Jump to content

Salt After ...X!!!


saxlina

Recommended Posts

Αυτό το άσπρο κοραλάκι ή τα κερατάκια που έδεσα πάνω του ?

Αν είναι απόλυτο άσπρο έχω 2-4 τέτοια για να βάζω τα ζωντανά που περνω. Τι κακό μπορεί να κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα βάλω και αυτά. Πράσινα μανιτάρια ?

Είναι όλα σε ένα βραχακι. Καλά θα ήταν να τα Ντιπαρω έτσι ?επειδή είναι μεγάλο το βραχακι... 

DSC_0077.JPG

DSC_0076.JPG

Link to comment
Share on other sites

Οχι οπως ειναι βαλτο αφου το ελενξεις προσεχτικα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να προσέξω στην παρατήρηση φίλε ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Τι να προσέξω στην παρατήρηση φίλε ?

Μηπψς δεις καμια απταζια ,παρασιτα σκουλικια αυγα κλπ,τριφτο λιγο με μια οδοντοβουρτσα.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά το πιο ζόρικο είναι η απταισια ?τα σκουλήκια και τα αυγά κάνουν κακό ?

Βάλε ρε φίλε κάνα θέμα με παράσιτα να μόρφωθω ;-) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Από αυτά το πιο ζόρικο είναι η απταισια ?τα σκουλήκια και τα αυγά κάνουν κακό ?

Βάλε ρε φίλε κάνα θέμα με παράσιτα να μόρφωθω ;-) 

 

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα αρκετά. Αν για να αποφυγω την απταισια ρίξω λεμόνι θα τα κάψω τα μανιτάρια ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Το διάβασα αρκετά. Αν για να αποφυγω την απταισια ρίξω λεμόνι θα τα κάψω τα μανιτάρια ?

Μην ανχωνεσε μην 

τρελενεσε και να ριξεις δεν προκειτε να κανεις καλο ,εκτος εαν παρεις τον βραχο και τον βαλεις σε λεμονοζουμο για 5 λεπτα που δεν θα μεινει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Νίκος ,,μην αγχώνεσαι βάλτο μέσα στο ενυδρειο κάπου μακρια απο τον υπόλοιπο βράχο για κάποιες μέρες και παρακαλούθα το αν δεν δεις κάτι περίεργο κουμπωσέ το εκεί που θέλεις να το βάλεις..Εμείς στο λέμε για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όχι γιατί έχει ντε και καλά :).. Γενικά για να καταλάβεις οτι ότι καινούρυιο μπαίνει μέσα στο σύστημα μπορεί να μεταφέρει οτιδήποτε πάνω του γιαυτό λέμε πρέπει να μαστε προσεκτικοί.. Από την ώρα που έβαλες κοραλλάκια και μάλιστα σκληρούτσικα μέσα πρέπει να ξανακάνεις μετρήσεις ασβεστίου  μαγνησίου και kh και να τα έχεις σταθερά στο 380-450, 1250-1400  και 8-12 αντίστοιχα..Αύτό είναι βασικό..Τροφές για κοράλλια και Kh buffer έχεις προμηθευτεί? Επίσης η coral και η Blue plus έχουν μπει στο σύστημά σου η είσαι με τις δύο 39αρες Τ5?

Link to comment
Share on other sites

Όχι παιδιά δεν έχω βάλει άλλες λάμπες και ούτε πρόκειται προς το παρόν. Προτεραιοτητα έχει το σκιμερ... Αν δω ότι ασπρίζουν τα σκληρά θα τα δώσω σε ένα φίλο. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, saxlina said:

Όχι παιδιά δεν έχω βάλει άλλες λάμπες και ούτε πρόκειται προς το παρόν. Προτεραιοτητα έχει το σκιμερ... Αν δω ότι ασπρίζουν τα σκληρά θα τα δώσω σε ένα φίλο. 

Βάλτα ψιλά να μην έχουν σκιερά μέρη και προσπαθησε να έχεις τις μετρήσεις που σου είπα παραπάνω.. τα ζωανθάκια και τα μανιταράκια δεν θα έχουν θέμα με αυτές τις τιμές που σου είπα τα υπόλοιπα χρειάζονται καλύτερο φωτισμό αλλά αν τα έχεις ψιλά οι Τ5 μπορεί να κάνουν δουλειά..Βασικό όμως τροφή για κοραλλάκια και σταθερά πάνω από το 7,8 το kh σου..

Link to comment
Share on other sites

Τροφή για κοράλλια καμιά πρόταση ?σκληρά μαλακά ή μια για όλα ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές τροφές που είναι στην αγορά και είναι αρκετά καλές αλλά ο καθένας διαλέγει αυτήν που έχει διαβάσει οτι είναι καλύτερη..Σε αυτό μπορεί να σε βοηθήσουν άτομα όπως ο @TAN ο @fishbone! ο @niknik και άλλοι που έχουν πολύ μεγαλύτερη εμπειρία με κοράλλια..Εγώ σου παραθέτω δυο link να πάρεις και άλλες απόψεις από άλλους χομπύστες παλιότερους και νεότερους.

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πώ οτι προσωπικά χρησιμοποιώ το coralliquid της sera  και είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά σου ξαναλέω δεν έχω ασχοληθεί με δύσκολα και σκληρά κοράλλια οπότε οι απόψεις των υπολοίπων παιδιών θα είναι σίγουρα πιο σίγουρες και τεκμηριωμένες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω μια φορά χρησιμοποίησα το coral frenzy και τα κοραλια ξετρελάθηκαν !!!

Βεβαια ακριβό :( !

Link to comment
Share on other sites

Πιο παλιά pappone !!!

Φθηνό και ξέρεις τι ρίχνεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που το ενυδρείο σου δεν είναι στεγνό από θρεπτικά δεν έχεις καμία ανάγκη για τροφή

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2017 at 3:34 ΜΜ, το μέλος pan_Oz έγραψε:

από τη στιγμή που το ενυδρείο σου δεν είναι στεγνό από θρεπτικά δεν έχεις καμία ανάγκη για τροφή

 

+1000

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2017 at 9:17 ΠΜ, το μέλος Skoti έγραψε:

Υπάρχουν πολλές τροφές που είναι στην αγορά και είναι αρκετά καλές αλλά ο καθένας διαλέγει αυτήν που έχει διαβάσει οτι είναι καλύτερη..Σε αυτό μπορεί να σε βοηθήσουν άτομα όπως ο @TAN ο @fishbone! ο @niknik και άλλοι που έχουν πολύ μεγαλύτερη εμπειρία με κοράλλια..Εγώ σου παραθέτω δυο link να πάρεις και άλλες απόψεις από άλλους χομπύστες παλιότερους και νεότερους.

 

Εγω δουλευω το reef pearls για sps,υπαρχει και για lps.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

reef snow της brightwell κατά γενική χρήση εδώ και πολύ καιρό απο εμένα με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι κάτι τέτοιο για moonlight. 12 volt αδιάβροχες, ξεχωριστό βύσμα από τον φωτισμό οπότε και χρονοδιακοπτη και μεγάλο σε πλάτος 

http://m.ebay.com/itm/Aquarium-Fish-Tank-LED-Light-Submersible-Waterproof-Bar-Clip-Strip-Lamp-18-48cm-/152356731813?var=451591768193&hash=item23792b3ba5%3Am%3AmgUCc83I--DBB83XSmQVNxg&_trkparms=pageci%3A4fb9851c-0c29-11e7-9af9-74dbd1801fd3%7Cparentrq%3Ae383627615a0a786c35c294dfffd144e%7Ciid%3A9&varId=451591768195

Αυτό το φωσφορίζε που βγάζουν τα κοράλλια βγαίνει με το mioή κάποια άλλη λάμπα το προκαλεί ?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Σκέφτομαι κάτι τέτοιο για moonlight. 12 volt αδιάβροχες, ξεχωριστό βύσμα από τον φωτισμό οπότε και χρονοδιακοπτη και μεγάλο σε πλάτος 

http://m.ebay.com/itm/Aquarium-Fish-Tank-LED-Light-Submersible-Waterproof-Bar-Clip-Strip-Lamp-18-48cm-/152356731813?var=451591768193&hash=item23792b3ba5%3Am%3AmgUCc83I--DBB83XSmQVNxg&_trkparms=pageci%3A4fb9851c-0c29-11e7-9af9-74dbd1801fd3%7Cparentrq%3Ae383627615a0a786c35c294dfffd144e%7Ciid%3A9&varId=451591768195

Αυτό το φωσφορίζε που βγάζουν τα κοράλλια βγαίνει με το mioή κάποια άλλη λάμπα το προκαλεί ?

Απο το blue royal των led

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...