό το ενυδρείο, δεν έχεις μετρήσει αμμωνία και νιτρώδη. Κάτι μου βρωμάει...

Η neon tetra disease προσβαλει ευρυ φασμα ψαριων και οχι μονο τα νεον. Αν δεν γνωριζουμε κατι η δεν ειμαστε σιγουροι καλυτερα να μην το λεμε.

Ευθυμη, το πιο πιθανο απο την περιγραφη σου, να ειναι dropsy. Βαλε ομως επιτελους μια φωτο η ενα βιντεο απο τα υπολοιπα ψαρια και ειδικα απο αυτο που υποψιαζεσαι οτι εχει προβλημα.

Το dropsy ειναι ιος και σαν ιος ειναι μεταδοτικος. Για τους ιους δεν υπαρχει φαρμακο οπως γινεται και με τους ανθρωπους. Η μονη λυση ειναι καλο ανοσοποιητικο. Αυτο επιτυγχανεται με καλες συνθηκες νερου και βιταμινες.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάτι διάβασα για neon disease, αυτή η ασθένεια προσβάλλει -όπως λέει και το όνομά της- τα neon, όχι τα cardinal.

Ευθύμη, μην είσαι σίγουρος ότι είναι πρησμένα από αρρώστια. Οι θηλυκές γενικά είναι πιο πρησμένες, άρα μπορεί αυτό που πέθανε να ήταν θηλυκιά και να μην έχει να κάνει το πρήξιμο.

Άσε τώρα αυτό, πάει. Δώσε βάση στα υπόλοιπα ψαράκια και προσοχή στις μετρήσεις. Απ' τη μέρα που ξεκίνησε να τρέχει αυτό το ενυδρείο, δεν έχεις μετρήσει αμμωνία και νιτρώδη. Κάτι μου βρωμάει...

Άγγελε μετράω βρε πως δεν μετράω. Και πριν λίγο μέτρησα, μετράω τα πάντα. Το νεράκι δεν έχει πρόβλημα.

Επειδή διάβασα και για το Neon disease οι αναφορές λένε ότι χτυπάει όλα τα τετρα άσχετα με την ονομασία του.

 

Η neon tetra disease προσβαλει ευρυ φασμα ψαριων και οχι μονο τα νεον. Αν δεν γνωριζουμε κατι η δεν ειμαστε σιγουροι καλυτερα να μην το λεμε.

Ευθυμη, το πιο πιθανο απο την περιγραφη σου, να ειναι dropsy. Βαλε ομως επιτελους μια φωτο η ενα βιντεο απο τα υπολοιπα ψαρια και ειδικα απο αυτο που υποψιαζεσαι οτι εχει προβλημα.

Το dropsy ειναι ιος και σαν ιος ειναι μεταδοτικος. Για τους ιους δεν υπαρχει φαρμακο οπως γινεται και με τους ανθρωπους. Η μονη λυση ειναι καλο ανοσοποιητικο. Αυτο επιτυγχανεται με καλες συνθηκες νερου και βιταμινες.

Send from the heart of the Amazonas

Έχω προσπαθήσει Θοδωρή αλλά η ανάλυση του βίντεο είναι κάκιστη και δεν φαίνονται εύκολα τα μικρά στοματάκια οι αναπνοές και γενικά οι λεπτομέρειες.

Το νεράκι καθαρό είναι  Το μόνο που μου τη σπάει είναι οι μεταβολές στις σκληρότητες, κυρίως την kH που το ψάχνω λιγάκι και πρέπει να ωριμάσει ο βυθός για να σταματήσουν.

Το ότι αδιαφόρησαν για το φαγητό δυστυχώς ήταν λίγο μαχαιριά γιατί μία ελπίδα ήταν ότι τρώγανε καλά και με βιταμίνες κλπ.

Πριν λίγο μείωσα υπερβολικά-σχεδόν έκλεισα το co2 μήπως και συμβαίνει κάτι με την kh και μαζεύει υπερβολικό διοξείδιο το νερό, πράγμα που αμφιβάλλω γιατί γενικά δεν το είχα ψηλά. Θα δω το πρωί πως θα τους βρω από πλευράς αναπνοής.

Για αυτή την μετάδοση αν είναι αυτό τι μπορώ να κάνω; Θέλω να πω πως ο ιός περιφέρεται στο νερό και πρέπει κάτι να κάνω για να σταματήσουν να κολάνε;

-.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...