Jump to content

45lt Crowntail Betta


gyristroula

Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Το ξέρω αυτό για την ροή, χαμηλωμένο στο τέρμα είναι το φίλτρο, οπότε απλά ... παίζει; :rolleyes:

Για μενα ναι...το μονο που μπορω να υποθεσω αν κατι παει στραβα ειναι οτι προσπαθει να βγει να παρει αερα κ να μην μπορει,αλλα δν το θεωρω πιθανο...Εγω απλα το φιλτρο το εχω γυρισμενο τερμα δεξια οπτ ολοκληρη η επιφανεια ειναι σχεδον ηρεμη απο ρευματα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος farming again and again έγραψε:

Για μενα ναι...το μονο που μπορω να υποθεσω αν κατι παει στραβα ειναι οτι προσπαθει να βγει να παρει αερα κ να μην μπορει,αλλα δν το θεωρω πιθανο...Εγω απλα το φιλτρο το εχω γυρισμενο τερμα δεξια οπτ ολοκληρη η επιφανεια ειναι σχεδον ηρεμη απο ρευματα....

Κ εγώ προς το τζάμι το έχω γυρισμένο, αλλά ροή υπάρχει, κανονικά.. να πάρω βαμβάκι να το μπουκώσω να μειωθεί κ άλλο; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Κ εγώ προς το τζάμι το έχω γυρισμένο, αλλά ροή υπάρχει, κανονικά.. να πάρω βαμβάκι να το μπουκώσω να μειωθεί κ άλλο; 

Δν νομίζω να χρειάζεται....Γενικότερα δν έχουν πρόβλημα απλά τους την σπάει από όσο έχω καταλαβει...Εμένα όταν έχει διακοπή ρεύματος είναι η καλύτερη του...Πολλές φορές άμα μου ξεφύγει το νερό ναι καλύψει και το φίλτρο τότε τ απολαμβάνει γτ δν έχει καθόλου κυμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος δεν πάει αντίθετα στη ροή αντίθετα κάνει flaring στο σαλιγκάρι σου. :gun:

Flaring κάνουν οι αρσενικοί μονομάχοι ως μέτρο "επίδειξης" στον αντίπαλο φουσκώνοντας τα πτερύγια και τα βράγχια τους δείχνοντας μεγαλύτεροι και δυνατότεροι αν το θες. Τώρα θα μου πεις που τον βρήκε τον αντίπαλο αλλά μπορεί να κάνει σε οτιδήποτε κινηθεί στην όρασή του. Από σαλιγκάρια μέχρι το δάχτυλό σου.

Δεν είναι κάτι κακό αντίθετα δείχνει υγεία ;) 

 

Αν τον βλέπεις να ζορίζεται στο κολύμπι αυτό είναι λόγο της ροής αλλά φαντάσου να κουβαλάς μία ουρά 2 φορές το μήκος του σωματός σου και να πρέπει να πας αντίθετα στο ρέυμα. Γι αυτό ειδικά σε μονομάχους με φουντωτές ουρές όπως veiltail,crowntail,halfmoon,rosetail επιδιώκουμε τη μικρότερη δυνατή ροή. Αν σε παίρνει να γυρίσεις την έξοδο του φίλτρου κ άλλο καν'το αλλιώς ενυδρειακό βαμβάκι.

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Ο μονομάχος δεν πάει αντίθετα στη ροή αντίθετα κάνει flaring στο σαλιγκάρι σου. :gun:

Flaring κάνουν οι αρσενικοί μονομάχοι ως μέτρο "επίδειξης" στον αντίπαλο φουσκώνοντας τα πτερύγια και τα βράγχια τους δείχνοντας μεγαλύτεροι και δυνατότεροι αν το θες. Τώρα θα μου πεις που τον βρήκε τον αντίπαλο αλλά μπορεί να κάνει σε οτιδήποτε κινηθεί στην όρασή του. Από σαλιγκάρια μέχρι το δάχτυλό σου.

Δεν είναι κάτι κακό αντίθετα δείχνει υγεία ;) 

 

Αν τον βλέπεις να ζορίζεται στο κολύμπι αυτό είναι λόγο της ροής αλλά φαντάσου να κουβαλάς μία ουρά 2 φορές το μήκος του σωματός σου και να πρέπει να πας αντίθετα στο ρέυμα. Γι αυτό ειδικά σε μονομάχους με φουντωτές ουρές όπως veiltail,crowntail,halfmoon,rosetail επιδιώκουμε τη μικρότερη δυνατή ροή. Αν σε παίρνει να γυρίσεις την έξοδο του φίλτρου κ άλλο καν'το αλλιώς ενυδρειακό βαμβάκι.

Η ροή έτσι όπως φαίνεται στο βίντεο πιστεύεις είναι δυνατή; Το έχω στο πιο χαμηλό και γυρισμένο στο τζάμι.. υπάρχει περίπτωση να του κάνει ζημιά στα πτερύγια;;

Link to comment
Share on other sites

Με δυνατή ροή ναι μπορεί να γίνει ζημιά. Με γνώμονα ότι κάπου στο βίντεο ανεβαίνει να πάρει αέρα και παρασέρνεται νομίζω πως είναι κάπως δυνατή η ροή. 

Το ενυδρείο σου αν το θυμάμαι καλά στη μία γωνία έχεις τη hygrophila όπως είναι και στο βίντεο και απέναντι είναι το φίλτρο σωστά? Η έξοδος του φίλτρου που κοιτάει? Εκτός κ αν τα βλέπω ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Με δυνατή ροή ναι μπορεί να γίνει ζημιά. Με γνώμονα ότι κάπου στο βίντεο ανεβαίνει να πάρει αέρα και παρασέρνεται νομίζω πως είναι κάπως δυνατή η ροή. 

Το ενυδρείο σου αν το θυμάμαι καλά στη μία γωνία έχεις τη hygrophila όπως είναι και στο βίντεο και απέναντι είναι το φίλτρο σωστά? Η έξοδος του φίλτρου που κοιτάει? Εκτός κ αν τα βλέπω ανάποδα.

Έχω μετακινήσει το φίλτρο,το έφερα αριστερά, πίσω από την hygrophila,και η ροή χτυπάει στο πίσω τζάμι,στην πλάτη του ενυδρείου..

Link to comment
Share on other sites

Άρα στο σημείο που βρισκόταν είναι ουσιαστικά στην έξοδο του φίλτρου. Αν τον βλέπεις χαλαρό στο κολύμπι του σε άλλα σημεία τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Φαντάσου ότι εγώ πάλεψα με θεούς και δαίμονες να βάλω έτσι το ξύλο που έχω μέσα ώστε να βρίσκεται ακριβώς στην έξοδο του φίλτρου (που δεν έχει ούτε ρυθμιστή ροής και ούτε περιστρεφόμενο στόμιο) για να μειώσω όσο γίνεται τη ροή. 

Λογικό είναι να υπάρχει και κάποια στοιχειώδης ροή στο ενυδρείο για τη μεταφορά θρεπτικών. Εξάλλου το στάσιμο νερό κρύβει και κινδύνους. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Άρα στο σημείο που βρισκόταν είναι ουσιαστικά στην έξοδο του φίλτρου. Αν τον βλέπεις χαλαρό στο κολύμπι του σε άλλα σημεία τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Φαντάσου ότι εγώ πάλεψα με θεούς και δαίμονες να βάλω έτσι το ξύλο που έχω μέσα ώστε να βρίσκεται ακριβώς στην έξοδο του φίλτρου (που δεν έχει ούτε ρυθμιστή ροής και ούτε περιστρεφόμενο στόμιο) για να μειώσω όσο γίνεται τη ροή. 

Λογικό είναι να υπάρχει και κάποια στοιχειώδης ροή στο ενυδρείο για τη μεταφορά θρεπτικών. Εξάλλου το στάσιμο νερό κρύβει και κινδύνους. 

Ναι,στην έξοδο είναι, γι αυτό είπα μήπως παίζει, γιατί και τώρα που έχει φύγει το σαλιγκάρι αυτός κάθε τόσο πάει εκεί και.. κολυμπάει κόντρα στο ρεύμα :) σε άλλα σημεία δεν υπάρχει τόση ροή, αλλά ούτε και εντελώς στάσιμο νερό δεν υπάρχει κάπου.. νομίζω είναι σε καλό σημείο τώρα το φίλτρο..

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ηχήσει τα τύμπανα του πολέμου. Εχθρός: Το φίλτρο! Ποιός θα νικήσει άραγε;:argue:

Αναρωτιέμαι, αν δεν υπήρχε και το φίλτρο, με ποιόν θα τα 'βαζε, με την ουρά του;:crazyyyy:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Για μένα, η ροή πρέπει να μειωθεί. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Για μένα, η ροή πρέπει να μειωθεί. 

Ναι, είναι στα άμεσα σχέδια να πάρω βαμβάκι για να μειωθεί ;)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Έχουν ηχήσει τα τύμπανα του πολέμου. Εχθρός: Το φίλτρο! Ποιός θα νικήσει άραγε;:argue:

Αναρωτιέμαι, αν δεν υπήρχε και το φίλτρο, με ποιόν θα τα 'βαζε, με την ουρά του;:crazyyyy:

Μια μέρα έκανε τσαντίλες στην ανούμπια.. Μυστήρια πλάσματα οι μονομάχοι :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μας δείξεις μετά το ξύλο πως θα δείχνει το ενυδρείο έτσι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:cheers:Οσο πάει ομορφαίνει! Το βλέπεις και μόνη σου!

 

Αν θέλεις βάλε τις ριζούλες της ανουμπιας στην εσοχή του ξύλου σου, νομίζω θα φαίνεται όμορφο να βγαίνουν τα φυλαρακια της και να μισοκαλύπτουν το ξύλο.

Οι ρίζες δηλ. να είναι κάτω από τον κορμό αλλά όχι σε σημείο που να τις πιέζει ιδιαίτερα - στο κενό θα είναι μια χαρά - και ΄να φαίνονται μονο τα φύλα πάνω στο ξύλο

 

 

20190312_172418.thumb.jpg.c86aa88a50150bef0fc04bf36c8286fa.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

:cheers:Οσο πάει ομορφαίνει! Το βλέπεις και μόνη σου!

 

Αν θέλεις βάλε τις ριζούλες της ανουμπιας στην εσοχή του ξύλου σου, νομίζω θα φαίνεται όμορφο να βγαίνουν τα φυλαρακια της και να μισοκαλύπτουν το ξύλο.

Οι ρίζες δηλ. να είναι κάτω από τον κορμό αλλά όχι σε σημείο που να τις πιέζει ιδιαίτερα - στο κενό θα είναι μια χαρά - και ΄να φαίνονται μονο τα φύλα πάνω στο ξύλο

 

 

20190312_172418.thumb.jpg.c86aa88a50150bef0fc04bf36c8286fa.jpg

Το ξέρω, μπορούσα να την είχα δέσει πιο ωραία, αλλά έπεσαν όλα μαζί, αλλαγή νερού, καθυστερημένη, καθαρισμός φίλτρου, τα τζάμια πάλι δεν τα καθάρισα,με πίεζε ο χρόνος, βασικά όχι ο χρόνος, κάτι τσιρίδες δεν με άφηναν να κάνω τίποτα.. τώρα βαριέμαι να το ξαναβγάλω.. :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου περίσσεψαν μερικά φυτά επιφανείας και είπες "Δεν τα ρίχνω στη δεξαμενή πετρελαίου

να "ζωντανέψει" λίγο;" Καλά έκανες. "Έσπασε" λίγο η μαυρίλα...:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Σου περίσσεψαν μερικά φυτά επιφανείας και είπες "Δεν τα ρίχνω στη δεξαμενή πετρελαίου

να "ζωντανέψει" λίγο;" Καλά έκανες. "Έσπασε" λίγο η μαυρίλα...:bigemo_harabe_net-117:

:hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:)Μην σκας μια χαρα ειναι κι ετσι!

Τα επιφανειας ειναι πολύ ωραία προσθηκη, καλα έκανες και τα έβαλες.

Ο μονομάχος σου το εκτίμησε!:bigemo_harabe_net-64:

 

Εγώ ανουμπια δεν εχω δεσει ποτέ, πάντα τις έβαζα με τον τρόπο που σου περιέγραψα ή πάνω σε εσοχές πετρας / κορμού κλπ. Σκέψου έχω ανουμπίες 5-6 χρόνια, πέρυσι άνθισαν κιόλας.

Αν οι τσιρίδες ήταν από μπεμπάκι να το χαίρεσαι!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα επιφάνειας υπήρχαν πριν μπει ο μονομάχος :rolleyes:

Εγώ πάντα τις δένω τις ανούμπιες, κ πιο παλιά μου είχε ανθίσει μία κ ήταν τέλεια :wub: 

Οι τσιρίδες ναι, από μωρό κ από παιδί, σ'ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα εδώ και μέρες να καταλάβω τί δεν πάει καλά στο ενυδρείο.. Και το κατάλαβα σήμερα.. 

Το φυτό πριν λίγο καιρό 

 

20190228_171528.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...