Jump to content

Σκέψεις για δημιουργία νέου ενυδρείου


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Δημήτρη θα βάλω φύλλα , μερικά κλαδιά και σιγουρα κανα δυο πετρες μη ασβεστολιθικες , θα το ψαξω πολυ σε ποταμια απομακρυσμενα με υδροχλωρικο ανα χειρας . 

Επισης η προσθηκη καποιας ριζας η ξυλου ειναι στο μυαλο μου δεδομενη

Με μια δυο παρεμβάσεις,θα γίνει κουκλάκι το ενυδρείο σου.Εκει που θα ψάξεις για πέτρες,λογικά θα βρείς και πλατάνια.Αν είναι κάπου ψηλά,γενικά που δεν έχει χωράφια ή κάποια ανθρώπινη δραστηριότητα,εισαι οκ.Θα βρείς και αμέτρητες πέτρες.Με το καλό λοιπόν :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία....welcome to the black water!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Με μια δυο παρεμβάσεις,θα γίνει κουκλάκι το ενυδρείο σου.Εκει που θα ψάξεις για πέτρες,λογικά θα βρείς και πλατάνια.Αν είναι κάπου ψηλά,γενικά που δεν έχει χωράφια ή κάποια ανθρώπινη δραστηριότητα,εισαι οκ.Θα βρείς και αμέτρητες πέτρες.Με το καλό λοιπόν :)

Ευχαριστω @DIMITRIOS !!! Να σου πω ξανα οτι ιδεες, διορθωσεις και  παρεμβασεις ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτες!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Ωραία....welcome to the black water!!!

Καλως σας βρήκα , αλλη φάση ! Κολλημα , καψούρα χααχχααχ

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Πως πάμε εδώ ??

Βρήκαμε τίποτα καλό και όμορφο ??

Τα ψάρια έχουν αποφασιστεί !!! Περιμένω ενα ζευγάρι L071 απο τον @Husky_Jim ,τις επόμενες μέρες λογικά θα ταξιδεύουν προς Χανια ! Πέτρες δεν έψαξα καθόλου για να μαι ειλικρινής δε προλαβαίνω με τη δουλειά ! Φύλλα θέλω να μπουν μέσα σίγουρα  .Πως θα σου φαινόταν σαν ιδέα μια ρίζα η κάποιο ξύλο ακόμα @rastaman ?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλήξεις και βρεις φυσικά τις κατάλληλες πέτρες ίσως κάποια κλαδάκια δείχνουν όμορφα πάνω σε αυτές. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Αν καταλήξεις και βρεις φυσικά τις κατάλληλες πέτρες ίσως κάποια κλαδάκια δείχνουν όμορφα πάνω σε αυτές. . .

Οκ ! Ομορφα ! Θα κάνω δοκιμές και θα επανελθω ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη στο εγχειρημα σου Ευτυχη.
Το ξυλο ετσι οπως ειναι μεσα σκετο τωρα ειναι ασχημο. Αν το πλαισιωσεις με κανα εχινοδορο , λιγες πετρες και μια ριζουλα να κρεμεται απο πανω θα γινει σπεσιαλ!


Greetings from the dark side!


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Καλη αρχη στο εγχειρημα σου Ευτυχη.
Το ξυλο ετσι οπως ειναι μεσα σκετο τωρα ειναι ασχημο. Αν το πλαισιωσεις με κανα εχινοδορο , λιγες πετρες και μια ριζουλα να κρεμεται απο πανω θα γινει σπεσιαλ!


Greetings from the dark side!
 

 

Ευχαριστώ Θοδωρή ! Δεν το στησα ακομα , θελω να βρω μερικα πραγματα ακομα , προς το παρον μου αρεσει που εχει σκουρυνει αρκετα το νερο , αληθεια εσυ εχεις βαλει κατι πετρες , ειναι ποταμισιες  , αγοραστες ?

Ευχαριστω για τις προτασεις !

Μεγαλη ριζα , μικρη  ? Ισως αριστερα να κρυψω φιλτρο θερμοστατη ?

Link to comment
Share on other sites

Οι πετρες αυτες ειναι ποταμισιες αγοραστες.μια ριζα να ακουμπαει κατω. Το μεγεθος εσυ το βλεπεις καλυτερα.
Αριστερα ναι.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μου κάθεται καλα , ίσως δε πέτυχα κατάλληλη ρίζα για το ενυδρείο ,ίσως δε ξέρω να τη βάλω καλα ι υπάρχει η σκέψη να επιστραφεί και να μπει ενα κομμάτι  bogwood ακόμα , τι λέτε ;

image.jpg

IMG_3675.JPG

IMG_3676.JPG

IMG_3677.JPG

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ωραια ριζα. Βεβαια εσυ την βλεπεις καλυτερα. Θες μια με κοτσανι και πολλες διακλαδωσεις. Σαν τις δικες μου για να σου δωσω να καταλαβεις. Επισης το μεγαλο κουτσουρο θα το ξαπλωνα προς τα μπροστα. Δεν ξερω αν με πιανεις;

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Δεν ειναι ωραια ριζα. Βεβαια εσυ την βλεπεις καλυτερα. Θες μια με κοτσανι και πολλες διακλαδωσεις. Σαν τις δικες μου για να σου δωσω να καταλαβεις. Επισης το μεγαλο κουτσουρο θα το ξαπλωνα προς τα μπροστα. Δεν ξερω αν με πιανεις;

Greetings from the dark side!
 

Μάλλον δε κάνει όντως .. ρίζα η άλλο ενα bogwood?

Έκανα κάποιες δοκιμές ακόμα ..

IMG_3682.JPG

IMG_3683.JPG

IMG_3684.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ε τωρα φωτο ειναι αυτες; δεν ειναι ασχημο εκει αλλα ετσι οπως το βλεπω εγω το θεμα ειναι να πετυχεις την φυσικοτητα. Μια ριζα θα προτιμουσα. Αλλα βαλε μια φωτο πανοραμικη απο ισια γωνια να το δουμε.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Ε τωρα φωτο ειναι αυτες; δεν ειναι ασχημο εκει αλλα ετσι οπως το βλεπω εγω το θεμα ειναι να πετυχεις την φυσικοτητα. Μια ριζα θα προτιμουσα. Αλλα βαλε μια φωτο πανοραμικη απο ισια γωνια να το δουμε.

Greetings from the dark side!
 

Οφου φιλε με έχεις κουζουλανει και έχεις και δίκιο Χαχαχαχ !!! Το βράδυ γύρισα στο γραφείο τώρα .. Δε το αφήνω εκεί δοκιμές έκανα ..

Link to comment
Share on other sites

Σωστη η παρατήρηση για την πανοραμική απο μπροστά. 

Επαυξάνω.

:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Ε τωρα φωτο ειναι αυτες; δεν ειναι ασχημο εκει αλλα ετσι οπως το βλεπω εγω το θεμα ειναι να πετυχεις την φυσικοτητα. Μια ριζα θα προτιμουσα. Αλλα βαλε μια φωτο πανοραμικη απο ισια γωνια να το δουμε.

Greetings from the dark side!
 

πριν 39 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Σωστη η παρατήρηση για την πανοραμική απο μπροστά. 

Επαυξάνω.

:thumbup:

 

Ελπίζω να φαίνεται καλύτερα @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ @Sturm Έβαλα τη νταντά να μου στέλνει φωτό απο το σπίτι :blink::blink:

IMG_3689.JPG

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλαρακι, προσωπικα δεν μου αρεσει.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Sturm έγραψε:

Οχι φιλαρακι, προσωπικα δεν μου αρεσει.

Greetings from the dark side!
 

Ουτε εμενα ! Νομιζα οτι μου ζηταγατε καλυτερη φωτο γιαυτο .. Ασε εχω φαει σκαλωμα , αντε να βρω ριζα ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Ουτε εμενα ! Νομιζα οτι μου ζηταγατε καλυτερη φωτο γιαυτο .. Ασε εχω φαει σκαλωμα , αντε να βρω ριζα ..

 

Περισσεύουν κανά δυο ρίζες με κλαδιά αλλά πως μπορώ να στις στείλω.

Θα στις βάλω μια φώτο και αν σου αρέσουν μου λες.

Χάρισμα εννοείτε.:)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

 

Περισσεύουν κανά δυο ρίζες με κλαδιά αλλά πως μπορώ να στις στείλω.

Θα στις βάλω μια φώτο και αν σου αρέσουν μου λες.

Χάρισμα εννοείτε.:)

Σωτήρη ευχαριστώ !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kadmos

Αυτή τη πέτρα πήρα να δοκιμάσω IMG_3717.JPG

 

Έριξα υδροχλωρικό απο έξω και την έσπασα να δοκιμάσω IMG_3715.JPGIMG_3716.JPGΜου φαίνεται ένταξει 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...