Jump to content

Recommended Posts

Την κλαις την μοιρα σου και με το παραπανω. Το toxivec δεν ειναι φαρμακο.

Send from the heart of the Amazonas

Την κλαίω; no no no! Να στο πω και Αγγλικό :P :P

 

Συμβουλή ζητάω απλά δεν ξέρω σε τι γήπεδο θα παίξω μπάλα και είναι λίγο χαοτικό.

 

Δηλαδή δεν βάζω άνθρακα μετά κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο βιντεο δεν ειδα καμια παραμορφωση που λες ουτε καποια αλλα σημαδια.

Βιταμινες εχεις;

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως στο βιντεο δεν ειδα καμια παραμορφωση που λες ουτε καποια αλλα σημαδια.

Βιταμινες εχεις;

Send from the heart of the Amazonas

Έχω , έβαζα επί 3 ημέρες στην τροφή τους. Σήμερα δεν έβαλα.

 

Δεν έχω καλή κάμερα με ένα σπασμένο κινητό τραβάω. Την αναπνοή την είδες;

Link to comment
Share on other sites

Την ειδα ναι. Και νομιζω πως δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα. Βεβαια εσυ τα βλεπεις απο κοντα κι εσυ ξερεις καλυτερα.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την ειδα ναι. Και νομιζω πως δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα. Βεβαια εσυ τα βλεπεις απο κοντα κι εσυ ξερεις καλυτερα.

Send from the heart of the Amazonas

Ναι τους βλέπω και βλέπω πράγματα που δεν φαίνονται στο βίντεο.

Μακάρι η αισιοδοξία σου να πιάσει τόπο και να συνέλθουν.

Τώρα είναι από τις 8 η ώρα μαζεμένα σε μία γωνία. Απότι έχω δει βέβαια δεν φημίζονται και για την κινητικότητα τους , αλλά τις προηγούμενες μέρες έβλεπες κάνανε πάνω κάτω.

Τώρα που θα σβήσουν τα φώτα , θα σπάσουν τελείως μεταξύ τους και θα πάρουν τις θέσεις του ύπνου.

Κοίτα εγώ θα βάλω προς την πλάτη του ενυδρείου κάποια στεμ φυτά για να νιώσουν μία ασφάλεια παραπάνω και θα βάλω μαύρο φόντο. Παρατήρησα ότι όταν μπήκε η μαύρη αφίσα τα ψάρια πήγανε πίσω στην πλάτη. Πιθανότατα το μαύρο τους δημιουργούσε την αίσθηση της ασφάλειας.

 

Και θα δούμε.. Είναι και 7 τώρα από 8 που είχα. Δεν είναι και καμία όμαδα 15-20 να υπάρχει μεγαλύτερη άνεση μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντιπωση οτι τα ενοχλει το πολυ φως και γι αυτο και καθονται ολα σε μια γωνια και οταν σβηνει το φως σπανε.

Link to comment
Share on other sites

Την ειδα ναι. Και νομιζω πως δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα. Βεβαια εσυ τα βλεπεις απο κοντα κι εσυ ξερεις καλυτερα.

Send from the heart of the Amazonas

Παιδια εμενα τα ψαρια πιο πολυ στρεσαρισμενα μου μοιαζουν παρα αρρωστα παντως!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε μια μερα να εχεις κλειστο το φωτιστικο...

Ο συδνιασμος υψηλο co2 και πολυ δυνατο φως τα ενοχλει...

Εχω δει και στα δικα μου , ειδικα στα ροδοστομα, με το που εκλεινα τον φωτισμό ερχοντουσαν μπροστα και κολυμπουσαν, και με το που το αναβα κρυβοντουσαν και εμεναν ακινητα.

Για να εισαι σιγουρος και για το φιλτρο σου παρε μπολι...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οσμωτικο σοκ ειναι και δεν μπορεις να κανεις τιποτα,οτι ηταν να γινει εγινε.Τα κυτταρα τους εχουν παθει σοβαρη ζημεια

Απλα φροντισε πριν ξαναβαλεις ψαρια να ειναι το ενυδρειο ετοιμο για αυτα και οτι γινει να γινει σταδιακα μεσα στο ενυδρειο αφου εχουν μπει τα ψαρια.Το επιτρεπτο ανεκτο οριο αλλαγης Ph ειναι 0,2 την ημερα,ωστε να μην συμβει και καποια μακροχρονια βλαβη.Επισης το kh πρεπει να σταθεροποιηθει,διαφορετικα με τα φυτα και το διοξειδιο ακομα και οι αλλαγες ημερα νυχτα με το αναμα των φωτων μπορει να τα φερει τουμπα ολα.

 

Και κατι αλλο γενικα,αποψη μου φουλ φυτεμενο με μπουκαλα διοξειδιου και τοσο μαλακο νερο (kh) δεν γινεται.

 

 

Αυτο δεν ισχυει,....

Στην φυση εχουμε 1 + βαθμο διαφορα μερα με νυχτα....

Οπως και οσοι ακολουθουν Ei εχουν διαφορα 1-1,2 ph  την ημερα.

Το 0,2 που γραφεις θα το εχεις χωρις co2 μερα με νυχτα...

Και μιας και παμε για το ph , τα δικα μου 32 σε αριθμο  γιατι δεν ειχα καμια απωλεια, αγορασμενα απο Αθηνα και μεσολαβησε και μια ημερα μεχρι να τα παραλαβω στην Ροδο.

Το ph μου ειναι 5,8-6  την ημερα .

Το kh 2-3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ισχυει,....

Στην φυση εχουμε 1 + βαθμο διαφορα μερα με νυχτα....

Οπως και οσοι ακολουθουν Ei εχουν διαφορα 1-1,2 ph  την ημερα.

Το 0,2 που γραφεις θα το εχεις χωρις co2 μερα με νυχτα...

Και μιας και παμε για το ph , τα δικα μου 32 σε αριθμο  γιατι δεν ειχα καμια απωλεια, αγορασμενα απο Αθηνα και μεσολαβησε και μια ημερα μεχρι να τα παραλαβω στην Ροδο.

Το ph μου ειναι 5,8-6  την ημερα .

Το kh 2-3

Τόσο χαμηλό ph έχεις; Και kh;

Ποσό co2 ρίχνεις και τι ppm υπολογίζεις;

Τώρα κοίταζα τον πίνακα να δω που είσαι...

Και απλά... Τα νούμερά σου... Δεν υπάρχουν:P

Link to comment
Share on other sites

Ο πίνακας δεν ξέρω καν αν ισχύει στις σκληρότητες αυτές.

Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα που θα σβήσουν τα φώτα , θα σπάσουν τελείως μεταξύ τους και θα πάρουν τις θέσεις του ύπνου.

Κοίτα εγώ θα βάλω προς την πλάτη του ενυδρείου κάποια στεμ φυτά για να νιώσουν μία ασφάλεια παραπάνω και θα βάλω μαύρο φόντο. Παρατήρησα ότι όταν μπήκε η μαύρη αφίσα τα ψάρια πήγανε πίσω στην πλάτη. Πιθανότατα το μαύρο τους δημιουργούσε την αίσθηση της ασφάλειας.

 

 

 

Σταματα να βαζεις τα χερια μεσα στο ενυδρειο και αφησε τα ψαρια να ηρεμησουν μηπως και σωθουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή δεν βρίσκω λόγο για toxivec , δεν έχω θέματα με αμμωνία, χλώριο , νιτρώδη και νιτρικά. Κάπου αλλού πρέπει να καταφύγω.

Link to comment
Share on other sites

Χαμήλωσε τον φωτισμό όπως προαναφέρθηκε και ΒΡΕΣ ΤΟΥΣ ΚΡΥΨΩΝΕΣ. Στο έχω ξαναπεί και σε πμ. αλλά δεν βλέπω να κάνεις κάτι.

Κάνε αυτά πριν καταφύγεις στα φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Το φύτεμα της πλάτης έχει δρομολογηθεί για τη δημιουργία κρυψώνων. Το φως δεν γίνεται να μειωθεί.

 

Δεν καταλαβαίνετε πως αυτά τώρα δεν παίζουν ρόλο και πως κάτι άλλο συμβαίνει;

 

Εγώ θα τα κάνω γιατί ούτως ή άλλως το είχα σκοπό αλλά δεν παίζουν ρόλο στο πρόβλημα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο βίντεο είδα ψάρια φοβισμένα και ακίνητα στις γωνίες. Επίσης ξεθωριασμένα χρώματα και ανάσες σχεδόν φυσιολογικές.

Δεν με παραπέμπει κάπου αλλού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια για 3 ημέρες δεν παρουσίαζαν κανένα φόβο κολυμπούσαν συνέχεια . Για αυτό σου λέω πως δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

 

16 ώρες την ημέρα υπάρχει σκοτάδι και μετά το τριήμερο ανταποκρίνονται έτσι και το βράδυ.

Είναι άρρωστα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο 31/5 μεχρι σημερα εχουν περασει 4 μερες περιπου χωρις απωλεια...

Και αυτο ειναι λιγο παραξενο αν υποθετικα τα ψαρια ειχαν παθει δηλητηριαση ή dropsy ή ακομα και οσμωτικο σοκ (αν και το τελευταιο δεν δημιουργει μονιμα ταχυαναπνοες)....

Και 7 μερες απο τοτε που μπηκαν στο ενυδρειο με μια απωλεια (κατι που συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες )...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαμήλωσε τον φωτισμό όπως προαναφέρθηκε και ΒΡΕΣ ΤΟΥΣ ΚΡΥΨΩΝΕΣ. Στο έχω ξαναπεί και σε πμ. αλλά δεν βλέπω να κάνεις κάτι.

Κάνε αυτά πριν καταφύγεις στα φάρμακα.

 

Απορω γιατι καθεστε και τα λετε με πμ...

Αγγελε θα στο πω τελειως φιλικα φιλε,εχουν γινει διαφορα λαθη επειδη καποιοι τα ελεγαν με πμ και μετα βγηκε καποιος και ειπε οτι εμενα μου ειπε ο ταδε στο πμ να κανω αυτο,το εκανα και εγιναν ολα λαθος...προσεχε μη βρεθεις σε κατι τετοιο.

 

Ευθυμη,εχεις την συνηθεια να στελνεις πμ σε ολους σχεδον,γιατι το κανεις αυτο?Δεν καταλαβαινεις οτι εκτος απο το οτι χανονται πληροφοριες απο το φορουμ,καποιος μπορει να σου πει κατι λαθος και δεν λεω για τον Αγγελο αλλα μιλαω γενικα.

Οτι θες,γραψτο δημοσια στο φορουμ και οχι σε πμ..

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο 31/5 μεχρι σημερα εχουν περασει 4 μερες περιπου χωρις απωλεια...

Και αυτο ειναι λιγο παραξενο αν υποθετικα τα ψαρια ειχαν παθει δηλητηριαση ή dropsy ή ακομα και οσμωτικο σοκ (αν και το τελευταιο δεν δημιουργει μονιμα ταχυαναπνοες)....

Και 7 μερες απο τοτε που μπηκαν στο ενυδρειο με μια απωλεια (κατι που συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες )...

Πόσο πιστεύεις θα πρέπει να περιμένω μέχρι να αυξήσω την ομάδα; Ή να προσθέσω το οτιδήποτε;

3 εβδομάδες;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα πιστευω οτι πριν τις 16-17 μερες δεν θα επρεπε να βαλεις ψαρακια...

Αλλα παντα ειμαι της αποψης οτι οταν υπαρχει "αναμπουμπουλα" στο ενυδρειο και δεν ξερουμε τι ακριβως συμβαινει καλο ειναι να μην κανουμε απολητως τιποτα!!

Γιατι απλα μπορει να προσθετουμε ενα ακομα λογο που μπορει να "επηρεαζει" την ισορροπια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα πιστευω οτι πριν τις 16-17 μερες δεν θα επρεπε να βαλεις ψαρακια...

Αλλα παντα ειμαι της αποψης οτι οταν υπαρχει "αναμπουμπουλα" στο ενυδρειο και δεν ξερουμε τι ακριβως συμβαινει καλο ειναι να μην κανουμε απολητως τιποτα!!

Γιατι απλα μπορει να προσθετουμε ενα ακομα λογο που μπορει να "επηρεαζει" την ισορροπια...

Nαι οκ, αν και είναι ανάλογα τι βακτήρια χρησιμοποιείς. Τα προηγούμενα που είχα δουλέψει στις 4 μέρες ήθελαν ψαράκια. Λειτούργησε απροβλημάτιστα το πράγμα.

Αυτά τώρα από την 1η μέρα υποστηρίζουν ψαράκια. Πάλι ακολούθησα επακριβώς οδηγίες.

Το ενυδρείο δεν στρώνει βουβά όπως έγραψε κάποιος που δεν θυμάμαι. Το ενυδρείο στρώνει κανονικά χωρίς απλά να διαβάζω αμμωνία και νιτρώδη γιατί καταστέλονται από τη φόρμουλα των βακτηριδίων που χρησιμοποιώ.

Αν δεν βάλεις ψαράκια ουσιαστικά πεθαίνουν και τα βακτήρια. Εγώ έβαλα τα ψαράκια αφού μπήκαν οι 2 δόσεις βακτηρίων και τα κρατούσα ζωντανά με τροφή.

 

Συμφωνώ πως δεν μπορώ να κάνω ακόμα κάτι γιατί μπορεί να αποβεί μοιραίο.

Πότε όμως μπορώ πλέον να πω πως είμαστε οκ για περαιτέρω προσθήκες;

 

Eπίσης, να προσθέσω ότι από την προηγούμενη εβδομάδα που μπήκαν τα ψάρια μετράω μόνο νο3 . Είμαι 0 σε αμμωνία και νιτρώδη. Και πίστεψε με βαρέθηκα να μετράω τόσες φορές που τα μέτρησα.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Απορω γιατι καθεστε και τα λετε με πμ...

Αγγελε θα στο πω τελειως φιλικα φιλε,εχουν γινει διαφορα λαθη επειδη καποιοι τα ελεγαν με πμ και μετα βγηκε καποιος και ειπε οτι εμενα μου ειπε ο ταδε στο πμ να κανω αυτο,το εκανα και εγιναν ολα λαθος...προσεχε μη βρεθεις σε κατι τετοιο.

 

Ευθυμη,εχεις την συνηθεια να στελνεις πμ σε ολους σχεδον,γιατι το κανεις αυτο?Δεν καταλαβαινεις οτι εκτος απο το οτι χανονται πληροφοριες απο το φορουμ,καποιος μπορει να σου πει κατι λαθος και δεν λεω για τον Αγγελο αλλα μιλαω γενικα.

Οτι θες,γραψτο δημοσια στο φορουμ και οχι σε πμ..

 

Κώστα, μιλούσαμε για την συμπεριφορά και την αναπνοή των δικών μου, δεν είπαμε κάτι που μπορεί να εκθέσει κάποιον ή κάτι που χρειάζεται να μείνει στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, μιλούσαμε για την συμπεριφορά και την αναπνοή των δικών μου, δεν είπαμε κάτι που μπορεί να εκθέσει κάποιον ή κάτι που χρειάζεται να μείνει στο φόρουμ.

 

Αγγελε,εγω σου λεω τι εχει γινει και τι μπορει να γινει,γι αυτο και λεω σε ολους να τα λενε δημοσια και οχι με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Kαμμία φορά μιλάμε και σαν "φιλαράκια"  περί ανέμων και υδάτων για το ενυδρείο. Δεν είναι κακό. Εγώ προσωπικά ότιδήποτε έχω αναφέρει σε Pm το έχω ρωτήσει και στα θέματα μου. Αλλιώς ας μπούνε τα pm αποκλειστικά και μόνο για τις αγγελίες. Αναπτύσσονται διαπροσωπικές σχέσεις λόγο του hobby Και είναι απολύτως λογικό να υπάρξει και συζήτηση σε pm.

Εμένα όποτε κάποιος μου έχει στείλει να τον βοηθήσω και βλέπω ξέρω γω μέλος με 0 ή 3 δημοσιεύσεις , του λέω την γνώμη μου και δίνω μία κατεύθυνση με την μικρή μου εμπειρία αλλά του τονίζω να βάλει τους προβληματισμούς του σε θέμα του φόρουμ. Και για να μη χάνονται οι πληροφορίες αλλά και για να μαζέψει γνώμες από τα έμπειρα μέλη.

Δεν θα τον γειώσω όμως με το να μην του απαντήσω καθόλου γιατί είναι αγενές εφόσον έχει μπει στην διαδικασία να στείλει και να ρωτήσει κάτι.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...