Jump to content

45lt Crowntail Betta


gyristroula

Recommended Posts

Επανήλθαμε; Ωραία :)

Πάμε στο πρόβλημα

Ρύθμισα το θερμαντήρα στους 27 και όταν η θερμοκρασία έφτασε συνέχισε να δουλεύει, το είδα πριν λίγο, κόντευε να φτάσει 30, το έβγαλα αμέσως από την πρίζα και τώρα δεν ξέρω τί να κάνω :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να θέλει καλιμπράρισμα, κοίτα τις οδηγίες του σχετικά. Τι μάρκα είναι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Πιθανόν να θέλει καλιμπράρισμα, κοίτα τις οδηγίες του σχετικά. Τι μάρκα είναι;

Δεν έχει οδηγίες, αυτός εδώ είναι 

20190227_180143.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι έβγαλα κ ένα βιντεάκι, δείτε το λίγο να μου πείτε αν είναι οκ το ψαράκι, πώς το βλέπετε, και το ενυδρείο, και γενικά, σχόλια προτάσεις όλα καλοδεχούμενα :)

 

 

  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Ειναι ΟΜΟΡΦΟΥΛΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!

Είναι ο άτιμος :wub:

Πώς τον βλέπεις, είναι οκ; Κάτι που πρέπει να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Είναι ο άτιμος :wub:

Πώς τον βλέπεις, είναι οκ; Κάτι που πρέπει να προσέξω;

Μια χαρα φαινεται!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το ενυδρείο σου κι ο πρίγκιπάς σου τρέλα, αλλά γιατί τσιγκουνεύτηκες στον θερμαντήρα;

Με έναν eheim θα είχες το κεφάλι σου ήσυχο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ σ ευχαριστώ :)

Να σου πω την αλήθεια ίσως τον αλλαξω,  θα δω πώς πάει βέβαια αυτός, και αν δω κ άλλα προβλήματα θα πάρω έναν καλό να ξενοιάσω.. ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Άσχετο * σχετικό, γαριδες μπορώ να βάλω ή είναι λίγα τα λίτρα; 

Δοκιμασε. Το πολυ πολυ θα εχει ενα ωραο γευμα. Εξαρταται....

Μπορει και να μην πειραξει καμια, αλλα γονο δεν θα δεις....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Δοκιμασε. Το πολυ πολυ θα εχει ενα ωραο γευμα. Εξαρταται....

Μπορει και να μην πειραξει καμια, αλλα γονο δεν θα δεις....

Για ποιό είδος να κοιταξω;  δεν έχω ασχοληθεί ποτέ κ δεν τα ξέρω.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Για ποιό είδος να κοιταξω;  δεν έχω ασχοληθεί ποτέ κ δεν τα ξέρω.. 

μονο neocaridina. Υπαρχουν σε πολλα χρωματα, αντεχουν τα παντα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

μονο neocaridina. Υπαρχουν σε πολλα χρωματα, αντεχουν τα παντα!

Ωραία,  σ ευχαριστώ!  Άλλη μία ερώτηση,  αυτές μπαίνουν μόνο ενα χρώμα ανά ενυδρείο ή μπορώ να κάνω μιξ, πχ κόκκινες κ μπλε μαζί; και θα πρέπει να βάλω πολύ μος, σωστά; τελικά ήταν δύο οι ερωτήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο ρίσκο. Εγώ θα σου έλεγα να μην το κάνεις. Αν τελικά το κάνεις μόνο αμάνο κ αυτές όσο πιο μεγάλες γίνεται.

Αν θέλεις κάποιο συγκάτοικο ιδανικά είναι τα σαλιγκάρια. Εγώ είχα δύο nerite zebra και τα πήγαν περίφημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Είναι μεγάλο ρίσκο. Εγώ θα σου έλεγα να μην το κάνεις. Αν τελικά το κάνεις μόνο αμάνο κ αυτές όσο πιο μεγάλες γίνεται.

Αν θέλεις κάποιο συγκάτοικο ιδανικά είναι τα σαλιγκάρια. Εγώ είχα δύο nerite zebra και τα πήγαν περίφημα

Μα είναι μικρούλης ο δικός μου, λες να τους ορμήσει; 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το σκεφτώ..  αυτές κάνουν 2.80ε η μία. Αν πάρω θα πάρω δέκα νομίζω, έτσι δεν είναι;  28ε λοιπόν συν 10ε μεταφορικά. Αν τις κάνει γεύμα (αξίας 38ε) θα αναγκαστώ να τον αποκληρώσω :ballistic:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου, ασχέτως μονομαχου, δεν είναι έτοιμο να δεχθεί γαρίδες. Προς το παρόν μην κάνεις κάτι επ αυτού. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος KostasGr έγραψε:

Το ενυδρείο σου, ασχέτως μονομαχου, δεν είναι έτοιμο να δεχθεί γαρίδες. Προς το παρόν μην κάνεις κάτι επ αυτού. 

Από άποψη αστρωτου βυθού, έτσι; 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gyristroula έγραψε:

Μα είναι μικρούλης ο δικός μου, λες να τους ορμήσει; 

Κοίταξε  καθένας μπορεί να σου πει ότι έχει αποκομίσει από την εμπειρία του. Άλλος θα σου πει ότι εγώ είχα γαρίδες με μονομάχο και όλα πήγαν καλά, άλλος μπορεί να σου πει ότι χτύπαγε μέχρι και τα ξύλα. Εγώ για παράδειγμα είχα αμάνο στο ενυδρείο που έχω τώρα την μονομαχίνα, αφού την βάλω τις μετέφερα σε άλλο ενυδρείο εκτός από μία που μου ξέφυγε και χωρίς να το πάρω χαμπάρι έμεινε μέσα μέχρι που βρήκα κάποια κομμάτια. Όλα έδειχναν ότι χτυπήθηκε. Τώρα μπορεί να πέθανε και από άλλη αιτία όπως στρες ή κάποια απότομη αύξηση αμμωνίας δεν μπορώ να ξέρω.

Όπως γράφεις και εσύ αν σε παίρνει να δώσεις 40 ευρώ και να ρισκάρεις οκ αν και για μένα θα ήταν καλύτερο να φτιάξεις αποκλειστικά γαριδοενυδρείο αν σου αρέσουν και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Κοίταξε  καθένας μπορεί να σου πει ότι έχει αποκομίσει από την εμπειρία του. Άλλος θα σου πει ότι εγώ είχα γαρίδες με μονομάχο και όλα πήγαν καλά, άλλος μπορεί να σου πει ότι χτύπαγε μέχρι και τα ξύλα. Εγώ για παράδειγμα είχα αμάνο στο ενυδρείο που έχω τώρα την μονομαχίνα, αφού την βάλω τις μετέφερα σε άλλο ενυδρείο εκτός από μία που μου ξέφυγε και χωρίς να το πάρω χαμπάρι έμεινε μέσα μέχρι που βρήκα κάποια κομμάτια. Όλα έδειχναν ότι χτυπήθηκε. Τώρα μπορεί να πέθανε και από άλλη αιτία όπως στρες ή κάποια απότομη αύξηση αμμωνίας δεν μπορώ να ξέρω.

Όπως γράφεις και εσύ αν σε παίρνει να δώσεις 40 ευρώ και να ρισκάρεις οκ αν και για μένα θα ήταν καλύτερο να φτιάξεις αποκλειστικά γαριδοενυδρείο αν σου αρέσουν και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Χμμ .. έχεις δίκιο έτσι όπως το λες..  κάποια στιγμή θα φτιάξω ένα αποκλειστικά για γαριδούλες, τις βλέπω πολύ συμπαθητικές στις φωτό :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα λάμπα, νομίζω είναι καλύτερα έτσι, η άλλη μας στράβωνε.. Δεν ξέρω αν είναι οκ για τα φυτάκια.. 

20190228_145436.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...