Jump to content

Ομαδική Παραγγελία Ψαριών


Recommended Posts

Είναι ρίσκο που πήρες και δυστυχώς δεν σου βγήκε. Ψάρια που μόλις ήρθαν και το ήξερες, το ρίσκο ήταν μεγάλο δυστυχώς. 

 

Τώρα να σου πώ ότι καρντίνα πρέπει να υπάρχει όπως και δήποτε, το ξέρεις, είσαι έμπειρος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 392
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα παιδιά σήμερα ψόφησε μετά από αρρώστια η γκαπινα που είχε μείνει μετά την ομαδική αυτοκτονία των υπολοίπων 4 γκαπις....Ήταν εδώ και δύο μέρες άρρωστη, χθες γέννησε καμιά δεκαριά μικρά και σήμερα την βρήκα τούμπα...Είναι απ' την 2η παραγγελία που έγινε...

Τι να πω...Πολλούς θανάτους ψαριών βλέπω απ' τα μέλη...

Κρίμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως κάτι φαίνεται να μην πήγε καλά. Τόσες απώλειες σε διαφορετικά είδη τυχαίες δε μπορεί να είναι αλλά και πάλι δε μπορούμε να ξέρουμε ποιος/τι έφταιξε. Κρίμα πάντως..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω αφρικανες ειχα ζητησει και μιας και ειναι ανθεκτικες δεν καταλαβαν τπτ. Μαλιστα απο τα johanii τα 2 απο τα 3 θηλυκα ειναι μπουκωμενα.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια επειδη δεν ειχα καραντινα τους ζητησα και μου τα κρατησαν 5 μερες. Οχι οτι ειναι πολυ αλλα απο το τιποτα κατι ειναι

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Βεβαια επειδη δεν ειχα καραντινα τους ζητησα και μου τα κρατησαν 5 μερες. Οχι οτι ειναι πολυ αλλα απο το τιποτα κατι ειναι

 

Κι εγω δεν τα πηρα αμεσως. Αυτο δεν εχει να λεει! Αν δεν ηταν αποπαρασσιτωμενα οσες μερες και να τα κραταγε το ιδιο θα ηταν. Επισης δεν ξερουμε και που αρπαξαν τα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

 

Κι εγω δεν τα πηρα αμεσως. Αυτο δεν εχει να λεει! Αν δεν ηταν αποπαρασσιτωμενα οσες μερες και να τα κραταγε το ιδιο θα ηταν. Επισης δεν ξερουμε και που αρπαξαν τα ψαρια!

Ααα μαλιστα. Δλδ το σωστο ειναι και σε καραντινα να τα εχεις, πρεπει να τα παιρνας ενα κυκλο θεραπειων?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως καραντίνα δεν είχα ποτέ αλλά ευτυχώς ως τώρα όλα καλά. Έριχνε λίγες σταγόνες παραπάνω βιταμίνες και όλα κομπλέ. Βέβαια παίρνω μόνο από ένα μαγαζί παρότι δεν υπάρχει καθόλου ποικιλία εκεί αλλά είμαι ήσυχος για ασθένειες. Καραντίνα πόσες μέρες χρησιμοποιείτε παιδιά; 

@christos efthimiou σε τι θεραπεία αναφέρεσαι; 

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτεραα αναφερομαι προληπτικα. Οπως ειπαν πιο πανω μπορει να την παθεις οποτε ισως καλυτερα οπως το εχεις στην καραντινα για 2_3βδομαδες μηπως ειναι καλο να ριχνουμε και καποια φαρμακα προληψης(αν υπαρχουν βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

Καραντινα τα βαζουμε με δυο σκοπους. Η τα αφηνεις εκει και οτι ειναι να βγαλουν το βγαζουν εκει και τα θεραπευεις εκει η τα βαζεις εκει και τα κανεις αποπαρασσιτωση προληπτικη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Είναι ρίσκο που πήρες και δυστυχώς δεν σου βγήκε. Ψάρια που μόλις ήρθαν και το ήξερες, το ρίσκο ήταν μεγάλο δυστυχώς. 

 

Τώρα να σου πώ ότι καρντίνα πρέπει να υπάρχει όπως και δήποτε, το ξέρεις, είσαι έμπειρος.

 

Τι ρισκο; ψωνισα ψαρια. Το ιδιο ρισκο ειναι παντου. Και υποτιθεται ηρθαν απο καλη φαρμα.

Δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα για μια εξτρα γυαλα στο σπιτι!

Αυτο τι σημαινει πως οτι ψαρι θα παιρνω θα πεθαινει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

@Sturm Πώς γίνεται αποπαρασίτωση;

 

Υπαρχουν πολλοι τροποι! Με flagyl, με μεθυλλενιο κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, άλλο εννοούσα αλλά αυτή τη στιγμή δεν είσαι σε θέση να το καταλάβεις λόγω φόρτισης.

 

Ρίσκο που τα έβαλες χωρίς καραντίνα στο κύριο με αποτέλεσμα να μπλέξεις με θεραπεία σε ολόκληρο το ενυδρειο.

 

Το αν φέρει ευθύνη το κατάστημα καλό είναι να το συζητήσεις απευθείας μαζί τους, θεωρώ ότι είναι το σωστότερο. Εκτός αν πιστεύεις ότι είσαι ο πρώτος η ο τελευταίος που συμβαίνει κάτι τέτοιο

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Όχι, άλλο εννοούσα αλλά αυτή τη στιγμή δεν είσαι σε θέση να το καταλάβεις λόγω φόρτισης.

 

Ρίσκο που τα έβαλες χωρίς καραντίνα στο κύριο με αποτέλεσμα να μπλέξεις με θεραπεία σε ολόκληρο το ενυδρειο.

 

Το αν φέρει ευθύνη το κατάστημα καλό είναι να το συζητήσεις απευθείας μαζί τους, θεωρώ ότι είναι το σωστότερο. Εκτός αν πιστεύεις ότι είσαι ο πρώτος η ο τελευταίος που συμβαίνει κάτι τέτοιο

 

 

 

Ειναι οντως ρισκο. Οπως ειπα ομως δυστυχως δεν μπορω να βαλω αλλη γυαλα.

Σεβομαι και το μαγαζι και την φαρμα αλλα εν τη προκειμενη καπου κατι δεν πηγε καλα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ίσως έτυχε. Προσωπικά δε μπορώ να κατηγορήσω το κατάστημα σε κάτι πέρα από το γεγονός ότι με διαβεβαίωσε για 2 από τα 3 ψαράκια και τελικά είχε το 1 (αρκετά τεμάχια μου είπε αλλά δώρον άδωρον), γεγονός που όπως ξαναέγραψα έκανε την αποστολή ασύμφορη και έτσι έμεινα με την όρεξη για την επόμενη παραγγελία αν ξεκινήσει κάποιος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ετυχε πετυχε δεν ξερω. Αυτο που ξερω ειναι πως εχω μεσα 10 κορυντορας, 2 ανσιστρους και 4 μεγαλους γεωφαγους οι οποιοι ειναι ανεπιρρεαστοι και απο την αλλη εχω 4 καινουρια ψαρακια απο τα οποια τα 2 πεθανανε, 1 παει δεν παει και 1 κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν μπορούμε να ξέρουμε τι παίχτηκε.. έτυχε? πέτυχε?? έφταιγε η παρτίδα?? έχω ξαναπάρει από τα παιδιά από τον ίδιο εκτροφέα γκαπάκια κ πήγανε μια χαρά ..  όπως κ να έχει το θέμα είναι το αποτέλεσμα στο ενυδρείο του καθενός μας είτε τα βάλαμε πρώτα σε καραντίνα είτε όχι. εγώ την καραντίνα ξεκίνησα να την χρησιμοποιώ ataktoulis από το καλοκαίρι. δεν με λεσ κ έμπειρο.. μπαίνω στον 4ο χρόνο.. όλο αυτό το διάστημα έπαιρνα ένα ψάρι κ μπλουμ.. το καλοκαίρι έπαθα ζημιά στην '' καινούργια γυάλλα 540 λτ που μόλις είχα στήσει κ έχασα 2 χρυσοψαράκια που τα χα 2μιση χρόνια+ .. άσε την ταλαιπώρια με αλάτια κ καθημερινές αλλαγές.. πλέον καραντίνα με λίγο αλατάκι για αρχή κ όσο συχνότερες αλλαγές με νεράκι ώριμο από τα ενυδρεία μου( + λίγο φρέσκο)  κ παρατήρηση στο φούλ για καμιά δεκαριά μέρεσ σίγουρα.. αν φοβάμαι το μαγαζί μπορεί να το κρατήσω κ κοντά μήνα ( γνωστές αλυσίδες κτλ) .. πολλοί από εμάς όμως δεν έχουν την δυνατότητα της καραντίνας, αλλά ακόμη κ μετά την καραντίνα  το ρίσκο είναι ρίσκο.. κάνεις εισαγωγή ενός νέου πλάσματος σε ένα ενυδρείο που τρέχει.. προσθέτεις έναν οργανισμό κ μπορεί να αλλάξει η ισορροπία που έχεις .. μου έχει τύχει να βάλω μέσα ψαράκι πορδή σε μέγεθος με τη μέθοδο μπλουμ που λέγαμε κ να τα λυσσάξει όλα τα πιο μεγάλα στη τσιμπιά.. να μη τα αφήνει σε ησυχία 24 ώρες το 24ωρο..  πολλά μπορούν να συμβούν.. μπορεί κ τίποτα ..

καλό θα ήταν κ τα άλλα παιδιά που πήρανε σε αυτές τις 2 παραγγελίες να γράψουν μια γραμμή για  το πως πάνε οι  γυάλλεσ τους κ τα ψαράκια τους..προσωπικά Strum χωρίς να λέω ότι δεν έχει σημασία το πως έχει πάει μέχρι τώρα για όλους μασ εγώ θα ξανάπαιρνα από ruinmans.. ελπίζω να την παλέψει κ το ψάρι που πάει-δε πάει φίλος.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εγώ στην πρώτη παραγγελία πήρα 2 ψάρια από τα οποία έχασα το 1, τέσσερις μέρες μετά την εισαγωγή τους στο ενυδρείο.  

Δεν χρησιμοποίησα καραντίνα και έκανα καλή προσαρμογή στα ψάρια πριν τα βάλω στο ενυδρείο.  Το ψαράκι χάθηκε μία μέρα μετά την προγραμματισμένη αλλαγή νερού και χωρίς να έχει δείξει κάποιο σημάδι νωρίτερα.  Δεν λέω ότι έφταιξε η αλλαγή νερού, αφού δεν επηρέασε κανένα άλλο ψάρι, αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος καθώς τα νέα ψαράκια μπορεί να επηρεάστηκαν... απλά το αναφέρω σαν γεγονός.

Τα ψάρια δεν ήταν και πολύ μεγάλα σε μέγεθος, άρα ίσως και ηλικιακά, γεγονός που μπορεί να τα κάνει πιο ευαίσθητα και ευάλωτα στις προσαρμογές, ειδικά όταν μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν ήδη άλλα ψάρια μεγάλα.  Επίσης ο Ολλανδός έγραφε ότι είναι άγρια, οπότε εδώ μπορεί να πρέπει να υπολογίσουμε και άλλες παραμέτρους σε σχέση με το νερό που μπορεί να επηρέασε τα ψάρια κατά την εισαγωγή τους στο ενυδρείο.

Στη δεύτερη παραγγελία πήρα ένα ανσίστρους πάλι μεγέθους Μ για να αναπληρώσω την απώλεια που είχα στην πρώτη παραγγελία αλλά πάλι το έχασα μετά την προγραμματισμένη αλλαγή νερού.  Το άλλο ψάρι της δεύτερης παραγγελίας Baryancistrus Demantoides, μέγεθος L, πάει μια χαρά προς το παρών και δεν δείχνει να έχει κανένα θέμα.

 

Το να κουβαλούσαν κάτι τα ψάρια δεν μπορώ να το γνωρίζω, καθώς δεν έχω τις γνώσεις για να το καταλάβω.  Τα ψάρια όλα έδειχναν άψογα εμφανισιακά, οπότε να κουβαλούσαν κάτι άλλο που να τα επηρέασε μετά την εισαγωγή τους στο ενυδρείο δεν το ξέρω.

 

Πάντως θα συμφωνήσω σε σχέση με το ρίσκο.  Όταν έχεις ένα στημένο ενυδρείο που τρέχει καιρό πάντα υπάρχει ρίσκο όταν προσθέτεις μέσα το οτιδήποτε, όχι μόνο ψάρι, ακόμα και φυτό.

Πόσο μάλλον όταν τα ψάρια που μπαίνουν στο ενυδρείο έχουν λίγες μέρες πριν κάνει και ταξίδι από το εξωτερικό.

 

Αν θα αγόραζα ξανά από Ruinemans, σίγουρα ναι γιατί έχει ποικιλία που δεν βρίσκεις σε μαγαζιά εδώ στην Ελλάδα και όσα ψάρια έχω πάρει από εκεί έρχονται πραγματικά σε άψογη κατάσταση, τουλάχιστον εμφανισιακά όπως τα βλέπω στη γυάλα του μαγαζιού.  

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2019 at 9:48 ΜΜ, το μέλος Sturm έγραψε:

 

Τα ψαρια δεν ειναι ευαισθητα σαν ψαρια. Ειχαν σκουληκια στα βραγχια κατα πασα πιθανοτητα! 

Ποιος φταει και απο που τα αρπαξαν δεν μπορω να το γνωριζω.

 εγω παρατηρησα μονο ταχυπνοια, αλλα συμπτωματα δεν ειχε... Χθες με αποχαιρέτησε αυτο το θηλυκο.Ελεγα χωρις φαρμακα να περασουμε καραντινα, αλλα δεν...

Την επομενη φορα απο την πρωτη μερα bactopur να βαλω, θα δουμε.... Καπως πολυ παραξενο, οτι σε ολους μετα την τεταρτη μερα εγιναν ολα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλήγω στο συμπέρασμα ότι κάτι γίνεται με τα νερά...

Δεν νομίζω να είναι λόγω στρες... Δηλαδή το μεγαλύτερο ποσοστό στρεσαρηστηκε τόσο πολύ ώστε να αρρωστήσει και να ψοφήσει ;

Έγινε επεξεργασία - ina
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sturm έγραψε:

Αρα με λιγα λογια ολοι ειχαμε απωλειες;

Εγω δεν ειχα απωλειες αλλα οπως προειπα πηρα 10 αφρικανες (5 melanochromis johanii + 5 melanochromis dialeptos chikala) και τις εβαλα σε ενα ενυδρειο 450λιτρων που ειχε μεσα μολις 5 αυλονακαρα(εκ των οποιων εχασα μια τις προαλλες οπως θυμασε). Ισως να επαιξε ρολο η μικρη ιχθυοφορτωση και το οτι ηταν ηρεμα τις πρωτες εβδομαδες. Τωρα πηραν αερα οι melanochromis. Ασχετο αλλα γραφω πως τα προσαρμωσα μηπως παιζει καθολου ρολο. Δεν ξερω.(ανα 5 λεπτα λιγο νερακι επι 3 φορες μετα 15 λεπτα χωρις να τα πειραξω. Τελος μπλουμ σβηστα φωτα και σεντονι για 36 ωρες δλδ 1,5 μερα. Απο βραδυ μεχρι μεθεπομενο πρωι. Χωρις φαγητο ή κατι)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει οχι ολοι αλλα αρκετοι. Προσαρμογη καναμε ολοι ρε συ ( θελω να πιστευω ) !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...