Jump to content

pico corner....


Recommended Posts

Μόλις με το καλό μου καθαρίσει απο τις αστερινές το ενυδρείο θα την δώσω και όποιος προλάβει :P  

 

@natateoΠάντα την έβαζα αγγελία με ενα συμβολικό ποσό για να την πάρει κάποιος να της προσφέρει αυτό που πλέων εγω δεν μπορώ. Εκτός οτι ειναι πανέμορφη, κάνει δουλίτσα....είναι και λίγο πανάκριβη στα μαγαζιά.  Οπότε πολλοί οι λόγοι να την δώσει κάποιος σε εναν άλλο χομπίστα. :) 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

:)Πολύ όμορφες προσθηκες, να τις χαρείς!

Παίζει να είμαι και η μόνη που προτιμώ το πανέμορφο Porcelain Anemone Crab :wub:από την γαριδούλα ε;

Υπέροχο καβουράκι, πραγματικά. Μετά την καταστροφή μου το έφεραν δώρο για να με παργορήσουν και να μην ξεστησω. Το χαζεύω με τις ώρες έτσι που ανοιγοκλείνει τις ομπρελίτσες στα ποδαράκια του. Είναι απλά φανταστικό!

Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες και στην ερώτηση για τον Πάτρικ.:thumbup:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ζωντανό είναι πανέμορφο. 

Ίσως από τα πιο όμορφα πλάσματα του θαλασσινού. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, gixxer said:

:)Πολύ όμορφες προσθηκες, να τις χαρείς!

Παίζει να είμαι και η μόνη που προτιμώ το πανέμορφο Porcelain Anemone Crab :wub:από την γαριδούλα ε;

Υπέροχο καβουράκι, πραγματικά. Μετά την καταστροφή μου το έφεραν δώρο για να με παρηγορήσουν και να μην ξεστησω. Το χαζεύω με τις ώρες έτσι που ανοιγοκλείνει τις ομπρελίτσες στα ποδαράκια του. Είναι απλά φανταστικό!

Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες και στην ερώτηση για τον Πάτρικ.:thumbup:

 

 

Ευχαριστώ πολύ!
Δεν είσαι η μόνη! και εγώ το εχω στην κορυφή από όλα τα ζωντανά που εχω στα ενυδρεία μαζί με τις debellius πάντα που μου αρέσουν πολύ! εχω και ενα pom-pom crab μαζί αλλά ακόμη και αυτό δεν είναι τόσο όμορφο! (και μάλλον ούτε η πικτα το φτάνει σε τσαχπινιά)! Δυστυχώς η γωνία που βρήκε είναι εκτός οπτικής επαφής που σημαίνει οτι θα το βλέπω και αυτό μια φορά το μήνα σαν το άλλο....
συνολικά στο συγκεκριμένο ενυδρείο υπάρχουν πλέον:
2 debellius
1 Lysmata wurdemanni
3 Thor Amboinensis
1 pom-pom crab
1 Neopetrolisthes Maculatus
1 picta

2 σαλιγκάρια.
Δεν νομίζω οτι έχει άλλες κρυψώνες στο βράχο για κάτι ακόμη.... Περίεργη ψαροσύνθεση τώρα που το σκέφτομαι....

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Δυστυχώς η γωνία που βρήκε είναι εκτός οπτικής επαφής που σημαίνει οτι θα το βλέπω και αυτό μια φορά το μήνα σαν το άλλο....

Θα ξεκουνηθεί! Κάθεται σε ένα σημείο 2-3 ημέρες και μετά πάει αλλού και ξανα τα ίδια.

Οι debellius ειναι εκτυφλωτικές!

 

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις για προσθήκη? Υπόψιν 30 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Προτάσεις για προσθήκη? Υπόψιν 30 λίτρα

Τα firefish τα πάνε καλά σε λίγα λίτρα γενικά αλλα πηδάνε οπότε αν δεν έχεις καπάκι θα χεις θέμα. 

Μικρά blenny και goby επίσης. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sarados said:

Τα firefish τα πάνε καλά σε λίγα λίτρα γενικά αλλα πηδάνε οπότε αν δεν έχεις καπάκι θα χεις θέμα. 

Μικρά blenny και goby επίσης. 

σημειωση.... bare bottom!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

σημειωση.... bare bottom!

Τα okinawa και histrio goby δεν ασχολούνται με τον βυθό μόνο με τον βράχο.

Link to comment
Share on other sites

αν και τα λίτρα είναι απαγορευτικά για πάρα πολλά ψάρια εμένα θα μ άρεσε κανένα blenny...

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

σημειωση.... bare bottom!

Για γκόμπι άμμου δεν είσαι άρα για κανα blenny-firefish.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! Αν και προτιμούσα κάτι σε καβούρι γαρίδα πχ γιατί όντως είναι λίγα τα λίτρα και δεν έχω και σκιμμερ οπότε το τάισμα δεν πρέπει να αυξηθεί ιδιαίτερα....

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει firefish στα λίτρα αυτά, εγώ το έχω αλλά είναι πολύ ντροπαλό..μόνο για φαι βγαίνει ,αλλά έχω καταλάβει ότι δεν θέλει πολύ ροή, και το δικό μου ενυδρείο έχει αρκετή. Μόλις κλείσω το wavemaker βγαίνει αμέσως.

Ένα πανέμορφο ψάρι που σου προτείνω να βάλεις είναι το royal gramma. Απίστευτη προσωπικότητα, και πανέμορφο ψάρι μωβ κ κίτρινο χρώμα, από τα ωραιότερα ψάρια που είχα.

Δυστυχώς σε μένα δεν άντεξε το ταξίδι μιάμιση μέρα και καλοκαίρι και ήρθε σε κακη κατάσταση.. μετά από δύο μέρες το έχασα.

Μια φωτό από το ίντερνετ του ψαριού αυτου

Royal-Gramma-by-ahisgett.jpg

Link to comment
Share on other sites

new!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sunday video.... (θα σας πρήξω λίγο με δαύτη να ξέρετε....)
 

 

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2020 at 8:51 ΠΜ, το μέλος gixxer έγραψε:

@Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος μπορείς να μου πεις το επιστημονικό όνομα του πατρικ; Ποιο αστεριάκι είναι;

Ετσι να χω να ονειρεύομαι.

Κάποιο είδος fromia είναι,  μοιάζει με milleporella

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2021 at 12:44 ΠΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

sunday video.... (θα σας πρήξω λίγο με δαύτη να ξέρετε....)
 

 

Χαχαχα λογικό ρεε αγόρι 

Μακράν από τα πιο ωραία ζωντανά...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και να πεις οτι δεν το ειχα στο μυαλό μου???
Στα υπόλοιπα ενυδρεία μου εχω δεύτερο σύστημα θερμοστάτη αντλίας επιστροφής και κοντρόλλερ που επεμβαίνει σε περίπτωση αστοχίας του κύριου συστήματος και με δυνατότητα ελέγχου απο το κινητό.
Σε αυτό ολο το άφηνα πιο πίσω και δεν είχα εγκαταστήσει ακόμη κάτι τέτοιο, μιας και τελείωνε και ο χειμώνας (εχω παρει τα πράγματα ομως). Ε να λοιπόν που κοιτάω πριν απο λίγο τη θερμοκρασία και δείχνει 16 βαθμούς! Εχει χαλάσει ο θερμοστάτης κάποια στιγμή μέσα στην ημέρα (επώνυμος) και η θερμοκρασία έπεσε πολύ.
Ολα τα ζωντανά ζουν ακόμη, έβαλα εναν θερμοστάτη 25w τωρα για να ανεβάσει τη θερμοκρασία πολύ πολύ σταδιακά.  Πόσο να την ανεβάζω κάθε μέρα λέτε μπας και σώσουμε τη κατάσταση??

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

sunday photo....

IMG_4667.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hymenocera picta,

FJIMG_20210528_220022.jpg

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sunday photo.....120703762_1850729405064782_5528090394224399358_n.thumb.jpg.d35bb6d6d2e3ca299d62e7a4bdf3b5af.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για να μη ξεχνιόμαστε!

120616715_3243918088988725_6574145670643444110_n.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...