Jump to content

ροη φιλτρου


Recommended Posts

Δεν τρωνε το κυανο. Αν δημιουργησεις καλυτερες συνθηκες θα φυγει απο μονο του. 

Προσπαθεισε να εχεις μια κυκλικη ροη εσωτερικα του ενυδρειου ετσι η ροη να πηγαινει οσο το δυνατων σε ολο το ενυδρειο και ταυτοχρονα μια ψιλοαναταραξη της επιφανειας του νερου για να οξυγονώνεται σωστα το ενυδρειο.

Untitled-1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το κυανοβακτιριο δεν ειναι λαχανη? αυτη ειναι πρασινη σκουροχρωμη και μολις εβγαλα λιγο εξω μιαζει σαν τα φυκια οπως ειναι λιωμενα....

Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραιτητα, αρχιζει απο ανοιχτω πρασινο μεχρι να γινει πολυ σκουρο πρασινο μπλε κατι...........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βαλε καμια καλυτερη φωτο αν μπορεις της αλγης............

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Οχι απαραιτητα, αρχιζει απο ανοιχτω πρασινο μεχρι να γινει πολυ σκουρο πρασινο μπλε κατι...........

Εβγαλα το κοψιμο ροης του φιλτρου και κανει το κυκλο που ενοεις... τορα για οξυγονοση εχω πολλα φυτα και μπορω να ανοιγω για λιγο την αεραντλια...ειναι καλα? στην επιφανεια εχω λιγη αναταραξη

Link to comment
Share on other sites

θελουμε ροη σε ολο το χωρο αλλα οχι δυνατη  και λιγη αναταραξη της επιφανεια ς μια που εχεις μονομαχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

θελουμε ροη σε ολο το χωρο αλλα οχι δυνατη  και λιγη αναταραξη της επιφανεια ς μια που εχεις μονομαχο.

Τορα αγχωθικα!!!

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε φιλε, μην τρελαίνεσαι!! Παιζει το οτι ειναι σχετικα καινουργιο και  το ενυδρειακι.............κανε οτι σου ειπα και θα φυγη απο μονη της σιγα σιγα!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα το φιλτρο ή θα κανει το ενυδρειο πλυντηριο ή θα ειναι πολυ σιγα και το νερο θα ειναι λιγο στασιμο

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι αυτη την αλγη την εχω κανα 5 μηνο αλλα απλα καθαριζα το τζαμι και δεν εκανα κατι.... Το ενυδρειο δεν ειναι φρεσκο απλα ξανα αρχησα στροσιμο γιατι το ειχα αφησει στο ελεος του θεου κανα 3μηνο (οταν ηταν σαλιγκαραδικο) και αλλαξα βοιολογικο υλικο

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε αλλαζεις νερο; Ταισμα ποσο; τη υποστρωμα εχεις; ριχνεις καποια ζουμια;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ανα ωρα ειναι το φιλτρο σου;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Καθε ποτε αλλαζεις νερο; Ταισμα ποσο; τη υποστρωμα εχεις; ριχνεις καποια ζουμια;

Νερο αλλαζω μια φορα την εβδομαδα 1/4-2/4,ταιζω καθε μερα (6 φυλλαρακια μικρα) εκτος την πεμπτη που ειναι νηστεια...:hehe δεν εχω υποστρωμα,βυθο εχω χαλικακι μαυρο ανακατεμενο με χαλαζιακο ασπρο χαλικακι,ριχνω αντιχλωριο,sera nitrivec (για την ωρα),tropical aqua care-aqua plant macronutrients δυο-τρεις σταγονες την εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Για καμια εβδομαδα αλλαζε μια κανατα νερο καθε μερα, σταματα το νιτριβεκ και αν μπορεις κανε και ενα τεστ αμμωνιας ΝΟ4. Δεν μου αρεσει αυτος ο βυθος μου μιαζει με ποταμισιο χαλικι..... αλλα τωρα μην το πειραζεις. Μην φοβασε δεν διατρεχεις καποιο κυνδυνο απο την αλγη και ισως τωρα που εβαλες και αλλο φυτο να βοηθησει την κατασταση.κανε και αυτα που σου ειπα με το φιλτρο οσο μπορεις καλυτερα χωρις υπερβολες και κανε λιγο υπομονη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Για καμια εβδομαδα αλλαζε μια κανατα νερο καθε μερα, σταματα το νιτριβεκ και αν μπορεις κανε και ενα τεστ αμμωνιας ΝΟ4. Δεν μου αρεσει αυτος ο βυθος μου μιαζει με ποταμισιο χαλικι..... αλλα τωρα μην το πειραζεις. Μην φοβασε δεν διατρεχεις καποιο κυνδυνο απο την αλγη και ισως τωρα που εβαλες και αλλο φυτο να βοηθησει την κατασταση.κανε και αυτα που σου ειπα με το φιλτρο οσο μπορεις καλυτερα χωρις υπερβολες και κανε λιγο υπομονη.

Νομιζω το νιτριβεκ δεν πρεπει να το σταματισω ακομα... η αλγη ειναι σε μια γωνια και δεν επεκτεινετε πρεπει να υποχωρει ειχα πολυ οταν το ειχα ψιλοπαρατισει και δεν αλλαζα νερο...τορα που εχω μπει δυναμικα στο χομπι εχει γινει πολυ καλητερα.... Τορα αν αλλαζω μια κανατα νερο καθε μερα θα ειναι αποτελεσματικο? αν βαλω και ενα νεριτ υπαρχει περιπτωση να φαει ολη την αλγη?

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Νομιζω το νιτριβεκ δεν πρεπει να το σταματισω ακομα... η αλγη ειναι σε μια γωνια και δεν επεκτεινετε πρεπει να υποχωρει ειχα πολυ οταν το ειχα ψιλοπαρατισει και δεν αλλαζα νερο...τορα που εχω μπει δυναμικα στο χομπι εχει γινει πολυ καλητερα.... Τορα αν αλλαζω μια κανατα νερο καθε μερα θα ειναι αποτελεσματικο? αν βαλω και ενα νεριτ υπαρχει περιπτωση να φαει ολη την αλγη?

Ειναι 100% κυανοβακτιριο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι  αλλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο.Ποσο καιρο το στρωνεις παλι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Ναι ειναι  αλλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο.Ποσο καιρο το στρωνεις παλι;

απο την δευτερα

Link to comment
Share on other sites

Ωχ..........τεστ αμμωνιας εχεις κανει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ωχ..........τεστ αμμωνιας εχεις κανει;

υπαρχει καποιο σετ που να εχει και ph και αμωνια κτλ?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αλλα ειναι ακριβα και δισεβρετα. Παρε υγρα καλυτερα ΠΗ και ΝΟ4. Κοιτα το οτι ο βυθος ειναι παλιος βοηθαει μια που υπαρχει βιολογια ενεργη συν το νιτριωεψ και τα φυτα που αποροφουν αζωτουχες ενωσεις. Το κυανο εχει την ικανοτητα να τρεφετε με αμμωνια ενω τα φυτα τα παν καλυτερα με τα νιτρικα. Το καλο ειναι οτι εχετε μαλακο νερο στην Αθηνα και αυτο βοηθαει αρκετα επισης μια που εχετε περισσοτερο αμμωνιο παρα αμωνια.Τελος παντων για να μη σε κουραζω και επειδη παιζουν πολλα κανε αμεσα μια καλη αλλαγη νερου. Το οτι το κυανο μικραίνει αυτο ειναι καλο σημαδι γιατι φαινετε πως του τελειώνει το φαγητο. Ταιζε ελαχιστα και μετα απο 3,4 μερες ξανακανε μια αλλαγη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

υπαρχει αλλα ειναι ακριβα και δισεβρετα. Παρε υγρα καλυτερα ΠΗ και ΝΟ4. Κοιτα το οτι ο βυθος ειναι παλιος βοηθαει μια που υπαρχει βιολογια ενεργη συν το νιτριωεψ και τα φυτα που αποροφουν αζωτουχες ενωσεις. Το κυανο εχει την ικανοτητα να τρεφετε με αμμωνια ενω τα φυτα τα παν καλυτερα με τα νιτρικα. Το καλο ειναι οτι εχετε μαλακο νερο στην Αθηνα και αυτο βοηθαει αρκετα επισης μια που εχετε περισσοτερο αμμωνιο παρα αμωνια.Τελος παντων για να μη σε κουραζω και επειδη παιζουν πολλα κανε αμεσα μια καλη αλλαγη νερου. Το οτι το κυανο μικραίνει αυτο ειναι καλο σημαδι γιατι φαινετε πως του τελειώνει το φαγητο. Ταιζε ελαχιστα και μετα απο 3,4 μερες ξανακανε μια αλλαγη.

Ωρεα για αρχη θα παρω ενα στικ και μετα θα παρω υγρα τεστ...αυριο θα κανω μια αλλαγη νερου 1/3!!! ταισμα μερα παρα μερα και νομιζω θα ειμαι οκ σωστα?..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...