Jump to content

Σκέψεις για δημιουργία νέου ενυδρείου


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Την έχω Ευτυχη, είναι Οκ :)

 

Αφου αφρίζει....

Link to comment
Share on other sites

Αφρίζει λιγότερο αλλά αφρίζει. Τη δεύτερη την βρήκες ή την αγόρασες; Αν ναι ως τι είδος την πήρες;

Η πρώτη ούτως ή άλλως βγάζει μάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά για το μικρό σπασμένο κομμάτι δεν ρωτάει ή κατάλαβα λάθος ; Η πλακέ βέβαια αφριζει . 

Η άλλη , από το κινητό τουλάχιστον που βλέπω τώρα, δεν μου δείχνει κάτι τέτοιο . 

Είχα τις ίδιες , τουλάχιστον οπτικά,  στους 201 και δεν είχα θέμα

@Husky_Jim @kadmos

Για πείτε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή που δείχνει από το κινητό η iris δεν αφρίζει, έχω πάρει την ίδια και τη δοκίμασα.

Μήπως στη φωτογραφία που αφρίζει έχει βάλει 2 διαφορετικές δίπλα δίπλα για να φανεί η διαφορά μεταξύ τους;

 

@ΕΥΤΥΧΗΣ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες αυτές θα σου ανεβάσουν το ph. Ειναι ασβεστολιθικες. Εσύ αν κατάλαβα καλά  θες πέτρα που δεν επιρεαζει το ph. Δλδ θες πέτρα που να μην αφρίζει καθόλου.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λέω για τη μικρή πέτρα έβγαλα τις φωτογραφίες τη μια δίπλα σε μια πέτρα παραλίας που έβαλα και στις δυο οξύ και άφρισε μόνο η πέτρα της παραλίας και στην αλλη φωτό το έσπασα το βοτσαλάκι και έβγαλα φωτό δίπλα σε ενα κομμάτι σχιστολιθου που είχα βρει . Πάλι στο κομματάκι που έσπασα δεν αφρισε ενώ ο συγκεκριμένος σχιστόλιθος που είχα αφρισε αρκετα 

Συγνώμη αν σας μπέρδεψα το έκανα για να φανεί η διαφορά 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Μπλεχτήκαμε @ΕΥΤΥΧΗΣ. Έτσι όπως τα λες φαίνονται εντάξει. Επειδή όμως είχα ρωτήσει παλιότερα ένα μαντρά γι'αυτή την πέτρα μπου είπε ότι είναι ασβεστολιθική... Ο Μάκης λέει ότι είναι εντάξει... Βάλτη σε νερό μερικές μέρες και μέτρα τυχόν μεταβολές για σιγουριά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kadmos

Σορυ αν σας μπέρδεψα παιδιά .

Τη πέτρα τη τέσταρα εξωτερικά με το υδροχλωρικό και δεν αφρισε καθόλου , την έσπασα και το τεσταρα και εσωτερικά και δεν αφρισε ούτε μέσα .

Την πουλάνε με τον κωδικό βότσαλο iris . Η ίδια που λεει ο φίλος @avraamp

. @DIMITRIOS Καλα κατάλαβες εγω σας μπέρδεψα .

@Husky_Jim @Carp82 Sorry ετσι όπως το δείχνα σας μπέρδεψα !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγώ 3-4 iris πάνω από 10 χρόνια στα ενυδρεία μου και είναι μιά χαρά

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

IMG_3733.JPGΔοκιμάζοντας .. Δείχνουν όμορφες!

IMG_3732.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους ! Πως σας φαίνεται ;;;

Δοκιμάζω  ακόμα !

IMG_3740.JPG

IMG_3741.JPG

IMG_3742.JPG

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Μου αρέσει και είναι και πρακτικό!:thumbup:

Ευχαριστώ Χρήστο ! Το ενυδρείο θα έχει μόνο ενα ζευγάρι l071 Ancistrus . Τίποτα άλλο οποτε νομιζω οτι θα περάσουν ζάχαρη ! Τα ξύλα ειναι γεμάτα κουφάλες οποτε μάλλον δε θα τα βλέπω και πολυ αχχχαχαχ αλλα ας γουστάρουν αυτα και τα αλλα λίγο μετράνε !

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kadmos Για το στήσιμο κάποια πρόταση διαφορετική ; Με ρίζα θα ήταν πιο όμορφο πιστευεις ; Ναι ξέρω οτι θα ναι κρυμμένα αρκετές ώρες , δε με απασχολεί αν και τα Cirrhosus που έχω , ειδικά η θηλυκιά δεν κάθεται σπίτι λεπτό χαχαχα όλο βόλτες ειναι !!!

Link to comment
Share on other sites

'Οπως είναι άσ' το Ευτύχη. Οι πολλές κρυψώνες "μεγαλώνουν" το ενυδρείο όταν πρόκειται για πλέκο. Πάντα βέβαια με μέτρο... 

Γενομένης συζητήσεως, αν ήταν άλλο είδος μεγαλύτερο, θα μπορούσαν οι είσοδοι των σπηλιών/κουφάλων να βλέπουν σε διαφορετική κατεύθυνση, ώστε να αποφεύγονται τυχόν συμπλοκές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας αρέσει γιατι μου άρεσε και μένα πολυ !

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φυσικό κι όμορφο το τελικό αποτέλεσμα Ευτύχη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως σας διαβάζω ετοιμάζομαι για παρουσίαση !!! Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι ωραίο και ομορφαίνει ακόμα περισσότερο με το χρώμα που έχει πάρει το νερό από

τα ξύλα !!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου αρεσει πολυ φιλαρακι. Αν και πιστευω οτι μια ωραια ριζα δεξια η αριστερα θα εδενε το γλυκο.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...