Jump to content

ροη φιλτρου


Recommended Posts

Εχω καλα νεα!!! η αλγη υποχωρισε σχεδον ολοκληρωτικα!!! την εντονη ροη σκεφτομαι να την αφισω γιατι βλεπω οτι κανει καλη οξυγωνοση και ο μονομαχος παιζει με την ροη...:hehe

και οποτε θελει να ξεκουραστει ξαπλωνη σε ενα πολυσπερμα ή καθεται πανο απο το φιλτρο και γενικα οπου εχει κρυψωνες!!! το βραδυ καθεται στην ανουμπια ή τσιμπολογαει τα μηλοσαλιγκαρα....:bigemo_harabe_net-163: αλλα οπως και ξανα ειπα αυτα δεν πτοουνται.

ΥΓ.Αυτην την εβδομαδα θα παρω στικ τεστ (προσωρινος) και θελω να μου πειτε ποια ειναι ποιο αξιοπηστα οσο το δυνατων δηλαδη...

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια, εχω αυτη την μοςς πανο στο ξυλο, υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτη για την αλγη?

γιατι εχω αρκετη καφε στην ριζα 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Εχω μια απορια, εχω αυτη την μοςς πανο στο ξυλο, υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτη για την αλγη?

γιατι εχω αρκετη καφε στην ριζα 

???????? παιζει αυτο το ενδεχομενο?????

Link to comment
Share on other sites

Μαζεψα φυλλα πλατανου και τα εβρασα ενα 15' αλλα το νερο που εβρασε δεν αλλαξε χρωμα :wacko: λετε να μην κανουν? Για την ιστορια τα μαζεψα κατω τελειος ξερα μιπως πρεπει να κανω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Το ενα μηλοσαλιγκαρο εχει κατσει αναποδα και ειναι το μισο σωμα εξω και δεν κουνιεται... ομως μολις το ακουμπισω μπενει μεσα στο κελιφος και μολις το αφινω ξανα το ιδιο :notfair:ειναι σοβαρο?

Link to comment
Share on other sites

Test no4 πηρες; ασε τα στικακια για την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Test no4 πηρες; ασε τα στικακια για την ωρα.

Οχι ακομα... το σαλιγκαρι μετα απο 4 λεπτα που εγραψα αρχισε τις βολτες!!! ειχαν μπει κατι χαλικακια στο κελιφος γιατι εσκαβε...:hehe. Εβαλα δυο φυλλα πλατανου και πριν ειχε αραξει εκει και ειδα οτι ειχε χαλικακια στο κελιφος του αλλα πριν αντιδρασω τα εβγαλε καπως....:bow:

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Test no4 πηρες; ασε τα στικακια για την ωρα.

no4? αμμωνιας δεν πρεπει να παρω?

edit:μπερδευτηκα :crazyyyy: σωστα το ειπες....

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Mr.Angelos said:

no4? αμμωνιας δεν πρεπει να παρω?

edit:μπερδευτηκα :crazyyyy: σωστα το ειπες....

Καλημέρα κι απο εμένα, είμαι θαλασσινός τώρα αλλά ήμουν πολλά χρόνια γλυκός, Ο κύκλος του αζώτου σωστά λες οτι ξεκινάει από την αμμωνία και το αμμώνιο (NH3/NH4) και μετατρέπεται σε νιτρικά και νιτρώδη(ΝΟ2/ΝΟ3).. Όταν ξεκινάς ένα ενυδρείο μετράς κατα κύριο λόγο τις αμμωνίες..Κατ΄ εμε θα πρέπει να προμηθευτε'ις για αρχή τεστ της salifert για NH3/NH4 και ΝΟ2 και ΝΟ3.. Οι μετρήσεις  για NH3/NH4 θα πρέπει να είναι μηδενικές(το καλύτερο) ή κοντά στο μηδεν (το χειροτερο-και όχι παραπάνω) καθώς είναι δηλητήριο..Σκεψου οτι είναι σα να παίρνεις ένα υγρό σπίρτου που είναι για να γυαλίζεις τα πλακάκια και να το πετάς μέσα στο ενυδρείο..Τα νιτρικά ,τα οποία εμφανίζονται στο δεύτερο στάδιο του κύκλου του αζώτου, είναι μεν πάλι κακο να υπάρχει αλλά ΔΕΝ είναι τόσο κακό για τα ζωντανά..Για να σου δώσω να καταλάβεις, τα νιτρικά είναι το φαγητό των άλγεων και όταν έχεις ανάπτυξη της άλγης καταλαβαίνεις οτι η αμμωνία  μετατράπηκε σε νιτρικά  γιαυτο και μεγαλκώνει η άλγη..Το τέλειο λοιπόν είναι αυτά τα στοιχεία να μην υπάρχουν στο νερό αλλά αν έχεις μικροποσοτητες νιτρικών μην πανικοβάλεσαι με τις αλλαγες μειώνονται..Αυτο που δεν πρέπει να έχεις όμως είναι οι αμμωνίες!! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Αγγελε.

Καλο ειναι αρχικα να ξερουμε που βαδιζουμε με τις βασικες αρχικες μετρησεις.

Οταν το ενυδρειο ειναι νεο δεν υπαρχουν οι καταλληλες αποικιες απονιτροποιησης, δηλαδη αυτα τα βακτηρια οπου μετατρεπουν την τοξικη αμμωνια σε νιτρικα που ειναι πολυ λιγοτερο βλαβερα. Για αυτο αρχιζουμε με τεστ ΝΗ4 - ΡΗ - ΝΟ2, ΝΟ3. Τωρα βεβαια μετα απο τοσο καιρο μπορει να μην μετρας πια Αμμωνια, οτι εγινε εγινε καλος η κακος αλλα καλο ειναι να σιγουρευτουμε για να ξερουμε που βαδιζουμε. Το τεστ του ΡΗ ειναι επισης σημαντικο μια που βλεπουμε εαν υπαρχει αμμωνια σε τη βαθμο τοξικοτητας ειναι αυτη. Σου στελνω ενα αρθρακι οπου ειχα γραψει για να κατανοησεις καλυτερα τον κυκλο του αζωτου. Θελω να πιστευω πως μια που ειχες το υποστρωμα απο το παλιο στησιμο του ενυδρειου σου αυτο να βοηθησε στο να μην καψεις το ψαρακι σου μια που θα ειχε βιολογια σε λιθαργο η οποια δεινει μια σημαντικη βοηθεια στην επανεναρξη του κυκλου.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Rik said:

Καλημερα Αγγελε.

Καλο ειναι αρχικα να ξερουμε που βαδιζουμε με τις βασικες αρχικες μετρησεις.

Οταν το ενυδρειο ειναι νεο δεν υπαρχουν οι καταλληλες αποικιες απονιτροποιησης, δηλαδη αυτα τα βακτηρια οπου μετατρεπουν την τοξικη αμμωνια σε νιτρικα που ειναι πολυ λιγοτερο βλαβερα. Για αυτο αρχιζουμε με τεστ ΝΗ4 - ΡΗ - ΝΟ2, ΝΟ3. Τωρα βεβαια μετα απο τοσο καιρο μπορει να μην μετρας πια Αμμωνια, οτι εγινε εγινε καλος η κακος αλλα καλο ειναι να σιγουρευτουμε για να ξερουμε που βαδιζουμε. Το τεστ του ΡΗ ειναι επισης σημαντικο μια που βλεπουμε εαν υπαρχει αμμωνια σε τη βαθμο τοξικοτητας ειναι αυτη. Σου στελνω ενα αρθρακι οπου ειχα γραψει για να κατανοησεις καλυτερα τον κυκλο του αζωτου. Θελω να πιστευω πως μια που ειχες το υποστρωμα απο το παλιο στησιμο του ενυδρειου σου αυτο να βοηθησε στο να μην καψεις το ψαρακι σου μια που θα ειχε βιολογια σε λιθαργο η οποια δεινει μια σημαντικη βοηθεια στην επανεναρξη του κυκλου.

 

+ 10000000000

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!! το ενα αππλακη το εχασα σημερα....:bigemo_harabe_net-99: Οταν ηρθα σπιτι το βρηκα να το εχει ρουφιξει το φιλτρο επιδη εχει μια μ@λ@κι@ που ρουφαειπολυ εντονα και το σωματακι του πιαστηκε εκει και ....... το καλιψα αλλα πρεπει να παρω αλλο φιλτρο... αν βαλω στο νεο φιλτρο το βιολογικο υλικο απο το παλιο θα εχω θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμε φιλε πραγματικα....... βαλε μια φωτο απο το φιλτρο να δουμε τη μπορουμε να κανουμε μη βιαζεσαι.... επανω του πρεπει να γραφει και τα λιτρα ανα ωρα δηλαδη θα δεις εναν αριθμο πχ 400 l/h.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Λυπαμε φιλε πραγματικα....... βαλε μια φωτο απο το φιλτρο να δουμε τη μπορουμε να κανουμε μη βιαζεσαι.... επανω του πρεπει να γραφει και τα λιτρα ανα ωρα δηλαδη θα δεις εναν αριθμο πχ 400 l/h.

αυτο εχω 350l/h

 aq_02210.jpg

Εχει σπασει ομως το μπλε πλαστικακι που μειωνει υποτιθετε την ενταση με αποτελεσμα να εχει μια τρυπα που ρουφαει με δυναμη....

(Φωτο απο το νετ)

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του θεματος είναι ροή φίλτρου και στις τόσες δημοσιεύσεις κουβεντιάστηκε οτιδήποτε άλλο εκτός του φίλτρου.

 

Τα παιδιά σου έγραψαν από την αρχή ότι το ψάρι σου θέλει χαμηλή ροή αλλά δεν έδωσες βάση.

 

Θα πρότεινα να πάρεις ένα νέο, κρεμαστό φίλτρο, αν αυτό το επιτρέπει η διάταξη του ενυδρείου σου.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Ο τίτλος του θεματος είναι ροή φίλτρου και στις τόσες δημοσιεύσεις κουβεντιάστηκε οτιδήποτε άλλο εκτός του φίλτρου.

 

Τα παιδιά σου έγραψαν από την αρχή ότι το ψάρι σου θέλει χαμηλή ροή αλλά δεν έδωσες βάση.

 

Θα πρότεινα να πάρεις ένα νέο, κρεμαστό φίλτρο, αν αυτό το επιτρέπει η διάταξη του ενυδρείου σου.

 

 

Εχεις ενα δικιο.... :crazyyyy: η ροη του φιλτρου ειναι μια χαρα απλα εχει γινει αυτο και ειναι επικινδυνο.... τορα θα παρω ενα εσωτερικο με spraybar γιατι εχω καπακι αλλα αν δεν ειχα καπακι θα επελεγα σηγουρα το κρεμαστο γιατι νομιζω ειναι μακραν καλητερο!!!! :bigemo_harabe_net-94:

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Το μία χαρά απο που προκύπτει; Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι είναι υπερβολική.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Το μία χαρά απο που προκύπτει; Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι είναι υπερβολική.

Ειναι αρκετα καλα ουτε πλυντηριο ειναι ουτε νεκρα.... ετσι κιαλιος απο εβδομαδα θα φυγει το φιλτρακη κραταω το βιολογικο υλικο και το βαζω στο καινουργιο φιλτρακη σωστα?

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρακι μια χαρα ειναι. Το προβλημα μαλλον προκυπτει απο αμμωνια η νιτρωδη no2 και το σαλιγκαρι καηκε. Ο μονομαχος εχει το πλονεκτημα οτι μπορει να αναπνει και απο τον λαβυρινθο αλλα οπως και να εχει δεν ειναι καλο για την υγεια του και μπορει να αρωστησει. Το τεστ αμμωνιας επρεπε να το ειχες κανει εχθες οχι του χρονου Αγγελε. Τωρα κανε μια αλλαγη νερου παλι γιατι δεν ξερουμε που βαδιζουμε και μπορει να εχεις αμμωνια στο νερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Το φιλτρακι μια χαρα ειναι. Το προβλημα μαλλον προκυπτει απο αμμωνια η νιτρωδη no2 και το σαλιγκαρι καηκε. Ο μονομαχος εχει το πλονεκτημα οτι μπορει να αναπνει και απο τον λαβυρινθο αλλα οπως και να εχει δεν ειναι καλο για την υγεια του και μπορει να αρωστησει. Το τεστ αμμωνιας επρεπε να το ειχες κανει εχθες οχι του χρονου Αγγελε. Τωρα κανε μια αλλαγη νερου παλι γιατι δεν ξερουμε που βαδιζουμε και μπορει να εχεις αμμωνια στο νερο.

Δεν καταλαβατε το σαλιγκαρι το ειχε ρουφιξει μεσα ολο!!!! αφου εφτασε στην προπελα και το διαλισε!!!! τορα μεχρι να παρω αλλο βρηκα τουλι και εβαλα αλλα πρεπει να φυγει το φιλτρο αμμωνια δεν νομιζο να εχω πολυ αφου κανω συχνες αλλαγες νερου και ταιζω λιγο αλλα ετσι κιαλιος θα παρω τεστ συντομα αργο λιγο γιατι ειναι ακριβα 25 ευρω κανει αυτο για νιτρικα/αμμωνια και πρεπει να παρω και φιλτρο!!!. 

Link to comment
Share on other sites

Τη μεγεθος ειχε αυτο το σαλιγκαρι?? Πως καταφερε να το ρουφιξει μεσα??:phone:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Τη μεγεθος ειχε αυτο το σαλιγκαρι?? Πως καταφερε να το ρουφιξει μεσα??:phone:

Εγω δεν ειχα παρει τελικα μηλοσαλιγκαρα κανονικα gold ειναι αν δεν κανω λαθος... 3-4εκατοστα ηταν και τοα αλλο ειναι μικρο 2-3 αλλα ειμαι τυχερος και το αλλο δεν πηγε...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι απόλυτος, μου φαίνεται αρκετά δύσκολο το φιλτράκι να ρούφηξε υγιές σαλιγκάρι.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Χωρίς να είμαι απόλυτος, μου φαίνεται αρκετά δύσκολο το φιλτράκι να ρούφηξε υγιές σαλιγκάρι.:)

Εδω αμα βαλω το δακτυλο μου μπορει να το ρουφιξει!!!!:bigemo_harabe_net-83: εγω βαζω ενα σφουγκαρακη καθε φορα αλλα για καποιο λογο βγηκε.... και επιδη πανο ειχε λιγη καφε αλγη πειγε λογικα να τσιμπολογιση και το ρουφιξε.... εγω ελιπα δυστιχος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...