Jump to content

Recommended Posts

Kαμμία φορά μιλάμε και σαν "φιλαράκια"  περί ανέμων και υδάτων για το ενυδρείο. Δεν είναι κακό. Εγώ προσωπικά ότιδήποτε έχω αναφέρει σε Pm το έχω ρωτήσει και στα θέματα μου. Αλλιώς ας μπούνε τα pm αποκλειστικά και μόνο για τις αγγελίες. Αναπτύσσονται διαπροσωπικές σχέσεις λόγο του hobby Και είναι απολύτως λογικό να υπάρξει και συζήτηση σε pm.

Εμένα όποτε κάποιος μου έχει στείλει να τον βοηθήσω και βλέπω ξέρω γω μέλος με 0 ή 3 δημοσιεύσεις , του λέω την γνώμη μου και δίνω μία κατεύθυνση με την μικρή μου εμπειρία αλλά του τονίζω να βάλει τους προβληματισμούς του σε θέμα του φόρουμ. Και για να μη χάνονται οι πληροφορίες αλλά και για να μαζέψει γνώμες από τα έμπειρα μέλη.

Δεν θα τον γειώσω όμως με το να μην του απαντήσω καθόλου γιατί είναι αγενές εφόσον έχει μπει στην διαδικασία να στείλει και να ρωτήσει κάτι.

 

Εδω ομως εισαι λαθος Ευθυμη...με το να δωσεις βοηθεια σε καποιον απο πμ μπορει να τον οδηγησεις σε λαθος μονοπατια οπωτε καλυτερα απλα να του πεις να ανοιξει θεμα στο φορουμ.

Εσυ δινοντας του βοηθεια μεσω πμ,δεν σε φιλτραρει κανεις και μπορεις να του πεις οτι ναναι,ενω στα θεματα ολα φιλτραρονται.

Τα πμ δεν ειναι για βοηθεια αλλα για αλλα πραγματα.Για βοηθεια ειναι το φορουμ και τα θεματα του.Το εχεις μπερδεψει λιγο το θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω ομως εισαι λαθος Ευθυμη...με το να δωσεις βοηθεια σε καποιον απο πμ μπορει να τον οδηγησεις σε λαθος μονοπατια οπωτε καλυτερα απλα να του πεις να ανοιξει θεμα στο φορουμ.

Εσυ δινοντας του βοηθεια μεσω πμ,δεν σε φιλτραρει κανεις και μπορεις να του πεις οτι ναναι,ενω στα θεματα ολα φιλτραρονται.

Τα πμ δεν ειναι για βοηθεια αλλα για αλλα πραγματα.Για βοηθεια ειναι το φορουμ και τα θεματα του.Το εχεις μπερδεψει λιγο το θεμα.

Οι συμβουλές που μπορεί να έχω δώσει εγώ προσωπικά μέσω pm περιορίζονται σε "πάρε οπωσδήποτε τεστάκια για το νερό σου", "προσπάθησε να κάνεις αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα" "χρειάζεται φίλτρο και ο μονομάχος" και γενικά είναι όλες τέτοιου τύπου και πάντα ακολουθούνται με μηνύματα τύπου "άνοιξε θέμα στο φόρουμ τα παιδιά θα σε βοηθήσουν και θα σε κατευθύνουν στις απορίες σου. Ρώτα οτιδηποτε ακόμα και αν σου ακούγεται βλακεία". Και δεν τα λέω έτσι τώρα αυτά, οι συζητήσεις μου είναι όλες κρατημένες μέσα και φαίνεται η προτροπή μου για δημόσιο λόγο.

 

Περιορίζομαι λοιπόν σε πάρα πολύ απλά πράγματα , 1ον επειδή δεν είμαι ικανός να δώσω περαιτέρω συμβουλές λόγω απειρίας αλλά και επειδή δεν θα ήθελα να πάρω κάποιο παιδί στο λαιμό μου με κάτι που θα του πω και θα είναι λάθος.

Δεν το έχω μπερδέψει απλά δείχνω ένα παραπάνω ενδιαφέρον σε αυτόν που στο άκυρο με έπιασε να ρωτήσει κάτι επειδή μπορεί να είδε ότι έχω πολλά ποστ και να νόμισε πως είμαι guru.  Kαι μπαίνω στην διαδικασία να απαντήσω ενώ πίστεψε με μπορεί να βαριέμαι οικτρά εκείνη την ώρα να μπω στην διαδικασία.

 

Δηλώνω λοιπόν πως από εδώ και στο εξής η απάντηση μου θα είναι "Άνοιξε θέμα στο φόρουμ"

και επίσης σταματάω και εγώ τα προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις ή απαντήσεις.

 

Και έτσι είμαστε όλοι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Το φως δεν γίνεται να μειωθεί.

 

 

Λογω των φυτων;

Link to comment
Share on other sites

Nαι οκ, αν και είναι ανάλογα τι βακτήρια χρησιμοποιείς. Τα προηγούμενα που είχα δουλέψει στις 4 μέρες ήθελαν ψαράκια. Λειτούργησε απροβλημάτιστα το πράγμα.

Αυτά τώρα από την 1η μέρα υποστηρίζουν ψαράκια. Πάλι ακολούθησα επακριβώς οδηγίες.

Το ενυδρείο δεν στρώνει βουβά όπως έγραψε κάποιος που δεν θυμάμαι. Το ενυδρείο στρώνει κανονικά χωρίς απλά να διαβάζω αμμωνία και νιτρώδη γιατί καταστέλονται από τη φόρμουλα των βακτηριδίων που χρησιμοποιώ.

Αν δεν βάλεις ψαράκια ουσιαστικά πεθαίνουν και τα βακτήρια. Εγώ έβαλα τα ψαράκια αφού μπήκαν οι 2 δόσεις βακτηρίων και τα κρατούσα ζωντανά με τροφή.

 

Συμφωνώ πως δεν μπορώ να κάνω ακόμα κάτι γιατί μπορεί να αποβεί μοιραίο.

Πότε όμως μπορώ πλέον να πω πως είμαστε οκ για περαιτέρω προσθήκες;

 

Eπίσης, να προσθέσω ότι από την προηγούμενη εβδομάδα που μπήκαν τα ψάρια μετράω μόνο νο3 . Είμαι 0 σε αμμωνία και νιτρώδη. Και πίστεψε με βαρέθηκα να μετράω τόσες φορές που τα μέτρησα.

Δεν υπαρχουν βακτηρια που "αναγκαστικα"στις 4 μερες να θελουν ψαρια...

Υπαρχουν και αλλοι τροποι να τρεφονται...

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά από το φως επειδή το έψαξα αρκετά. Έχω ψηλό φωτισμό να υποστηρίζει τα δύσκολα φυτά αλλά μέχρι εκεί. Δεν υπάρχει κάποια υπερβολή.

 

Πάντως πρέπει να πω ότι μπήκε μαύρος φόντος πίσω και δείξανε θετικά δείγματα κινητικότητας. Σαν να τα επηρέασε θετικά το μαύρο στη πλάτη

 

Την Τετάρτη που μας έρχεται θα μπούνε και 2 ψηλά στεμ φυτά τα οποία πιστεύω θα λειτουργήσουν και αυτά πολύ θετικά στην ψυχολογία τους. Τα έχω παραγγείλει έχω βρει που θα τα βάλω και θα δώσουν κρυψωνα αλλά και σκιά.

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

 

Σίγουρα παίζει ρόλο και ότι είναι 7. Αν ήταν 15 θα υπήρχε μεγαλύτερη ασφάλεια μεταξύ τους.

 

Όλα αυτά σε περίπτωση που δεν είναι άρρωστα παιδιά έτσι.

 

Οι 3 ότος που έχω πάντως και είναι πολύ ευαίσθητοί γενικά, μη τους ματιάσω αλλά δείχνουν πολύ καλά. Όχι δραστήριοι τη μέρα γιατί είναι ντροπαλοί αλλά γίνανε κόκκινες οι κοιλίτσες τους άρα τρώνε καλά.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

μην περιμενεις να δεις καμμια τρελη κινητικοτητα απο καρδιναλιους.Το πρωι μονο,το απογευμα 17.00-19.00 και την ωρα του φαγητου.Παρε τους και το novobel απο jbl σε φλεικς να κανουν παρτυ.Δεν παρατηρησα κατι περιεργο στο βιντεο που εβαλες(μπορει  να φταιει η ποιοτητα),δεν λεω οτι δεν εχεις δικιο,εσυ που τα ζεις ξερεις καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

αι το ξέρω, δεν περιμένω να δω τα πάνω κάτω κλπ γιατί δεν τα κάνουν ιδιαίτερα το γνωρίζω.

 

Όταν με το καλό ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και εφόσον πάνε όλα καλά και δεν υπάρχει απώλεια τότε θα τους κάνω 13 από 7 που είναι τώρα.

 

Τροφές τους έχω πάρα πολύ καλές, αφού όμως προτείνεις και αυτή θα την πάρω και αυτή.

Τις πρώτες 3 ημέρες δεν προλάβαινε να πέσει τίποτα κάτω. Τώρα πέφτει η περισσότερη κάτω και δεν τους νιάζει. Ίσως είναι χορτασμένα; Ποιος ξέρει.

 

Στο βίντεο δεν φαίνονται τα βράγχια που ανοιγοκλείνουν σφαίρα αλλά και αυτό με το φάγητο με παραξένεψε.

 

Με την ροή έχω παίξει αρκετές φορές, την χαμηλώνω , τη δυναμώνω έχω ψαχτει και με αυτό το κομμάτι να δω αν τους φταίει.

 

Δεν ξέρω αν έχετε ανοιχτό ενυδρείο αλλά έχει μία μυρωδιά αυτές τις ημέρες. Δεν υπάρχουν αμμωνία κλπ, δεν ξέρω τι είναι. Κάτι σαν χωματίλα αλλά δεν είναι χωματίλα είναι απροσδιόριστη η μυρωδιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχετε ανοιχτό ενυδρείο αλλά έχει μία μυρωδιά αυτές τις ημέρες. Δεν υπάρχουν αμμωνία κλπ, δεν ξέρω τι είναι. Κάτι σαν χωματίλα αλλά δεν είναι χωματίλα είναι απροσδιόριστη η μυρωδιά.

 

Εαν εχεις ψιλη αμμο στον βυθο και η μυρωδια ειναι σαν χαλασμενου αυγου ειναι υδροθειο που υπαρχει στις αναεροβιες περιοχες που εχουν δημιουργηθει.Παρε ενα μυτερο αντικειμενο και βυθιζετο στον βυθο,κανε αμεσα σκουπα βυθου και μια μεγαλη αλλαγη νερου.Τα ψαρια κινδυνευουν απο δηλητηριαση.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις ψιλη αμμο στον βυθο και η μυρωδια ειναι σαν χαλασμενου αυγου ειναι υδροθειο που υπαρχει στις αναεροβιες περιοχες που εχουν δημιουργηθει.Παρε ενα μυτερο αντικειμενο και βυθιζετο στον βυθο,κανε αμεσα σκουπα βυθου και μια μεγαλη αλλαγη νερου.Τα ψαρια κινδυνευουν απο δηλητηριαση.

Όχι Stav υπόστρωμα είναι , μπιλοειδές ξέρεις σαν τα fluval stratum Κλπ. Noμίζω αυτά δεν κάνουν αναερόβιες περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε οι καρδινάλιοι μου ψιλοφάγανε σήμερα. Όχι όμως και με πολύ όρεξη. Δεν ξέρω αν έχω ταϊσει καλά αυτές τις μέρες και είναι απλά χορτάτα ή φταίει κάτι άλλο. Τις πρώτες 3 μέρες περιμένανε και σχεδόν ερχόντουσαν ψηλά για φαγητό. Τώρα δείχνουν φόβο όταν πλησιάσω και πάνε μετά.

Κάποια flakes τα παίρνουν και τα φτύνουν και αυτό με ανησυχεί λίγο. Εκτός αν τους πέφτει μεγάλο το κομμάτι ή απλά δοκιμάζουν και δεν έχουν όρεξη.

 

Τα οτοκινκλάκια δείχνουν μπόμπα και φαγωμένα. Τα αναφέρω γιατί βρίσκονται στο ίδιο ενυδρείο , είναι πολύ ευαίσθητα και τα θεωρώ δείκτες της κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Σπιρουλινα και σκορδοζουμο εχεις;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Σπιρουλινα και σκορδοζουμο εχεις;

Send from the heart of the Amazonas

Έχω μια καλή σπιρουλίνα της τρόπικαλ Θοδωρή. Υποψιάζεσαι δυσκοιλιότητα;

 

Επειδή έχω δει και γραμμή από περιττώματα να κρέμεται και νομίζω καταλαβαίνω που το πας. Αύριο που είναι και η αλλαγή νερού-γενική συντήρηση θα ρίξω σπιρουλίνα σε Pellet. Μήπως ένα λαχανικό τύπου αρακά είναι ακόμα καλύτερο;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Πως εξηγείς το γεγονός ότι σήμερα από τη στιγμή που μπήκε μαύρη αφίσα στη πλάτη τα ψαράκια δείχνουν πιο καλά από τις προηγούμενες μέρες; Σπάνε μεταξύ τους (σημάδι άνεσης) , είναι πιο κινητικά σε μεγαλύτερο χώρο από την γωνία που τα είχα βγάλει,πλακώνονται μεταξύ τους και δείχνουν μία καλύτερη διάθεση. Πες μου εσύ τώρα πόσο μπορεί να επηρεάσει τη ψυχολογία ένας μαύρος φόντος.

 

Τώρα αν τα φουσκώματα και το φτύσιμο του flake πίσω είναι μία απλή δυσκοιλιότητα τότε τι να πω. Πάντως ξέρεις και εσύ ότι στα πετ τα πεθαίνουνε στο flake τα ψάρια και στη πρωτείνη. Ειδικά ψαράκια τύπου cardinal. Συνέχισα μόνο με πρωτεινούχα και εγώ οπότε δεν ξέρεις μπορεί και να χεις πει τη λέξη κλειδί.

 

Η αναπνοή πάντως τον χαβά της είναι γρήγορη και μην πει κανείς για co2 γιατί το ενυδρείο είναι γκαζόζα από το οξυγόνο που παράγεται.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια πολυ συχνα οταν στρεσαρονται αρνουνται να φανε.

Ταισε σπιρουλινα με σκορδοζουμο για να φτιαξεις λιγο την χλωριδα του εντερου.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια πολυ συχνα οταν στρεσαρονται αρνουνται να φανε.

Ταισε σπιρουλινα με σκορδοζουμο για να φτιαξεις λιγο την χλωριδα του εντερου.

Send from the heart of the Amazonas

Mήπως και το κορδόνι Θοδωρή μου των περιττωμάτων είναι ένδειξη δυσκοιλιότητας;

 

Γιατί να στρεσσαρίστηκαν μετά τις 3 ημέρες; Μήπως κάτι εσωτερικά τα απασχολεί ;

 

Ξέρω δεν είσαι μάντης και ρωτάω λίγο μαντείες τώρα αλλά ξέρεις απαυτά.

Link to comment
Share on other sites

Το στρες μπορει να ξεκινησε απο την πρωτη μερα. Ειναι διαφοροι παραγοντες που το δημιουργησαν. Μεταφορα, αλλαγη συνθηκων, ανασφαλεια κτλ

Δωσε σπιρουλινα να φτιαξει το στομαχι.

Για μενα τετοια ενυδρεια χωρις κρυψωνες δεν θα επρεπε να εχουν ψαρια αλλα γαριδες.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις κρυψώνες που θα έχω από εβδομάδα που θα ανεβάσω γιατί έχεις μείνει πίσω .

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι δεν πρεπει να ειναι μονιμα κρυμμενο. Πρεπει να ειναι τετοιος ο χωρος ωστε να νοιωθει ασφαλεια. Οι καλυτερες κρυψωνες ειναι αυτες που δεν χρειαζονται.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοιες κρυψώνες μιλάω , όχι για "στημενες" κρυψώνες.

Περιβάλλον που προσφέρει καταφυγιό.

Link to comment
Share on other sites

Το μαυρο φοντο σιγουρα βοηθαει στο χαλαρωμα (μια λιγοτερη διασταση ανοιχτη). Και μην ξεχνας οτι συνηθιζουν σιγα σιγα....

Link to comment
Share on other sites

Πάμε καλύτερα παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει μία τάση να κάθονται προς την γωνία που σκάει η ροή. Δεν είναι ότι κρύβονται ή κάτι τέτοιο απλά επιλέγουν ομαδικά το άραγμα σε εκείνη τη γωνία. Εκεί παρεμπιπτόντως έχει την υψηλότερη ροή.

 

Τα ότο δεν το κάνουν αυτό πάνε παντού.

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που συγκεντρώνονται στη ροή;

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει μία τάση να κάθονται προς την γωνία που σκάει η ροή. Δεν είναι ότι κρύβονται ή κάτι τέτοιο απλά επιλέγουν ομαδικά το άραγμα σε εκείνη τη γωνία. Εκεί παρεμπιπτόντως έχει την υψηλότερη ροή.

 

Τα ότο δεν το κάνουν αυτό πάνε παντού.

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που συγκεντρώνονται στη ροή;

Περισσοτερο οξυγονο....

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερο οξυγονο....

Νίκο μου το σκέφτηκα. Αλλά το βράδυ σπάνε και πάνε και κοιμούνται όπου να ναι :) Και βράδυ=πολύ co2. Αυτό το κάνουν τη μέρα που όλο το ενυδρείο παράγει σαν τρελο οξυγόνο. Η μεριά αυτή δεν έχει κρυψώνες κλπ. Αν ήθελα να κρυφτούν θα πηγαίνανε στη πλάτη. Δεν έχουν τάση κρυψίματος.

 

Απλά γουστάρουν τη μεριά αυτή περισσότερο πιστεύω. Σαν δείγμα για το νερό να σου πω την αλήθεια έχω και τους ότο. Οι ότο είναι άγριοι πιασμένοι και δείχνουν πολύ καλά σημάδια 4-5 μέρες που τους έχω. Τρώνε και γενικά κινούνται χαμηλά στο ενυδρείο. Καμία φορά παίρνουν την ανάσα που παίρνουν και τα κόρυ. Μία στο τόσο μη φανταστείς.

 

Λοιπόν update..

 

Χτες ταίσα σπιρουλίνα. Σήμερα τα ψαράκια είναι στην καλύτερη κατάσταση των τελευταίων ημερών. Παίζουν, χορεύουν , πλακώνονται ασταμάτητα. Μεγάλη δηλαδή κινητικότητα. Δεν λέω ότι έκανε κάτι η σπιρουλίνα απλά μπορεί γενικά να τους έστρωσε και λίγο τα στομάχια. 

Έχω μία καλή αίσθηση πως ότι και να ήτανε αυτό, ότι και να έστειλε το 1ο ψάρι αδιάβαστο, αυτά θα την γλυτώσουν :)

Έγινε επεξεργασία - Light0r
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε απασχολούσε τα ψάρια, ότι και αν ήταν απότι φαίνεται αποτελεί παρελθόν :)

 

Κολύμπι σε όλο το ενυδρείο, φαγητό σαν τρελά  και μοναχικές βόλτες.

 

Είμαστε νομίζω πολύ καλά!!!

 

Το κλείνω άτυπα το θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...