Jump to content

Recommended Posts

Της αλλαξα το νερο πριν απο 4 μερες και παλι σημερα βλεπω βρωμα στον πυθμενα του τανκ την οποια με δυσκολια βγαζω με τη σκουπα βυθου παντα μενει ακομα αρκετη και στο τελος αναγκαζομαι να αδειαζω ολο το νερο κατι το οποιο ειναι καπως δυσκολο οταν μιλαμε για ενα μεγαλο γυαλινο ενυδρειο που με ενα λαθος μπορει να πεσει και να μου γινει κομματια.Το παραδοξο της υποθεσης ειναι οτι ποτε δεν βγαζω το φιλτρο και οτι ταιζω παντα το ζωακι σε ενα αλλο ταπερ εφωσον οι χελωνες βρωμιζουν πολυ αφου φανε .Θελω να βγαλω ακρη αμεσα με αυτο το θεμα εχει καταντησει πολυ κουραστικο και εχω σκεφτει μεχρι και να τη δωσω.Κατω εστειλα τις εικονες της βρωμιας το φιλτρο και το τανκ στο οποιο την εχω καλυτερα καποιος να βοηθησει αμεσα εχει πλεον γινει κουραστικο

IMG_20200726_145909_304.jpg

Screenshot_20200726-151124_Photos.jpg

20200726_151431.jpg

πριν 2 ώρες, το μέλος Dogs N Reptiles έγραψε:

.Θελω να βγαλω ακρη αμεσα με αυτο το θεμα εχει καταντησει πολυ κουραστικο και εχω σκεφτει μεχρι και να τη δωσω.Κατω εστειλα τις εικονες της βρωμιας το φιλτρο και το τανκ στο οποιο την εχω καλυτερα καποιος να βοηθησει αμεσα εχει πλεον γινει κουραστικο

Αν οντως σκεφτεσαι να δωσεις το χελωνακι επειδη θεωρεις κουραστικο για σενα τη συντηρηση ενος ενυδρειου 30-40 λιτρων , τοτε καλύτερα για το ζωάκι και για σενα να την δωσεις. γιατι στο μέλλον θα  χρειαστεί και περαιτερω αναβαθμιση.

Υ.Γ Απο σκουπα βυθου καλυτερη δουλεια κανει ενα απλο αλφαδολαστιχο.....το ιδια λιτρα και το ιδιο φιλτρο ειχα και οταν ηταν μικρες οι δικες μου και η προσθηκη δευτερου ιδιου φιλτρου βοηθησε κατα πολυ.

• Like 1

Μην κουβαλας το ενυδρειο πανω-κατω. Οπως λεει ο @corto maltese - παρε ενα αλφαδολαστιχο για αλλαγες νερου.

Με αυτο μπορεις να μαζευεις και τις βρωμιες απο κατω.

• Like 1

Το φιλτρο αυτο κανει το πολύ για 15λιτρο. Γνωμη μου να πάρεις ενα εξωτερικό φίλτρο τουλαχιστον κάτι αντίστοιχο με fluval 207.

On 28/7/2020 at 9:22 ΜΜ, το μέλος Sarpijk έγραψε:

Το φιλτρο αυτο κανει το πολύ για 15λιτρο. Γνωμη μου να πάρεις ενα εξωτερικό φίλτρο τουλαχιστον κάτι αντίστοιχο με fluval 207.

Μη ξεχνας οτι ειναι χελωνοενυδρειο και αντε να ειναι καθαρα 30λ, το πολυ 40λ, αν ελεγες για το fluval 107ενταξει, αλλα το 207 ειναι υπερβολη μου φαινεται.....αποψη μου,  ισως κανω και λαθος!!!

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Dogs N Reptiles
      Λοιπον γεια σας και παλι φιλοι μου εμαθα για snapping turtle τα ψαρια ειναι απαραιτητα ειτε η ζωντανα η σε κομματια αλλα και για την αλλη μου χελωνα μπορει να ειναι μεγαλη προσθηκη..Το θεμα ειναι ποια ψαρια να ταισω ;; Εχω βρει σε φορουμ μερικα πολυ ψαγμενα που αποκλειεται να βρω σε κοντινα ψαραδικα..Οποτε; Μπορουν τα κανονικα κατεψυγμενα θαλασσης απο τα ψαραδικα να ταιστουν; Αν ναι ποια και ποσο ασφαλη ειναι ;
    • By KujoJotaro
      Γεια σας και χαιρομαι που ηρθα στην κοινοτητα σας !! Θελω να ζητησω βοηθεια γιατι πλεον εχω φτασει σε απογνωση!! Η χελωνα μου 6 μηνων εχει λευκα στιγματα στο καβουκι και καθεται συνεχεια κατω απο το φιλτρο χωρις να λιαζεται καθολου κατω απο το basking spot ουτε να τρωει pellet και λαχανικα που δινω !! Τι πρεπει να κανω ;;
    • By Spizk
      Καλησπέρα, έχω μια χελώνα νερού ως κατοικίδιο εδώ και τέσσερα χρόνια, φέτος ανησύχησα αρκετά από την συμπεριφορά της όταν έπεσε σε χειμερία νάρκη, οπότε αποφάσισα να της πάρω έναν θερμοστάτη νερού και μια καινούργια χελωνιερα καθώς έχει μεγαλώσει πολυ, από την στιγμή που έβαλα τον θερμοστάτη δεν έχει ξεκολλήσει από πάνω του, αργότερα έκανε μια προσπάθεια να φάει αλλά συνεχώς "αστοχεί" με αποτέλεσμα να τα παρατάει η να τρώει παρά πολυ λίγο και δεν βγαίνει καθόλου στην ξηρά να στεγνώσει το καβούκι της, κάθεται όλη την ημέρα και την νύχτα στο νερό, είναι φυσιολογική συμπεριφορά αυτή;
    • By Εμμανουέλα Ππ.
      Γεια σας, έχω ένα χελωνακι εδώ και 6 μήνες σχεδόν, όμως τώρα έχει σταματήσει να τρώει. Του έχω βάλει και λάμπα UVB αλλά και θερμαντική. Έχει να φάει σχεδόν 1.5 βδομάδα. Τι μπορεί να φταίει; 
    • By rastaman
      Πριν λιγα λεπτα αυτο ετρεχε απο την βρυση του σπιτιου μου....

Παμε γερα λοιπον και ας παψουμε να ανησυχουμε για τις καλοκαιρινες μας απωλειες...
      Μαλλον δεν φταινε οι ζεστες...

Εσκεμμενα το εβαλα στο cafe γιατι αν το παρουμε πραγματικα σοβαρα το θεματακι θα εχουμε γλεντια....
    • By Husky_Jim
      Είχα την τύχη να δω και να πιάσω μία από αυτές της υπέροχες χελώνες στον βιότοπο τους στον ποταμό Rio Xingu στην Βραζιλία.

Εδώ και το βίντεο από αυτό το  υπέροχο πλάσμα...Εύχομαι να ζήσει για πολλά χρόνια ακόμα, μιάς και η συγκεκριμένη ήταν μικρή σε ηλικία...

Το συγκεκριμένο είδος μεγαλώνει αρκετά με μέγεθος που μπορεί να ξεπεράσει τους 60 πόντους και τα 8-10 κιλά και ζεί έως και 70 χρόνια!
    • By Radwan Ahmet
      Χέρετε παιδιά!

Μένω στην Αθήνα, συγκεκριμένα στο Περιστέρι και θα ήθελα να μου πείτε που είναι εύκολο να βρώ/παραγγείλω ενυδρείο για νεροχελώνα.
      Ρωταώ για νεροχελώνα (κοκκινομάγουλη) επειδή τα περισσότερα ενυδρεία έχουν μεγάλο ύψος και μικρό πλάτος εννώ εγώ χρειάζωμαι το αντίθετο.
      Για παράδειγμα, ένα 120*50*40 θα ήταν ειδανικό για εμένα.

Επίσης, καλό θα ήταν ώστε να μην χρειαστώ να αγοράσω άλλο, να μου πείτε αν με τις παραπάνω διαστάσεις (120*50*40) θα είμαι "καλυμμένος".

Ευχαριστώ
  • Create New...