Jump to content

Pleco με αμερικάνες;


KostasGr

Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Ο Oscar έχει γίνει πρώτη μούρη εδώ και 2-3 μέρες, δεν μαζεύεται. 

 

Ο Texas κάνει κόλπα, δεν τρώει πολύ, βασικά δεν τρώει καθόλου αν είμαι μπροστά. Μόνο αφού φύγω αλλά τον βλέπω με γεμάτη κοιλιά οπότε μάλλον είναι οκ.

 

Αυτός που βαράει ζόρι είναι ο red spot severum, τον τραμπουκίζει έντονα ο green και είναι συνέχεια κρυμμένος. Τρώει ευτυχώς οπότε ελπίζω με τις κριψώνες που θα φτιάξω να την παλέψει.

 

 

9aca65c2cb07d894cc3c9fd6d4feeebc.jpg

 

 

Ωωω φιλεεε! Δυσκολα τα πραγματα αν μπαινει εκει το ψαρι. Κινδυνευει κιολας.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

σορυ για το ακυρο ποστ αλλα τι ξυλα προτεινετε ως καταλληλα για ενυδρεια απο τη φυση πάντα...πλατανια, δρυς; η ελια παιζει ή θα βγαζει λάδια...? ειδικα για το τελευταιο εχει ο πατερας μου κατι συττεμενες ριζες στο χωριο τρέλα κανουν μετα απο κουραρισμα σε νερό?

 

Καρυδια η πλατανι φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Sturm said:

 

Ωωω φιλεεε! Δυσκολα τα πραγματα αν μπαινει εκει το ψαρι. Κινδυνευει κιολας.

 

Δεν έχει κίνδυνο, ο κυκλοφορητής είναι εκτός ρεύματος. Παρόλα αυτά, μάλλον θα τον στείλω τον green. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω φαίνεται εντυπωσιακά πόσο γρήγορα από κατράμι μαύρος ο jack Dempsey (πλακωνόταν με τον Oscar μέσα στην τρύπα) γίνεται πάλι άσπρος. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Ο Oscar έχει γίνει πρώτη μούρη εδώ και 2-3 μέρες, δεν μαζεύεται. 

 

Ο Texas κάνει κόλπα, δεν τρώει πολύ, βασικά δεν τρώει καθόλου αν είμαι μπροστά. Μόνο αφού φύγω αλλά τον βλέπω με γεμάτη κοιλιά οπότε μάλλον είναι οκ.

 

Αυτός που βαράει ζόρι είναι ο red spot severum, τον τραμπουκίζει έντονα ο green και είναι συνέχεια κρυμμένος. Τρώει ευτυχώς οπότε ελπίζω με τις κριψώνες που θα φτιάξω να την παλέψει.

 

 

9aca65c2cb07d894cc3c9fd6d4feeebc.jpg

 

Παιζει να ειναι μεχρι ο ηρωας να ξεθαρεψει μετα δεν θα τον ενοχλει κανενα ψαρι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και το θεμα ξεκίνησε για τα pleco, δεν έχει μπει ακόμα μιας και δεν έχω δει κάποιο ψάρι που να μου κάνει από κάποιο κατάστημα.

Τα ψαράκια μεγαλώνουν, ο oscar ιδίως παίρνει γρήγορα μποι, τρώει πιο πολύ από όλους.

Τάισμα flakes και baby pelletes από omni τροφές και το βράδυ συνήθως κατεψυγμενες που τις ξεσκίζουν! Αλλαγή νερού κάθε μέρα 50 λίτρα και Σ/Κ άλλα 150 λίτρα.

Βρήκα 2 ξύλα στο pet city που μου άρεσαν και αύριο θα πάω να τα χτυπήσω.



  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε σηκώνει μύγα στο σπαθί του ο άτιμος.... Είδες που στο χα πει θα γίνει το αρχηγόπουλο εκει μέσα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικός. Κολυμπάει αρχοντικα, δείχνει ποιος κάνει κουμάντο χωρίς πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2017 at 11:41 ΠΜ, το μέλος KostasGr έγραψε:

Δεν έχει κίνδυνο, ο κυκλοφορητής είναι εκτός ρεύματος. Παρόλα αυτά, μάλλον θα τον στείλω τον green. 

Ίσως είναι καλύτερο να στείλεις τον κίτρινο αντί του πράσινου. Με τους συγκατοίκους που υπάρχουν, το severum που θα μείνει στη γυάλα είναι καλύτερα να έχει ισχυρό χαρακτήρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Οσκαρ θα ειναι ο αρχηγος εκει μεσα..... και οταν παρει μπο'ι' αν του σπανε τα καρυδια τοτε θα ριχνει τις φαπες του για να επανελθει η ταξη αλλα κατα τα αλλα ειναι ηρεμη δυναμη και συνηθως δεν γινετε επιθετικος χωρις αφορμη. Αυτοι που θα σπανε καρυδια καθε τοσο θα ειναι ο green terror και ο Dempsey κυριως. Ο electric o texas και το κοκκινο severum ειναι τα ποιο ηρεμα ψαρια και θελουν τις καβατζες τους για να μην τα στρεσαρουν οι ταραξιες....οι green severum ειναι παλικαρια και δεν μασανε ευκολα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που οφείλονται αυτά τα μαύρα στίγματα στο στόμα του Texas; Δείτε όλο το βίντεο, σε κάποια φάση φαίνονται καθαρά. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ένας Ρώσος σε σχόλιο κάτω από το video λέει ότι είναι από το Stress και μπορεί να μείνουν κάποιες εβδομάδες. Η αλήθεια είναι ότι αυτό για το stress το διάβασα και αλλού. 

 

Στο τίτλο του θέματος τώρα, σε 2 εβδομάδες καλώς εχόντων των πραγμάτων θα μπει ένας Blue Eyed Red Fin Pleco L137 :D

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου σκέψη για stress ήταν ρε Κώστά, αλλά.... Σίγουρα θα δείξει με το καιρό.

Ο soniae (l137) που διάλεξες είναι πανέμορφο ψάρι και σχετικά "εύκολο". Ξυλοφάγο όμως, οπότε φροντίζεις να έχεις ξύλα για να κρύβεται και να ροκανίζει. Κατά προτίμηση μαλακά. Αμπελάκι και πλάτανος είναι καλή επιλογή. Επίσης ξυλοπλεκοταμπλέτες και λαχανικά (μαρούλι, αγγούρι, γλυκοπατάτα, καρότο). Τα πράσινα θα τα τιμήσουν δεόντως και κάποια από τα υπόλοιπα ψάρια όπως τα severum, αφού τα έχουν ανάγκη. Βγάλε τη σκούπα απ' το ντουλάπι και καλώς ήρθες στο club.:usd:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω μεγαλώσει τα ξαδέρφια του, cochliodon basilisko. Ξυλοφάγα με ότι συνεπάγεται αυτό. Παρέα με τον 027 είναι συνήθως, με τις σχετικές αποστάσεις βέβαια... Αν έχεις πελετόσομπα θα σου φανούν ιδιαίτερα χρήσιμα.:hehe Βάλε ξύλα Κώστα, γιατί τώρα είδα ότι δεν έχεις καθόλου. Θα δείξει καλύτερα το ενυδρείο και θα δημιουργηθούν κρυψώνες και για τα υπόλοιπα ψάρια. Κάποια χοντρά τύπου ρίζα ξαπλωμένα και κάποια μακρυά στο όρθιο. Όταν μεγαλώσουν τα ψάρια αργότερα, αρχίζεις και αφαιρείς όπως χρειάζεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστα σιγουρα ειναι στρες και ισχυει ακριβως το ιδιο για αφρικανες.Ειχαν βγαλει ολες τετοια σημαδια οταν αλλαξα το νταμαρι μου και καθαρισαν μεσα σε μια βδομαδα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μεγαλώσει τα ξαδέρφια του, cochliodon basilisko. Ξυλοφάγα με ότι συνεπάγεται αυτό. Παρέα με τον 027 είναι συνήθως, με τις σχετικές αποστάσεις βέβαια... Αν έχεις πελετόσομπα θα σου φανούν ιδιαίτερα χρήσιμα.:hehe Βάλε ξύλα Κώστα, γιατί τώρα είδα ότι δεν έχεις καθόλου. Θα δείξει καλύτερα το ενυδρείο και θα δημιουργηθούν κρυψώνες και για τα υπόλοιπα ψάρια. Κάποια χοντρά τύπου ρίζα ξαπλωμένα και κάποια μακρυά στο όρθιο. Όταν μεγαλώσουν τα ψάρια αργότερα, αρχίζεις και αφαιρείς όπως χρειάζεται.
Ξύλα θα μπουν σίγουρα άμεσα, είναι στο πρόγραμμα, το ξέρω ότι είναι απαραίτητα και το scape θα αναβαθμιστεί οπτικά πολύ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσπαθω να τα μαθω να τρωνε floating τροφες αλλα καποιος δεν αφηνει κανεναν αλλο να φαει...



  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού δε βγαίνει έξω να σ' αρπάξει το φαγητό από το χέρι, καλά είσαι ακόμα.:D

Τα ψάρια φαίνονται μια χαρά Κώστα! Ίσως το πράσινο severum έχει μείνει λίγο πίσω στο τάισμα. Ποιές τροφές τους ρίχνεις τώρα;

Διώξε σύντομα το κίτρινο severum γιατί δεν θα τη βγάλει καθαρή και πέτα μερικά κομμάτια κερατόφυλλου, το οποίο είναι πιθανόν να μην το πειράξουν.

Και.... βγάλε την Αφρική από μέσα σου και ΒΑΛΕ ΞΥΛΑ!:D

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ocean Nutricion Cichlid Omni Pellets & Flakes, Hikari Staple και κατεψυγμενες mysis, artemia, bloodworms, δοκιμασα και καρδια αλλα κανεις δεν τρελαθηκε. Θα ξαναδοκιμασω καποια στιγμη με σκορδο.

Το πρασινο εχει αναπτυχθει πολυ, βασικα κανενα δεν εχει μεινει πισω νομιζω, απλως καποια ηταν πιο μικρα, ιδιως το red spotted το οποιο θελω να το προσπαθησω λιγο ακομα. Τρωει πολυ και παρα το κυνήγι δεν εχει χτυπηματα, ειναι οκ, απλως την περισσοτερη ωρα κρυβεται. Θελω να βαλω και τα ξυλα που εχω στο πλανο να δω πως θα αλλαξουν τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει. Βάλε τα ξύλα και βλέπεις. Απλά έχουν εδραιωθεί ήδη κάποιες κυριαρχίες και όσο περνάει ο καιρός, δύσκολα αλλάζουν οι ρόλοι. Είναι και τα υπόλοιπα "φονιάδες", ζωή νά 'χουν.:D

Πάρε και καμιά "πράσινη τροφή" γιατί έχεις πολύ πρωτεΐνη και ρίχνε και κανά μαρουλάκι, αγγούρι κλπ, για τον soniae και τα severum (κυρίως).

Πως πάει ο soniae; Του ρίχνεις πλεκοταμπλέτες;
 

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει. Βάλε τα ξύλα και βλέπεις. Απλά έχουν εδραιωθεί ήδη κάποιες κυριαρχίες και όσο περνάει ο καιρός, δύσκολα αλλάζουν οι ρόλοι. Είναι και τα υπόλοιπα "φονιάδες", ζωή νά 'χουν.[emoji3]
Πάρε και καμιά "πράσινη τροφή" γιατί έχεις πολύ πρωτεΐνη και ρίχνε και κανά μαρουλάκι, αγγούρι κλπ, για τον soniae και τα severum (κυρίως).
Πως πάει ο soniae; Του ρίχνεις πλεκοταμπλέτες;
 

Δεν εχει μπει ακομα ο soniae, περιμενω αυτες τις μερες την εισαγωγη της προπαραγγελιας του Σταυρου.

Ποια πρασινη τροφη προτεινεται;
Link to comment
Share on other sites

http://www.tropical.com.pl/tropical/product/green-algae-wafers

https://www.sera.de/el/proion/sera-chipsy-dlja-somikov-sera-wels-chips/

http://www.hikariusa.com/diets/algaewafers/

Έλεγξε το ψάρι να έχει "καθαρά" βράγχια και ν' αναπνέει εύκολα. Επίσης η κοιλιά δεν πρέπει να είναι μαζεμένη.

Με το καλό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο πλεκοκαμμένος έδωσα πλεκοταμπλέτες και ο άνθρωπος ζητάει "πράσινες" τροφές...:hehe Πάντως της sera, που είναι πιο μικρή, την τσιμπάνε ακόμα και οι δίσκοι μου.

Πράσινες που ταΐζω το τελευταίο καιρό:

http://www.tropical.pl/tropical/product/3-algae-flakes

http://www.tropical.pl/tropical/product/cichlid-herbivore-medium-pellet

http://www.tropical.pl/tropical/product/discus-gran-wild

http://www.tropical.pl/tropical/product/super-spirulina-forte-chips

H discus gran έχει αρκετά υψηλά ποσοστά πρωτεΐνης για πράσινη τροφή και θεωρώ ότι είναι πολύ καλή όπως και το 3-algae. Ρίξε μια ματιά και στα χαρακτηριστικά τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματική ατάκα από την γυναίκα μου που είχε αναλάβει το τάισμα όσο έλειπα τις τελευταίες ημέρες στο εξωτερικό για δουλειά:

 

"Ρε συ, αυτός με κοιτάει στα μάτια, σκιάχτηκα!"

 

Χώρια που έχουν γίνει φίλοι και τις κάνει χαρές όταν την βλέπει και την έχει τυλίξει και όλο και του ρίχνει κανένα staple... Θα μου τον κάνει χοντρό!

 

Ήρθε σήμερα ο Pleco, επανέρχομαι με update. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...