Jump to content

Αναπαραγωγή Ramirezi - Βοήθεια


KostasGr

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Sturm έγραψε:


Δεν βυθιζονται Σταθη! Φαντασου τις βυθιζα εγω με συριγγα και ξαναγυρναγαν πανω.
Εμενα τα δικα μου ραμ ποτε δεν ανεβαινα επιφανεια να φανε!

Greetings from the dark side!
 

Για ποια τροφη μιλαμε;;

Τα bloodwarms της τροπικαλ;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Της τροπικαλ δεν τα ξερω. Γενικα τα ψαρια μου την εχουν γραμμενη την τροπικαλ. Αλλα σε δυο τρεις αλλες μαρκες που εχω δοκιμασει ετσι επιπλεουν!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σηκώνω τα χέρια ψηλά! Την Πέμπτη άλλαξα νερό στο ενυδρείο, παρασκευή χαμένος ο αρσενικός, πού να είναι, σε μια γωνιά να φυλάει αυγά...

 

Να δούμε πως θα πάει, το θέμα είναι ότι αυτή τη φορά τα άφησαν σε ένα ξύλο και δεν θα είναι εύκολο να τα αφαιρέσω αν χρειαστεί. 

 

Στα στενάχωρα, προχθές είδα ένα από τα μωρά τέζα στον πάτο. Ήταν από τα πιο ανεπτυγμένα και με προβλημάτισε ρε γμτ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Σηκώνω τα χέρια ψηλά! Την Πέμπτη άλλαξα νερό στο ενυδρείο, παρασκευή χαμένος ο αρσενικός, πού να είναι, σε μια γωνιά να φυλάει αυγά...

 

Να δούμε πως θα πάει, το θέμα είναι ότι αυτή τη φορά τα άφησαν σε ένα ξύλο και δεν θα είναι εύκολο να τα αφαιρέσω αν χρειαστεί. 

 

Στα στενάχωρα, προχθές είδα ένα από τα μωρά τέζα στον πάτο. Ήταν από τα πιο ανεπτυγμένα και με προβλημάτισε ρε γμτ...

κριμα.....  :bigemo_harabe_net-99: Ελπιζω τα υπολιπα να μεγαλοσουν κανονικα!!! :bigemo_harabe_net-94:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα συνβαινουν Κωστα! Μην σε απογοητευει! Για τα καινουρια αυγα σου λεω ασε την φυση να παρει τον δρομο της!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, kkgr said:

Σηκώνω τα χέρια ψηλά! Την Πέμπτη άλλαξα νερό στο ενυδρείο, παρασκευή χαμένος ο αρσενικός, πού να είναι, σε μια γωνιά να φυλάει αυγά...

 

Να δούμε πως θα πάει, το θέμα είναι ότι αυτή τη φορά τα άφησαν σε ένα ξύλο και δεν θα είναι εύκολο να τα αφαιρέσω αν χρειαστεί. 

 

Στα στενάχωρα, προχθές είδα ένα από τα μωρά τέζα στον πάτο. Ήταν από τα πιο ανεπτυγμένα και με προβλημάτισε ρε γμτ...

 

Κώστα το μικρο το βρήκες νεκρό αφού είχαν γεννηθεί τα αυγά ή πριν? Μην απογοητεύεσαι συμφωνώ με τον Θοδωρή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι κοντά χρονικά, δεν ξέρω αν έγιναν ταυτόχρονα. Το ψαράκι πάντως ήταν κοντά στο ξύλο με τα αυγά.

Θέλω να φτιάξω μία γυάλα 1μ να τα μεταφέρω εκεί, αν προσωπικά θέματα που ενδέχεται να με απομακρύνουν από το χόμπυ μου το επιτρέψουν, θα γίνει η κίνηση να είναι όλα πιο άνετα.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, kkgr said:

Είναι κοντά χρονικά, δεν ξέρω αν έγιναν ταυτόχρονα. Το ψαράκι πάντως ήταν κοντά στο ξύλο με τα αυγά.

Θέλω να φτιάξω μία γυάλα 1μ να τα μεταφέρω εκεί, αν προσωπικά θέματα που ενδέχεται να με απομακρύνουν από το χόμπυ μου το επιτρέψουν, θα γίνει η κίνηση να είναι όλα πιο άνετα.

 

Γι αυτό σε ρώτησα μήπως την ώρα της αναπαραγωγής ή αφού είχαν γεννηθεί τα αυγά, πήγε κοντά και το σκότωσαν οι γονείς. Ελπίζω να τα καταφέρεις και να το φτιάξεις Κώστα! :bigemo_harabe_net-108:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κώστα πως παμε;;;:)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάνε! Μπράβο και πάλι :bigemo_harabe_net-117:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φάτσες ακόμα. Δεν ξέρω πόσα επιβιώνουν ακόμα, έχουν πλέον σπάσει, το κάθε ένα κινείται μόνο του και συνήθως κρύβονται, δεν τα πολυβλεπεις. Αλλά έχουν αναπτυχθεί περισσότερο, αλλά λιγότερο, πάντως δείχνουν υγειή.

 

Εν τω μεταξύ στο ενυδρείο από τα πολλά ταΐσματα και την μειωμένη μηχανική φιλτρανση γίνεται της bba το κάγκελο.

 

 

2a83c25fa7a6535bad0aa869fc8de270.jpg

 

4e7e231abda6f500efbdea977cd639e3.jpg

 

b5366d72395b9d4954ccc76868a22394.jpg

 

3757d945fda8399dd4e820f8be9e96dc.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άσε Κώστα... αυτό με τις αλγες και τα ταισματα μεγάλη ιστορία... το περνάω και εγώ τώρα ..

Συγχαρητήρια και πάλι. Σε έναν μήνα πιστεύω θα μπορείς μέχρι και αποστολές να κανεις χωρίς ιδιαίτερο κίνδυνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα με τα τελευταία αυγά που είχαν κάνει τι έγινε τελικά;

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Vogias said:

Κώστα με τα τελευταία αυγά που είχαν κάνει τι έγινε τελικά;

Εξαφανίστηκαν και αυτά, μετά από 4-5 μέρες. Τα μετέφεραν και μετά δεν τα ξαναείδα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Μερικές φάτσες ακόμα. Δεν ξέρω πόσα επιβιώνουν ακόμα, έχουν πλέον σπάσει, το κάθε ένα κινείται μόνο του και συνήθως κρύβονται, δεν τα πολυβλεπεις. Αλλά έχουν αναπτυχθεί περισσότερο, αλλά λιγότερο, πάντως δείχνουν υγειή.

 

Εν τω μεταξύ στο ενυδρείο από τα πολλά ταΐσματα και την μειωμένη μηχανική φιλτρανση γίνεται της bba το κάγκελο.

 

 

2a83c25fa7a6535bad0aa869fc8de270.jpg

 

4e7e231abda6f500efbdea977cd639e3.jpg

 

b5366d72395b9d4954ccc76868a22394.jpg

 

3757d945fda8399dd4e820f8be9e96dc.jpg

 

 

Κωστη κλαδεψε λιγακι για να "ανασανει" το ενυδρειο και να βλεπεις και τα ψαρια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε... Δεν βαρέθηκε κάθε φορά το ίδιο πράγμα; :P Μέχρι και ο Καρεμπέ την βαρέθηκε την Σκλεναρίκοβα κάποια στιγμή αυτός εδώ, τίποτα, εκεί, επιμένει! :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

Και τα rams τον χαβά τους...

 

 

Πραγματικα πολυ ομορφα πραγματα Κωστη!!

Προσοχη ομως!!

Πρεπει καποια στιγμη να "κοψουν" γιατι υπαρχει περιπτωση να χασεις την θυληκια απο εξαντληση απο τις απανωτες γεννες!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά από ό,τι βλέπω πλέον μπορούν και τρώνε και μεγαλύτερες τροφές, στο video φαίνεται ένα από τα πιο μικρά να τσιμπολογάει blood worm από τον βυθό και άλλο ένα να έχει στο στόμα του ένα κομμάτι και να το μασουλάει ενώ κολυμπάει. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και 2 διάσπαρτα που τράβηξα γενικού ενδιαφέροντος

 

 

 

 

Όπως προανέφερα στο ενυδρείο γίνεται ο κακός χαμός...

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...