Jump to content

argy1

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ Παρασκευα!

Βαλισνεριες δεν γινεται να μπουν γιατι εχω βαλει μισο ποντο αμμο.

Επισης επειδη το ξυλο ξεκινησε και παει συννεφο (το ειδε και ο @gifil εχθες) θα παω στο μεγαλυτερο ενυδρειο σε λιγο καιρο οποτε δεν θα μπω στην διαδικασια βαψιματος της πλατης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος argy1 έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ Παρασκευα!

Βαλισνεριες δεν γινεται να μπουν γιατι εχω βαλει μισο ποντο αμμο.

Επισης επειδη το ξυλο ξεκινησε και παει συννεφο (το ειδε και ο @gifil εχθες) θα παω στο μεγαλυτερο ενυδρειο σε λιγο καιρο οποτε δεν θα μπω στην διαδικασια βαψιματος της πλατης.

Αυτά είναι τα ευχάριστα νέα Μιχαλάκη, τα ψάρια μας βάζουνε σε τάξη.

Όσον αφορά τις βαλισνέριες βάλε και συ βρε αδερφέ λίγη άμμο παραπάνω, αφού στο βάθος βάθος και εσύ του<<φυτεμένου>> είσαι.:bleh:

Το ενυδρείο είναι super!!!:thumbup:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος argy1 έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ Παρασκευα!

Βαλισνεριες δεν γινεται να μπουν γιατι εχω βαλει μισο ποντο αμμο.

Επισης επειδη το ξυλο ξεκινησε και παει συννεφο (το ειδε και ο @gifil εχθες) θα παω στο μεγαλυτερο ενυδρειο σε λιγο καιρο οποτε δεν θα μπω στην διαδικασια βαψιματος της πλατης.

Η αληθεια είναι ότι οι φωτογραφίες το αδικουν. ειναι απλα τρομερο το ενυδρειο. Οσο πανέμορφα είναι τα ψαρια τοσο και το ξυλο. ειδικα ο αρσενικος τα έχει τα αλλα σε αποσταση και οποιο παει κοντα του φευγουν φαπες. αχαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μισο πόντο.....

Δεν σκάβουν αυτά; 

Εννοώ δεν έχουν αναγκη για ύπαρξη αρκετής άμμου; Ή είναι κομπλε τόσο;

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Sturm έγραψε:

Ποσα ειναι εκει μεσα;

5 αλλα τι  5 ε? Νιντζα! :ninja:

πριν 44 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αυτά είναι τα ευχάριστα νέα Μιχαλάκη, τα ψάρια μας βάζουνε σε τάξη.

Όσον αφορά τις βαλισνέριες βάλε και συ βρε αδερφέ λίγη άμμο παραπάνω, αφού στο βάθος βάθος και εσύ του<<φυτεμένου>> είσαι.:bleh:

Το ενυδρείο είναι super!!!:thumbup:

Οπως το ειπες,τα ψαρια μας βαζουν σε ταξη!

Οσο περναει ο καιρος τοσο βγαζω αμμο! χαχα

Τρωει λιτρα και ενοχλει τα ψαρια,μια ιδεα κατω κατω ειναι αρκετη.

Φυτα....εχω στο μπαλκονι μου! :icon_dance:

πριν 42 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

Η αληθεια είναι ότι οι φωτογραφίες το αδικουν. ειναι απλα τρομερο το ενυδρειο. Οσο πανέμορφα είναι τα ψαρια τοσο και το ξυλο. ειδικα ο αρσενικος τα έχει τα αλλα σε αποσταση και οποιο παει κοντα του φευγουν φαπες. αχαχαχαχα

Να'σαι καλα.

πριν 9 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Μισο πόντο.....

Δεν σκάβουν αυτά; 

Εννοώ δεν έχουν αναγκη για ύπαρξη αρκετής άμμου; Ή είναι κομπλε τόσο;

 

Δεν σκαβουν Παρασκευα.Τα μικρα τους τα κρατουν ψηλα σε καθετες επιφανειες.Αφου δεν κρυβονται τα μικρα κατω απο τις πετρες αλλα ερπονται επανω,δεν υπαρχει και λογος να σκαψουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι Μιχαλη!Πανεμορφα ειναι και το ενυδρειο! :) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το ενυδρειο εφυγε,τα ψαρια παραμενουν αλλα μετακομισαν σε 240 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Κ φωτο ακομη γιατι δεν εχουμε;;;Εκτος κ αν δημιουργισεις νεο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ακομα αν θα ανοιξω νεο ή να το συνεχισω εδω.Επειδη ειμαι ψαρο-κεντρικος τυπος (οπως ο ανθρωποκεντρικος φωτογραφος :P ) και επειδη δινω βαση στα ζωντανα και οχι στην γυαλα ισως το συνεχισω εδω.Για φωτο θα πρεπει να περιμενετε λιγακι,ουτε για εμενα φαντασου δεν εχω τραβηξει στο κινητο.Εγιναν ολα πολυ βιαστικα και μεσα στην πιεση της δουλειας ταλαιπωρηθηκα να ζεστανω νερο και να μεταφερω τα ψαρια με ασφαλεια.Συν οτι η δοκιμη εσωτερικου φιλτρου εγινε επιτοπου χωρις δοκιμη.Ευτυχως πηγαν ολα καλα αλλα φαντασου ακομα δεν εχω κατσει να το χαζεψω λιγο.

Θα βγαλω φωτο συντονα να ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τα μικρα μεγαλωνουν και το ξυλο παει συννεφο! Ο @gifil εχει παρει μια ιδεα :p

 

Δεν ειμαι ακομα σιγουρος αλλα νομιζω εχω δυο ζευγαρια και ενα ψαρι που δυστυχως περισσευει..

Ισως προς το τελος καλοκαιριου να εχουμε καποια εξελιξη με τις γεννες γιατι θεωρω πως ακομη δεν ειναι ετοιμα σεξουαλικα ( @johnbaggios) τι λες?

Το ενυδρειο εμφανισιακα ειναι ενα ψιλοχαλι αλλα επειδη ειναι σε προσωπικο μου χωρο το γουσταρω πολυ ετσι!

Στο πλαι εσωτερικα ειναι το sump και εχω αποφασισει να αφησω εντελως τις δυο πλευρες να γεμισουν αλγη καθως και τον βυθο.Τα συγκεκριμενα ψαρια δεν σκαβουν οποτε ο αμμος ειναι στασιμη και πιανει αλγη αλλα μου αρεσει.Γενικα εχω αποφασισει να καθαριζω μονο τι ενα μπροστα και πλαινο τζαμι ωστε να βλεπω και ολη η γυαλα να θυμιζει φυση.Τα ψαρια εχουν τελειο καμουφλαζ στον χωρο και συγκριτικα με τα λιτρα θελει προσπαθεια να τα δεις,κατι που επισης μου αρεσει! Γενικα ειναι λιγο αγρια και επιμελως ατιμελητη κατασταση.Φωτογραφιες συντομα αν και δεν θα σας αρεσουν :p 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Τα μικρα μεγαλωνουν και το ξυλο παει συννεφο! Ο @gifil εχει παρει μια ιδεα :p

 

Δεν ειμαι ακομα σιγουρος αλλα νομιζω εχω δυο ζευγαρια και ενα ψαρι που δυστυχως περισσευει..

Ισως προς το τελος καλοκαιριου να εχουμε καποια εξελιξη με τις γεννες γιατι θεωρω πως ακομη δεν ειναι ετοιμα σεξουαλικα ( @johnbaggios) τι λες?

Το ενυδρειο εμφανισιακα ειναι ενα ψιλοχαλι αλλα επειδη ειναι σε προσωπικο μου χωρο το γουσταρω πολυ ετσι!

Στο πλαι εσωτερικα ειναι το sump και εχω αποφασισει να αφησω εντελως τις δυο πλευρες να γεμισουν αλγη καθως και τον βυθο.Τα συγκεκριμενα ψαρια δεν σκαβουν οποτε ο αμμος ειναι στασιμη και πιανει αλγη αλλα μου αρεσει.Γενικα εχω αποφασισει να καθαριζω μονο τι ενα μπροστα και πλαινο τζαμι ωστε να βλεπω και ολη η γυαλα να θυμιζει φυση.Τα ψαρια εχουν τελειο καμουφλαζ στον χωρο και συγκριτικα με τα λιτρα θελει προσπαθεια να τα δεις,κατι που επισης μου αρεσει! Γενικα ειναι λιγο αγρια και επιμελως ατιμελητη κατασταση.Φωτογραφιες συντομα αν και δεν θα σας αρεσουν :p 

 

Το ενυδρείο πάει τρένο. Και εμένα μ αρέσει πολύ έτσι. Είναι μια μικρογραφία του περιβάλλοντός τους. 

Τα ζευγάρια είναι δύο κατα πάσα πιθανότητα οπως λέει και ο Μιχάλης και το μόνο του είναι για λύπηση αχαχαχαχαχχα. Πολύ έως άπειρο ξύλο σε ενυδρείο 240 λίτρων :hocky:.

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε συ φιλε.Σε 240 λιτρα 2 ζευγαρια κ τσακωνονται τοσο πολυ;;;

Τι να πεις.Κοιτα τα ψαρια πιστευω ηλικιακα ειναι πανω απο ενος ετους.Δεν σκαβουν σαν τα μπουνα αλλα κ αυτα σκαβουν.Οποτε αφου δεν εχεις δει ακομη λαγουμια ισως να μην ειναι ετοιμα.Απ την αλλη ισως εχουν σκαψει κατω απ τις πετρες.Τα νεογεννητα ειναι μικροσκοπικα κ διστακτικα.Βεβαια οταν για ενα διαστημα τα ειχα βαλει μονα τους σε ενα ενυδρειο με τους γονεις τους σουλατσαριζαν παντου.Ειχα παθει πλακα γιατι με καποιο τροπο οι γονεις τους εδειχναν οτι μπορουν να απομακρυνονται ενω πριν δεν ξεμυτουσαν απ τη φωλια.Το καλο ειναι οτι ποτε δεν εχω δει τρανσκριπτους να τρωει τρανσκριπτους,ας ειναι κ απο αλλους γονεις,ας ειναι κ κατα πολυ μεγαλυτερο.Κ για να επιστρεψω στο θεμα μας εγω θα περιμενα να χουν οριμασει σεξουαλικα τωρα αλλα επειδη τα ταγκανιικα αργουν σε σχεση με τα μαλαουι ας περιμενουμε.Βεβαια υπαρχει κ το κολπο...Μισο χαπακι βιαγκρα στα 150 λιτρα καθε 3 βραδυα.Χαχα!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα φωτογραφιες αλλα εχουν πολυ μεγαλη αναλυση και δεν ανεβαινουν με τιποτα,ουτε συννημενα ουτε στην γκαλερυ..

Αν τις κανω resize θολωνουν και δεν φαινεται τιποτα δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη μπορω να φιλοξενησω το μοναχουλη του αν θες!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mary74 έγραψε:

Μιχαλη μπορω να φιλοξενησω το μοναχουλη του αν θες!!

Οταν ειμαι σιγουρος για το φυλλο και τα ζευγαρια θα σου πω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εβγαλα καποιες προχειρες φωτο γραφιες να δειτε το χαλι μου :p και να δω οτι ανεβαινουν πλεον.

Παρτε λιγο ματι να δειτε την γυαλα και θα βγαλω καλυτερες απο τα ψαρια.

20180612_174202.jpg.267729ea476fff81fe6ae60fc8d6dfd6.jpg20180612_174210.jpg.bacd0d6bc2a96f39d68ef993fe8d7386.jpg20180612_174342.jpg.0799b4950c6d06d5f066cb274810817f.jpg20180612_174316.jpg.9e265107db3a7a9c47ae55e51b5eed75.jpg20180612_174337.jpg.47accd71781c166f41ffd072d88f5be2.jpg20180612_174327.jpg.66b34a2ec301d0a1a95c689aced28b2d.jpg20180612_174239.jpg.c09bd6e14513494e013ae1a34c74d620.jpg20180612_174227.jpg.4154737782f0f23a0a9625be2c8b2e9b.jpg20180612_174236.jpg.1295404e20b9752939e95969e0e871a4.jpg20180612_174215.jpg.35510bb05ca58dd9ff5a9dc892e2b739.jpg20180612_174354.jpg.e680d8a3843715898f3636fc91cf8dd6.jpg20180612_174305.jpg.d507561ab1b2cd3c326ced7cc679f312.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μου στη γωνία του όμως όπως και να έχει!!!!!! Ο ορισμός του καρπαζοεισπράκτορα είναι ο κακόμοιρης!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Μιχαλη.Πραγματικα βιοτοπικο ταγκανιικα!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη ειναι πανέμορφα !

Μαρεσει που κάνουν blend in με τις πέτρες και σίγουρα αυτό τα κάνει να αισθάνονται μεγαλύτερη ασφάλεια.. απλά με τον καιρό δοκίμασε σε μια άκρη πέτρες με άλλο χρώμα να δεις πως θα αντιδράσουν.. το λέω αυτό γιατί τα ερετμοδους με μαύρες πέτρες ήταν συνέχεια σκούρα προσπαθοντας να καμουφλαριστουν με το περιβάλλον και μόλις τα έβαλα με ανοιχτόχρωμες πέτρες έγιναν αλλά ψαρια. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και να βαλω πετρες με αλλο χρωμα θα γινουν συντομα ετσι απο την αλγη.Εξαλου τερμα δεξια οι 4 πετρες πισω ηταν ανοιχτοχρωμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικα προσθεσα και καποιες ακομη πετρες αλλα το ομορφο χαλι που ειχε καλυψει τα παντα εξαφανιστηκε λογο υπερβολικης ζεστης και αφου καταναλωσε τα θρεπτικα απο το νερο (οπως συμβαινει και στη φυση).Ευτυχως οταν ελειψα αφησα καποιον να προσθετει απλα νερο και να καθαριζει την σιτα του sump ωστε να μην εχουμε ατυχηματα (κυκλοφορουσαν τουφες τεραστιες) και πηγαν ολα περιφημα.Για την ακριβεια βρηκα την πρωτη γεννια και μια δευτερη που σημερα μολις κολυμπησε! Φυσικα η γυαλα ειναι κρανιου τοπος αφου οποιο ψαρι σηκωνεται απο την φωλια του γινεται σκοτωμος,με πρωταγωνιστη την μητερα να κυνηγαει την πρωτη φουρνια αφου ενοχλει την τελευταια.

 

Υλικο θα ανεβει οταν εχω κατι αξιολογο,στο σημειο που ειναι η φωλια βλεπω μονο αν παω στην ακρη και αληθωρισω με το ενα ματι :bigemo_harabe_net-67:

Τα δε σημερινα δεν νοιζω να τα πιανει καν ο φακος.Νομιζω χρειαζεται φωτογραφικη ή καμερα με ειδικες ρυθμισεις μιας και το μεγεθος τους ειναι εξαιρετικα μικρο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο και περιμένουμε να μας δείξεις και τα μικρά!!

Αν έμενα Αθήνα στην δάνειζα την κάμερα να τα απαθανατίσεις.. ^_^ :D 

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκες Μιχαλη!Μου κανει εντυπωση παντως καθως σε μενα κολυμπουσαν ολα μαζι.Αναμενουμε φωτος απτο νεο ακουασκειπ...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Παμε κι εδω ενα update.Ο δευτερος αρσενικος εξοντωθηκε μεσα σε λιγη ωρα χωρις να προλαβω να κανω κατι,ετσι ειναι η αφρικη ομως..Κατα τα αλλα απο τοτε ολα πανε καλα και ο πλυθησμος αυξανεται αργα αλλα σταθερα.Αυτη τη στιγμη πρεπει να ειναι καμια 10αρια ψαρακια μεσα.large.20190823_100506.jpg.c5323540ebbc4b9ca9093b3672a48903.jpglarge.20190823_100422.jpg.25ac044c39e5f60423defd73d5d0dd2d.jpglarge.20190823_100411.jpg.acb056617ac3e6fdd5e960fbceffb7c3.jpglarge.20190823_100320.jpg.4ddf67b1b054af8c87afdde11b9f6937.jpglarge.20190823_100312.jpg.2d9f0bbc971fb9ffed5c74e2f51670cc.jpg

 

Ξερει κανεις τι αλγη ειναι αυτη και πως αντιμετωπιζεται? :hehe:

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...