Jump to content

Salt After ...X!!!


saxlina

Recommended Posts

πριν 11 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Παρτο και αν δεν σε φτανει παιρνεις αλλο ενα μικρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

 

ανεμιστηρακια οπωσδήποτε και καλα κανεις και τα βάζεις στο προγραμμα απο τωρα. Επισης για να βγει το καλοκαίρι καλο θα ηταν ενας controller θερμοκρασίας και αυτόματη αναπλήρωση. Τα ledαξία που ειναι στο link δεν προσφέρουν τιποτα ουσιαστικό 

Link to comment
Share on other sites

On 3/17/2017 at 0:50 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πιο παλιά pappone !!!

Φθηνό και ξέρεις τι ρίχνεις :)

 

Αν πιάνουν τα χερια του σεφ! :hehe

Link to comment
Share on other sites

 

Τα 

Led για moonlight τα θελω... Τι άλλο όταν κλείνουν οι λάμπες ?γι αυτό λέω κάτι που κάνει φωσφορίζε τα κοράλλια. 

Κάποια t5? Αλλά με ξεχωριστό διακόπτη 

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

 

Τα 

Led για moonlight τα θελω... Τι άλλο όταν κλείνουν οι λάμπες ?γι αυτό λέω κάτι που κάνει φωσφορίζε τα κοράλλια. 

Κάποια t5? Αλλά με ξεχωριστό διακόπτη 

 

Πάρε μια μια μπλε (αδιάβροχη IP67 ) λεντοταινία για moonlight. Mια χαρά δουλειά θα σου κάνει. Μπορείς να πάρεις και μια RGB λεντοταινία να ρυθμίζεις την ένταση.

 

Link to comment
Share on other sites

Η rgb δεν ειναι τσαμπα λεφτα αφου μονο το μπλε θα δουλευω και χανω τα αλλα λαμπακια...η ρυθμιση εντασης?

κατι τετοιο?

http://www.ebay.co.uk/itm/62CM-RGB-Remote-Changing-LED-Fish-Tank-Light-Bar-Submersible-Aquarium-W-Plug-L45-/311262362639?var=&hash=item4878aebc0f:m:mxFAsJfoyeJiLva0QG4Pwqw

η λεντοταινια επισης πεφτει με τον καιρο...συν οτι το ballast ειναι 220

volt?

 

Link to comment
Share on other sites

Οι λεντοταινίες που σου λέω είναι 12βολτες ή 24βολτες. Oλα τα led χάνουν με τον καιρό. Το moonlight εγω τουλάχιστον δεν το κρατάω πολλές ώρες, δυο-τρεις μόνο και μετά εχω σκοτάδι.

 

Αυτό που δείχνεις στο ebay είναι submersible, μπαίνει μέσα στο νερό δηλαδή. Εγω δεν λέω για τέτοια led-ασε που δεν τα εμπιστεύομαι.

 

Εγω σου λέω για κάτι τέτοιο http://ledmania.gr/el/led-strips-gr/12v-led/waterproof-led-strip-60smd-3014-12v-dc-blue.html

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν θα το έβαζα μεσα στο νερο ,απλα νομιζω ότι θα ηταν πιο ποιοτικο και αντοχης απο την ταινια με το μετρο...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο θα το αναβω κι εγω κανα δυωρο το πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος saxlina έγραψε:

Κι εγω δεν θα το έβαζα μεσα στο νερο ,απλα νομιζω ότι θα ηταν πιο ποιοτικο και αντοχης απο την ταινια με το μετρο...

Η λεντοταινια δεν είναι αδιάβροχη άμα δεις της προδιαγραφές όλων είναι ΙΡ65 που σημαίνει οτι αντέχει την υγρασία το πρόβλημα της είναι στο σημείο που θα κολλήσεις τα καλώδια όσο για το φωσφοριζων χρώμα που θες πρέπει να πας σε λεντ 455-460 nm (royal blue ) που δεν υπάρχει σε ταινία άλλα σε σκέτο τσιπ κάλο θα ήταν να το συνδυάσεις και με ενα ακτινικό 410 nm όπως και με UV 380 nm και το αποτέλεσμα πιστεύω θα σε δικαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω μια απλή λεντοταινία μπλε, της πλάκας. Μια χαρά φωσφορίζουν τα κοράλλια.:hehe

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν λεντοταινιες με αδιάβροχες προδιαγραφές !

το πρόβλημα ειναι στις ενώσεις !

Ειχα παλιά και θα τις ξανα χρισιμοποιησω στο FO !

Για mooonlight ειναι μια χαρά ! Και τα κοραλια λαμπυρίζουν !

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Spy74 έγραψε:

Η λεντοταινια δεν είναι αδιάβροχη άμα δεις της προδιαγραφές όλων είναι ΙΡ65 που σημαίνει οτι αντέχει την υγρασία το πρόβλημα της είναι στο σημείο που θα κολλήσεις τα καλώδια όσο για το φωσφοριζων χρώμα που θες πρέπει να πας σε λεντ 455-460 nm (royal blue ) που δεν υπάρχει σε ταινία άλλα σε σκέτο τσιπ κάλο θα ήταν να το συνδυάσεις και με ενα ακτινικό 410 nm όπως και με UV 380 nm και το αποτέλεσμα πιστεύω θα σε δικαιώσει.

Καλό ακούγεται φίλε... Έχεις καμιά διεύθυνση ?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα βγάλω το εξωτερικό φίλτρο και το βράχο που είχα μέσα θα τον βάλω στο main που λέτε κι εσείς... Οι αλμυροι. Τον υαλοβάμβακα να τον στραγγισω στην καραντινα ή θα μου κάνει ζημιά ?αμμωνία κλπ ?γιατί λέω να βάλω μια χρωμιδα και έναν καρδιναλιο. Ξέρω ξέρω δεν πάνε μόνα τους αλλά από ένα θα βάλω,ένα τις κιχλιδες όλα μόνα θα μπαίνουν. :-P, θα τα κρατήσω εκεί καμιά εβδομάδα ή παραπάνω και μετά μπλουμ στο μεγάλο. 

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Καλό ακούγεται φίλε... Έχεις καμιά διεύθυνση ?

για δες εδω

http://www.ebay.com/itm/1-30-pcs-1W-3W-High-Power-LED-without-PCB-Grow-lights-aquarium-Heatsink-/141679345010?var=440821717698&hash=item20fcbf3d72:m:mNriCldAqmDNjN7kMQYSffA

Link to comment
Share on other sites

Απλά λέει ότι πρέπει να κοληθουν στην πλακέτα... 

Link to comment
Share on other sites

Αγοράσαμε δύο ψαράκια. Ένα καρδιναλιο και ένα χρωμις, τα έχω στην καραντινα με 1019! 

Μέχρι την επόμενη αλλαγή νερού λέω να ρίχνω σταδιακά μέχρι 1016,να τα αφήσω καμιά εβδομάδα τόσο και μετά αφού ανεβάσω πάλι σταδιακά να τα βάλω στο μεγάλο. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μερικές φωτογραφίες από τον αχινο. Κολλημένος στο μπροστινό Τζάμι. 

DSC_0076.JPG

DSC_0074.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα έχω θέμα με κοραλινη. Δεν θα βγάλω ποοοτεεεεε μαύτο τον αχινο!!!! Άσε που δεν έχω και μπλε λάμπα. Ε ?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, saxlina said:

Μου φαίνεται θα έχω θέμα με κοραλινη. Δεν θα βγάλω ποοοτεεεεε μαύτο τον αχινο!!!! Άσε που δεν έχω και μπλε λάμπα. Ε ?

Το ενυδρείο δεν έχει ολοκληρώσει ακόμη τον κύκλο του θα πάρει καιρό να βγάλει κοραλλινη..Μην αγχώνεσαι όλα με τον καιρό τους...Αν θέλει να βγει η κοραλλίνη ο αχινός θα σηκώσει τα χέρια ψιλά... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τέτοια να ακούω... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Το ενυδρείο δεν έχει ολοκληρώσει ακόμη τον κύκλο του θα πάρει καιρό να βγάλει κοραλλινη..Μην αγχώνεσαι όλα με τον καιρό τους...Αν θέλει να βγει η κοραλλίνη ο αχινός θα σηκώσει τα χέρια ψιλά... ;)

Μην ορκιζεσε χαχαχα εαν βάλεις αυτον με το μπλε μάτι και τα μεγαλα μαύρα αγκάθια μου ξαναλες...μονο τα τζαμιά θα μείνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, niknik said:

Μην ορκιζεσε χαχαχα εαν βάλεις αυτον με το μπλε μάτι και τα μεγαλα μαύρα αγκάθια μου ξαναλες...μονο τα τζαμιά θα μείνουν.

Αστον αυτόν...Αυτός τρώει και τις τρίχες από τα χέρια αν βάλεις χέρι μέσα γιατί νομίζει οτι είναι άλγη.Μιλαμε για φυσιολογικούς αχινούς...χαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το σκιμερ σε λειτουργία σήμερα και το γέμισα με νερό να το βοηθήσω. Η αντλία ακούγεται αλλά δεν κυκλοφορεί το νερο. Είναι η λευκή θυμίζω. Να την βγάλω για καθαρισμό ?Περιμένω να φύγει ο αέρας ή κάτι άλλο!?μην την κάψω ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...