Jump to content

Αμμωνία,τεστ,μετρήσεις και μπερδεμα.!


Recommended Posts

Τα προϊόντα της Sera τα χρησιμοποιώ από την αρχή της ενασχόλησής μου με τα ενυδρεία και θεωρώ πως είναι μια χαρά. Δεν ξέρω αν είναι τα καλύτερα αλλά σίγουρα είναι καλά. Αντιχλώριο δοκίμασε το Seachem Prime που είναι φθηνό, φτάνει για πάαααααρα πολλά λίτρα και επιπλέον δεσμεύει και αμμωνία. Δοκίμασε να ρίξεις απευθείας στο νερό του ενυδρείου αν θες την κατάλληλη ποσότητα (αναγράφεται στη συσκευασία) και την επόμενη μέρα μέτρα ξανά.

Όσον αφορά τα τεστ, έχει αναφερθεί από αρκετούς χρήστες διαφόρων εταιρειών, το θέμα με "λανθασμένες-μηδενικές" ενδείξεις νιτρικών. Υπάρχει και στο Aquazone αναφορά στο παραπάνω πρόβλημα. Κάνε έναν κόπο να αναταράξεις δυνατά, αφού χτυπήσεις τον πάτο σε ένα τραπεζάκι, το μπουκαλάκι με το τελευταίο αντιδραστήριο (στην περίπτωση της Sera το Νο.4) γιατί έχει παρατηρηθεί λόγω μιας ουσίας που περιέχει να "κρυσταλλώνει" με αποτέλεσμα να δίνει λάθος αποτέλεσμα. Το ίδιο συμβαίνει και με άλλες μάρκες πάντα στο τελευταίο μπουκαλάκι.

Επίσης, γιατί δε μεταφέρεις τα ψαράκια και το φίλτρο στο μεγαλύτερο ενυδρείο που έχεις και τα έβαλες στα 125lt; Τα ψαράκια σου τι είδος είναι; Common/Comet ή Fancy; Οι αποκλίσεις στα τεστ είναι τεράστιες και προφανώς κάποιο δε μετράει σωστά. Προσωπικά θα συνέχιζα με ένα από τα 2 για να είναι και τα αποτελέσματα συγκρίσιμα

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Ένα fancy,δύο commet,ένα common.προς το παρόν είναι άνετα σε 110 περίπου λίτρα.περιπου 7εκατοστα είναι ο μεγάλος.ναι είναι μεγάλη απόκλιση...κ θέλω το άλλο να στρωθεί σωστά.τι να κάνω;όταν αρχίσει ο κύκλος...τι μετρήσεις πρέπει να δούμε κ για πόσο καιρό;δηλαδή θα δω αμμωνία πρώτα αφού ταιζω τροφή...τι νούμερο πρέπει να δω;;;1?2?5?όταν δω αμμωνία θα πρέπει να συνεχίσω τροφή για να την κρατήσω ψηλά;ταυτόχρονα θα δω κ νιτρώδη;αμέσως;η μετά από λίγες μέρες;κ τι νούμερο πρέπει να δω;ρωτάω επειδή εσείς το έχετε κάνει,άρα να κάνω τα βήματα σωστά κ γω κ να μην πολύ βασίζονται τα τεστ γιατί θα το κάνω το μυαλό κ θα με πετάξει κ η γυναίκα στο δρόμο...γιατί την έχω ζαλίσει,χαχα!στα χρυσόψαρα τώρα αν όντως είναι μηδέν η αμμωνία κ απλά δείχνει λάθος το τεστ δεν θα πρεπε να μετράω νιτρωδη;δεν γίνετε να μην έχει αρχίσει να δουλεύει ο κύκλος του αζωτου μετά από σαράντα μέρες.απλα δεν γίνετε...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα ενυδρεία σου!

Αμμωνία θα δεις να ανεβαίνει ανάλογα με το επίπεδο των ρύπων που υπάρχουν στο ενυδρείο σου. Δηλαδή αν βάζεις στην απόχη π.χ. 5 φυλλαράκια τροφή και φτάσει 0.5 μέχρι να αρχίσουν να ανεβαίνουν τα νιτρικά, σε περίπτωση που βάζεις 10 φυλλαράκια θα ανεβεί πιο πάνω. Τώρα, είναι πιθανόν να μετράς για λίγο και αμμωνία και νιτρώδη αν και όσο τείνει να μηδενίσει η αμμωνία θα ανεβαίνουν τα νιτρώδη. Νιτρικά θα δεις αφού μηδενίσουν τα νιτρώδη. Σε νέα ενυδρεία ωστόσο αν δεις σε διάφορες πηγές είναι συνηθισμένο φαινόμενο να μην ανεβαίνουν αρκετά τα νιτρικά και αυτό γιατί δεν είναι καλά στρωμένο το φίλτρο. Σε κάθε περίπτωση όταν δεις νιτρικά ο κύκλος έχει ολοκληρωθεί αλλά θέλει φειδώ στο τάισμα και στην ιχθυοφόρτιση για να μην έχεις πάλι έκρηξη αμμωνίας και νιτρωδών. Σίγουρα χρειάζεται ένα σεβαστό διάστημα για να πεις πως το ενυδρείο έχει στρώσει εντελώς που μπορεί να πάρει και 3-6 μήνες, χωρίς να σημαίνει πως στο διάστημα αυτό δεν έχεις επαρκείς αποικίες βακτηρίων, απλά το σύστημα δεν είναι τόσο σταθερό όσο πιο μετά.

Προτείνω να συνεχίσεις με υπομονή τις αλλαγές, με τάισμα μέρα παρά μέρα για καμιά βδομάδα και μετρήσεις ανά 2 μέρες (καλύτερα την επόμενη του ταΐσματος) και σε λίγο θα είναι όλα καλά. Στο δικό μου ρίχνω τη μισή δόση Nitrivec στο ενδιάμεσο από τις αλλαγές-ολόκληρη δόση μετά από κάθε αλλαγή-και μέχρι στιγμής όλα είναι οκ.. 

Η καλύτερη λύση είναι το μπόλι πάντως. Κάνε μια αναζήτηση στην κατάλληλη ενότητα, σίγουρα κάποιος θα μπορεί να βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μπολι από γνωστό κ ίσως πάω κ σήμερα,το θέμα μου είναι πόσο να πάρω για να στρώσει τέλειος το παλιό κ να στρώσει κ το καινούργιο;10 μπαλάκια για το καθένα;πόσο;κ στο καινούργιο μόλις το μπολιασω ρίχνω τροφή μπόλικη να μην πεθάνουν κ να χουν "να φάνε"τα βακτήρια;.ην την πάθω κ πάει στραφεί η προσπαθεια

Link to comment
Share on other sites

Με 10 κομμάτια δεν είναι μπόλι. Θες μεγάλη ποσότητα, τουλάχιστον 1lt για τα λίτρα σου πιστεύω. Αφού το βάλεις θα κάνεις μετρήσεις πάλι ανά 2 μέρες για να σιγουρευτείς ότι έπιασε κοκ.. Τροφή δε χρειάζεσαι πολύ δεδομένου ότι έχεις ήδη 5 ψαράκια, οπότε με μέτρο πάλι. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται αν μπολιάσεις και το άδειο ενυδρείο μεταφέρεις 2-3 ψαράκια εκεί αμέσως μόλις βάλεις το μπόλι. Μόνο με τροφή δεν ξέρω αν είναι εύκολο να πιάσει

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλιώς πως θα πάρω 1λιτρο μπολι από άλλο ενυδρείο ρε παιδιά;δηλαδή αν έχει δύο λίτρα μέσα στο φίλτρο του θα του πάρω τη μισή βιολογία του;δεν γίνετε.εχετε να μου δώσετε εσείς ένα λίτρο;να βάλω 500 στο ένα και 500 στο άλλο;ν.ηρακλειο μενω

Link to comment
Share on other sites

ένα λίτρο μπόλι είναι υπερβολή αυτό δεν είναι μετά μπόλι είναι έτυμο στρωμένο ενυδρείο.

5-10 μπαλάκια αρκούν για να στρώσει το ενυδρείο σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Όπως λέει και η λέξη στρώσιμο με μπόλι. Με απλά λόγια το ενυδρείο το στρώνουμε με μπόλι δεν είναι στρωμένο, απλά στρώνει πολύ πολύ ποιο γρήγορα και ποιο ορθά αφού παρέχουμε στο ενυδρείο με μιας όλα τα ωφέλιμα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Με 5-10 μπαλάκια θα κάνει 20 μέρες να στρώσει. Τι είχαμε τι χάσαμε δηλαδή; Υπάρχουν εξωτερικά φίλτρα με κάδους 4lt γεμάτα Siporax. Προσωπικά για 10 μπαλάκια δε θα έμπαινα καν στον κόπο. Πάρε μισό στην τελική αν δε μπορείς να βρεις λίτρο. Και δεν είναι απαραίτητο να μπολιάσεις ταυτόχρονα και στα 2 φίλτρα σου. 

Φυσικά ο καθένας όπως βολεύεται ή νιώθει ασφαλής, εγώ δε θεωρώ μπόλι τα 10 μπαλάκια. Εν πάση περιπτώσει βάλε ό,τι βρεις εφόσον είσαι σίγουρος πως είναι "καθαρό" και δες πως θα πάει.. 

Link to comment
Share on other sites

ας τα ξεδιαλύνουμε τα πράγματα λίγο

1. όταν λες 10 μπάλες τη εννοείς, της βιόμπαλες τέτοιου τύπου όπως την παρακάτω φωτογραφία;

51TiGzkaRPL._SX425_.jpg

η μπάλες  σαν αυτές

eheim-substrat-pro-biologiai-szuroanyag-

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα σου πω γιατί φτάνουν δέκα ‘’μακαρόνια΄΄ να στρώσεις το ενυδρείο σου σε 3 μέρες εφόσον παρέχεις την τροφή για τα βακτήρια. Και η τροφή είναι η εκκρίσεις από τα ψάρια. Άρα θέλουμε και τα ψάρια μέσα.

 

Τα νιτροποιητικά βακτήρια τα οποία οξειδώνουν το ΝΗ σε ΝΟ2 πολλαπλασιάζονται κάθε 6 ώρες.
Τα απονιτροποιητικά βακτήρια τα οποία οξειδώνουν το ΝΟ2 σε ΝΟ3  θέλουν περισσότερο χρόνο συγκεκριμένα  θέλουν 12 ώρες.

 

Παίρνω αυτά που θέλουν τον περισσότερο χρόνο.
Σε 12 ώρες τα 10 μακαρόνια έγιναν 20
Σε 24 ώρες τα 20 έγιναν 40
Σε 36 ώρες 80
Σε 48, 160
Σε 60, 320
Σε 72, 620

Δηλαδή σε 3 μέρες εφόσον υπαρχή επαρκής τροφή τα 10 μακαρόνια  θα έχουν γίνει 620.
Άντε πες πως κάτι πήγε στραβά και δεν έγιναν 620 και έγιναν 400 
400 μακαρόνια είναι σίγουρα ένα γεμάτο φίλτρο με βιολογικό υλικό.
 

Link to comment
Share on other sites

Αν στο 1lt που χωράει το φίλτρο σου αντιστοιχούν 100 μακαρόνια πάνω κάτω (σίγουρα είναι πάνω από 150, αλλά λέμε τώρα) με 10 που προτείνεται να βάλεις ως μπόλι θα έχεις 10% μπολιασμένο φίλτρο. Για τα λίτρα και την ιχθυοφόρτιση που αναφέρεις πιστεύω πως δεν είναι επαρκής ποσότητα. Φυσικά πάντα ισχύει ο κανόνας όσο περισσότερο τόσο καλύτερα και το λίγο καλύτερα απ'το καθόλου, αλλά μπαίνεις που μπαίνεις στη διαδικασία ας γίνει όσο πιο καλά γίνεται.

Σου στέλνω πμ

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ωραία θα σου πω γιατί φτάνουν δέκα ‘’μακαρόνια΄΄ να στρώσεις το ενυδρείο σου σε 3 μέρες εφόσον παρέχεις την τροφή για τα βακτήρια. Και η τροφή είναι η εκκρίσεις από τα ψάρια. Άρα θέλουμε και τα ψάρια μέσα.

 

Τα νιτροποιητικά βακτήρια τα οποία οξειδώνουν το ΝΗ σε ΝΟ2 πολλαπλασιάζονται κάθε 6 ώρες.
Τα απονιτροποιητικά βακτήρια τα οποία οξειδώνουν το ΝΟ2 σε ΝΟ3  θέλουν περισσότερο χρόνο συγκεκριμένα  θέλουν 12 ώρες.

 

Παίρνω αυτά που θέλουν τον περισσότερο χρόνο.
Σε 12 ώρες τα 10 μακαρόνια έγιναν 20
Σε 24 ώρες τα 20 έγιναν 40
Σε 36 ώρες 80
Σε 48, 160
Σε 60, 320
Σε 72, 620

Δηλαδή σε 3 μέρες εφόσον υπαρχή επαρκής τροφή τα 10 μακαρόνια  θα έχουν γίνει 620.
Άντε πες πως κάτι πήγε στραβά και δεν έγιναν 620 και έγιναν 400 
400 μακαρόνια είναι σίγουρα ένα γεμάτο φίλτρο με βιολογικό υλικό.
 

 

Πολύ χρήσιμη ανάλυση Χρήστο! Well Done!! ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ωραία θα σου πω γιατί φτάνουν δέκα ‘’μακαρόνια΄΄ να στρώσεις το ενυδρείο σου σε 3 μέρες εφόσον παρέχεις την τροφή για τα βακτήρια. Και η τροφή είναι η εκκρίσεις από τα ψάρια. Άρα θέλουμε και τα ψάρια μέσα.

 

Τα νιτροποιητικά βακτήρια τα οποία οξειδώνουν το ΝΗ σε ΝΟ2 πολλαπλασιάζονται κάθε 6 ώρες.
Τα απονιτροποιητικά βακτήρια τα οποία οξειδώνουν το ΝΟ2 σε ΝΟ3  θέλουν περισσότερο χρόνο συγκεκριμένα  θέλουν 12 ώρες.

 

Παίρνω αυτά που θέλουν τον περισσότερο χρόνο.
Σε 12 ώρες τα 10 μακαρόνια έγιναν 20
Σε 24 ώρες τα 20 έγιναν 40
Σε 36 ώρες 80
Σε 48, 160
Σε 60, 320
Σε 72, 620

Δηλαδή σε 3 μέρες εφόσον υπαρχή επαρκής τροφή τα 10 μακαρόνια  θα έχουν γίνει 620.
Άντε πες πως κάτι πήγε στραβά και δεν έγιναν 620 και έγιναν 400 
400 μακαρόνια είναι σίγουρα ένα γεμάτο φίλτρο με βιολογικό υλικό.
 

 

Πολύ χρήσιμη ανάλυση Χρήστο! Well Done!! ;) 

Ίσως υπάρχει ένα θεματάκι με την επάρκεια της ποσότητας στην τροφή αλλά κανείς δεν είναι σε θέση να ξέρει πόση τροφή/βρωμιά χρειάζεται να προσφέρει στα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πολλαπλασιάζονται εννοείς διπλασιάζονται σύμφωνα με το παραδειγμά σου, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

ναι πολλαπλασιάζονται με την μέθοδο της μίτωση το ένα γίνεται δυο.

Link to comment
Share on other sites

Για την διαφορά στα τεστ...

Της API πιο σωστο βγηκε(γιατι με αμμωνια στα 5, θα ηταν νεκρα τα ψαρια μεσα σε 5 λεπτα).

Τα νιτρικα της API... Πρεπει να κουνας εντονα το μπουκαλακι Ν 2 τουλαχιστον για 30 δευτερολεπτα πριν να ριξεις μεσα στο test tube.

Και παλι δεν μπορω να καταλαβω, πως μετα απο 1,5 μηνα ακομα μετρας τοση αμμωνια.............

 

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπω τα ενυδρεια σου μου φαινονται σωστα,  απλα βγαλε τα ψευτικα διακοσμητικα. δες βιντεο στο utube πως μετρας με τα τεστ της μαρκας σου. Και κανε παλι μετρησεις. Οπως λεει η @natateo πιο πανω παει πολυ καιρος.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σας μπερδεψα η μπερδευτηκατε.5 αμμωνία μετρούσα στο καινούργιο που πάω να στρωσω τώρα με το τεστ της sera και με το τεστ της api μετρουσα(προχθές που τα πήρα)1!!!και μηδέν νιτρώδη νιτρικά.σημερα μέτρησα πάλι με της api(μόνο με αυτά μετράω πλέον)και είχα 4 και μηδενικά νιτρωδη κ νιτρικά πάλι.μηπως άρχισε κ κύκλος επιτέλους;λογικά τώρα να περιμένω να δω νιτρώδη;σωστά;συνεχίζω να βάζω λίγη τροφή μέσα στην αποχη σωστά;;;;όσο για τα χρυσόψαρα μετράω λίγη αμμωνία (και με της sera και με της api) και μηδενικά νιτρωδη κ νιτρικά με της api.sera έχω μόνο για αμμωνία κ δεν ξανά χρησιμοποιώ!!τώρα μετράω μόνο με api γιατί έχω όλα τεστ.το θέμα με τα χρυσόψαρα είναι πως μετράω μηδενικά νιτρικά μετά οι τόσο καιρό.ποσα θα πρεπε να μετράω περίπου για να ξέρω για έχω μπερδεύτει...10-20?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Ίσως σας μπερδεψα η μπερδευτηκατε.5 αμμωνία μετρούσα στο καινούργιο που πάω να στρωσω τώρα με το τεστ της sera και με το τεστ της api μετρουσα(προχθές που τα πήρα)1!!!και μηδέν νιτρώδη νιτρικά.σημερα μέτρησα πάλι με της api(μόνο με αυτά μετράω πλέον)και είχα 4 και μηδενικά νιτρωδη κ νιτρικά πάλι.μηπως άρχισε κ κύκλος επιτέλους;λογικά τώρα να περιμένω να δω νιτρώδη;σωστά;συνεχίζω να βάζω λίγη τροφή μέσα στην αποχη σωστά;;;;όσο για τα χρυσόψαρα μετράω λίγη αμμωνία (και με της sera και με της api) και μηδενικά νιτρωδη κ νιτρικά με της api.sera έχω μόνο για αμμωνία κ δεν ξανά χρησιμοποιώ!!τώρα μετράω μόνο με api γιατί έχω όλα τεστ.το θέμα με τα χρυσόψαρα είναι πως μετράω μηδενικά νιτρικά μετά οι τόσο καιρό.ποσα θα πρεπε να μετράω περίπου για να ξέρω για έχω μπερδεύτει...10-20?

10-20 τουλαχιστον NO3.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπολιασα τα χρυσόψαρα...πήρα αρκετό,καμιά 40-50 σιποραξ!δεν είναι κ λίγο.κ πήρα κ μπόλικο "βρωμονερο"απ' το φίλτρο του.το Βάλα όλο στα χρυσόψαρα.αβ δω αύριο ότι μετράω πλέον αμμωνία μηδέν καθαρό...να πάρω λιγο,το μισό ας πούμε να μπολιασω κ το άλλο να τελειώνω;η όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...