Jump to content

Αναπαραγωγή Ramirezi - Βοήθεια


KostasGr

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος Virus έγραψε:

Ακομα δε μεγαλωσαν ξεκινησαμε και μαλιστα 2 ζευγαρια ταυτοχρονα

 

 

P70608-181244.jpg

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Virus έγραψε:

Ναι και μαλιστα το ενα ζευγαρι εχει γεννησει στη μεση περιπου και το αλλο στην ακρη και δεν υπαρχει χωρος για τα αλλα ψαρια σε 2μετρα ενυδρειο

Τι σου ειναι το ατιμο το dna!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Virus said:

Ναι και μαλιστα το ενα ζευγαρι εχει γεννησει στη μεση περιπου και το αλλο στην ακρη και δεν υπαρχει χωρος για τα αλλα ψαρια σε 2μετρα ενυδρειο

Βασίλη γελάω με το παραπάνω, απίστευτο!

 

Παρακολούθα τα ψάρια να δεις φάση που έχει, εύχομαι να δεις ουρίτσες και να δεις από κοντά τι συμπεριφορές βγάζουν αυτά τα ψαράκια όταν γίνονται γονείς. 

 

Δεν νομίζω ότι οι πιθανότητες είναι υπέρ του να δεις ουρίτσες αλλά όπως και να έχει θεωρώ απίστευτο από τόσο μικρά ψάρια να ξεκινούν με αναπαραγωγή ήδη!

Link to comment
Share on other sites

Πεφτει πολυ ξυλο γενικα και δεν αφηνουν να πλησιαζει τπτ σε αποσταση 30-40cm. Επισης μου κανει εντυπωση οτι ερχεται πολλες φορες ο αρσενικος απο την αλλη μερια που εχει γεννησει και τσακωνεται με το θυληκο της γεννας που ειναι στη μεση περιπου του ενυδρειο..Δλδ μια αποσταση περιπου 1 μετρο..

Και εχω και τα sterbai τα οποια γεννανε και αυτα..

 

Ευτυχως αυτα ειναι πολυ ησυχα ομως..

Θα μπορουσα να κρατησω μονο αρσενικα ramirezi για να αποφυγω γεννες?

 

Έγινε επεξεργασία - Virus
Link to comment
Share on other sites

 Μπορείς @Virus. Θα ψάχνουν θηλυκά και πιθανόν να υπάρχουν αψιμαχίες, αλλά η γυάλα είναι μεγάλη και πιστεύω θα είναι εντάξει. Μόνο μειονέκτημα η έλλειψη κρυψώνων που θα περιορίζουν και το οπτικό πεδίο. Αν θέλεις άνοιξε ένα νέο θέμα, για να μη σπάμε το θέμα του Κώστα.

 

ΥΓ Πολύ φορτωμένο είναι το ενυδρείο.:D Τι ετοιμάζεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

Χαχα ναι το εχω φορτωσει με 12 ramirezi kai 6 sterbai. Πραγματικα δε ξερω ακομα. Στην αρχη ελεγα να το κανω δισκαδικο οπως το προηγουμενο..Αλλα πλεον δε μου αρεσουν καθολου οι λουλιδες και θα θελα μονο φυσικα strain τα οποια η τιμη τους ειναι απαγορευτικη και δεν υπαρχει και καμια γεννα απο αγριους. Οποτε μιας και το εχω απωθημένο τοσα χρονια ενα κοπαδι ροδοστομους και ισως, αν και γνωριζω οτι δεν πανε ευκολα μαζι,  την "πεσω" στο φιλο vogia για κανα κοπαδι manacapuru..:angel:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Virus said:

Χαχα ναι το εχω φορτωσει με 12 ramirezi kai 6 sterbai. Πραγματικα δε ξερω ακομα. Στην αρχη ελεγα να το κανω δισκαδικο οπως το προηγουμενο..Αλλα πλεον δε μου αρεσουν καθολου οι λουλιδες και θα θελα μονο φυσικα strain τα οποια η τιμη τους ειναι απαγορευτικη και δεν υπαρχει και καμια γεννα απο αγριους. Οποτε μιας και το εχω απωθημένο τοσα χρονια ενα κοπαδι ροδοστομους και ισως, αν και γνωριζω οτι δεν πανε ευκολα μαζι,  την "πεσω" στο φιλο vogia για κανα κοπαδι manacapuru..:angel:

 

Μια χαρά πανε οι ροδοστομοι με τα σκαλαρακια! Ειναι μεγαλα τετρα και δεν θα έχεις πρόβλημα! Εχεις και μεγάλο ενυδρείο οποτε θα εισαι κομπλέ!:) Να σε υπολογίζω λοιπόν ετσι;:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Virus έγραψε:

Χαχα ναι το εχω φορτωσει με 12 ramirezi kai 6 sterbai. Πραγματικα δε ξερω ακομα. Στην αρχη ελεγα να το κανω δισκαδικο οπως το προηγουμενο..Αλλα πλεον δε μου αρεσουν καθολου οι λουλιδες και θα θελα μονο φυσικα strain τα οποια η τιμη τους ειναι απαγορευτικη και δεν υπαρχει και καμια γεννα απο αγριους. Οποτε μιας και το εχω απωθημένο τοσα χρονια ενα κοπαδι ροδοστομους και ισως, αν και γνωριζω οτι δεν πανε ευκολα μαζι,  την "πεσω" στο φιλο vogia για κανα κοπαδι manacapuru..:angel:

Αυτά είναι! Πολύ καλή επιλογή και δε κρύβω ότι θα έκανα την ίδια κίνηση αν υπήρχε η δυνατότητα για μια ακόμη μεγάλη γυάλα. 

@Vogias φτου φτου και σκόρδα, μην τα ματιάσουμε κιόλας.

Πιθανότατα πάντως να απέφευγα μικρόψαρα και στο μυαλό μου έχω ένα μικρό κοπάδι από κάποιο mesonauta....

Γιώργο όπως καταλαβαίνεις τα σκαλαράκια σου ανοίξαν πληγές και έχω έτοιμο στο μυαλό μου το ενυδρείο τους....:fpc:

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα ανοιξουν σε ολους μας πληγες.. Εγω παντως σιγουρα θα ηθελα μερικα!!

Επισης θελει καποιο παιδι ramirezi?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να πανε καλα τα ψαράκια και σε λίγους μήνες θα έχετε όσα θελετε:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλεισαμε εβδομάδα καλά καλά και γέννα!

429a60af603a3e560b6d86d42baab419.jpg

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kkgr said:

Δεν κλεισαμε εβδομάδα καλά καλά και γέννα!

429a60af603a3e560b6d86d42baab419.jpg

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Καλως τα δέχτηκες! Πια ειναι αναμενομενο με εσενα!

 

Κωστα δεν θέλω να γίνομαι επίμονος ή πιεστικός, αλλά σκέψου να κάνεις κάτι ώστε να της δίνεις ένα break ανα κάμποσες γέννες...

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο Κωστή! Το εχεις. Πρεπει να βρεις τροπο για να ξεκουράζεις το θηλυκό στο μέλλον. Ακριβως το ίδιο σκέφτομαι κι εγω αυτον τον καιρο στα σκαλάρια αλλα δεν εχω καταλήξει στο πως θα γινει αυτο!:)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα χωρίσω το ενυδρείο στην μέση με plexiglass, δεν είναι δύσκολο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπως ηταν αναμενόμενο η πρωτη γεννα πηγε στραφη.

Εν αναμονη της επομενης σημερα/αυριο...

Τα ψαρακια τα πανε πολυ καλά, εγιναν ζευγαρι αμεσως και η μικρη ειναι πλεον ανετη στο νεο τη σπιτι.

Μπηκε και προφιλτρο eheim στην εισοδο για προστασια των μικρων σε περιπτωση που ολα πανε καλα

a2609c11c7684250fcc7994066d0f25c.jpg17a590e49a554f0afcee604d00de9012.jpg

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δώσε λίγο περισσότερες πληροφορίες ή ένα λινκ για το προφιλτρο αν μπορείς. Δεν είχα ξαναδεί κάτι τέτοιο από την EHEIM

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη φορά τα πηγαν πολυ καλυτερα

Εχω ενα προβλημα με τον αρσενικο ομως, εχει στο πτερύγιο του κατι σαν παρασιτο, το εχει καιρο και δεν ειχα δωσει σημασια αλλα σημερα το ειδα μεγαλο. Ανεβαζω βιντεοeacafd9c87d3b995d7906f12e3fc04f1.jpg

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναγνωριζετε τι ειναι αυτο;



Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω με σιγουρια Κωστα..

Αν παω αφαιρετικα τοτε..

Μπορει να μην ειναι και τιποτα και να ειναι απλα ενα "σκουπιδι"..

Την περιπτωση της ψειρας σχεδον την αποκλειω...

Αν ηταν λιγο πιο μεγαλο σε μεγεθος ή με διχαλωτη ουρα θα πονταριζα στο anchor worm...

Επισης νομιζω ειναι μαλλον πολυ μεγαλο για γυροδακτυλος...

Μοιαζει πολυ με νηματοειδες αλλα δειχνει δυσκολο(αν ειναι) να βρισκεται σε αυτο το σημειο ...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά μεγάλο, ήταν πιο μικρό. Δεν κουνιέται και δεν φαίνεται να έχει δημιουργήσει κάποια πληγή στο ψάρι. Τι κάνουμε;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Είναι αρκετά μεγάλο, ήταν πιο μικρό. Δεν κουνιέται και δεν φαίνεται να έχει δημιουργήσει κάποια πληγή στο ψάρι. Τι κάνουμε;;;

Μπανιο σε ξεχωριστο δοχειο..

Αλλα με τι θα σε γελασω και δεν θελω...

Δεν ξερω αν το αλατι ή η πραζικουαντελη ειναι καταληλοτερο για αυτη την περιπτωση...

Μαλλον το δευτερο..

Το σωστοτερο θα ειναι να αναγνωρισουμε ακριβως ποιο ειδος παρασιτου ειναι αλλα μεχρι τοτε μπορει να εχει ξεκινησει να δημιουργει δευτερευοντες λοιμωξεις στο ψαρι..

Εσυ δεν βλεπεις καποιο χαρακτηριστικο...

Σου μοιαζει απλα ενα νηματοειδες ή ειναι πιο "πλακουτσωτο";

 

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι φαίνεται στο video Στάθη, δεν καταλαβαίνω κάτι παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Εγω  πάντως μιας και ειναι στο πτερύγιο θα επιανα προσεχτικά το ψαρι και θα το εβαζα στην παλαμη μου... ύστερα με κάποιο τσιμπιδάκι θα το έβγαζα ακομα και ενα μικρο σκίσιμο στο πτερύγιο να κανεις θα περάσει... μηπως εχεις υδρες στο ενυδρειο σου??? Κατι μου θυμίζει αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια... αλλα μιας και δεν ειναι σε κάποιο ζωτικό σημείο θα το εβγαζα οπως ειπα.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...