Jump to content

Recommended Posts

Άγγελε μετράω βρε πως δεν μετράω. Και πριν λίγο μέτρησα, μετράω τα πάντα. Το νεράκι δεν έχει πρόβλημα.

Επειδή διάβασα και για το Neon disease οι αναφορές λένε ότι χτυπάει όλα τα τετρα άσχετα με την ονομασία του.

 

Έχω προσπαθήσει Θοδωρή αλλά η ανάλυση του βίντεο είναι κάκιστη και δεν φαίνονται εύκολα τα μικρά στοματάκια οι αναπνοές και γενικά οι λεπτομέρειες.

Το νεράκι καθαρό είναι  Το μόνο που μου τη σπάει είναι οι μεταβολές στις σκληρότητες, κυρίως την kH που το ψάχνω λιγάκι και πρέπει να ωριμάσει ο βυθός για να σταματήσουν.

Το ότι αδιαφόρησαν για το φαγητό δυστυχώς ήταν λίγο μαχαιριά γιατί μία ελπίδα ήταν ότι τρώγανε καλά και με βιταμίνες κλπ.

Πριν λίγο μείωσα υπερβολικά-σχεδόν έκλεισα το co2 μήπως και συμβαίνει κάτι με την kh και μαζεύει υπερβολικό διοξείδιο το νερό, πράγμα που αμφιβάλλω γιατί γενικά δεν το είχα ψηλά. Θα δω το πρωί πως θα τους βρω από πλευράς αναπνοής.

Για αυτή την μετάδοση αν είναι αυτό τι μπορώ να κάνω; Θέλω να πω πως ο ιός περιφέρεται στο νερό και πρέπει κάτι να κάνω για να σταματήσουν να κολάνε;

-.

Οσο οι καρδιναλιοι ηταν ψαρια αγρια πιασμενα δυσκολα τα χτυπαγε η ασθενεια..

Απο την στιγμη που ξεκινησαν οι αναπαραγωγες τους αρχισε να χτυπαει και αυτους στον ιδιο βαθμο με τα νεον...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα δεν έχουν αναπτύξει αντισώματα στα εκτροφεία όπως στη φύση.

Πιθανότατα επίσης να είναι βομβαρδισμένα από αντιβιώσεις που έχουν εξασθενήσει την ικανότητα τους να ανταποκρίνονται σε ιούς.

 

Αυτά που σκέφτομαι εγώ είναι.

 

Από πριν είχαν κάτι ή υποθαλπτόταν κάτι και με το στρεςς της μεταφοράς βγήκε.

Από πριν είχαν κάτι και δεν μου το είπανε.

Πάθανε ζημιά και υπερβολικό στρεςς από την αλλαγή παραμέτρων και αρρώστησαν

Απλή ατυχία

Συσσωρευση διοξειδίου

 

Τα 2 τελευταία είναι σχεδόν απίθανα...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα δεν έχουν αναπτύξει αντισώματα στα εκτροφεία όπως στη φύση.

Πιθανότατα επίσης να είναι βομβαρδισμένα από αντιβιώσεις που έχουν εξασθενήσει την ικανότητα τους να ανταποκρίνονται σε ιούς.

 

Αυτά που σκέφτομαι εγώ είναι.

 

Από πριν είχαν κάτι ή υποθαλπτόταν κάτι και με το στρεςς της μεταφοράς βγήκε.

Από πριν είχαν κάτι και δεν μου το είπανε.

Πάθανε ζημιά και υπερβολικό στρεςς από την αλλαγή παραμέτρων και αρρώστησαν

Απλή ατυχία

Συσσωρευση διοξειδίου

 

Τα 2 τελευταία είναι σχεδόν απίθανα...

Δυστηχως χωρις φωτο για να μπορεσουμε να δουμε τι εννοεις "πρηξιμο" στα ψαρια θα μιλαμε μονο με υποθεσεις....

Οσον αφορα την neon disease δεν εχει να κανει τοσο με αντισωματα και σιγουρα καθολου με ιους γιατι απλα προκειται για ενα παρασιτο που "καρνιβαλιζει" τα ψαρια απο τα σωθικα τους...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Oύτε τα διοξείδια είναι τελικά ούτε τίποτα.

 

Άνοιξα τη λάμπα για να σας βγάλω φωτός. Θα σας τις περάσω το πρωί γιατί δεν έχω το καλώδιο.

 

Και τα 7 ψαράκια είναι τα μαύρα τους τα χάλια. Ο ένας από τους 7 στην χειρότερη κατάσταση γιατί έχει κάνει καμπούρα , έχει φουσκώσει είναι δυσμορφικός.

 

Οι άλλοι παρουσίαζουν πολύ γρήγορη αναπνοή, ξεθώριασμα χρωμάτων, χλωμά βράγχια, απομόνωση (μένει πχ ένας μόνος του στο βυθό και κάθεται σαν να τρέμει χωρίς να κολυμπάει.

Δεν ξέρω τι έχει πάει τόσο λάθος ρε γαμώτο...

 

 

Για εμένα πρέπει να τα βγάλω όλα τα ψαράκια...Και γρήγορα πρωτού την πληρώσουν και 3 κακόμοιροι ότος που έχω οι οποίοι δείχνουν να τα πηγαίνουν και μια χαρά.

Το θέμα είναι οκ πες τους βγάζω, που τους πάω και τι κάνω; Δεν μπορώ να τα βγάλω και να τα αφήσω απλά να πεθάνουν χωρίς να κάνω μία προσπάθεια ή έστω να τα πάω κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Για το dropsy, ειπαμε ειναι ιος. Πολυ πιθανον να υπηρχε η υπονοια στο πετ και με το που στρεσαριστηκαν εκδηλωθηκε καθως τα ψαρια εξασθενησαν. Θα μπορουσες να ελπιζεις οτι τα ψαρια θα αντεχαν τον κυκλο του ιου αν ηταν δυνατα! Βεβαια απο κει και περα εκδηλωνονται και δευτερευουσες ασθενειες.

Υπαρχει παντα και το ενδεχομενο δηλητηριασης και βακτηριακης λοιμωξης.

Για την δηλητηριαση αλλαγη νερου και προσευχη. Ισως και το sera toxivec νομιζω.

Για βακτηριακη λοιμωξη bactopur.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Για το dropsy, ειπαμε ειναι ιος. Πολυ πιθανον να υπηρχε η υπονοια στο πετ και με το που στρεσαριστηκαν εκδηλωθηκε καθως τα ψαρια εξασθενησαν. Θα μπορουσες να ελπιζεις οτι τα ψαρια θα αντεχαν τον κυκλο του ιου αν ηταν δυνατα! Βεβαια απο κει και περα εκδηλωνονται και δευτερευουσες ασθενειες.

Υπαρχει παντα και το ενδεχομενο δηλητηριασης και βακτηριακης λοιμωξης.

Για την δηλητηριαση αλλαγη νερου και προσευχη. Ισως και το sera toxivec νομιζω.

Για βακτηριακη λοιμωξη bactopur.

Send from the heart of the Amazonas

Δηλαδή να πάρω φάρμακα.

 

Να τα βγάλω και να πάρω αυτό το μεγάλο κουτί από το ΙΚΕΑ και να κάνω την θεραπεία εκεί μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις φαρμακο θα το κανεις σε ολο το ενυδρειο.

Αν θα πρεπει να το παρεις δεν μπορω να στο απαντησω.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις φαρμακο θα το κανεις σε ολο το ενυδρειο.

Αν θα πρεπει να το παρεις δεν μπορω να στο απαντησω.

Send from the heart of the Amazonas

Ok ευχαριστώ.

 

Τα ψαράκια Θοδωρή μέσα σε 2 μέρες έγιναν τόσο χάλια που είμαι σε φάση ότι καλύτερα να τα βρω στην επιφάνεια παρά αυτή την ταλαιπωρία που βλέπω τώρα ότι υφίστανται. 

Φοβάμαι και τα 3 οτοκυνκλάκια που δεν έχουν παρουσίασει κανένα πρόβλημα μην μου κολήσουν και αυτά.

 

Την θεραπεία μέσα στο ενυδρείο την φοβάμαι μόνο για την βιολογία..

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη δεν σε νοιαζει η βιολογια. Αν υπαρχει ασθενεια στο ενυδρειο προφανως και εχει πειραξει την βιολογια και προφανως βρισκεται και στο νερο σου.

Το toxivec δεν ειναι φαρμακο αλλα σαν αντιχλωριο το οποιο δεσμευει τοξικες ουσιες που ισως να προκαλεσαν την δηλητηριαση.

Οπως εχεις καταλαβει σου εχω δωσει τρεις πιθανες λυσεις για τρεις πιθανες περιπτωσεις. Ποια ειναι η δικια σου δεν μπορω να το γνωριζω.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Oύτε τα διοξείδια είναι τελικά ούτε τίποτα.

 

Άνοιξα τη λάμπα για να σας βγάλω φωτός. Θα σας τις περάσω το πρωί γιατί δεν έχω το καλώδιο.

 

Και τα 7 ψαράκια είναι τα μαύρα τους τα χάλια. Ο ένας από τους 7 στην χειρότερη κατάσταση γιατί έχει κάνει καμπούρα , έχει φουσκώσει είναι δυσμορφικός.

 

Οι άλλοι παρουσίαζουν πολύ γρήγορη αναπνοή, ξεθώριασμα χρωμάτων, χλωμά βράγχια, απομόνωση (μένει πχ ένας μόνος του στο βυθό και κάθεται σαν να τρέμει χωρίς να κολυμπάει.

Δεν ξέρω τι έχει πάει τόσο λάθος ρε γαμώτο...

 

 

Για εμένα πρέπει να τα βγάλω όλα τα ψαράκια...Και γρήγορα πρωτού την πληρώσουν και 3 κακόμοιροι ότος που έχω οι οποίοι δείχνουν να τα πηγαίνουν και μια χαρά.

Το θέμα είναι οκ πες τους βγάζω, που τους πάω και τι κάνω; Δεν μπορώ να τα βγάλω και να τα αφήσω απλά να πεθάνουν χωρίς να κάνω μία προσπάθεια ή έστω να τα πάω κάπου.

Φιλε μου οσμωτικο σοκ ειναι και δεν μπορεις να κανεις τιποτα,οτι ηταν να γινει εγινε.Τα κυτταρα τους εχουν παθει σοβαρη ζημεια

Απλα φροντισε πριν ξαναβαλεις ψαρια να ειναι το ενυδρειο ετοιμο για αυτα και οτι γινει να γινει σταδιακα μεσα στο ενυδρειο αφου εχουν μπει τα ψαρια.Το επιτρεπτο ανεκτο οριο αλλαγης Ph ειναι 0,2 την ημερα,ωστε να μην συμβει και καποια μακροχρονια βλαβη.Επισης το kh πρεπει να σταθεροποιηθει,διαφορετικα με τα φυτα και το διοξειδιο ακομα και οι αλλαγες ημερα νυχτα με το αναμα των φωτων μπορει να τα φερει τουμπα ολα.

 

Και κατι αλλο γενικα,αποψη μου φουλ φυτεμενο με μπουκαλα διοξειδιου και τοσο μαλακο νερο (kh) δεν γινεται.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οσμωτικο σοκ ειναι και δεν μπορεις να κανεις τιποτα,οτι ηταν να γινει εγινε.Τα κυτταρα τους εχουν παθει σοβαρη ζημεια

Απλα φροντισε πριν ξαναβαλεις ψαρια να ειναι το ενυδρειο ετοιμο για αυτα και οτι γινει να γινει σταδιακα μεσα στο ενυδρειο αφου εχουν μπει τα ψαρια.Το επιτρεπτο ανεκτο οριο αλλαγης Ph ειναι 0,2 την ημερα,ωστε να μην συμβει και καποια μακροχρονια βλαβη.Επισης το kh πρεπει να σταθεροποιηθει,διαφορετικα με τα φυτα και το διοξειδιο ακομα και οι αλλαγες ημερα νυχτα με το αναμα των φωτων μπορει να τα φερει τουμπα ολα.

 

Και κατι αλλο γενικα,αποψη μου φουλ φυτεμενο με μπουκαλα διοξειδιου και τοσο μαλακο νερο (kh) δεν γινεται.

Oπότε αν είναι αυτό, δηλαδή οσμωτικό σοκ δεν υπάρχει επιστροφή ε; Τι να κάνω , αν δεν υπάρχει επιστροφή μήπως πρέπει με κάποιον τρόπο να τελειώσει το βάσανο τους; Δεν ξέρω , δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοιες καταστάσεις.

 

Η ΚΗ ανεβαίνει σιγά σιγά αλλάγη στην αλλαγή σταθεροποιείται. Δεν με ανησυχεί γιατί θα σταθεροποιηθεί. Το co2 τρέχει 24ωρο έχει πολύ μικρή μεταβολή μέρα-νύχτα.

Αυτό που δεν έκανα ήταν να το κλείσω πριν τα βάλω ώστε να ανέβει το ph και να πλησιάσει το νερό από όπου τα πήρα. Μετά θα το κατέβαζα πάλι σιγά σιγά.. Δεν μου κοψε όμως και θεώρησα πως μια καλή προσαρμογή αρκεί.

Σκέψου ο Nic με νερό δικό μας εδώ βρύσης έβαλε 30+ cardinals και δεν αρρώστησε κάποιο. Αυτά την ακούσαν όλα...

 

Θα βάλω ένα βίντεο σε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που το βίντεο που σας βάζω δεν είναι καλό μπορείτε εύκολα να διακρίνετε την αναπνοή, το ξεθώριασμα και τις σωματικές δυσμορφίες...

Παρακαλώ δείτε το λιγάκι προσεχτικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Στο ειχα πει απο την αρχη να μη βαλεις αυτα τα ψαρια σ αυτο το νερο που εχεις..

Εχει τεραστιες διαφορες απο το νερο που τα πηρες και σου ειπα πως αν το κανεις να τα βαλεις πρωτα σε αλλο ενυδρειο και να κανεις προσαρμογη για μερες...αλλα δεν το εκανες..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ισχύει αυτό που λες αλλά μπορεί και όχι.

 

Και ο Nic από δικό μας νερό Αθήνας τους πήρε. Εδώ δεν έχει πρόβλημα ένας αλλά όλοι. Οπότε μπορεί και να μην φταίει η προσαρμογή που έγινε το περασμένο Σάββατο.

 

Το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω και αν μπορώ να κάνω κάτι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια αλλαγη 20-30% με νερο βρυσης αποχλωριομενο,και φυσικα βγαλε για ενα διαστημα το διοξειδιο,μεχρι να σταθεροποιηθει το kh.Ετσι κι αλλιως το κακο εχει γινει ηδη στα ψαρια και μην εχεις αμφιβολιες,ειναι απο το σοκ.

 

Το kh αποτελειται απο ανθρακικα,διαττανθρακικα και διοξειδιο,αν εκλειψουν τα διττανθρακικα αλατα και προσθεσουμε διοξειδιο δεν υπαρχει "μαξιλαρι", κατακερματιζεται το Kh με αμεση επιδραση στο ph.Kh κατω απο 4 ειναι απολυτα επικινδυνο για οποιοδηποτε συστημα.

 

Ειναι λαθος να προσπαθουμε να αντιγραψουμε το νερο του αμαζονιου στο ενυδρειο με την προσθηκη διοξειδιου,στον αμαζονιο υπαρχουν πολλες διαλυμενες ουσιες ωστε να κρατουν χαμηλα το ph χωρις την προσθηκη διοξειδιου.Στο ενυδρειο με την προσθηκη διοξειδιου και την πληρη ελειψη ανθρακικων ειναι μεγαλο ρισκο.Ποσο μαλλον αν το κανεις αυτο σε ψαρι που πριν λιγο ηταν σε σκληρο νερο,δεν μπορουν τα κυτταρα να προσαρμοστουν και καταστρεφεται η μεμβρανη τους.

 

Φιλικα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη, δεν εννοώ ότι εσύ δεν μετράς αμμωνία και νιτρώδη, εννοώ ότι είναι μηδενικά απ' την αρχή που ξεκίνησε το ενυδρείο, αυτό είναι που με ανησυχεί. "Βουβά" στρώνει;

Θοδωρή, έχεις δίκιο για την neon tetra disease, είχα λάθος εντύπωση.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη πως εισαι τοσο σιγουρος οτι ειναι σοκ;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη πως εισαι τοσο σιγουρος οτι ειναι σοκ;

Send from the heart of the Amazonas

Και γιατι να μην ειμαι;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ο Θοδωρής εδώ έχει δίκιο. Είναι πολύσύνθετοι οργανισμοί και σε κάτι τέτοιο στο οποίο βλέπεις καθολικά προβλήματα μπορεί να είναι πχ και το Neon disease που εμφανίζει πολλά συμπτώματα.

 

Απλά οι συνθήκες και η μετάβαση δίνουν πολλές πιθανότητες στο σοκ.

 

Όπως και να χει και πρωτού φαγωθείτε το κυρίως πρόβλημα είναι ότι όπως όλα δείχνουν θα μας χαιρετήσουν και απορώ που ακόμα δεν το έχει κάνει 2ο. 

 

Από εκεί και πέρα αυτό που πρέπει να κάνουμε όλοι για να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις είναι το κάτι παραπάνω όσον αφορά τις προσαρμογες κλπ.

 

Νομίζω δεν έχουμε να πούμε κάτι άλλο επαυτού. Δεν ξέρουμε τι φάρμακο να βάλω, δεν ξέρουμε αν υπάρχει ελπίδα και με το να βάλω κάτι, είναι κάτι καθολικό χωρίς πχ να βλέπεις απλά μερικές κηλίδες ή μόνο 1 φουσκωμένη κοιλιά.

 

Δεν σας κρύβω ότι ήθελα να σας ρωτήσω πως να τα κάνω ευθανασία ανώδυνα να τελειώνει το βάσανο τους. Αλλά από την άλλη λες ποτέ δεν ξέρεις..

 

Και να προσθέσω επειδή προσπάθησα για 2η φορά σήμερα να ταϊσω και δεν ανταποκρίνονται. Η το παίρνουν και το φτύνουν ή προσπαθούν μετά από ώρα να πάρουν καμία μπουκιά από το γκαζόν , νομίζω πως κάπου εδώ φτάνει και το τέλος.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μην ειμαι;

Τωρα τι απαντηση ειναι αυτη; την κολοκυθια θα παιξουμε; που στηριζεις την τοσο απολυτη σιγουρια οτι ειναι οσμωτικο σοκ;

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ο Θοδωρής εδώ έχει δίκιο. Είναι πολύσύνθετοι οργανισμοί και σε κάτι τέτοιο στο οποίο βλέπεις καθολικά προβλήματα μπορεί να είναι πχ και το Neon disease που εμφανίζει πολλά συμπτώματα.

Απλά οι συνθήκες και η μετάβαση δίνουν πολλές πιθανότητες στο σοκ.

Όπως και να χει και πρωτού φαγωθείτε το κυρίως πρόβλημα είναι ότι όπως όλα δείχνουν θα μας χαιρετήσουν και απορώ που ακόμα δεν το έχει κάνει 2ο.

Από εκεί και πέρα αυτό που πρέπει να κάνουμε όλοι για να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις είναι το κάτι παραπάνω όσον αφορά τις προσαρμογες κλπ.

Νομίζω δεν έχουμε να πούμε κάτι άλλο επαυτού. Δεν ξέρουμε τι φάρμακο να βάλω, δεν ξέρουμε αν υπάρχει ελπίδα και με το να βάλω κάτι, είναι κάτι καθολικό χωρίς πχ να βλέπεις απλά μερικές κηλίδες ή μόνο 1 φουσκωμένη κοιλιά.

Δεν σας κρύβω ότι ήθελα να σας ρωτήσω πως να τα κάνω ευθανασία ανώδυνα να τελειώνει το βάσανο τους. Αλλά από την άλλη λες ποτέ δεν ξέρεις..

Και να προσθέσω επειδή προσπάθησα για 2η φορά σήμερα να ταϊσω και δεν ανταποκρίνονται. Η το παίρνουν και το φτύνουν ή προσπαθούν μετά από ώρα να πάρουν καμία μπουκιά από το γκαζόν , νομίζω πως κάπου εδώ φτάνει και το τέλος.

Ευθυμη, εξηγησε μου ξανα γιατι ηρθε το τελος οπως λες!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη, εξηγησε μου ξανα γιατι ηρθε το τελος οπως λες!

Send from the heart of the Amazonas

Θοδωρή μου είμαι αρκετά αισιόδοξος σαν άνθρωπος..ψαράκια όμως που αναπνέουν σαν μυδραλιοβόλα , πρήζονται και γίνονται όλο και πιο αδρανή σε σημείο να μη δέχονται και την τροφή δεν μπορούν να με κάνουν να παραμείνω αισιόδοξος.

Από χτες ψευτοτσιμπάνε όταν πετάω (τις πρώτες 2-3 μέρες γινόταν μάχη για φαγητό)

 

Είναι ομαδικώς άρρωστα 7 στα 7 και 1 ήδη έχει φύγει. Συγκεντρωμένα σε μία γωνία ακίνητα με μικρή κινητικότητα και αναπνοή που νομίζεις θα πάρουν τα "πνευμόνια" τους στα χέρια.

 

Και το κυρίως πρόβλημα είναι πως δεν ξέρουμε καν προς ποια κατεύθυνση να κινηθούμε . Δεν έχουν δηλαδή ich για να ακολουθήσουμε την θεραπεία για το ich. Ούτε κάτι άλλο που μας κατευθύνει.

Το να αρχίσω τα φάρμακα δοκιμαστικά μέσα στο ενυδρείο και να παίξω τζόκερ τις θεραπείες δεν με ψήνει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιαι ξεκινα τοτε να κανεις κατι εκτος απο να τα κοιτας και να κλαις την μοιρα σου. Κλεισε co2, κανε αλλαγη νερου 70%. Αυριο πηγαινε και παρε το toxivec της sera. Αν δεις οτι δεν κανουμε τιποτα προχωραμε αλλιως.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ωραιαι ξεκινα τοτε να κανεις κατι εκτος απο να τα κοιτας και να κλαις την μοιρα σου. Κλεισε co2, κανε αλλαγη νερου 70%. Αυριο πηγαινε και παρε το toxivec της sera. Αν δεις οτι δεν κανουμε τιποτα προχωραμε αλλιως.

Send from the heart of the Amazonas

Αλλαγή νερού έχω κάνει ήδη, 2 κιόλας. Αποφεύγω να κάνω 70% αλλαγή νερού γιατί θα αλλάξουν πάρα πολύ πάλι οι συνθήκες και έχουν περάσει 5+ μέρες από τότε που μπήκαν από νερό βρύσης στο δικό μου νερό. Έχω κάνει 2 25-30% αλλαγές.

 

Να το πάρω. Αλλά πες μου με το φίλτρο τι γίνεται , μη ξεχνάς έχω αδύναμη βιολογία και είμαι 2 εβδομάδων στο στρώσιμο.

 

ΥΓ. Δεν κλαίω τη μοίρα μου Θοδωρή , αναφέρθηκαν 3 φάρμακα από όταν ξεκίνησε η συζήτηση , δεν μπορούσα να παίξω κορώνα γράμματα ποιο θα βάλω αλλά ούτε να τα βάλω και όλα.

Link to comment
Share on other sites

Την κλαις την μοιρα σου και με το παραπανω. Το toxivec δεν ειναι φαρμακο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...