Jump to content

Αναπαραγωγή Ramirezi - Βοήθεια


KostasGr

Recommended Posts

Κωστα προτεινω θεραπεια με baktopur αμεσα.

 

Εχω ζησει ολο το σκηνικο που περιγραφεις με καταληξη ενα χαμενο θυληκο με πρησμενα ματια.Αργησα να επεμβω και εσωσα μονο τον αρσενικο απο την βακτηριακη.

 

Τα μικρα (τα τελευταια) ειναι θεωρω σε δευτερη μοιρα.Μην απογοητευεσε.Βγαλε την μεγαλη γεννα σε αλλη γυαλα να μεγαλωσουν ή να δωθουν και φροντισε το ζευγαρι σου ωστε να ξαναπρπσπαθησει καποια στιγμη.Βγαζοντας ολα τα μικρα αφαιρεις την αταια του καυγα για το ζευγαρι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα βγουν το συντομότερο. 

 

Τα τελευταία χάθηκαν όλα, γέννες δεν φοβάμαι, γεννάνε κάθε 7-8 μέρες εδώ και 3 μήνες+.

 

Baktopur έχω το χάπι που είναι δυνατό και σκοτώνει βιολογία, έλεγα να κάνω θεραπεία με Epsom Salts Και Kanaplex

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβγαζα το βιολογικο σε ενα κουβα με νερι και θα το εκανα.Εσυ ξερεις,παντως θα ελεγα να ξεκινησεις σημερα θεραπεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται σήμερα, ήδη ετοιμάζω όσμωση για αλλαγή και μετά φάρμακο. Συμφωνείς να μπει και Epsom?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου πω σιγουρα αλλα σε ψαρια μαλακου νερου δεν θα εβαζα epsom.

Το baktopur θεωρω οτι θα κανει μια χαρα την δουλεια του και μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο το εκλεισα αντι να βγαλω το βιολογικο. Αφησα να δουλευει μονο το αεροφιλτρο.

Ξεκινησα θεραπεια με baktopur direct.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, kkgr said:

 Το φιλτρο το εκλεισα αντι να βγαλω το βιολογικο. Αφησα να δουλευει μονο το αεροφιλτρο.

Ξεκινησα θεραπεια με baktopur direct.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Σωστή επιλογή το baktopur και για μένα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να την σκαπουλαρει, είναι καλά γενικώς, τρώει, κινείται κανονικά, μονο τα μάτια​ πρησμένα, ιδιως το ενα είναι πολύ έξω. Μου αρεσει που εχω uv 24/7...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει θηλυκό από πρησμένο ματι σε 48 ωρες... Καλή τύχη εύχομαι 

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια λέγε μου...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο με τον Βασιλη.Την δευτερη μερα (πρωτη ημερα θεραπειας) το εχασα.

Γι'αυτο σου ειπα εχθες να ξεκινησεις αμεσα.

 

Πως παει σημερα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια, εξακολουθουν πρησμενα. Κατα τα αλλα φαινεται να είναι καλά. Ξερω οτι μπορει να την δω αναποδα ανα πασα στιγμη...

 

Ειναι ευαίσθητα ψαρια, ελπιζω να βοηθησουν οι καλες παραμετροι του νερου.

 

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ζοριζει πιο πολυ τα θυληκα ειναι οι συνεχομενες γεννες.Εγω εχω δει πολλες φορες θυληκο με ματωμενα βραγχια,χωρις υποψια καβγα,που ειναι ενδειξη ελειψης βιταμινων και ασβεστιου.Με βατιμινες εστρωνε την ιδια ημερα.Το θεμα ειναι οτι για αυτο το λογο ειναι πιο ευαλωτα και φευγουν πρωτα.

 

Αφου εδρασες αμεσα ολα καλα θα πανε!

Αναπνεουν γρηγορα ή ειναι καθολου λιθαργικα?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς τα Ramirezi είναι πανεύκολα στις γέννες και αυτό εντείνει το πρόβλημα που αναφέρθηκε για τα θηλυκά. Αν είχα 2 ενυδρεία θα τα χώριζα μια στο τόσο. Θεωρητικά με το να ταΐζεις σε κάποια διαστήματα ξηρές μόνο μειώνεις την διάθεση για γέννες και με το να ρίχνεις την θερμοκρασία επίσης. Στα Rams το να ρίξεις την θερμοκρασία έχει επανηλειμμένα αποδειχθεί κάκιστη ιδέα ενώ μόνο με ξηρές και πάλι γεννάνε εβδομαδιαία. Γενικά υπάρχει ένα αδιέξοδο, στα Apisto το κολπάκι με τις ξηρές πιάνει λίγο πάντως. Είναι και σαν κατηγορία κάπως δυσκολότερα να γεννήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και ξηρες και θερμοκρασια αλλα αυτα σταθερα ανα 8 ημερες γεννουν...

8ab37899f78d98d5cb298f231571a791.jpg4e8c28223e9800521382a82c8e407218.jpg

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελος εποχης, τα μικρα πηγαν σε νεο σπιτι, θηριο, 700+ λιτρα!!!

d140b3f85bfae8678cb492ec121a24a1.jpg

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και δημοσια τον Κωστα και ελπιζω ταP70514-220929.thumb.jpg.9462a7a74334231346a2179d0738d505.jpg ψαρακια να ευχαριστηθουν το νεο μεγαλο σπιτι τους 2χ0.60χ0.75μ.

Μεγαλωνοντας και ολα αν πανε καλα θα κρατησω ενα δυο ζευγαρια και τα υπολοιπα θα χαριστουν σε οποιον ενδιαφερεται.. Ο Κωστας οχι μονο δε πηρε χρηματα αλλα μου τα εφερε και ο ιδιος στο σπιτι. Τα λογια περιττά.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο του Βασίλη ειναι τερας και η οργάνωση​ του με αυτοματες καθημερινες αλλαγες απο οσμωση περαν καθε σχολιασμού.

Να κανεις παρουσίαση οταν το ολοκληρωσεις, τετοια διαμαντακια αξιζουν προβολης και λειπουν από τον χωρο.

Οταν εγληματιστουν και πιστευεις οτι αξιζει δωσε μας μια ενημερωση εδω.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5η ημερα θεραπείας.

 

Εχθες πίστευα θα την έχανα, αλλά σήμερα την βλέπω πιο ζωηρή.

 

Τρώει, κινείται κανονικά αν και προτιμά την σκιά και κάθεται πισω απο την microsorum pteropous.

 

Τα συμπτώματα δεν έχουν υποχωρήσει καθόλου.

 

Τα μάτια ειναι πολυ πρησμενα και λιγο θολά, επίσης εχει κατι σαν επιφανειακή πληγή πισω απο το δεξι ματι.

 

Εχθες ειχα μετρησιμη αμμωνια και το πλακωσα στο prime...6fa89b73e5e98fa397f1106dff8f5975.jpgf2fc5ef0e9166707a09683ec9992248f.jpgb844a36508fa032914455bc5bdc2ee76.jpg

 

Πρεπει να δυσκολευεται με την οραση γιατι στο φαγητο κανει 2-3 χαψιες στον αερα πριν πετυχει μπουκια, λογικα τοσο που της εχουν πεταχτεί εξω...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη οξυγονωση με το prime Κωστα.Θελει προσοχη αυτο.

Επισης θα προτεινα να μην ταιζεις καθολου μεχρι να γινει καλα.Μονο κακο κανει η επιβαρυνση του νερου,εξαλου δεν ειναι σε θεση να τραφει και δεν νομιζω να παθει κατι για 5-6 ημερες.Ξεκινησες αμεσως θεραπεια και πιστευω θα αντεξει.Κανεις δευτερο κυκλο θεραπειας τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Οξυγόνωση εχω πολλή.

 

Σημερα εκανα 3η αλλαγή 50% και μπηκε η 3η δοση. Αν δεν δω υποχώρηση μεχρι μεθαύριο θα κανω 2ο κυκλο.

 

Οι αναπνοές είναι κανονικές.

 

Η πληγη αυτη τι ειναι;

 

Βιταμινες επισης μπαινουν ανα 2η ημερα μαζι με λιγα ιχνοστοιχεία.

 

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σαν μυκητας μου μοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύπτει το baktopur έτσι; Να έριχνα και melafix ή μετά το baktopur;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καλυπτει νομιζω.Η σερα δινει το mycopur για μυκητιασεις αλλα δεν ξερω αν κανει να μπερδεψεις δυο φαρμακα..

Νομιζω ομως οτι θα βοηθουσε λιγο αν "σκληρηνεις" λιγακι το νερο με βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...