Jump to content

Αναπαραγωγή Ramirezi - Βοήθεια


KostasGr

Recommended Posts

Τα ψαράκια δυνάμωσαν πολύ αυτές τις τρεις μέρες και οι κοιλιές τους οπως θα δειτε στο βιντεο γεματες!

Εχουν ξεθαρρεψει και κολυμπούν διάσπαρτα μπροστά στο τζάμι.

Οι γονεις με εκπλήσσουν και μας εκπλήσσουν όλους πιστευω θετικά!!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!πολύ καλά!

 

Στο βίντεο τί τροφή έχεις ταΐσει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και σε σένα και στο ζευγάρι φυσικά! Παρακολουθώ το θέμα καθημερινά με πολύ ενδιαφέρον! Με το καλό και τα επόμενα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και σε σένα και στο ζευγάρι φυσικά! Παρακολουθώ το θέμα καθημερινά με πολύ ενδιαφέρον! Με το καλό και τα επόμενα default_smile.png

Να εισαι καλα σε ευχαριστώ, στείλε θετική ενέργεια!
Link to comment
Share on other sites

Just now, kkgr said:


Να εισαι καλα σε ευχαριστώ, στείλε θετική ενέργεια!

Εννοείτε! :bigemo_harabe_net-172:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και παλι Κωστα!!

 

Θα μπορουσες να μας κανεις και μια ενημερωση με σημερινες μετρησεις του νερου σου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

 

όλα τα μπράβο πάνε σε αυτό το φανταστικό ζευγάρι νανοκιχλίδων που μου έλαχε. Όλα τα άλλα είναι συμπληρωματικά. 

 

Θα κάνω μετρήσεις το βραδάκι και θα τις γράψω εδώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι μετρήσεις μου έχουν ως εξής:

 

PH: 5.8 Το υπολογίζω κάπου εκεί μιας και πλέον η μέτρηση είναι κάτω από το εύρος του test moy (6.0-7.6)

GH: 2

KH: 1

NH3/NH4: 0

No2: 0 

No3: 10

 

 

170301-IMG_20170301_001427_1.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Λοιπόν οι μετρήσεις μου έχουν ως εξής:

 

PH: 5.8 Το υπολογίζω κάπου εκεί μιας και πλέον η μέτρηση είναι κάτω από το εύρος του test moy (6.0-7.6)

GH: 2

KH: 1

NH3/NH4: 0

No2: 0 

No3: 10

 

 

170301-IMG_20170301_001427_1.jpg

Ημουν σχεδον σιγουρος οτι το νερο ειναι καπως ετσι.Το kh στο 1 με ξαφνιασε βεβαια.tds εχεις? Αν οχι φερε λιγο νερο στην συναντηση να δουμε και αυτο.Και το ph ειναι σιγουρα χαμηλοτερο απ'οτι υπολογιζεις.

πριν 7 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Έτσι εξηγείται λοιπόν...

Γι'αυτο ειπα λιγο πιο πανω οτι αν ξαναδοκιμαζα με ραμ θα εβαζα 100% οσμωση.

 

 

Αρα λοιπον δεν ειναι μονο το φαγητο και ουτε το ζευγαρι μοναδικο.Εχεις βαλει και εσυ το χερακι σου Κωστα και τα ψαρια νιωθουν ανετα.Μπραβο και παλι!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μετρήσεις εχεις. Το ph όντως πρεπει να ειναι πιο κατω. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κύριο που έκανα ήταν που έβγαλα το χαλίκι που μου ανέβαζε τις σκληρότητες στο Θεό, έβγαλα και το υπόστρωμα και έβαλα ψιλή άμμο. 

 

Τον Γενάρη έδωσα κάποια χρήματα και πήρα Α.Ο. και σταδιακά αύξησα το ποσοστό του νερού σε 80% Α.Ο. 

 

Επίσης τρέχουν 2 εξωτερικά φίλτρα εκ των οποίων το ένα είναι μόνο με την "τύρφη" της JBL, το JBL Toermec Activ (και σφουγγάρι/βαμβάκι φυσικά).

 

Στα των απαραγωγών τώρα, αγνοείται η τύχη των αυγών, δεν ξέρω που τα έχουν πάει, δεν τα βλέπω πουθενά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@argy1 Συμφωνώ και εγώ στο ότι μετράει το ph και οι σκληροτητες να είναι τόσο κάτω. Αλλά και εγώ 100% Α/Ο βάζω και δεν φτάνω εκεί με τίποτα. Δεν υπάρχει τίποτα ασβεστολιθικό στο ενυδρείο και επεξεργάζομαι συχνά την όσμωση με τυρφη η κάποιον άλλο παράγοντα που ρίχνει τις σκληροτητες.

Link to comment
Share on other sites

On 2/28/2017 at 9:36 AM, kkgr said:

 

Οι παραμετροι του νερου παιζουν ρολο στη θνησιμοτητα των νεογνων να συμφωνησω.Τωρα για την αναπαραγωγη τα περισσοτερα σαιτς λενε 4-5gh,εννοειται οτι παρακατω υπαρχει παλι επιτυχια.

Οι παραμετροι του νερου ομως δε λενε τιποτα στο αν μια μερα σηκωθω και αρχισω να ψαχνω και δε βρω τιποτα πλην του ζευγαριου.

Παντως στην περιπτωση του Κωστα και με διπλη γεννα,μονο και μονο για τη βιβλιογραφια λεω αστα οπως ειναι και αν περασουν το μηνα θα γραψουμε βιβλιο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panos84. said:

Οι παραμετροι του νερου παιζουν ρολο στη θνησιμοτητα των νεογνων να συμφωνησω.Τωρα για την αναπαραγωγη τα περισσοτερα σαιτς λενε 4-5gh,εννοειται οτι παρακατω υπαρχει παλι επιτυχια.

Οι παραμετροι του νερου ομως δε λενε τιποτα στο αν μια μερα σηκωθω και αρχισω να ψαχνω και δε βρω τιποτα πλην του ζευγαριου.

Παντως στην περιπτωση του Κωστα και με διπλη γεννα,μονο και μονο για τη βιβλιογραφια λεω αστα οπως ειναι και αν περασουν το μηνα θα γραψουμε βιβλιο....

:thumbsu:Ακριβώς 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος panos84. έγραψε:

Οι παραμετροι του νερου παιζουν ρολο στη θνησιμοτητα των νεογνων να συμφωνησω.Τωρα για την αναπαραγωγη τα περισσοτερα σαιτς λενε 4-5gh,εννοειται οτι παρακατω υπαρχει παλι επιτυχια.

Οι παραμετροι του νερου ομως δε λενε τιποτα στο αν μια μερα σηκωθω και αρχισω να ψαχνω και δε βρω τιποτα πλην του ζευγαριου.

Παντως στην περιπτωση του Κωστα και με διπλη γεννα,μονο και μονο για τη βιβλιογραφια λεω αστα οπως ειναι και αν περασουν το μηνα θα γραψουμε βιβλιο....

Εντελως καλοπροεραιτα,σου εχω υπογραμισει δυο προτασεις που αντιφασκουν μεταξυ τους αν το ξαναδιαβασεις,και προσωπικα (με την απειροελαχιστη εμπειρια μου με αυτα τα ψαρια) συμφωνω με το πρασινα γραμματα.

:)

Θεωρω πως η επιτυχια κρινεται και απο δυο,δηλαδη απο το φαγητο αλλα και απο το νερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, argy1 said:

Εντελως καλοπροεραιτα,σου εχω υπογραμισει δυο προτασεις που αντιφασκουν μεταξυ τους αν το ξαναδιαβασεις,και προσωπικα (με την απειροελαχιστη εμπειρια μου με αυτα τα ψαρια) συμφωνω με το πρασινα γραμματα.

:)

Θεωρω πως η επιτυχια κρινεται και απο δυο,δηλαδη απο το φαγητο αλλα και απο το νερο.

Θεωρώ πως αναφέρεται στην αδυναμία τον ψαριών να επιτελέσουν τον ρόλο τους ως γονείς. Με αυτήν την λογική συμφώνησα με τον Πάνο και όντως, όσο καλές παραμέτρους και να έχουμε, υπάρχουν αρκετά ψάρια που συνεχίζουν να τρώνε τα μικρά ό,τι και να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, argy1 said:

Εντελως καλοπροεραιτα,σου εχω υπογραμισει δυο προτασεις που αντιφασκουν μεταξυ τους αν το ξαναδιαβασεις,και προσωπικα (με την απειροελαχιστη εμπειρια μου με αυτα τα ψαρια) συμφωνω με το πρασινα γραμματα.

:)

Θεωρω πως η επιτυχια κρινεται και απο δυο,δηλαδη απο το φαγητο αλλα και απο το νερο.

Τα κόκκινα γράμματα σημαίνουν ότι οι γονείς τα έφαγαν!

Link to comment
Share on other sites

Κανονίστε να γυρίσω σπίτι και να μην βρω ψάρια ε... :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παντως το σιγουρο ειναι οτι ο Κωστας δεν εκανε ενα πραγμα σωστα(εκτος απο τους γονεις που του "εκατσαν")....

Προσεξε και παραμετρους νερου και ταισμα και στησιμο και ρουτινες και και και και και...

Ολα του βηματα απο την αρχη ηταν μελετημενα  δινοντας προσωπικη δουλεια και χρονο και πρατωντας χωρις εγωισμο ζητωντας μονιμα τις γνωμες και την βοηθεια ολων μας!!

Μπραβο ρε Κωστη απο μενα..

Τπτ αλλο...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στάθη ευχαριστώ, δεν έχω όμως εμπειρία οπότε δεν θα μπορούσα έτσι κι αλλιώς να κάνω κάτι άλλο ακόμα και αν ήθελα. 

 

Όπως είπα και σε άλλη δημοσίευση, σε αυτό το θέμα μπορούμε να μάθουμε όλοι για την αναπαραγωγή αυτού του είδους. Εφόσον μάλιστα έμειναν και μόνα τους στο ενυδρείο, όλη η συμπεριφορά τους δεν επηρεάζεται από άλλους παράγοντες. 

 

Στα του θέματος, εξακολουθώ να μην βρίσκω τα αυγά, παίζει να τα έφαγαν οι γονείς; Να έγινε δηλαδή το αντίθετο από αυτό που περιμέναμε; Αναμένω μήπως δω κανένα τσούρμο να ξεπροβάλει μιας και τα αυγά ήταν πολλά!

 

Οι γονείς πάντως είναι έτοιμοι για νέα αναπαραγωγή, λογικά μέχρι την Παρασκευή θα έχω πάλι αυγά όπως το βλέπω το πράγμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο, τα μωρά τρώνε συνεχώς και πράμα μέσα από το ενυδρείο, τσιμπολογάνε συνεχώς τις άλγες από τα φυτά, νομίζω παίζει ρόλο στην τροφή τους και αυτό, το ότι δεν μπήκαν σε γεννήστρα άλλα έμειναν μέσα σε ώριμο ενυδρείο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα παιζει. Τσιμπανε μικροοργανισμους απο την αλγη. Μην ανησυχεις για τα αυγα. Τα μωρα πρεπει να ειναι η προτεραιοτητα σου!

Greetings from the dark side!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...