Jump to content

Ομαδική Παραγγελία Ψαριών vol.2


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Αφού ευχαριστήσω θερμά το Aquariumshop για την άμεση και ευγενικότατη ανταπόκρισή τους στο αίτημά μας, σας παραθέτω τμήμα της απάντησης του καταστήματος και όποιος προλάβει θα πάρει!! :)

 

"......... Μπορείτε μέχρι την Πέμπτη 10/01/19 να μας στείλετε την λίστα με τα ψάρια και ασπόνδυλα που επιθυμείτε, να σας βγάλουμε τις τιμές που αντιστοιχούν στα είδη έτσι ώστε να αναρτήσετε την λίστα, να κλείσετε στην τελική σας παραγγελία και να μας την στείλετε πίσω.

Εμείς Σάββατο 12/01/19 στέλνουμε την παραγγελία και συνήθως Τετάρτη 16/01/19 παραλαμβάνουμε.

Αυτό που θα θέλαμε να κάνετε εσείς σε πρώτη φάση είναι να μας στείλετε μια λίστα με τα είδη που επιθυμείτε

 

·         Κωδικό ψαριού

·         Περιγραφή ψαριού

·         Γένος που επιθυμείτε

·         Μέγεθος

·         Τεμάχια από τον κάθε κωδικό

·         User name με την αντίστοιχη παραγγελία για να κρατηθούν άμεσα στον ίδιο και να μη γίνει  κάποιο μπέρδεμα......."

 

Επομένως, όποιος ενδιαφέρεται συνεχίζει με την προσθήκη των κωδικών που επιθυμεί και στο τέλος της ημέρας θα την καθαρογράψω, θα ζητηθεί έλεγχος από κάθε μέλος προς αποφυγή λαθών και Πέμπτη θα στείλουμε τη λίστα. Όταν ολοκληρωθεί θα ανοίξω νέο θέμα που θα έχει μόνο τη λίστα και κανένα άλλο σχόλιο για διευκόλυνση όλων.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και ευχαριστώ όσους ανταποκρίθηκαν έως τώρα, όπως επίσης και το μέλος @garganik που είναι πρόθυμος να βοηθήσει εάν χρειαστεί με μετάβαση στο κατάστημα.

 

Καλή σας μέρα και καλή επιλογή! ;)

Επίσης λέει μέγεθος και γένος καλό είναι τα γράψουμε και αυτά ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 32 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Επίσης λέει μέγεθος και γένος καλό είναι τα γράψουμε και αυτά ...

 

Μέσα στη μέρα θα καθαρογράψω τη λίστα και θα την εξελίξουμε έως την Πέμπτη σύμφωνα με όσα ζήτησε το κατάστημα. Αν μπορεί κάποιος από τους παλιούς να μας πει τι σημαίνει το κάθε μέγεθος (5/6, 8/10 κλπ.) θα ήταν τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Μέσα στη μέρα θα καθαρογράψω τη λίστα και θα την εξελίξουμε έως την Πέμπτη σύμφωνα με όσα ζήτησε το κατάστημα. Αν μπορεί κάποιος από τους παλιούς να μας πει τι σημαίνει το κάθε μέγεθος (5/6, 8/10 κλπ.) θα ήταν τέλεια.

Το μέγεθος που το γράφει γιατί στς κιχλιδες Αφρικής που θέλω εγώ δεν γράφει κάπου ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Το μέγεθος που το γράφει γιατί στς κιχλιδες Αφρικής που θέλω εγώ δεν γράφει κάπου ..

Αν υπάρχει επιλογή για μέγεθος το έχει πάνω αριστερά στη φωτογραφία του ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Βαγγέλης Αναστασόπουλος έγραψε:

Αν υπάρχει επιλογή για μέγεθος το έχει πάνω αριστερά στη φωτογραφία του ψαριού.

Ωραία να γράψουμε και τι θελουμε αρσενικά θηλυκά ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Βαγγέλης Αναστασόπουλος έγραψε:

Αν υπάρχει επιλογή για μέγεθος το έχει πάνω αριστερά στη φωτογραφία του ψαριού.

 

Σωστά! Απλά δεν ξέρουμε τι σημαίνουν οι διαστάσεις που λέει πέραν των L/M/XL σε κάποια είδη ψαριών.. γνωρίζει κανείς οι υπόλοιπες διαστάσεις πως μεταφράζονται σε cm?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Σωστά! Απλά δεν ξέρουμε τι σημαίνουν οι διαστάσεις που λέει πέραν των L/M/XL σε κάποια είδη ψαριών.. γνωρίζει κανείς οι υπόλοιπες διαστάσεις πως μεταφράζονται σε cm?

8/10 της ίντσας είναι 2 εκατοστά, γενικά αν το γράψεις στο google σου βγάζει πόσο είναι σε εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

Μμμ.. Σίγουρα είναι έτσι; Γιατί αν υπολογίσεις με 2,54cm/in και μετατρέψεις το 5/6 και το 8/10 για παράδειγμα βγαίνει σχεδόν το ίδιο! 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Μμμ.. Σίγουρα είναι έτσι; Γιατί αν υπολογίσεις με 2,54cm/in και μετατρέψεις το 5/6 και το 8/10 για παράδειγμα βγαίνει σχεδόν το ίδιο! 

Αν έχει και το 5/6 και το 8/10 στο ίδιο ψάρι τότε δεν ξέρω, αλλιώς μπορεί στο ένα να λέει 5/6 και σε κάποιο άλλο 8/10 και να εννοεί το ίδιο πράγμα, αλλά ας πει κάποιος αν ξέρει σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Βαγγέλης Αναστασόπουλος έγραψε:

Αν έχει και το 5/6 και το 8/10 στο ίδιο ψάρι τότε δεν ξέρω, αλλιώς μπορεί στο ένα να λέει 5/6 και σε κάποιο άλλο 8/10 και να εννοεί το ίδιο πράγμα, αλλά ας πει κάποιος αν ξέρει σίγουρα.

Και αυτά που λέει m και l ποσό είναι περίπου ;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Και αυτά που λέει m και l ποσό είναι περίπου ;;

Δεν ξέρω, προσωπικά έχω στο μυαλό μου το μέγιστο μέγεθος του συγκεκριμένου ψαριού (πχ. φτάνει στα 30εκ.) και λέω ας πούμε Large περίπου 25εκ. Medium 15εκ κτλ.. κάπως έτσι στο περίπου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δε μπορέσει να μας απαντήσει κάποιος από την προηγούμενη ομαδική θα μιλήσω με το κατάστημα και θα δούμε, μην αγχώνεστε, έχουμε ευτυχώς χρόνο. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά και σχετικά γρήγορα θα τα έχουμε νόμιζα θα αργήσουν ποιο πολύ αλλά μια χαρά είμαστε ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Βαγγέλης Αναστασόπουλος έγραψε:

Δεν ξέρω, προσωπικά έχω στο μυαλό μου το μέγιστο μέγεθος του συγκεκριμένου ψαριού (πχ. φτάνει στα 30εκ.) και λέω ας πούμε Large περίπου 25εκ. Medium 15εκ κτλ.. κάπως έτσι στο περίπου.

Εγω στην προηγουμενη πηρα medium ψαρια και μου ηρθαν medium. Δλδ ελεγαν τα διαφορα site οτι το εν λογω ψαρι στα ενυδρεια φθανει 15 εκατοστα και εμενα μου ηρθαν απο 6εως9 εκατοστα

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα ξανά με το Aquariumshop και περιμένω ενημέρωση για τα μεγέθη που δεν καταλαβαίνουμε (μάλλον ξεχάστηκαν γιατί με είπαν σε 15' και πέρασαν 2 ώρες). Στην κατάσταση που επισυνάπτω συμπλήρωσα ό,τι υπάρχει αυτή τη στιγμή διαθέσιμο από τις λίστες των προηγούμενων σελίδων και παρακαλώ όποιος θέλει να προσθαφαιρέσει κάτι να το κάνει μέχρι την Πέμπτη 10/01/2018 στις 12:00 αλλάζοντας τις προτιμήσεις για τη δική του ζήτηση. Σε κάποιους κωδικούς υπάρχει ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας (λόγω συσκευασίας) όπως για παράδειγμα στον κωδικό 86310, γι'αυτό και το έβαλα με κόκκινο στο αρχείο ώστε να επιλέξετε τελικά εάν σας ενδιαφέρει ή όχι. Το mail από το Aquariumshop αναφερόταν σε ψάρια και ασπόνδυλα αλλά υποθέτω δε θα υπάρχει θέμα με φυτά, λιπάσματα κλπ.

 

@stefanos1965 ο κωδικός 06033 που είχες επιλέξει δεν εμφανίζει διαθεσιμότητα αυτή τη στιγμή και δεν τον συμπεριέλαβα στη λίστα. Τα υπόλοιπα είναι εντάξει

@garganik Το ίδιο για τον κωδικό 50353  που είχες επιλέξει (3 τμχ.)

@elkaranasos Το ίδιο για τον κωδικό 54252 που είχες επιλέξει (4 τμχ.)

@PanosTetra Δυστυχώς και οι 2 κωδικοί που επέλεξες φαίνονται εξαντλημένοι αυτή τη στιγμή.

 

Για να έχουμε μία κοινή γραμμή και να μη γίνει μπέρδεμα, παρακαλώ πολύ όποιος κάνει αλλαγές στο αρχείο να το ανεβάζει αμέσως και ο επόμενος να επεξεργάζεται το αρχείο της τελευταίας δημοσίευσης ώστε να μη γίνουν λάθη. Την Πέμπτη θα στείλουμε τη λίστα με ό,τι υπάρχει εκείνη τη στιγμή διαθέσιμο, θα λάβουμε τιμές (ανά τεμάχιο/κωδικό) από το Aquariumshop και θα προχωρήσουμε με την παραγγελία και τις καταθέσεις χρημάτων κλπ. σύμφωνα με τις υποδείξεις του καταστήματος.

 

Στη διάθεσή σας για ό,τι μπορώ να φανώ χρήσιμος.

Ruinemans.xlsx

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Μίλησα ξανά με το Aquariumshop και περιμένω ενημέρωση για τα μεγέθη που δεν καταλαβαίνουμε (μάλλον ξεχάστηκαν γιατί με είπαν σε 15' και πέρασαν 2 ώρες). Στην κατάσταση που επισυνάπτω συμπλήρωσα ό,τι υπάρχει αυτή τη στιγμή διαθέσιμο από τις λίστες των προηγούμενων σελίδων και παρακαλώ όποιος θέλει να προσθαφαιρέσει κάτι να το κάνει μέχρι την Πέμπτη 10/01/2018 στις 12:00 αλλάζοντας τις προτιμήσεις για τη δική του ζήτηση. Σε κάποιους κωδικούς υπάρχει ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας (λόγω συσκευασίας) όπως για παράδειγμα στον κωδικό 86310, γι'αυτό και το έβαλα με κόκκινο στο αρχείο ώστε να επιλέξετε τελικά εάν σας ενδιαφέρει ή όχι. Το mail από το Aquariumshop αναφερόταν σε ψάρια και ασπόνδυλα αλλά υποθέτω δε θα υπάρχει θέμα με φυτά, λιπάσματα κλπ.

 

@stefanos1965 ο κωδικός 06033 που είχες επιλέξει δεν εμφανίζει διαθεσιμότητα αυτή τη στιγμή και δεν τον συμπεριέλαβα στη λίστα. Τα υπόλοιπα είναι εντάξει

@garganik Το ίδιο για τον κωδικό 50353  που είχες επιλέξει (3 τμχ.)

@elkaranasos Το ίδιο για τον κωδικό 54252 που είχες επιλέξει (4 τμχ.)

@PanosTetra Δυστυχώς και οι 2 κωδικοί που επέλεξες φαίνονται εξαντλημένοι αυτή τη στιγμή.

 

Για να έχουμε μία κοινή γραμμή και να μη γίνει μπέρδεμα, παρακαλώ πολύ όποιος κάνει αλλαγές στο αρχείο να το ανεβάζει αμέσως και ο επόμενος να επεξεργάζεται το αρχείο της τελευταίας δημοσίευσης ώστε να μη γίνουν λάθη. Την Πέμπτη θα στείλουμε τη λίστα με ό,τι υπάρχει εκείνη τη στιγμή διαθέσιμο, θα λάβουμε τιμές (ανά τεμάχιο/κωδικό) από το Aquariumshop και θα προχωρήσουμε με την παραγγελία και τις καταθέσεις χρημάτων κλπ. σύμφωνα με τις υποδείξεις του καταστήματος.

 

Στη διάθεσή σας για ό,τι μπορώ να φανώ χρήσιμος.

Ruinemans.xlsx

Μπράβο φιλαράκι πολύ καλή δουλειά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Μπράβο φιλαράκι πολύ καλή δουλειά 

 

Να'σαι καλά φίλε. Ό,τι μπόρεσα έκανα. Επειδή είμαι φρέσκος από χ/θ και ψιλοζαλισμένος αν έκανα κανένα λάθος συγχωρέστε με! :) Ελπίζω μέχρι την Πέμπτη να έχει μείνει κανένα ψαράκι! Χαχα

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος paul.asty έγραψε:

Τα δικα μου να τα συμπληρωσω εδω ή στο αρχείο;;

 

Αν μπορείς συμπλήρωσε το αρχείο και ανέβασέ το για να είναι έτοιμο για ενδεχόμενες αλλαγές από άλλα μέλη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον δεν υπάρχει κάτι διαθέσιμο αναγκαστικά αποχωρώ από την παραγγελία. Καλές παραλαβές σε όλους!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Εφ'όσον δεν υπάρχει κάτι διαθέσιμο αναγκαστικά αποχωρώ από την παραγγελία. Καλές παραλαβές σε όλους!!

Καθε εβδομαδα-δυο αλλαζει η λιστα. Την προηγουμενη φορα δεν ειχε αυτα που ηθελα, τωρα full. Πιστευω θα γινει και  vol. 3 :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καθε εβδομαδα-δυο αλλαζει η λιστα. Την προηγουμενη φορα δεν ειχε αυτα που ηθελα, τωρα full. Πιστευω θα γινει και  vol. 3 :)

 

Αν μέχρι αύριο δεν εκδηλώσουν ενδιαφέρον επιπλέον μέλη και εάν συμφωνείτε και οι υπόλοιποι μπορώ να επικοινωνήσω και να στείλω τη λίστα αύριο στο μαγαζί για να μη χάσουμε όσα υπάρχουν τώρα. Τι λέτε; Αλλιώς αφήνουμε το αρχικό πλάνο για Πέμπτη

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Αν μέχρι αύριο δεν εκδηλώσουν ενδιαφέρον επιπλέον μέλη και εάν συμφωνείτε και οι υπόλοιποι μπορώ να επικοινωνήσω και να στείλω τη λίστα αύριο στο μαγαζί για να μη χάσουμε όσα υπάρχουν τώρα. Τι λέτε; Αλλιώς αφήνουμε το αρχικό πλάνο για Πέμπτη

Ειμαι μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...