Jump to content

Diy κοινωνικό φυτεμένο Nature Style 120 λίτρα.


Recommended Posts

Για πείτε ρε παιδιά, τις έβγαλα τις μεγάλες τις πέτρες κι έθαψα τις άλλες πιο πολύ στην άμμο, δεν ξέρω αλλά εμένα μ αρέσουν αυτές οι πέτρες περισσότερο, ταιριάζουν με το περιβάλλον και την άμμο, οι άλλες είναι λίγο ξεκάρφωτες. Εβαλα και τα lilly pipes μιας και το ενυδρείο έχει γίνει πλέον κρύσταλλο και περιμένω πλέον να φουντώσουν τα φυτά για να φτάσω όπως το χα φανταστεί. 

 

aF4Z3qF.jpg

3OpoFGf.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα αρέσει πιο πολύ, με αυτές τις πέτρες.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Δικιο ειχε ο @avraamp για τις πετρες!Νομιζω οτι αυτο το στησιμο ειναι το ομορφοτερο μεχρι τωρα !!

 

Οντως είναι πιο λιτό και δεν κυριαρχούν οι πέτρες να τραβάνε το μάτι επάνω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Κώστα!Μπράβο για τους κόπους σου όλο αυτό τον καιρό με ότι τράβηξες για να φέρεις αυτό το αποτέλεσμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά υπέροχο αποτέλεσμα!!

Με εκπλήσσει αφάνταστα η εξέλιξη του ενυδρείου σου , έχεις φτάσει στο ενα πολύ καλό επίπεδο και μου αρέσει που το "εξελίσσεις"

:bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι γιατί θέλω μια βοήθεια απ τους πιο έμπειρους, μου κάνει εντύπωση πως μετά από δύο μέρες που έκανα τη συντήρηση και έβαλα καινούριο ενυδρειακό βαμβάκι, το άνοιξα σήμερα να ρίξω μια ματιά και είναι καταπράσινο, μιλάμε για πολύ πρασινίλα. Να κάνω μια υπόθεση και να μου πείτε αν έχω δίκιο κι αν δεν έχω τι άλλο θα μπορούσε να είναι; Υποθέτω λοιπόν ότι έχω green beard κι επειδή ρίχνω εξέλ τη λιώνει κι αυτή την τραβάει το φίλτρο και γι αυτό μένει στο βαμβάκι; Επίσης ένα δεύτερο πρόβλημα που είχα και στο προηγούμενο ενυδρείο και δυστυχώς δεν μπορώ να ξεφύγω απ αυτό και δεν ξέρω τι πραγματικά είναι. Μπροστά στην άμμο κι αριστερά έχει πιάσει πρασινίλα, δεν είναι κυανοβακτήριο απλά έχει πρασινίσει η άμμος και το παρατηρώ ότι πάει 2 εκατοστά μέσα, γιατί γίνεται μόνο μπροστά αυτό το πράγμα και μόνο στην αριστερή πλευρά και μέχρι τη μέση; Green beard είναι κι εκεί απ το φωτισμό ή φωσφορικά απ τις ταμπλέτες που πέφτουν για τα ανκίστρους; Τι άλλο μπορεί να είναι και πως το καταπολεμώ; 

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά το δεύτερο....

Είναι σαν αυτο που ειχε το δικό μου φυτεμένο;  το θυμάσαι;

Αν ναι, θεωρώ ότι ειναι απο το φωτισμό.  Μήπως ειναι σε μεριά που μπορει να το βλέπει ήλιος κάποιες ώρες της ημέρας;

 

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος avraamp έγραψε:

Σε ότι αφορά το δεύτερο....

Είναι σαν αυτο που ειχε το δικό μου φυτεμένο;  το θυμάσαι;

Αν ναι, θεωρώ ότι ειναι απο το φωτισμό.  Μήπως ειναι σε μεριά που μπορει να το βλέπει ήλιος κάποιες ώρες της ημέρας;

 

 

Οχι Μάκη δεν το βλέπει ο ήλιος καθόλου το ενυδρείο, είναι περίεργο ότι κι άλλα σημεία είναι εκτεθειμένα στο φως αλλά μόνο και πάντα εκεί πιάνει την πρασινάδα. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2016 at 6:14 ΜΜ, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Παιδιά επανέρχομαι γιατί θέλω μια βοήθεια απ τους πιο έμπειρους, μου κάνει εντύπωση πως μετά από δύο μέρες που έκανα τη συντήρηση και έβαλα καινούριο ενυδρειακό βαμβάκι, το άνοιξα σήμερα να ρίξω μια ματιά και είναι καταπράσινο, μιλάμε για πολύ πρασινίλα. Να κάνω μια υπόθεση και να μου πείτε αν έχω δίκιο κι αν δεν έχω τι άλλο θα μπορούσε να είναι; Υποθέτω λοιπόν ότι έχω green beard κι επειδή ρίχνω εξέλ τη λιώνει κι αυτή την τραβάει το φίλτρο και γι αυτό μένει στο βαμβάκι; Επίσης ένα δεύτερο πρόβλημα που είχα και στο προηγούμενο ενυδρείο και δυστυχώς δεν μπορώ να ξεφύγω απ αυτό και δεν ξέρω τι πραγματικά είναι. Μπροστά στην άμμο κι αριστερά έχει πιάσει πρασινίλα, δεν είναι κυανοβακτήριο απλά έχει πρασινίσει η άμμος και το παρατηρώ ότι πάει 2 εκατοστά μέσα, γιατί γίνεται μόνο μπροστά αυτό το πράγμα και μόνο στην αριστερή πλευρά και μέχρι τη μέση; Green beard είναι κι εκεί απ το φωτισμό ή φωσφορικά απ τις ταμπλέτες που πέφτουν για τα ανκίστρους; Τι άλλο μπορεί να είναι και πως το καταπολεμώ; 

 

Παιδιά για το παραπάνω ερώτημα έχει κάποιος κάποια ιδέα; Οι πιο έμπειροι στα φυτεμένα; 

Link to comment
Share on other sites

Κώστα βγάλε το μια φωτό !

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε κι η φωτό, το χω κυκλώσει για να καταλάβετε τι ακριβώς εννοώ. Με τα φώτα ανοιχτά έχει πιο ανοιχτό χρώμα όπως η green spot και μάλιστα έχει και το τζάμι κάτω κάτω σε όλο το μήκος, υπάρχει περίπτωση να είναι και στην άμμο αυτό που βλέπω green spot;

 

0t072G4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μια κοντινή ρε 'συ Κώστα.

Σχετικά με την green beard, την βλέπεις να μειώνεται; Αν ναι, τότε αυτή είναι που πιάνει το φίλτρο σου.

Θύμησέ μου φωτισμό. Κάπου έγραφες ότι θα έκλεινες κάποια φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μειωνεται η green beard σχεδον εχει εξαφανιστει, εδω και 10 μερες δουλευω το ενα φωτιστικο 8 ωρες 2χ39 watt η μια λαμπα grolux η αλλη λευκη 6500.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν είναι κυανό;

Εγώ πιστεύω ότι επειδή η έξοδός σου είναι εκεί από πάνω αλλά με lilly pipe, αυτό το σημείο είναι νεκρή γωνία.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν είναι κυανό;

Εγώ πιστεύω ότι επειδή η έξοδός σου είναι εκεί από πάνω αλλά με lilly pipe, αυτό το σημείο είναι νεκρή γωνία.

Νεκρο ειναι και το απεναντι γιατι ειναι πεντακαθαρο; Νιτρικα εχω ανεβασμενα που δεν ευνοουν κυανο κι επειδη εχω περασει παλιοτερα στο προηγουμενο δεν εχει το χαρακτηριστικο μπλε χρωμα, ειναι σκετο πρασινο οπως η spot. Παντα και στα δυο μου ενυδρεια πρασινιζε αυτο το κομματι και δεν καταφερα να βρω ποτε την αιτια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να ειναι φωσφορικα Κωστα;;

Εβαλες οταν εστησες το ενυδρειο καμμια ταμπλετα απο lidl;

Ετσι ειχα και εγω σε ορισμενα σημεια καποτε γιατι δεν υπηρχαν εκει φυτα...

Link to comment
Share on other sites

Ταμπλέτα όχι δεν έχω βάλει καθόλου σ αυτό το σημείο αλλά στη δεξιά πλευρά που είναι τα φυτά. Αν είναι φωσφορικά πως δημιουργούνται, πως μπορώ να τα ξεφορτωθώ και γιατί πάντα μου βγαίνει σ αυτό το σημείο; Υπάρχει περίπτωση επειδή καταλήγουν εκεί οι τροφές που δεν τρώγονται αμέσως όταν ταίζω επειδή φροντίζω να πέφτει λίγο παραπάνω ώστε να μένει για τα γατόψαρα; 

Link to comment
Share on other sites

θα μπεις στον κόπο να τραβήξεις κοντινές φωτογραφίες από το χαλικάκι και από τα φυτά που εμφανίζουν το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Ταμπλέτα όχι δεν έχω βάλει καθόλου σ αυτό το σημείο αλλά στη δεξιά πλευρά που είναι τα φυτά. Αν είναι φωσφορικά πως δημιουργούνται, πως μπορώ να τα ξεφορτωθώ και γιατί πάντα μου βγαίνει σ αυτό το σημείο; Υπάρχει περίπτωση επειδή καταλήγουν εκεί οι τροφές που δεν τρώγονται αμέσως όταν ταίζω επειδή φροντίζω να πέφτει λίγο παραπάνω ώστε να μένει για τα γατόψαρα; 

Και εγω ρωταω Κωστη μου!!

Στα φυτεμενα οι γνωσεις σου ειναι περισοτερες...

Η δικη μου εντυπωση ειναι οτι φταιει που στο συγκεκριμενο σημειο στην ουσια δεν υπαρχουν φυτα με ριζικο συστημα για να "αποροφησουν" τα φωσφορικα...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Και εγω ρωταω Κωστη μου!!

Στα φυτεμενα οι γνωσεις σου ειναι περισοτερες...

Η δικη μου εντυπωση ειναι οτι φταιει που στο συγκεκριμενο σημειο στην ουσια δεν υπαρχουν φυτα με ριζικο συστημα για να "αποροφησουν" τα φωσφορικα...

 

 

Αυτό υποψιάζομαι κι εγώ, 3 χρόνια με τα δύο φυτεμένα ενυδρεία πάντα σ αυτό το σημείο το γυμνό έχω πρασινάδα, όμως έχουν πρασινίσει κι οι πέτρες λιγάκι, εγώ λέω ότι ξεκίνησα με παραπάνω λίπανση απ ό,τι χρειαζόταν στο ξεκίνημα κι αυτά τα βρήκα μπροστά μου. Εχω κόψει το γενικό γιατί όπως και στο προηγούμενο στήσιμο για κάποιο λόγο μου δημιουργεί άλγες, όποτε το κόβω μειώνονται κι αυτές. 

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω 3 φωτό, την άμμο από κοντά, την palustris η οποία είναι σε καλύτερη κατάσταση αλλά έχει λίγο πράσινο στα άκρα της και τα κόκκινα τα φυτά που έχουν καθαρίσει εντελώς. Πατήστε πάνω στη φωτό για λίγο καλύτερη μεγέθυνση. 

 

 41hwlEB.jpg

BbsgF1E.jpg

tAyUmnF.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το άσχετο, αλλα η Palustris ειναι φοβερή!!!!

προσπαθησε να την πολλαπλασιάσεις λίγο....

Θα δείχνει πολύ όμορφο αν μπουν 7-8 stem μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...