Jump to content

Αμμωνία,τεστ,μετρήσεις και μπερδεμα.!


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Μια χαρά!!!!!μέχρι τώρα σουπερ

 

Άντε τέλεια!! Τώρα αράζεις και απολαμβάνεις

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον...θα ξανά κάνω απ' αύριο καμιά μέτρηση να δω τι γίνεται τώρα που Βάλα λίγα ψαράκια,σε λίγο καιρό θα βάλω κ αλλά κ βλέπουμε.να δω τι θα κάνω κ με τα χρυσόψαρα...σκέφτομαι μήπως χρειάζεται να αυξήσω τη βιολογία μου...περνώντας κάποιο φίλτρο με μεγάλο κάδο για βιολογία γιατί το 2213 δεν έχει μεγάλο...κ το ζω τιγκαρει..μέχρι πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω λίγο βιολογικό κ στο εσωτερικό φίλτρο στα χρυσόψαρα;έχω χώρο να μπει ένα δυχτακι γιατί έχω μόνο 2 μπλε σφουγγάρια κ υαλοβάμβακα.θα το μπουκωσω;(για τα χρυσόψαρα μιλάω,για να αυξήσω κ άλλο τη βιολογία)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Να βάλω λίγο βιολογικό κ στο εσωτερικό φίλτρο στα χρυσόψαρα;έχω χώρο να μπει ένα δυχτακι γιατί έχω μόνο 2 μπλε σφουγγάρια κ υαλοβάμβακα.θα το μπουκωσω;(για τα χρυσόψαρα μιλάω,για να αυξήσω κ άλλο τη βιολογία)

 

Εγώ το εσωτερικό το έχω κατά τα 3/5 περίπου βιολογικό υλικό και πάνω-κάτω σφουγγάρι. Βάλε, δε θα κάνεις σίγουρα κακό

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Να βάλω λίγο βιολογικό κ στο εσωτερικό φίλτρο στα χρυσόψαρα;έχω χώρο να μπει ένα δυχτακι γιατί έχω μόνο 2 μπλε σφουγγάρια κ υαλοβάμβακα.θα το μπουκωσω;(για τα χρυσόψαρα μιλάω,για να αυξήσω κ άλλο τη βιολογία)

Βαλε τον υαλοβαμβακα κατω. Βαλε το βιολογικο και μετα βαλε ενα μπλε σφουγγαρι. Δεν χρειαζεσαι περισσοτερα σφουγγαρια

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τώρα στο καινούργιο που χω τα 7 Αρλεκίνακια...να κάνω αλλαγή νερού την άλλη βδομάδα;η μόνο αν μετρήσω ψηλά νιτρικά πρώτα;σε καμία βδομαδα-δεκα μέρες θα βάλω λίγους ακόμα Αρλεκίνους(δεν ξέρω πόσους για να είμαι κομπλέ).

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Να ρωτήσω τώρα στο καινούργιο που χω τα 7 Αρλεκίνακια...να κάνω αλλαγή νερού την άλλη βδομάδα;η μόνο αν μετρήσω ψηλά νιτρικά πρώτα;σε καμία βδομαδα-δεκα μέρες θα βάλω λίγους ακόμα Αρλεκίνους(δεν ξέρω πόσους για να είμαι κομπλέ).

Αλλαγη κανουμε καθε βδομαδα με 10 μερες, ισως στις 15 μερες, με σκοπο να φρεσκαρεται το ενυδρειο. Κανεις πιο νωρις αν μετρησεις πολλα νιτρικα. Πιο αργα δεν θα στο συνιστουσα γιατι το φρεσκο νερακι εχδι και αλλα πραγματα που χρειαζονται τα ψαρια και τα φυτα.

 

πριν 59 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Και όλο το υπόλοιπο βιολογικό;γιατί είναι μεγάλο το μαμά φίλτρο της juwel.

Η απαντηση ειναι στο πιο πανω κειμενο. Οσο περισσοτερο βιολογικο τοσο αντεχουν την "βρωμα" που συσσωρευεται στο κλειστο κυκλωμα του ενυδρειου, ποτε και καθυστερεις την αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου κύριοι κ κάτι ακόμα πόσους ακόμα Αρλεκίνους να βάλω;7 είναι τώρα.θελω να τελείωσα πρώτα με τα μικρά κ τέλος τα μεγάλα κ τα του βυθού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος liakos7 έγραψε:

Για πείτε μου κύριοι κ κάτι ακόμα πόσους ακόμα Αρλεκίνους να βάλω;7 είναι τώρα.θελω να τελείωσα πρώτα με τα μικρά κ τέλος τα μεγάλα κ τα του βυθού.

Ξαναπες λιγο τα λιτρα του ενυδρειου. Εξαρταται και απο το τι αλλο σκοπευεις να βαλεις.. μονο αρλεκινους δεν σου αρεσει ? Οπως το βλεπεις τωρα αλλα περισσοτερα και πιο ζωηρα

Link to comment
Share on other sites

180λιτρα.1μετρο μήκος.ειχα σκεφτεί καμιά 15 Αρλεκίνους,ένα κοπαδακι για βυθό και 2-3 σκαλαρια μικρά σε ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έβαζα Σκαλάρια σε αυτό το ενυδρείο. Χρειάζεσαι μεγαλύτερο και σίγουρα πιο ψηλό αν έχεις σκοπό να τα κρατήσεις για καιρό και όχι μόνο για όσο θα είναι μικρά. Μεγαλώνουν αρκετά, άσε που πιθανόν να έχεις θέμα με τη συμβίωσή τους με τα υπόλοιπα ψαράκια. Rio 180 είπαμε, σωστά δε θυμάμαι;

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα σωστά διαμορφωμένο ενυδρείο μπορείς να βάλεις τέσσερα μικρόσωμα σκαλάρια δεν θα έχεις πρόβλημα πχ λόγο ύψους δεν μπορείς να βάλεις altum άλλα άνετα μπορείς να βάλεις leopoldi. Για τα μπασταρδάκια τύπου κόι, μαυρόασπρα, κίτρινα, κτλ είναι ένα τζοκερ γιατί δεν ξέρεις πως θα εξελιχθούν τα πτερύγια τους, δηλαδή αν παραμείνουν κοντόπτερα ή γίνουν μεγαλόπτερα. Σίγουρα όμως πρέπει να έχεις στο μυαλό σου πως η επιλογές σε δευτέρου είδος ψαριού μειώνονται.

 

Για να μην παρεξηγηθώ το πρόβλημα με τα σκαλάρια συνήθως δεν είναι τόσο τα λίτρα όσο το ύψος του ενυδρείου στο ρίο 180 θα έχεις περίπου ένα καθαρό ύψος 40 εκατοστά κάτι που για τα leopold είναι ένα καλό ύψος.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Για πείτε μου κύριοι κ κάτι ακόμα πόσους ακόμα Αρλεκίνους να βάλω;7 είναι τώρα.θελω να τελείωσα πρώτα με τα μικρά κ τέλος τα μεγάλα κ τα του βυθού.

Πρεπει να σκεφτεις που θα κανεις καραντινα στα καινουρια ψαρια.....

Πρεπει να περασουν 10-14 ημερες για να δεις αν εχουν κατι τα πρωτα, που πηρες.... να μην τρεχεις με τις θεραπιες αργοτερα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω πως θα υπάρχει θέμα με την επιθετικότητα αυτών των ψαριών, ειδικά στα λίτρα που συζητάμε οπότε ψάξε λίγο καλύτερα για να είσαι σίγουρος.

 

Σχετικά με τον όρο "μπασταρδάκια" που χρησιμοποιήθηκε πιο πάνω από τον συγχομπίστα, για τα χρυσόψαρα, ως λάτρης του είδους θα ήθελα να πω πως διαφωνώ με τον όρο αρχικά και κατά 2ον ότι είναι πολύ κινητικά και όμορφα ψαράκια με μεγάλη συνήθως διάρκεια παραμονής στα ενυδρεία.

Έχεις εξάλλου Χρυσόψαρα στο Rio 125 και τα βλέπεις.

 

Εν πάση περιπτώσει όπως είπε και η natateo περίμενε 10-15 μέρες πρώτα και αποφασίζεις ως τότε τι σου αρέσει και τι ταιριάζει στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή σίγουρα θέλω να βάλω λίγους ακόμα Αρλεκίνους...πόσους λέτε...;;;είναι 7 να βάλω άλλους 5?

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Σχετικά με τον όρο "μπασταρδάκια" που χρησιμοποιήθηκε πιο πάνω από τον συγχομπίστα, για τα χρυσόψαρα, ως λάτρης του είδους θα ήθελα να πω πως διαφωνώ με τον όρο αρχικά και κατά 2ον ότι είναι πολύ κινητικά και όμορφα ψαράκια με μεγάλη συνήθως διάρκεια παραμονής στα ενυδρεία.

Έχεις εξάλλου Χρυσόψαρα στο Rio 125 και τα βλέπεις.

μα εγώ δεν μιλώ για χρυσόψαρα αλλά για σκαλάρια  τύπου κόι, τύπου μαύρα, κίτρινα, κτλ. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Για αρχή σίγουρα θέλω να βάλω λίγους ακόμα Αρλεκίνους...πόσους λέτε...;;;είναι 7 να βάλω άλλους 5?

Μπορεις να παρεις . Απλα παρε απο το ιδιο καταστημα και ενυδρειο (να μην τα βαλεις σε καραντινα).

 

Link to comment
Share on other sites

Αν κ μαρεσουν κ οι τουριστικοί αλλά δεν είναι βλακεία να βάλω δύο κοπαδακια;καλύτερα δεν είναι μεγαλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Αν κ μαρεσουν κ οι τουριστικοί αλλά δεν είναι βλακεία να βάλω δύο κοπαδακια;καλύτερα δεν είναι μεγαλύτερο;

οι τουριστικοί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...