Jump to content

Αναπαραγωγή Ramirezi - Βοήθεια


KostasGr

Recommended Posts

Αύριο είναι η μεγαλη μέρα...14+7=21

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνανε τα αυγά στις 14 πιστεύω πως αύριο θα έχουν αρχίσει κάποια να κολυμπούν ελευθερα και μέχρι το βράδυ όλα...Μην ξεχάσεις να εχις φωτάκι να βλέπουν.

Επίσης αυτά που φεύγουν από το καπάκι τα παίρνουν στο στόμα τους και τα γυρίζουν πίσω.Αν δεις ομως ότι τα Ρω ε θα πρέπει να βγάλεις τους γονείς οσο νωρίς κ να είναι.Άντε γερά τώρα.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ στο ότι πρέπει να βγουν οι γονεις. Αν ο στόχος είναι αποκλειστικά να βγάλει μικρά το συντομότερο δυνατό, τότε οκ πάω πάσο. Οι γονεις είναι άπειροι και είναι λογικό να φάνε μερικές γέννες για αυτόν τον λόγο. Ως τώρα τα πάνε, για πρωτη προσπάθεια, πολύ καλύτερα από τον μέσο όρο..

 Ας δώσουμε χρόνο στην φύση να κάνει την δουλειά της. Αν δε τα καταφέρει πράττουμε ανάλογα.

 

 Βασίλης

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστές όλες οι απόψεις παιδιά. 

 

Κι εγώ έλεγα να τους αφήσω. Το ζητούμενο δεν είναι να αποκτήσω περισσότερα ψάρια για να τα πουλήσω ή οτιδήποτε τέτοιο. 

 

Εφόσον λοιπόν δεν με καίει, θέλω να ζήσω όλη αυτή την εμπειρία της αναπαραγωγής στο μέγιστο και όσο πιο φυσικά γίνεται. Μπορώ και μπορούμε όλοι από αυτό το νήμα να μάθουμε πράγματα από πρώτο χέρι σχετικά με την αναπαραγωγή αυτού του είδους. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εχθες είπα να καθαρίσω το μπροστινό τζάμι λίγο γιατί ήταν χάλια. Παρά το γεγονός οτι τα μωρά είναι στην πίσω μεριά του ενυδρείου, οι γονείς μου έκαναν τρελό πέσιμο, χτυπούσαν επανειλημμένως το κοντάρι του σφουγγαριού μέχρι να τελειώσω τον καθαρισμό.

Και σε κάθε περίσταση που πλησιάζω στο ενυδρείο, όπου και να βρίσκονται, πετάγονται μπροστά και με παρακολουθούν.

Τρομερά πλάσματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παίδες είμαι χεσμένος! Κοπάδι από μικρά-μικρά ψαράκια και οι γονείς κολυμπούν μαζί τους. ΥΠΕΡΟΧΟ θέαμα!!!

 

Έχω ταχυπαλμίες από τον ενθουσιασμό!!!

 

Επανέρχομαι με βίντεο!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

@Husky_Jim δες αν μπορείς και αυτό που σου έγραψα πιο πίσω, thanks

 

 

τί πώς πού?τί έχασα?

Link to comment
Share on other sites

@kkgr  Μιά χαρά!

 

Συμπλήρωσε νερό στο βάζο και ρίξε ξανά ταμπλέτα άν την έχουν φάει.

 

Άρχισε να ταΐζεις με μία σύριγγα/πιπέτα τα μικρά άμεσα!!!Κλείνε το φίλτρο και ρίχνε paramecium!

 

Μπράβο μιά χαρά φαίνονται όλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα φιλαρακι. Γιαυτο σου ειχα πει μην τα βγαλεις τα αυγα. Ταισε αυτα που σου λεει ο Δημητρης και παμε γερα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Στα ειπα και απο κοντα Κωστη...

Θα παθεις πλακα με την συμπεριφορα τους και τις τσαρκες τους....

Εχε ομως και το νου σου μην αρχισουν να παιζουν τπτ ψιλες μηπως και χρειαστει να επεμβεις!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν επεμβαινεις μωρε Σταθη. Ασε την φυση να παρει τον δρομο της.
Κωστα παρατηρησε το ταισμα και πες μας αν τρωνε.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Δεν επεμβαινεις μωρε Σταθη. Ασε την φυση να παρει τον δρομο της.
Κωστα παρατηρησε το ταισμα και πες μας αν τρωνε.

Greetings from the dark side!
 

Και εγω τις ιδιας αποψης ειμαι...

Αλλα ισως να χρειαστει πιο μετα Θοδωρη για να μην χαθουν τα μωρα και ακομα χειροτερα ή το ιδιο το θυληκο...

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Τάισα μόλις, δεν κατάλαβα πολλά, έφαγα πολύ ξύλο από τον πατέρα, δεν άφηνε το σωληνάκι σε ησυχία, μιλάμε για πολύ νεύρο. Το έριξα και λίγο απότομα και τα μικρά μαζεύτηκαν. 

 

Δεν θέλω να πολυπλησιάζω για να μην αγχώνω τους γονείς. 

Link to comment
Share on other sites

Οι κοιλιτσες φωσφοριζουν; φαινονται γεματες;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Γεμάτες τις βλέπω, ξανατάισα πριν πέσω για ύπνο.

 

Τα μωράκια κινούντια κυρίως σε κοπάδι αλλά είναι στιγμές που σπάνε και αλωνίζει ο καθένας όπου του καπνίσει. Οι γονείς τα ρουφάνε με το στόμα και τα ξαναφτύνουν κοντά στα υπόλοιπα. 

 

Με έχει συνεπάρει η γονική υπευθυνότητα του ζευγαριού...

 

Άλλο ένα βίντεο. Χαίρομαι πολύ που σας άκουσα και άδειασα το ενυδρείο ώστε να το αφιερώσω σε αυτά τα ψάρια, και δικαιώνομαι γιατί μέσα στον χαμό του κοινωνικού δεν θα βλέπαμε τέτοιες άπλες!

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχεις βγάλει και το άλλο ραμ έτσι;

 

Μια χαρά τα βλέπω τα μικρά! Απλά μην ξεχνάς πως τώρα αρχίζουν τα δύσκολα:sword:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο τέλεια όλα! Οι γονείς όλα τα λεφτά, τα μωρά φοβερά, αλλά την παράσταση στο πρώτο βίντεο την κερδίζει το μωράκι σου... να το χαίρεσαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τους βλεπω πολυ καλους γονεις και τα μωρα μεσα στην ενεργεια! Φτου φτου φιλαρακι!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...