Jump to content

Επιθετική συμπεριφορά χελώνας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! 

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε αρχικά εγώ και οι χελώνες μου (κυρίως εκείνες) για τις πολύτιμες πληροφορίες σας τόσα χρόνια.  

Έχω 2 κίτρινομάγουλες χελωνίτσες 9 χρόνων, χθες τις αγοράσα νέο ενυδρείο γιατί ήταν λίγο στενό το προηγούμενο και από τα 120 lt ,πήγαμε στα 240 lt . Αφού το έφτιαξα χθες , σήμερα τις έβαλα στο νέο τους σπίτι με ότι χρειάζονται (θέλω να πιστεύω) όμως παρατήρησα πως η μια άρχισε να δαγκώνει επίμονα την άλλη στο πόδι . Η δεύτερη δεν αντιδράει αλλά φαίνεται να ενοχλείται, μετά από ώρες η δεύτερη είναι με ανεβασμένο το πόδι και δείχνει πιο νωχελικη. Και ήθελα να ρωτήσω γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό αφού τις έβαλα σε μεγαλύτερο χώρο. (Έχω βάλει και σχετικές φωτογραφίες) Επίσης να αναφέρω πως ποτέ δεν ηταν επιθετικές εκτός απ τις φορές που υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο φαγητό στην μέση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😀 .

IMG_20240114_095716.thumb.jpg.127328841bac1d81c07143ff8b0cfdc4.jpg

17052628242085040999546240506279.jpg

17052628467147390291486132299189.jpg

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Γνωρίζεις τα φύλα τους?

Επίσης καλό είναι να φτιάξεις μιά μεγάλη πλατφόρμα για να κάθονται εκτός νερού (δέν καταλαβαίνω άν αυτό που φαίνεται αριστερά είναι για να βγαίνουν)

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα.Γνωρίζεις τα φύλα τους?

Επίσης καλό είναι να φτιάξεις μιά μεγάλη πλατφόρμα για να κάθονται εκτός νερού (δέν καταλαβαίνω άν αυτό που φαίνεται αριστερά είναι για να βγαίνουν)

Δεν γνωρίζω τα φύλα τους μου φαίνονται ίδιες όμως (σε ουρά και νύχια) για θηλυκές μου κάνουν , έχω μια πλατφόρμα που είναι με μαγνήτη και ανεβαίνουν . 

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχει να κάνει όπως και με τα ψάρια η αλλαγή χώρου. Στον νέο περιβάλλον αναπτύσεται ανταγωνιστικότητα μεταξύ των ειδών ( ίδιου ή αντιθέτου φύλου) για το ποιο θα είναι το κυρίαρχο. Πιστεύω ότι σε μικρό χρονικό διάστημα θα ξαναβρούν την ηρεμία τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...