Jump to content

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ εκ μερους του :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό!

 

Όποτε θές τροφές ενημέρωσε! ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια τελευταία ματια πριν ξεκινήσω για δουλεία και τελικά το 1απο τα 2 αυγά έπιασε χνούδι!

ελπίζω το άλλο να τα καταφέρει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά κατάφεραν πέρασαν το τούλι και έφαγαν τα αυγά έτσι και εγω το έβγαλα :) .

Ος άτυχος θα περιμένω για μια επόμενη φορά .

αλλιώς θα περιμένω προς Απρίλιο Μάιο που αρχίζουν και ζεσταίνει ο καιρός μπας και δω κάνα μωρο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα λοιπόν που είχα αρκετό χρόνο είπα να διορθώσω καπια λαθακια που εκανα και οπός ανέφερα σε αλο πόστο γέμισα με αλγες και σήμερα τα πιρα ολλα με την σειρά.

Άλλαξα το πίσω φωτιστικό της λάμπες της Rehau που είχε και έβαλα από τις λάμπες απο ένα άλλο φωτιστικό σης sun sun που είχα πάρει για το παλιό μου ενυδρείο και τωρα ο φωτισμός μου ειναι 2*39w T5 1) 6400k 2) 4200k όπου λειτουργεί 8 ώρες την μέρα

και εχω και το δεύτερο το μπροστά φωτιστικό που είναι με τις μαμά λάμπες της rehau το ποιο ανάβει 4 ώρες την μέρα ανάβει 2 ώρες μετα το πίσω και σβήνει 2 ώρες πριν το πίσω,σε δυο εβδομάδες θα μειωθεί στις 2 το μπροστά και μστο τέλος του μήνα θα παραμένει κλιστώ και θα ανάβει μόνο το πίσω με τις λάμπες απο το sun sun. Τέλος μετα από τις αλλαγές στον φωτισμό έκανα και μια αλλαγή νερού 50% αφού προτα πέρασα τα τζάμια με τον μαγνήτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!Υπομονή και παρατήρηση για τυχόν επανεμφάνιση! :thumbup:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οτι ήταν πανω σε ρίζα και πέτρες θα καθαριστεί δεύτερα με μεγάλη προσοχή για να μην σηκώσω βρόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πρωί πρωί παω να βρω να παρω καμπομπα .

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο αλγοφαγο ψάρι που να ζει σε κριό νερό π.χ. το λιγότερο 15 βαθμούς?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω λαθρεπιβάτες δεν θέλω αλλα σαλιγκάρια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα και βρικα εστο και ενα ματσάκι λιμνοφιλα μιας και καμπομπα δεν βρικα σε όσα μαγαζιά πήγα και εκτός οτι δεν βρήκα εκεί που πείρα την λιμνοφιλα τους ροταγα για καμπομπα και μου έλεγαν δεν ειπαρχι τετιο φυτό μπερδεύεστε με την μπακομπα! Τη να πω πιρα την λιμνογιλα και εφιγα !

πιρα και αλες πέτρες λαβας και αντικατέστησα όλες τις άλλες που είχαν πιάσει ΒΒΑ πανω τους και άλλαξα στο ελάχιστο το στήσιμο του ενυδρείου.

Αύριο αναμένονται φωτο με τις αλλαγές που έκανα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα .

Οπως ειχα πει απο χθες πηγα να βγαλω φωτο για να δειτε τις αλλαγες που εκανα και να μου πειτε την γνωμη σας και με αυτο που αντικρυσα εμεινα αφωνος,

παντου γεματο το ενυδρειο με αυγα σε πετρες, βυθο, εξοπλισμο παντου.

Δεν ξερω ποσα μπορει να ειναι αλλα ελπιζω εστω  και μια ουριτσα να την δω.

Λετε τορα που ειναι νωρις να ριξω την απαιτουμενη δοση Mycopur

Link to comment
Share on other sites

σε δυο λεπτα ανεβαζω φωτο που φαινονται καθαρα τα αυγα αλλου ομως οπως στον βυθο δεν διακρινεται καλα παρα μοιαζουν με λευκα στιγματα

Link to comment
Share on other sites

large.DSCN0546.JPGlarge.DSCN0545.JPGlarge.DSCN0544.JPGlarge.DSCN0543.JPGlarge.DSCN0542.JPGlarge.DSCN0541.JPGlarge.DSCN0539.JPGlarge.DSCN0538.JPG

 

Φαίνονται και οι αλλαγες που εκανα στις φωτο που ανεβασα

Link to comment
Share on other sites

 Πριν την αλλαγη

large.DSCN0535.JPG

Μετα την αλλαγη

large.DSCN0544.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ευχαριστο ειναι πως κόπηκε και η φορα στην ΒΒΑ γιατι εκει που αρχισε να μακραινει απο την μερα που αλλαξα τον φωτισμο σταματησε εντελως αποτομα να μεγαλώνει τωρα απομενει σιγα σιγα να δουμε αν απομακρυνεται :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχθές έκανα αλλαγές νερού και μετρήσεις όλα σταθερά :) 

Επί τη ευκαιρία μιας και καποια απο τα φυτα μου πηραν την κατω βολτα καποια πεταχτηκαν που δεν σωζοντουσαν και αλλα καθαριστηκαν απο αλγες και χαλασμενα φυλλα και εμειναν πολυ λιγα φυτα ετσι και εγω πηγα και προμιθεφτικα μερικα .

Link to comment
Share on other sites

 

large.DSCN0563.JPGlarge.DSCN0562.JPGlarge.DSCN0561.JPGlarge.DSCN0560.JPGlarge.DSCN0559.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάθονται για φωτογραφία ε ; :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dpap έγραψε:

Δεν κάθονται για φωτογραφία ε ; :)

Μπααα με τιποτα :) 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα στα μωρα μου εδωσα λιγο μπρόκολο καλα βρασμενο .

Στην αρχή τους εριξα τις τούφες που ειναι πιο τρυφερες οχι τιποτα αλλο αλλα ειναι και πρωτη φορα που τους δηνω μπρόκολο και 

δεν ξερω αν τους αρεσει αλλα τελικα μολις δοκιμασαν αρχισαν να τρωνε σαν παλαβα και μετα που εριξα και το κοτσανι 

εγινε χαμος πλακωθηκαν για το ποιο θα το πρωτοφαει ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Μπράβο @Giannis_X. Πολύ καλό σημάδι.:thumbsu:

Ευχαριστω πολυ φιλε μου :) 

Αυτες τις μερες θα δοκιμασω και ζεματισμενο σπανακι ;) 

Το μπροκολο εχω δει στο διαδικτυο σε βιντεο να το δινουν και αβραστο! Δεν τα δυσκολεύει στην χωνεψη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...