Jump to content

Αναπαραγωγή Ramirezi - Βοήθεια


KostasGr

Recommended Posts

Φανταστικη εμπειρια!!! Ποσο δικιο εχει ο Μιχαλης @argy1 που επιμενει στα species ενυδρεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τάισα πάλι φουλ σήμερα το πρωί. Δεν μπορώ να καταλάβω αν τρώνε αλλά βλέπω κοιλιές στρογγυλές, μάλλον κάτι γίνεται.

 

Άναψα το φως για να δω πού βρίσκονται πριν ταΐσω και τα είδα να είναι όλα μαζί στον πάτο σαν μια μπάλα, το ένα πάνω στο άλλο, ακίνητα. Αν και αρχικά τρόμαξα, αποδείχθηκε ότι έτσι κοιμούνται!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kosmas έγραψε:

Φανταστικη εμπειρια!!! Ποσο δικιο εχει ο Μιχαλης @argy1 που επιμενει στα species ενυδρεια

Δεν "επιμενω" απλα ρε φιλε οταν θες να ασχοληθεις με γεννες ειναι μονοδρομος!Ασε και μου εχουν μπει ιδεες για πρωτη φορα να κανω κοινωνικο τανγκανικα....

πριν 58 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Τάισα πάλι φουλ σήμερα το πρωί. Δεν μπορώ να καταλάβω αν τρώνε αλλά βλέπω κοιλιές στρογγυλές, μάλλον κάτι γίνεται.

 

Άναψα το φως για να δω πού βρίσκονται πριν ταΐσω και τα είδα να είναι όλα μαζί στον πάτο σαν μια μπάλα, το ένα πάνω στο άλλο, ακίνητα. Αν και αρχικά τρόμαξα, αποδείχθηκε ότι έτσι κοιμούνται!

Ειδες φιλε ποσα μαθαινεις σιγα σιγα? Ετσι κοιμουνται και λιγο πριν σβησουν τα φωτα οι γονεις τα μαζευουν εκει χαμηλα ολα μαζι.Εγω ποτε δεν εβαλα φωτακι το βραδυ και δεν εχασα ποτε μικρα απο αυτο.

 

Αν βλεπεις στρογγυλες κοιλιες τοτε ισως περασες το σημειο που σταματουσε η προοδος για μας!!! Αμα καταφερες να τα ταισεις φιλε τοτε παμε πολυ καλα!!

 

Οπως και να εχει ομως,ακομα και αν αποτυχει για οποιοδηποτε λογο μην το βαλεις κατω.Ειναι ακομα μικρα σε ηλικια και απειρα.Θα μαθουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Δεν "επιμενω" απλα ρε φιλε οταν θες να ασχοληθεις με γεννες ειναι μονοδρομος!Ασε και μου εχουν μπει ιδεες για πρωτη φορα να κανω κοινωνικο τανγκανικα....

Ειδες φιλε ποσα μαθαινεις σιγα σιγα? Ετσι κοιμουνται και λιγο πριν σβησουν τα φωτα οι γονεις τα μαζευουν εκει χαμηλα ολα μαζι.Εγω ποτε δεν εβαλα φωτακι το βραδυ και δεν εχασα ποτε μικρα απο αυτο.

 

Αν βλεπεις στρογγυλες κοιλιες τοτε ισως περασες το σημειο που σταματουσε η προοδος για μας!!! Αμα καταφερες να τα ταισεις φιλε τοτε παμε πολυ καλα!!

 

Οπως και να εχει ομως,ακομα και αν αποτυχει για οποιοδηποτε λογο μην το βαλεις κατω.Ειναι ακομα μικρα σε ηλικια και απειρα.Θα μαθουν.

 

 

Η τροφή που ταίζει εξασφαλίζει την επιτυχία...έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τα λέω...(μακάρι να μάλλιαζε το κεφάλι μου καλύτερα... :) )

 

 

Όσο για εσένα @argy1 που θές κοινωνικό τανγκανίκα θα σε κάψω με αυτό:

 

Killifish από τανγκανίκα....

Lamprichthys Tanganicanus!!!!

Γεννάει στις πέτρες, καλύπτει το πάνω μέρος της στήλης του νερού και ο χωρός που κάνει το αρσενικό στο ζευγάρωμα είναι όλα τα λεφτά!!!!

 

l-tanganicanus.JPG

 

άλλος για κοινωνικό τανγκανίκα???

 

 

@kkgr Σόρρυ για το σπάμ!Άν σου τελειώνει το paramecium ποιό γρήγορα από ότιο ταίζεις πές μου να σου φτιάξω μεγάλο βάζο.Θυμησε μου, σου έδωσα και walterworms?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι, αυτά πολλαπλασιάζονται; Δηλαδή συμπληρώνοντας νερό, τους δίνω χώρο για να πολλαπλασιαστούν ή απλά αραιώνω τον πληθυσμό;

 

Μου έχεις δώσει και walterworms αλλά δεν βλέπω πολλά πράγματα, θα επανέλθω με αυτά εν καιρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

Η απορία μου είναι, αυτά πολλαπλασιάζονται; Δηλαδή συμπληρώνοντας νερό, τους δίνω χώρο για να πολλαπλασιαστούν ή απλά αραιώνω τον πληθυσμό;

 

Μου έχεις δώσει και walterworms αλλά δεν βλέπω πολλά πράγματα, θα επανέλθω με αυτά εν καιρώ. 

 

Συμπληρώνεις όσο νερό βγάζεις και αυτά πολλαπλασιάζονται (φυσικά ταιζοντας τα)!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σπίτι να ξέρεις το μόνο πράγμα που δεν λείπει από κανέναν είναι το φαγητό! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταστικη εμπειρια!!! Ποσο δικιο εχει ο Μιχαλης [mention=59611]argy1[/mention] που επιμενει στα species ενυδρεια

Μην μπερδευεις την Αφρικη με αλλα species Κωσμα. Δεν ειναι ολα ιδια. Πχ αν ο Κωστας ειχε κι αλλα ραμ μεσα ισως να μην επιβιωναν τα μικρα.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kkgr Αν θελεις εχω ετοιμες καλλιεργειες walter worms αλλα και paramecium.

@Husky_Jim Εισαι αλητης μεγαλος και πας να με καταστρεψεις αλλα θα τα πουμε αλλη φορα μαζι (για να μου πεις που θα τα βρω) :P μην σπαμαρουμε αλλο εδω

 

Για την τροφη εχεις απολυτο δικιο και ειχα στο μυαλο μου αν πανε ολα καλα με τα ραμ του Κωστα να το αναφερω και να σε κερασουμε καμια μπυρα στην επομενη συναντηση για την επιτυχια! :bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:


Μην μπερδευεις την Αφρικη με αλλα species Κωσμα. Δεν ειναι ολα ιδια. Πχ αν ο Κωστας ειχε κι αλλα ραμ μεσα ισως να μην επιβιωναν τα μικρα.

Greetings from the dark side!
 

Σωστός :P

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:


Μην μπερδευεις την Αφρικη με αλλα species Κωσμα. Δεν ειναι ολα ιδια. Πχ αν ο Κωστας ειχε κι αλλα ραμ μεσα ισως να μην επιβιωναν τα μικρα.

Greetings from the dark side!
 

Σωστα τα λες αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την αφρικη αλλα με το καθε ειδος.Πχ υπαρχουν ειδη που τρωνε το ειδος τους και γι'αυτο λεμε οτι πανε ζευγαρι.Αλλα ειδη δεν κανιβαλιζουν οποτε πανε σε "χαρεμι" ή κοπαδι κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την αφρικη αλλα με το καθε ειδος.Πχ υπαρχουν ειδη που τρωνε το ειδος τους και γι'αυτο λεμε οτι πανε ζευγαρι.Αλλα ειδη δεν κανιβαλιζουν οποτε πανε σε "χαρεμι" ή κοπαδι κτλ.

Δεν νομιζω πως υπαρχει ψαρι που να μην κανιβαλιζει. Ισως τα brichardi να μην κανιβαλιζουν απο αυτα που γνωριζω. Ολα λιγο η πολυ θα φανε γονο. Το ζευγαρι η το χαρεμι νομιζω εχει να κανει με την επιθετικοτητα του ζευγαριου προς τριτους.

Οι γεωφαγοι μου ας πουμε που ειναι και mouthbrooders! Τους εχω σε κοπαδι μονους τους. Αν βγουνε τα μικρα θα τα ξεκανουν οι υπολοιποιΣτην ουσια αυτο που εχει κανει ο Γιωργος τωρα οπως το ειχες κανει κι εσυ ειναι μια γεννηστρα "πολυτελειας" !

Στην Αφρικη υπαρχει ενα πλεονεκτημα πως κρυβονται στο στομα της μανας και μετα στις σχισμες απο τις πετρες.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλα ειδη που δεν τρωνε το ειδος τους αλλα αυτο γινεται μονο στα εξυπνα ψαρια φιλε που εχουν αντιληψη και μαντεψε...τα περισσοτερα στην αρφικη και κυριως στην τανγκανικα..

 

 

Υ.Γ σε διαολιζω πρωι πρωι και γουσταρω :devil:

Link to comment
Share on other sites

Τα similis,τα multi,τα juli,τα brichardi,τα leleupi,μερικα etermodus και αλλα πολλα.

Τα περισσοτερα απο αυτα τα ψαρια οχι μονο δημιουργουν ιεραρχια αλλα γνωριζουν και τους "συγγενεις" τους και διωχνονται απο την ομαδα μονο συγκεκριμενα ψαρια μετα απο μια ηλικια.

 

Κωστα επειδη στo καναμε σαλατα,αν θελεις μολις τελειωσει η κουβεντα (γιατι θεωρω οτι απο καθε συζητηση μαθαινουμε και κυριως περναμε καλα) στο καθαριζουμε το θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σπαμαραμε λιγο. Αλλα νομιζω ειναι ενδιαφερον. Εμ γιαυτο λεω να μην θεωρουμε ολα τα species ενυδρεια ιδια.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μειωθεί στο σύνολο, θα έλεγα γύρω στα μισά. 

 

Ταϊζω 3 φορές την ημέρα. Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει ακόμα, θα κάνω αύριο το πρωί, είχα κάνει το προηγούμενο Σάββατο. Θερμοκρασία 28.

 

Υπάρχει κανένα tip ώστε να μην μειωθεί ο πληθυσμός τους κι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα να μην κανεις αλλαγη νερου εαν δεν εχεις υψηλα νιτρικα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κωστα επειδη θυμαμαι πανω κατω την αναπτυξη τους τις πρωτες μερες σκεφτομουν μηπως μεσα στα γευματα τους προσθετες και ενα με πιο "μεγαλη" τροφη....;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Έχουν μειωθεί στο σύνολο, θα έλεγα γύρω στα μισά. 

 

Ταϊζω 3 φορές την ημέρα. Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει ακόμα, θα κάνω αύριο το πρωί, είχα κάνει το προηγούμενο Σάββατο. Θερμοκρασία 28.

 

Υπάρχει κανένα tip ώστε να μην μειωθεί ο πληθυσμός τους κι άλλο;

Τάιζε περισσότερες φορές Κώστα. Θέλουν κυνήγι στην αρχή για να τα κρατήσεις και για να χτιστούν σωστά τα ψαράκια. Αλλαγές συχνές, ανάλογα με τις μετρήσεις που έχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και οι υπόλοιποι περισσότερα ταίσματα και άρχισε και walterworms, τροφη σε σκόνη κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τάιζα και 10 φορές αλλά αφου φευγω πρωί για γραφείο και γυρνάω 20:00+ δεν γινεται να ταΐζω περισσότερες φορές.

Τωρα 3ήμερο θα δίνω 5-6 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...