Jump to content

New nano reef 91lt


Har

Recommended Posts

Τα πραγματικά ΝΟ3 και ΡΟ4 θα ειναι παραπάνω γιατι τα καταναλώνει και το κυανό. 

Εγω θα εβαζα αντιφώσφορο.

Για να ηρεμήσει δοκίμασε 1 μερα σκοτάδι, 3 φως, 1 σκοτάδι κλπ.  

 

Αυτο με το βρωμικό νερό περίεργο μου φαίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία από Δευτέρα αντιφωσφορο και αύριο χωρίς φώς. Φαντάζομαι ότι όταν τον αγοράσω θα γράφει πάνω πόσο καιρό τον αφήνω; Ενώ τις πρώτες μέρες της αλλαγής είναι κρύσταλλο ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ μετά από 3-4 μέρες δείχνει βρώμικο... Ως ανίδεος είχα την εντύπωση πως είναι επειδή δεν έχω skimmer ακόμα.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα απο εκει που θα παρεις τον αντιφωσφορο καθε ποτε θελει αλλαγή. Εγω τον αλλάζω οταν δω οτι ξανανεβαίνουν τα ΡΟ4.

Μηπως θολώνει το τζαμι σου, και νομιζεις οτι ειναι βρωμικο το νερο? το καθαρίζεις με μαγνήτη  ή με κατι αλλο? 

Link to comment
Share on other sites

Το καθαρίζω σε κάθε αλλαγή με σφουγγάρι από την μαλακή πλευρά για να το πλένω και να μην βρωμιζω την στήλη νερού. Χρησιμοποιώ νερό βρύσης ακόμα και μάλλον η α.ο. πρέπει να γίνει προτεραιότητα. Θα κάνω μέτρηση φωσφορικών στο νερό βρύσης μέχρι τότε να δω τι γίνεται.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μήπως έχει κάποιος το tunze 9004? Αντιμετωπίζω ένα θεματάκι και χρειάζομαι βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καμία σχέση με απταίσια δηλαδή.... Το είδε ένας φίλος και με τρόμαξε.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω https://keys.lucidcentral.org/keys/v3/TFI/start key/key/Starting key/Media/HTML/Bryozoa.html

και σπογγους, παλευα, παλευα.... μετα εξαφανιστικαν μονα τους..... μυστηριο πραγμα αυτη η θαλασσα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τί άλλο θα δουν τα μάτια μας με λίγα λόγια [emoji2957]

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα ανακάλυψα αυτό το σαλιγκάρι. Φαντάζομαι δεν θα υπάρχει θέμα, το αφήνω σωστά;586e6557fd089b142089849ce0e47a42.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Όντως! Ευχαριστώ!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα. Παρέλαβα σήμερα τα τζάμια για το sump. Τα παρήγγειλα στο εργοστάσιο συγγενή μου και μόλις είδα ότι δυστυχώς αυτός που τα έκοψε μου τα έχει ρονταρει ΟΛΑ. Λέτε να έχω σοβαρό θέμα; Να τα επιστρέψω λίγο δύσκολο... Το sump είναι 45x35x35Υ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Τον πήρα να του το πω και μου απάντησε πως είναι καλύτερα έτσι γιατί έχει περισσότερο χώρο για σιλικόνη άρα καλύτερο κράτημα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

α οκ. 

 

Και με γυαλόχαρτο αν εχεις υπομονή θα μπορούσες να το τρίψεις , αλλα αφου σου ειπε οκ, τοτε κανενα πρόβλημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Har έγραψε:

Ναι. Τον πήρα να του το πω και μου απάντησε πως είναι καλύτερα έτσι γιατί έχει περισσότερο χώρο για σιλικόνη άρα καλύτερο κράτημα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δες εδω-

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo σ'ευχαριστώ πολύ! Το συγκεκριμένο post δεν το είχα βρεί. Με τον κλασσικό τρόπο θα πάω αλλά μετά την καραντίνα γιατί θα χρειαστώ χέρια!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια χαρά πάει σταθερά με μια εξαίρεση KH που έχει ανέβει στο 10 και αγωνίζομαι λίγο να το ρίξω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

SOS χτες βράδυ έβαλα sixline (no qt), ενώ δεν φαινόταν να βγάζει την βραδιά σήμερα έχει ήδη ξεσαλωσει τα clown την έχουν ακούσει λίγο. Τους χώνεται λίγο ειδικά στην θηλυκιά με ανοιχτό στόμα και σηκώνει ραχιαία πτερύγια. Έχω έτοιμο το sump απλά δεν το έχω συνδέσει ακόμα. Να γεμίσω refugium με νερό αλλαγής του ενυδρείου βράχο και νέο νερό και να τον κατεβάσω μόνο του ή να δώσω λίγο χρόνο ακόμα;@Makis1987 συγγνώμη, τώρα μπήκα στο νήμα και το είδα. Δεν θα το έπαιρνα πάλι αν πάθαινε κάτι αυτό που έχω με λίγα λόγια. Αθόρυβο σίγουρα ΔΕΝ είναι τουλάχιστον για τον χώρο που το έχω εγώ, όσο για το αν κάνει την δουλειά του θα έλεγα οκ ναι για τα δικά μου λίτρα. Λόγω sump πάντως που θα μπει σύντομα ήδη αρχίζω να κοιτάω για κάτι άλλο...

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

14 hours ago, Har said:

Τους χώνεται λίγο ειδικά στην θηλυκιά με ανοιχτό στόμα και σηκώνει ραχιαία πτερύγια. Έχω έτοιμο το sump απλά δεν το έχω συνδέσει ακόμα. Να γεμίσω refugium με νερό αλλαγής του ενυδρείου βράχο και νέο νερό και να τον κατεβάσω μόνο του ή να δώσω λίγο χρόνο ακόμα

Δεν έχω ιδέα δυστυχώς αλλά από αυτά που διαβάζω θα το φοβομουν μεν (αυτό που περιγράφεις είναι επιθετική συμπεριφορά) αλλά θα του έδινα λίγες ώρες μέχρι αύριο. Αν συνέχιζε τα ίδια θα το κατεβαζα για να κάνουν Χριστούγεννα τα υπόλοιπα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το φοβόμουν και δυστυχώς το ζω τελικά.... Ετοίμασα από χτες το νερό στο μελλοντικό refugium να υπάρχει και απ' ότι βλέπω σήμερα το ζητάει ακόμα να κατέβει. Τα clownfish είναι καλά ακόμα αλλά πραγματικά δεν τα αφήνει ήσυχα. Τον χώρο τους στο πάνω μέρος του βράχου που είχαν τόσους μήνες τον έχουν αφήσει και κολυμπάνε ψηλά. Δεν το βλέπω να τελειώνει σύντομα δυστυχώς. Έχω όλη μέρα μπροστά μου να τον κυνηγάω πάντως μέχρι να τον πιάσω πράγμα δύσκολο έως απίθανο που σημαίνει ή θα ξεστησω ή θα χρησιμοποιήσω παγίδα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...