Jump to content

Τι Αλάτι Χρησιμοποιείτε Στο Reef Σας??


TAN

Τι αλάτι χρησιμοποιείται στο reef σας?  

459 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ηθελα να ρωτησω αν εχει χρησιμοποιησει κανεις το NYOS?τι γνωμη εχετε για αυτο το αλατι? :matrix:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο το Red Sea εμπιστεύομαι και τώρα προχτές πήρα για πρώτη φορά το Pro για δοκιμή....Αυτό που μου φαίνεται κουλό είναι πως λέει επάνω να το ''σπάσω'' μόνο από μισή μέχρι δύο ώρες και ότι και να γίνει να ΜΗΝ περάσω το τετράωρο ''σπασίματος''.... :glare:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο το Red Sea εμπιστεύομαι και τώρα προχτές πήρα για πρώτη φορά το Pro για δοκιμή....Αυτό που μου φαίνεται κουλό είναι πως λέει επάνω να το ''σπάσω'' μόνο από μισή μέχρι δύο ώρες και ότι και να γίνει να ΜΗΝ περάσω το τετράωρο ''σπασίματος''.... :glare:

Χρόνια πολλά

Αναφέρει τέτοιο πράγμα;Περίεργο....Ο Αίολος το είχε για καιρό νομίζω

sent from iphone

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρόνια πολλά!

τις τελευταίες 2 φορές έχω πάρει και γω το coral pro και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.διαλύεται άμεσα και όσο για τις οδηγίες εγώ τις τηρώ χωρις προβλήματα..άλλωστε είναι οι οδηγίες του κατασκευαστή..κάτι θα ξέρει, δε μπορεί

Link to comment
Share on other sites

Πολλές εταιρίες και μια απ αυτές και η AquaVitro, δεν συνιστούν την μόνιμη και ισχυρή ροή μέσα στο δοχείο προετοιμασίας διότι με αυτή τη διαδικασία δημιουργείται κάποια "αντίδραση" με CO2 με αποτέλεσμα να θολώνει το νερό.

Δεν ξέρω αν το διατυπώνω σωστά, κάπου το διάβασα αλλά δεν το βρίσκω.

Μια χαμηλής κυκλοφορίας αντλία, ίσα ίσα να μη είναι στάσιμο το νερό μέσα στο δοχείο είναι αρκετή.
Αν και οι περισσότερες εταιρίες λένε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα, παρόλα αυτά προτείνουν να περάσει ένα 24ώρο, (όχι παραπάνω*),ώστε να διαλυθούν πλήρως όλα τα επί μέρους στοιχεία που περιέχει το αλάτι.

Κάτι που ισχύει για όλα τα αλάτια ανεξαρτήτου μάρκας.

Πρέπει να διαλύονται στην θερμοκρασία που προτείνει ο κατασκευαστής, συνήθως 25 βαθμούς Κελσίου, και πάντα με νερό όσμωσης για να σας δώσουν τις τιμές που αναγράφει η συσκευασία.

Με το νερό της βρύσης, οι τιμές θα χτυπήσουν ταβάνι σε πολλά από τα στοιχεία.

* Εάν το αφήσετε πολύ περισσότερο μπορεί να προκληθεί μείωση της αλκαλικότητας, του μαγνησίου και του ρΗ, με αποτέλεσμα μια καθίζηση του ασβεστίου καθιστώντας το έτσι και θολό.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως οταν χρησιμοποιουσα το pro (red sea) το αφηνα σιγουρα 24 ωρες. Ομολογω οτι δεν ειχα δει αυτη την οδηγια. Περιέργο. Συνηθως τα διαβαζω ολα. Παντως και ετσι υψηλες τιμες εβγαζε. Τωρα χρησιμοποιω το απλό (παλι red sea). Αυτο παλι το αφηνω 1 μερα, πολλες φορες και 2 με 3. Σωστο λαθος δεν ξερω. Α, παντα με οσο περισσοτερη κυκλοφορια μπορω. Εχω δει και ποστ απο συνχομπιστες που το θελουν καλα παλαιωμενο το νερο της αλλαγης. Ποιος εχει δικιο? Χρησιμες πληροφοριες και αλλος ενας προβληματισμος στο χομπι.

Link to comment
Share on other sites

Σε κανα δυο αλλαγές που τελειώνει το bio actif της tropic marine,θα δοκιμάσω το aquavitro.Σαν τιμή σίγουρα θα συμφέρει,να δούμε και τις παραμέτρους του.Και κάτι ακόμη που με προβληματίζει είναι το πέρασμα από ένα αλάτι προβιοτικής μεθόδου σε ένα άλλο.Αν και δεν πιστεύω να επιρεαστούν τα κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα και χρόνια πολλά!

τις τελευταίες 2 φορές έχω πάρει και γω το coral pro και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.διαλύεται άμεσα και όσο για τις οδηγίες εγώ τις τηρώ χωρις προβλήματα..άλλωστε είναι οι οδηγίες του κατασκευαστή..κάτι θα ξέρει, δε μπορεί

Red Sea Pro Coral

Εγώ μόνο το Red Sea εμπιστεύομαι και τώρα προχτές πήρα για πρώτη φορά το Pro για δοκιμή....Αυτό που μου φαίνεται κουλό είναι πως λέει επάνω να το ''σπάσω'' μόνο από μισή μέχρι δύο ώρες και ότι και να γίνει να ΜΗΝ περάσω το τετράωρο ''σπασίματος''.... :glare:

Εγώ χρησιμοποιούσα αρχικά το Red Sea. Αυτό που έγραφε στην συςκευαςία, αυτό μου έδειχναν και οι μετρήςεις. Στις 23 Ιανουαρίου και μέχρι σήμερα χρησιμοποίησα το ATI Plus όπου δεν αναγράφοντε τιμές. Τις 30+ μερες που το χρησιμοποίησα (κάθε εβδομάδα 50%-60% αλλαγές) η τιμή του dKh ηταν στο 7,2 και Ca στο 390.

Από χθές φιλοξενώ SPS κοραλάκια και θέλω να μου πείτε εντυπωσεις από το Red Sea PRO που φαντάζομαι θα δίνει αυξημένες τιμές.

Δεν σας κρύβω πως το σκέφτομαι να παω κι εγω στο Red Sea Pro, γιατί θέλω να αποφύγω πρόσθετα ζουμιά, με τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού που κάνω, πόσο μάλιστα όταν θα χρησιμοποιήσω ένα αλάτι "ενισχυμένο".

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα χρειαστείς πρόσθετα αν κάνεις αλλαγές την τάξεως του 50% κάθε εβδομάδα!

Το pro σου δίνει αρκετά ανεβασμένες τιμές,αλλά προυποθέτει αυστηρά την χρήση Α/Ο γιατί αλλιώς το νούμερο που θα παίρνεις στο Kh θα είναι πολύ υψηλό!

Εγώ σε γενικές γραμμές,μετά από την χρήση περίπου εννέα κιλών pro έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος!

Ελπίζω να σε κάλυψα!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου η οποία με κάλυψε απόλυτα.

Για τις αλλαγές νερού χρησιμοποιώ μόνο νερό από Α/Ο, οπότε δε νομίζω να έχω κανένα πρόβλημα.

Αυτό που φοβάμαι μόνο είναι oi απότομες αυξήσεις στις τιμές. Ελπίζω να μην μου στρεσάρουν τα κοράλλια μου...αν τελικά πάω στο Red Sea pro.

Link to comment
Share on other sites

εγώ από το 2010!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Tropic Marin Pro Reef

Παρ' όλο που την τελευταία φορά (Οκτώβριο) δυσκολεύτηκα να το βρω αφού όλα τα καταστήματα στην Αθήνα είχαν μόνο 25κιλη συσκευασία... βρήκα ένα τελευταίο 4κιλο στο Pet SuperMarket κατά τύχη αλλά από ότι μου είπαν τους έχει ενημερώσει ο εισαγωγέας ότι λόγω κάποιων εσωτερικών θεμάτων θα αργήσει να ξανά έρθει απόθεμα και από ότι κατάλαβα ίσχυε για όλα τα προϊόντα της Tropic Marin που δεν υπάρχουν σε απόθεμα στις αποθήκες του επίσημου αντιπρόσωπου...

από Οκτώβριο μέχρι και σήμερα δεν ξέρω τι παίζει με τα αποθέματα...

Ελπίζω όμως ότι συμβαίνει να αποκατασταθεί λίαν συντόμως γιατί κοντοζυγώνει η μέρα που θα χρειαστώ...

Έγινε επεξεργασία - jasonakos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 8 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...