Jump to content

Diy κοινωνικό φυτεμένο Nature Style 120 λίτρα.


Recommended Posts

Kώστα δεν υπάρχει πρόβλημα με τα cory για διάσπαρτο flourite, αλλά με το καιρό σιγά σιγά θα βουλιάξει στην άμμο. Επειδή δεν αξίζει όμως να πάρεις τσουβάλι για τρεις χούφτες, πάρε ψιλό χρωματιστό βοτσαλάκι και θα δείξει όμορφα. Το έχω κάνει παλιότερα με πολύ όμορφο αποτέλεσμα αλλά μέσα σε 1-1,5 χρόνο βούλιαξε στην άμμο σχεδόν όλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο χωρίς να είμαι σίγουρος και με επιφύλαξη λέω το εξής: αν έβαζα flourite ως υπόστρωμα και την άμμο από πάνω, το σίγουρο είναι ότι η άμμος θα βρισκόταν από κάτω και το flourite από πάνω, λόγω μικρής κοκκομετρίας η άμμος εισχωρεί με τη βαρύτητα στις εσοχές που δημιουργούνται, το αντίθετο νομίζω δεν μπορεί να γίνεις, σωστά η λέω κοτσάνα; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Χρήστο χωρίς να είμαι σίγουρος και με επιφύλαξη λέω το εξής: αν έβαζα flourite ως υπόστρωμα και την άμμο από πάνω, το σίγουρο είναι ότι η άμμος θα βρισκόταν από κάτω και το flourite από πάνω, λόγω μικρής κοκκομετρίας η άμμος εισχωρεί με τη βαρύτητα στις εσοχές που δημιουργούνται, το αντίθετο νομίζω δεν μπορεί να γίνεις, σωστά η λέω κοτσάνα; 

 

Σωστά τα λές....αλλά μπορεί να συμβεί και το αντίθετο...εξαρτάτε απο τα υλικά και την "σκαπτική" ικανότητα των ψαριών....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το flourite θα θαφτεί ανάμεσα στην άμμο αργά ή γρήγορα. Η μόνη ελπίδα να μην χαθεί είναι να είναι μεγάλη η ποσότητα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το jbl manado τι γνώμη έχετε για ανακάτεμα με την άμμο; Το είδα από κοντά κι είναι στρογγυλό μικρής κοκκομετρίας αλλά δεν ξέρω πως θα φαίνεται μέσα στο ενυδρείο σε συνδυασμό με την άμμο. Το flourite μου άρεσε τρομερά σε όψη αλλά βέβαια έχει καλύψει όλο το ενυδρείο κάτι που εγώ δεν το θέλω. 

Link to comment
Share on other sites

Κώστα συμφωνώ κι εγώ με τα παιδιά. Το manado δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά θυμάμαι από εμπειρίες άλλων ότι είναι ελαφρύ και με βυθόψαρα, δε στέκεται. Ψάξ' το λίγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kadmos έγραψε:

Κώστα συμφωνώ κι εγώ με τα παιδιά. Το manado δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά θυμάμαι από εμπειρίες άλλων ότι είναι ελαφρύ και με βυθόψαρα, δε στέκεται. Ψάξ' το λίγο.

 

Με πρόλαβες, πάνω που διάβαζα στο διαδίκτυο ότι με ανκίστρους και γατόψαρα σηκώνεται στον αέρα οπότε άκυρο, τελικά δεν θα το κουράσω άλλο, δεν θα βάλω τίποτα παρά μόνο αν προκύψει κάτι ενδιαφέρον στο μέλλον. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

Για ψηφίδα λάβας διάσπαρτη θα το σκεφτόσουν καθόλου ??

 

Εχεις κάποιο λινκ η εικόνα πως θα φαίνεται; Βρήκα μία, αυτό εννοείς; Ωραίο φαίνεται, είχα τέτοιο βυθό στο προηγούμενο ενυδρείο και το χάρισα όταν έβαλα άμμο. 

 

PSIFIDA-LAVA-enlarge.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι κάτι τέτοιο!!Βέβαια αυτό είναι mix μαύρη με κόκκινη

Ρίξε μια ματιά και εδώ

http://www.tsakiroglou.gr/προιοντα/διακοσμητικα-υλικα/ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ-ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ-ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ-ΧΩ/ΨΗΦΙΔΕΣ-ΚΗΠΟΥ/

 

(Άσχετο αλλά το παραπάνω μαγαζί είναι στην γειτονιά μας και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι ??)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό το πράγμα δεν κάνει για άνσιστρους, είναι αιχμηρό. Σαν το flourite είναι.

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε λίγο ρε παιδιά, εμένα μου φαίνεται χαμηλή η αναρρόφηση, αν προσέξετε αιωρούνται σωματίδια αλλά μόνο τα κοντινά ρουφάει, αυτά που είναι σε 10-15 εκατοστά απόσταση μένουν να αιωρούνται, το θεωρείτε φυσιολογικό; 

https://youtu.be/iPJ8vD9vYhs

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό φαίνεται, μην περιμένεις να δεις καμιά δίνη αναρρόφησης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως βγαζω πολυ μπιχλα ακομα, καθαρισα σημερα σωληνες, αλλαξα το filterwool η επιφανεια ειχε χωμα και τα τζαμια λιγο, πιθανο βγαινουν απ τα 40 λιτρα νερου με την προηγουμενη αμμο που αναγκαστικα εβαλα μεσα λογω ψαριων. Τωρα θελω μια συμβουλη απ τους φυτεμενους, ακολουθω E.I. λιπανση με το 1/3 απ τις δοσεις λογω μικρης φυτομαζας ακομα, καλα κανω; Ελεγα να κανω αυριο μια εκτος προγραμματος αλλαγη νερου να διωξω μπιχλα, τι κανω ομως με την Ε.Ι. αφου η αλλαγη ειναι να γινει το Σαββατο;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

:bow: Μου αρεσει πολυ το αποτελεσμα και μια συμβουλη μην ανυσηχεις τοοοοοσοοοοοο!!!! ειναι ολα μια χαρα!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1/3 δοσολογία στα λιπάσματα, μου φαίνεται λίγο. Στη θέση σου θα ανέβαινα στη μισή μιας και βλέπω και κίτρινο το drop checker.

Σχετικά με την αλλαγή, μπορείς να την κάνεις και να ρίξεις την μισή δοσολογία του λιπάσματος που έριξες χθες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1/3 μονο στο φωσφορο - ιχνοστοιχεια - σιδηρο, καλιο- νιτρικα ριχνω κανονικα.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια, οι σιδηρόπετρες υπάρχει περίπτωση ν ανεβάζουν μόνο την ανθρακική σκληρότητα ή η χαλαζιακή άμμος; Εκανα μετρήσεις και βρήκα περίεργα αποτελέσματα. GH βρύσης=9, GH ενυδρείου=7, ΚΗ βρύσης=6, ΚΗ ενυδρείου=6. Πως γίνεται αυτό; Αφού με αναλογία 70-30 βρύσης - όσμωσης που βάζω θα πρεπε να είναι δύο μονάδες πιο κάτω. Η γενική όντως είναι, η ανθρακική όχι. Εκανα δοκιμαστικά σε μία κανάτα την αναλογία αυτή, έριξα μέσα 700ml βρύση και 300 όσμωση, μέτρησα ανθρακική κι όντως βγήκε 4, για την ακρίβεια 4,5, στο ενυδρείο γιατί 6; Το Tds του νερού όσμωσης είναι 003, δεν υπάρχει θέμα μεμβράνης κι αν υπήρχε θα χα θέμα και στην GH. Με ΚΗ=6 στο ενυδρείο και με pH 6.6 βάσει πίνακα έχω 47ppm, πολύ διοξείδιο γι αυτό είπα προληπτικά να μετρήσω να δω που είμαι κι είχα αυτά τ αποτελέσματα, πάει πουθενά το μυαλό σας; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Η αμμος ειναι ουδέτερη αν ειναι χαλαζιακη... η σιδηροπετρα μπορει να επηρεάζει το νερο... ειδικά αυτες που γυαλίζουν πολυ γιατι εχουν μια ουσια που απελευθερώνεται στο νερο... ειχα την ιδια απορια για τις πετρες γνευσιου... θα σου πουν και οι πιο καταρτισμένοι!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Η αμμος ειναι ουδέτερη αν ειναι χαλαζιακη... η σιδηροπετρα μπορει να επηρεάζει το νερο... ειδικά αυτες που γυαλίζουν πολυ γιατι εχουν μια ουσια που απελευθερώνεται στο νερο... ειχα την ιδια απορια για τις πετρες γνευσιου... θα σου πουν και οι πιο καταρτισμένοι!!!! 

 

Δηλαδή; Σε ποιο τομέα να την επηρρεάζουν; Στην περίπτωσή μου μήπως θα χρειαστεί να τις βγάλω εννοείς; 

Link to comment
Share on other sites

Μία απ τις πέτρες που έχω στο ενυδρείο. Οποιος ξέρει κάτι ευπρόσδεκτο, εγώ τις πήρα απ τη χωματεχνική ως σιδηρόπετρες μη ασβεστολιθικές. 

 

VcG5krc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα άσπρα νερά στο πέτρωμα συνήθως δηλώνουν ότι είναι ασβεστολιθικό. 

Link to comment
Share on other sites

@kkgr..

Νομιζω οτι τα ασβεστολιθικα πετρωματα δεν εχουν συγκεκριμενα "νευρα" απο οτι ειχα διαβασει παλαιοτερα...

Νομιζω οτι κατα βαση(απο οτι θυμαμαι) μπορει να εχουν χρωμα γκρι ή γαλαζιο ή κιτρινο ή ασπρο ή δεν θυμαμαι και τι αλλο...

@Ρομποτής Κωνσταντίνος με την σιδηροπετρα δεν θυμαμαι τι γινεται αλλα μαλλον ασβεστολιθικη ειναι...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stathis spithas έγραψε:

@kkgr..

Νομιζω οτι τα ασβεστολιθικα πετρωματα δεν εχουν συγκεκριμενα "νευρα" απο οτι ειχα διαβασει παλαιοτερα...

Νομιζω οτι κατα βαση(απο οτι θυμαμαι) μπορει να εχουν χρωμα γκρι ή γαλαζιο ή κιτρινο ή ασπρο ή δεν θυμαμαι και τι αλλο...

@Ρομποτής Κωνσταντίνος με την σιδηροπετρα δεν θυμαμαι τι γινεται αλλα μαλλον ασβεστολιθικη ειναι...

 

Δεν είναι Στάθη, πήρα σήμερα τη χωματεχνική και ήταν απόλυτος στο όχι και τις έχει δοκιμάσει κι ο ίδιος με ακουαφόρτε. Εξάλλου αν ήταν ασβεστολιθική θα είχε ανέβει η GH αφού το τεστ μετράει ασβέστιο και μαγνήσιο, αντ αυτού έχει ανέβει η ΚΗ, η ανθρακική δηλαδή που δεν νομίζω ότι έχει σχέση με ασβεστολιθική σύσταση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...