Jump to content

45lt Crowntail Betta


gyristroula

Recommended Posts

Πολύ ωραίος!!! Να τον χαίρεσαι. :) (Μου θυμίζει τον πρώτο δικό μου :waaa:)

Ο θερμοστάτης έρχεται αύριο αν είδα καλά? Θερμοκρασία πόσο έχεις?

Τι τροφή του πήρες?

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Πολύ ωραίος!!! Να τον χαίρεσαι. :) 

Ο θερμοστάτης έρχεται αύριο αν είδα καλά? Θερμοκρασία πόσο έχεις?

Τι τροφή του πήρες?

Ευχαριστώ πολύ!

Ο θερμαντήρας ναι, αύριο, τώρα το θερμόμετρο δείχνει 24 και έβαλα έναν θερμοπομπό δίπλα στο ενυδρείο.. μάλλον θα βάλω και το αιρκοντίσιον να χτυπάει προς τα κει.. τροφή πήρα Betta gourmet και αύριο έρχονται άλλες δύο διαφορετικές..

Link to comment
Share on other sites

Μιξ τροφή. Κομπλέ.

Είναι ελαφρώς χαμηλά η θερμοκρασία αλλά θα την παλέψει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Μιξ τροφή. Κομπλέ.

Είναι ελαφρώς χαμηλά η θερμοκρασία αλλά θα την παλέψει. 

Έβαλα κ το αιρκοντίσιον τελικά μήπως ανέβει κάναν βαθμό ακόμα,δεν ξέρω τί άλλο να κάνω μέχρι αύριο :(

Link to comment
Share on other sites

Ζωηρό τον βλέπω , καλό αυτό , πάει πέρα δώθε..

Απορία, μόνο στην πάνω ζώνη κινείται ο μονομάχος; Προς τα κάτω δεν πάει ο δικός μου.. πάει δεξιά αριστερά κοντά στην επιφάνεια..

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζόταν να βάλεις το a/c. Εγώ το έχω στους 25 και μου πάει μια χαρά η κοπέλα. Όταν προσαρμοστεί στον χώρο του θα πηγαίνει παντού μην ανησυχείς. Στην επιφάνεια ανεβαίνουν συχνά για οξυγόνο και μετά κόβουν βόλτες σε όλο το ενυδρείο. Στη ρουτίνα του να προσθέσεις 10 λεπτά την ημέρα να του βάζεις ένα μικρό καθρεπτάκι για να βλέπει το ειδωλό του. Πολλοί εκτροφείς μονομάχων θεωρούν πολύ σημαντικό το flaring για την υγεία και για τα χρώματα τους. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Δεν χρειαζόταν να βάλεις το a/c. Εγώ το έχω στους 25 και μου πάει μια χαρά η κοπέλα. Όταν προσαρμοστεί στον χώρο του θα πηγαίνει παντού μην ανησυχείς. Στην επιφάνεια ανεβαίνουν συχνά για οξυγόνο και μετά κόβουν βόλτες σε όλο το ενυδρείο. Στη ρουτίνα του να προσθέσεις 10 λεπτά την ημέρα να του βάζεις ένα μικρό καθρεπτάκι για να βλέπει το ειδωλό του. Πολλοί εκτροφείς μονομάχων θεωρούν πολύ σημαντικό το flaring για την υγεία και για τα χρώματα τους. 

Ωχ.. εγώ νόμιζα ότι πρέπει να αποφεύγουμε το καθρέφτισμα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gyristroula said:

Ωχ.. εγώ νόμιζα ότι πρέπει να αποφεύγουμε το καθρέφτισμα :rolleyes:

 Περιστασιακά το προτεινουν αρκετοί..και για να παρακολουθούνται καλυτερα τα πτερυγια τους...εγω στον δικό μου το σταματησα σχεδον αμεσως γιατι στρεσαριζοταν πολυ το ψαράκι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Andreas TD έγραψε:

 Περιστασιακά το προτεινουν αρκετοί..και για να παρακολουθούνται καλυτερα τα πτερυγια τους...εγω στον δικό μου το σταματησα σχεδον αμεσως γιατι στρεσαριζοταν πολυ το ψαράκι

Άρα θα πρέπει να προσέξω ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Αυτή 

20190226_215226.jpg

Τετοια μαρκα τροφης (παρα που ειναι γνωστη εταιρεια) , τα δικα μου ψαρια δεν τρωνε ουτε μετα την νηστεια......:) Καλομαθημενα με ζωντανες!

Ocean nutrition kai Tetra - ναι..... τρωνε. Δοκιμασε.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Τετοια μαρκα τροφης (παρα που ειναι γνωστη εταιρεια) , τα δικα μου ψαρια δεν τρωνε ουτε μετα την νηστεια......:) Καλομαθημενα με ζωντανες!

Ocean nutrition kai Tetra - ναι..... τρωνε. Δοκιμασε.

 

Ναι, εκτός από τις δύο που θα έρθουν σήμερα, ψάχνω τί άλλο να του πάρω.. κατεψυγμένη δεν γίνεται, γιατί μόνο κατεψυγμένη δεν θα φτάσει :sarcasm: 

Ζωντανές τροφές όπως; Κάτι για κουνούπια πήρε κάπου το μάτι μου :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος thedrowningman έγραψε:

ΚΑΛΩΣ ΤΑ ΔΕΧΤΗΚΕΣ!!

 

 

περιμενουμε βιντεακι?

Ευχαριστώ πολύ πολύ :)

Βιντεάκι μετά,που θα ανάψει το φως B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.oceannutrition.eu/en/products.aspx?Product=betta-food

 

αυτη ειναι η βασική που του δινω .. εχει κ αλλο ενα κουτακι αλλο χρωμα.. εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλη.. παιζει το μικρο αλλα κ μεγαλο κουτι με 2 ευρα πιο πανω ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος thedrowningman έγραψε:

http://www.oceannutrition.eu/en/products.aspx?Product=betta-food

 

αυτη ειναι η βασική που του δινω .. εχει κ αλλο ενα κουτακι αλλο χρωμα.. εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλη.. παιζει το μικρο αλλα κ μεγαλο κουτι με 2 ευρα πιο πανω ..

Ναι, υπάρχει κ σε ροζ κουτάκι, pro λέγεται :rolleyes:

Να σου πω την αλήθεια εγώ πάντα προτιμώ τα μικρά κουτάκια, γιατί μετά το άνοιγμα τα κρατάω για τρεις τέσσερις μήνες, μετά χάνονται τα θρεπτικά τους.. και εχω ήδη τη μία,θα έρθουν άλλες δύο σήμερα,και θέλω να πάρω κ την oc.nutricion.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ναι, εκτός από τις δύο που θα έρθουν σήμερα, ψάχνω τί άλλο να του πάρω.. κατεψυγμένη δεν γίνεται, γιατί μόνο κατεψυγμένη δεν θα φτάσει :sarcasm: 

Ζωντανές τροφές όπως; Κάτι για κουνούπια πήρε κάπου το μάτι μου :sarcasm:

Εχω παρει απο δω πριν ενα χρονο daphnia , στο μπαλκονι μια χαρα- ζει και βασιλευει :D - https://aquariumshop.gr/shop/frontida/live-food-daphnia-90ml/

Ακομα https://aquariumshop.gr/shop/frontida/live-food-white-warm-45-ml/

σε ενα μεγαλο ταπερ με φυτοχωμα. Πολυ καλη τροφη!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εχω παρει απο δω πριν ενα χρονο daphnia , στο μπαλκονι μια χαρα- ζει και βασιλευει :D - https://aquariumshop.gr/shop/frontida/live-food-daphnia-90ml/

Ακομα https://aquariumshop.gr/shop/frontida/live-food-white-warm-45-ml/

σε ενα μεγαλο ταπερ με φυτοχωμα. Πολυ καλη τροφη!

 

Οπ, σκουλήκια :) κάτι τέτοια έδινα στον χαμαιλέοντα :hehe:

Στα χρυσόψαρα έριχνα σκουλήκια από τις γλάστρες μου..

Αυτά που μου δείχνεις θέλουν κάποια ειδική συντήρηση; Εκτός από το χώμα εννοώ.. και μια απορία,το bettafix είναι το melafix των μονομάχων;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Andreas TD έγραψε:

 Περιστασιακά το προτεινουν αρκετοί..και για να παρακολουθούνται καλυτερα τα πτερυγια τους...εγω στον δικό μου το σταματησα σχεδον αμεσως γιατι στρεσαριζοταν πολυ το ψαράκι

Αν το κάνεις πολλή ώρα τότε ναι στρεσάρονται. 10-15 λεπτά κάθε μέρα είναι εντάξει ή κάποιες φορές μέσα στην εβδομάδα. Καλό θα είναι να του το ξεκινήσεις πάλι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Τετοια μαρκα τροφης (παρα που ειναι γνωστη εταιρεια) , τα δικα μου ψαρια δεν τρωνε ουτε μετα την νηστεια......:) Καλομαθημενα με ζωντανες!

Ocean nutrition kai Tetra - ναι..... τρωνε. Δοκιμασε.

 

 Όποτε έχω πάρει τροφή αυτής της εταιρίας το έχω σκυλομετανοιώσει. Ποτέ κανένα ψάρι μου δεν τις έφαγε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος KostasGr έγραψε:

 Όποτε έχω πάρει τροφή αυτής της εταιρίας το έχω σκυλομετανοιώσει. Ποτέ κανένα ψάρι μου δεν τις έφαγε. 

Το Betta gourmet λες; Έριξα τρία φυλλαράκια σήμερα το πρωί κ έφαγε τα δύο.. περιμένω να έρθουν κ οι άλλες που είναι μπιλάκια.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...