Jump to content

Diy κοινωνικό φυτεμένο Nature Style 120 λίτρα.


Recommended Posts

πριν 8 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τα πράγματα είναι απλά....

 

κόντρα.....????

IMG_3961.JPG

 

Ή

 

Lexotanil.....????

IMG_3962.JPG

 

Τί προτιμάς;;;;; :D

 :hehe:hehe

Αν δεν βαλει κοντρα μας βλεπω να κανουμε μια ομαδικη παραγγελια Δημητρη!!

 

πριν 21 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Ε αποφάσισε κι εσύ βρε, να βάλω ή όχι; 

Εγω ισως να μην το εβλεπα καν...

Αλλα αφου το ειδες βαλε Κωστη....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κωστή είναι πολύ μικρή η κούρμπα και κατα την γνώμη μου δεν χρειάζεται να επέμβεις!!

Εχω ενυδρείο στο 120 με 10mm γυαλί εργοστασιακό,χωρίς κόντρες και τρέχει έτσι πάνω από 3 χρόνια.

Φυσικά και κάνει κοιλιά στην μέση ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2016 at 6:47 ΜΜ, το μέλος argy1 έγραψε:

Ο διπλος πατος δεν εχει καμια σχεση με την κοιλια.

Παρ'ολα αυτα η καλυτερη λυση ειναι αυτη που προτεινεις.

@Ρομποτής Κωνσταντίνος το εχω παθει και εγω στο πρωτο μου ενυδρειο και το εσωσα με δυο κοντρες ψηλα κατα μηκος της γυαλας.Η εφαρμογη προφανως και δεν ειναι αξιοπιστη,το εχω ξαναπει αρκετες φορες.Δεν ειναι ολα τα τζαμια ιδια.

 

Ο διπλός πάτος, ναι μεν δεν βοηθάει στην κοιλιά (στην πάνω μεριά του ενυδρείου), αλλά σκέψου ότι κρατάει την κάτω μεριά των μεγάλων τζαμιών. Δηλαδή πιστεύω αν μετρήσει χαμηλά τα μεγάλα τζάμια, δεν θα έχουν κοιλιά, γι' αυτό το ανέφερα. 

Αφού τα μεγάλα τζάμια πατάνε έξω απ' τον δεύτερο πάτο, είναι ενίσχυση για αυτά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φιλε  κωστη επειδη ο κουμπαρος μου ειναι τζαμας. (Αυτος μου εφερε και τα τζαμια για το δικο μου) μου ειπε οτι τα φθηνα κινεζικα τζαμια που δεν εχουν φαει τοση επεξεργασια και ψησιμο, οι ταλαντωσεις που δεχονται ειναι μηδενικες. Μια κραου και γινονται θρυψαλα.

Τα καλα τζαμια τυπου τσεχιας που εχουν δεχτει ολες τις απαραιτητες επεξεργασιες, με την παραμικρη αντισταση κουρμπαρουν κατευθειαν λογο ελαστικοτητας.

Να χαιρεσε λοιπον που το γυαλι σου εχει αυτην την μικρη ταλαντωση και να μην ανησυχεις καθολου. 

Αν θες να σου φυγει η εννοια κοψε ενα τζαμακι 10χ40 αδειασε το νερο και κολλατο στην μεση επανω στα τζαμια απλα για να μην βλεπεις την κουρμπα και να το κραταει δεμενο.

Έγινε επεξεργασία - billaus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει μέρες να γράψει όμως και αυτό δεν είναι καλό γιατί μάλλον έχει αρχίσει να κολλάει κόντρες ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντί να είναι χαρούμενος που έφτιαξε ενυδρείο τύπου vision κάθεται και σκάει :hehe:hehe

 

Πέρα από την πλάκα εμένα το ρίο 300 είχε 3χιλ. κούρμπα απο καινούριο  και δεν επαθε τίποτα !!!!

 

ΑΠΌΛΑΥΣΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΊΟ ΣΟΥ είναι πανέμορφο  !!!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τη συμπαρασταση και τα ομορφα λογια σας, δεν ασχολουμαι πλεον με την καμπυλη μετα απο τοσες καθησυχαστικες απαντησεις εχω ηρεμησει, κατι αλγες παλευω ψιλοπραγματα νεοστημενου δηλαδη, ολα βαινουν καλως.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Παιδια ευχαριστω για τη συμπαρασταση και τα ομορφα λογια σας, δεν ασχολουμαι πλεον με την καμπυλη μετα απο τοσες καθησυχαστικες απαντησεις εχω ηρεμησει, κατι αλγες παλευω ψιλοπραγματα νεοστημενου δηλαδη, ολα βαινουν καλως.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

Έτσι μπράβο, άστο να πάρει το δρόμο του για να το ευχαριστηθείς επιτέλους και σύ. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει γίνει το ενυδρείο το έλα να δεις, τα κόρυ έχουν διαολιστεί κυριολεκτικά, μου χουν γεμίσει αβγά όλο το γυαλί και τον εξοπλισμό και το κυνήγι που πέφτει δεν έχει προηγούμενο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

FrPprvX.jpg

8WFrpvt.jpg

XsaSgRA.jpg?1

 

 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

FrPprvX.jpg

 

 

 

 

:bigemo_harabe_net-143::bigemo_harabe_net-143::bigemo_harabe_net-143:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ρίχνω το βάρος στις άλγες, bba, gsa και gba μάλλον απ τον υπερβολικό φωτισμό, ίσως και περίσσεια θρεπτικών; 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή λίγο στο τοπίο με κάτι πετρούλες που τσίμπησα απ τον @avraamp τον οποίο τον ευχαριστώ θερμά, έγινε κι η καθιερωμένη ρουτίνα του Σαββάτου αλλά έκανα 70% αλλαγή νερού να ξεφορτώνομαι σιγά σιγά τα απομεινάρια της λάσπης απ την προηγούμενη άμμο, έχω όμως μια ερώτηση: η πρασινάδα που δημιουργείται μπροστά στην άμμο είναι απ τις τροφές και τις ταμπλέτες που ρίχνω; Γιατί μόνο στο σημείο που ταίζω δημιουργείται, φωσφορικά είναι αυτά; 

 

AT2N26g.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κώστα θα έλεγα να βγάλεις μερικές πέτρες, σίγουρα τη μία μεγάλη.

Έχεις μέσα 6 πέτρες, θυμήσου ότι στο δικό μου βάλαμε 5, πιο μεγάλες βέβαια...αλλά το ενυδρείο είναι 1,5 μέτρο.

Επίσης προσπάθησε όσο μπορείς να τις θάψεις λίγο, να φαίνεται σαν να βγαίνουν μέσα από την άμμο και όχι σαν τοποθετημένες πάνω σε αυτή.;)

Δεν ξέρω αν θα βγει καλύτερο, αλλά κάνε λίγο δοκιμές και παίξε λίγο με το στήσιμο.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να βάλω στα συγκεκριμένα σημεία πέτρες, ίσως άμα βρω ίδιες πιο μικρές άμα με βγάλει ο δρόμος μου προς Ερμή να πάρω, πάντως τις έχω θάψει λίγο δεν τις έχω ακουμπήσει.

Στην επόμενη συντήρηση θα προσπαθήσω να τις βάλω πιο μέσα ακόμα. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπτικά μάλλον δεν προσφέρουν κάτι, τουλάχιστον οι 3 μεγαλύτερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Οπτικά μάλλον δεν προσφέρουν κάτι, τουλάχιστον οι 3 μεγαλύτερες.

 

Λες δηλαδή να τις βγάλω τις μεγάλες; Γενικώς ποιες σας φαίνονται σε όλους καλύτερα, αυτές ή οι σιδηρόπετρες; 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι άλλες μου άρεσαν πιο πολύ αλλά το θέμα είναι τι αρέσει σε εσένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτές μοιάζουν πιο φυσικές απ την άποψη ότι έχει την ίδια απόχρωση με την άμμο, ταιριάζουν δηλαδή περισσότερο φυσικά με το περιβάλλον, έχω όμως κι αμφιβολίες ως προς την σύστασή τους γιατί ξαφνικά γέμισα green beard και φοβάμαι μην οφείλεται σ αυτές, θα περιμένω λίγο να στρώσει το ενυδρείο και να βρει την ισορροπία του και θα τις ξανά βάλω αργότερα να δω τ αποτελέσματα. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Αν τελικά τις αφήσεις, άσε τις μικρές και θάψε τις πιο βαθιά.

Green beard χλωμό να απέκτησες απ' τις πέτρες. Είναι νέο το ενυδρείο (άσχετα ότι έβαλες και νερό απ' το παλιό) και θα περάσει διάφορα στάδια.

Το δικό μου πετάει green beard ακόμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος AgMa έγραψε:

Συμφωνώ. Αν τελικά τις αφήσεις, άσε τις μικρές και θάψε τις πιο βαθιά.

Green beard χλωμό να απέκτησες απ' τις πέτρες. Είναι νέο το ενυδρείο (άσχετα ότι έβαλες και νερό απ' το παλιό) και θα περάσει διάφορα στάδια.

Το δικό μου πετάει green beard ακόμη.

 

Ναι μάλλον δεν είχε πάρει μπροστά για τα καλά και δεν απορροφούσε τα θρεπτικά, μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί σίδηρο και γενικό έβαζα το 1/3 της προτεινόμενης για Ε.Ι. και πολύ bba ρε παιδί μου, έκοψα μιλάμε τα μισά φυτά αλλά μου κάνει εντύπωση που πιάνει πολύ έντονα η ρίζα, έχω ρίξει του κόσμου το εξέλ και δε φεύγει απ αυτή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Λες δηλαδή να τις βγάλω τις μεγάλες; Γενικώς ποιες σας φαίνονται σε όλους καλύτερα, αυτές ή οι σιδηρόπετρες; 

Κώστα προσωπική άποψη πάντα ! Οι σιδερόπετρες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα και της γυναίκας της άρεσαν περισσότερο οι σιδηρόπετρες, περιμένω τ αποτελέσματα του τεστ που κάνω σε νερό ενυδρείου με κυκλοφορητή και θερμαντήρα να δω τις επιπτώσεις αλλά δεν έχω και τεστ σιδήρου για να είμαι 100% σίγουρος, μέχρι στιγμής πάντων δεν φαίνεται να επηρρεάζουν την ποιότητα του νερού πέραν μιας μικρής αύξησης του tds κατά 10ppm, αυτή η αύξηση βέβαια δεν ξέρω ποιο στοιχείο ανεβάζει. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...