Jump to content

Ξανά ρωτώ(πάχος τζαμιού )πριν καταληξω


liakos7

Recommended Posts

Αν ήταν δικό μου το ενυδρείο μιας και το θέλεις φυτεμένο θα έβαζα εύκολα φυτά με έτοιμο φωτιστικό Led και απο ψαράκια 1 ζευγάρι απο αυτά :

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμες κ οι γωνίες..και η πλάτη..τώρα πάω για θερμοστάτη..κ έμεινε φίλτρο που ακόμα δεν ξέρω.νομιζω είναι ομορφουλη..

IMG_20201127_084217.jpg

IMG_20201127_084204.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . 

Όμορφο έγινε μπράβο !!!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Έτοιμες κ οι γωνίες..και η πλάτη..τώρα πάω για θερμοστάτη..κ έμεινε φίλτρο που ακόμα δεν ξέρω.νομιζω είναι ομορφουλη..

IMG_20201127_084217.jpg

IMG_20201127_084204.jpg

Πάρε αυτό Το είχα πολύ καλό και για ποιο μεγάλο ενυδρείο σε πολύ οικονομική τιμή.

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/3498-sunsun-εξωτερικό-φίλτρο-hw-302-694757071002.html

Link to comment
Share on other sites

Το ΧΑ κ γω κάποτε ...ρε συ δεν θα το κάνει πλυντήριο ;εδώ μιλάμε για ενυδρειακια 45-50 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο έγινε μπράβο. Τις γωνιές με τι τις έχεις κάνει;

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Το ΧΑ κ γω κάποτε ...ρε συ δεν θα το κάνει πλυντήριο ;εδώ μιλάμε για ενυδρειακια 45-50 λίτρα.

Φτιάξε και ένα δεύτερο όροφο στο ενυδρείο. ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Οι γωνίες είναι αλουμινίου 1.5*1.5cm πήρα μια βέργα 3 μετρά σχεδόν κ τις έκοψα.κολλημα με σιλικόνη φουλ μέσα κ έγινε μπετό.αρα τώρα σκέφτομαι να βγάλω κ τις γωνίες που χω βάλει εκτός αν τις αφήσω κ φτιάξω αργότερα κάνα καπάκι από πλέξιγκλας να πατάει πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήραμε κ τα τελευταία από εξοπλισμός μέσω black friday κ όλα καλά.πηρς 75αρι θερμοστάτη γιατί τον είχε φθηνά πολύ κ δεν είχε βασικά 50αρι,χαχα .δεν πειράζει θα δουλεύει πιο ευλοκα κ πιο γρήγορα όταν χρειάζεται.

IMG_20201128_120247.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου!καλή κ ήρεμη Κυριακή να χούμε..έχω σηκωθεί πίνω το καφέ μου,βάζω τζάκακι γιατί έχει κ ψοφο(είμαι κ κρυουλιαρης)κ στηνω το επιπλακι για το ενυδρείο ,πήγα χθες κ πήρα ξύλα απ' το ξάδερφό μου που ναι μαραγκός.θελω βοήθεια..στο πώς κ τι θα βάλω όταν έρθει η ώρα(από βδομάδα δηλαδή)για βυθό.ειπα σίγουρα θα μπουν ανουμπιες εχινοδορους κρυπτοκορινα ,ίσως πίσω μια βαλισνερια ,μια moss να δέσω σε κάνα ξυλαράκι που ναι ωραία κ σίγουρα κάτι που ναι λίγο πιο απαιτητικό απ' τα υπόλοιπα.δεν ξέρω τώρα χαζεύω κ μαθαίνω για φυτά ,δεν ξανά είχα,είμαι του σκέτου ξύλου κ της πέτρα .έλεγα να μην μπλέξω με υπόστρωμα..να βάλω ψιλό μαύρο χαλικακι 0.2-.0,3 πάχος και να βαζω-βαλω ταμπλετιτσες στα φυτά;κ τα ρίχνω κ μέρα παρά μέρα κάποιο υγρό γενικής λίπανσης;κάπου διάβασα κ για κάποια στικάκια που τα βάζει κάτω απ' το θυβο κ κρατάνε μήνες κ στη συνέχει "ταιζεις"με τα ταμπλέτες κ υγρό.ισχυει;καταρχάς το χαλίκι κάνει για φύτεμα είτε εύκολου είτε δύσκολου φυτού;η θέλει άμμο κ υπόστρωμα;καλημέρα κ πάλι..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Αν βάλεις δύσκολα φυτά θα χρειαστείς σίγουρα υπόστρωμα με χαλίκι και σίγουρα μπουκάλα με CO2 και απαιτήσεις  πάνω απο 50 lumen ανά λίτρο.

Αν πας σε εύκολα μπορείς να βάλεις και άμμο όπου με κάποιες ταμπλετίτσες και υγρό γενικό λίπασμα και χωρίς ιδιαίτερο φωτισμό θα κάνεις δουλίτσα.

Βέβαια καλό είναι να απαντήσουν και αυτοί που ξέρουν απο φυτά γιατί εγώ ξέρω μόνο απο εύκολα .

Link to comment
Share on other sites

Μπουκάλα δεν παίζει να βάλω τώρα,άμεσα,στην πορεία αν χρειαστεί ίσως να το δω αν υπάρχει κ κάποιο Κιτ οικονομικό.φυτα εύκολα θα μπουν κ φαντάζομαι θα δοκιμάσω κ κάνα δυο max μετρια.αμμο η χαλικακι;αυτά που στειλα πιο πάνω κάνουν;θέλω μαύρο για αυτό.αμμο μαύρη έχει;κ ταμπλέτες ποιες;αυτές μπαίνουν στην αρχή η στην πορεία;φανταζομαι στην αρχή.ποια μάρκα δουλεύεις εσύ ταμπλέτες κ υγρό λίπασμα;(φαντάζομαι δεν πειραζουν τα ψάρια ε ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλες υπόστρωμα ;

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα βαλω φωτό κ απ' τα φυτά κ τα ψαράκια.παω για ύπνο για έτρεχα όλη μέρα κ Μάι off

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γεια σας!!τελειώσαμε κ όλα καλά(χρωστάω φωτό)μπήκαν οι ρίζες όπως είδατε χθες,έβαλα 2 η 3 ανουμπιες δεν θυμάμαι,νομιζω μια nana κ η άλλη barteri ,κρυπτοκορινα,εχινοδορο ,μικροσορουμ,και ένα άλλο νομίζω ludwigia?καλά το λεω?δεν θυμάμαι.εβαλα στο βυθό ταμπλετιστες της dennerle και έριξα και 2ml excel.το ερώτημα είναι κάθε πότε κ πόσο θα βάζω excel?να βάζω 1 ml μέρα παράμερα;θα πάρω κ ένα λίπασμα γενικό γιατί τοexcel δεν είναι σωστά;ψαράκια έβαλα χθες 4 μωρά neon(η γυναίκα ήθελε),4 μωράκια danio zebra πορτοκάλι (η γυναίκα ήθελε)κ τώρα έβαλα 2 μικρά ραμιρεζι.φανταζομαινθα ναι αρσενικά σίγουρα ,σιγά να μην είμαι τυχερός.μπολιασα χθες ένα λίτρο ελαφρόπετρα απ' το μεγάλο ενυδρείο κατευθείαν στο φίλτρο του μικρου κ το ξεκίνησα.με το θερμοστάτη λίγο έχω θεμα..είναι νόνιμα 23-24 κ ας το βάλω τέρμα που λεει ο λόγος.για να πιάσει 25-26 π θέλω θέλει μια μέρα κ δουλεύεις συνέχεια.μολις το.βαλω 22-23 πχ κλείνει.και υποτίθεται είναι κ μεγαλυτερος αλλά τα λίτρα που έπρεπε.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με το θερμαντήρα έχεις θέμα ή με το θερμόμετρο ; Δεν μπορεί να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία . Βέβαια επειδή η υπομονή δεν είναι στα προτερήματα σου να σου οτι ο θερμαντήρας κλείνει που και που και η θερμοκρασία ανεβαίνει σταδιακά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...