Jump to content

Ξανά ρωτώ(πάχος τζαμιού )πριν καταληξω


liakos7

Recommended Posts

25 κ κάτι ψηλά..κ τώρα το σκάλισμα ένα Τσικ προς τα πάνω κ είδα ότι πηγές 26 αμέσως.κ χθες που τα η γυναίκα ως αργά στο σαλόνι έβλεπε να ανάβει να σβήνει κτλ.να λειτουργεί κανονικά δηλαδή αχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ νέος στο χόμπι και μπορώ να βοηθήσω σε κάτι μόνο αν είμαι 100% σίγουρος, έχει έμπειρους να σε βοηθήσουν σε ότι χρειαστείς ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προχθές που άφησα το χαλίκι κ τα φυτακια έβαλα κ ταμπλέτες (μπάλες) τις dennerle στο βυθό.χθες πήρα κ excel κ έριξα 2ml σαν πρώτη φορά.μολις τώρα σχολωντας πετάχτηκα κ πήρα κ ένα γενικό λίπασμα πάλι της dennerle(ελπίζω να κάνουν δουλίτσα γιατί είναι οικονομικά βλέπω κ έχω διαβάσει καλά σχόλια).τι κάνω;τι ρίχνω;7 ώρες είναι καλά το φως;μετά;να ρίχνω κάθε μέρα 0,5ml excel κ το πολύ 1 ml  λίπασμα;για 5 μέρες..μια να αφήσω κενή κ την έβδομη να κάνω αλλαγή;πλησιάζω καθόλου στην πραγματικότητα η λέω μπαρουφες;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω εύκολα φυτά χρησιμοποιώ το FLOURISH και βάζω 2ml μία φορά την εβδομάδα στα 135 λίτρα και είναι οκ

Καλύτερα να σε απάντηση κάποιος που γνωρίζει καλύτερα, παντός δεν νομίζω να θέλει τόσο συχνά

 

 

Link to comment
Share on other sites

Excel θα θέλει η μάλλον καλό θα του κάνει.το λίπασμα να το κάνω μέρα παρά μέρα τοτε..κ ίσως το κάνω κ αυτό μισό ml?κ γω εύκολα έχω.καποιος με φυταααα να μας πειςςς

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Excel θα θέλει η μάλλον καλό θα του κάνει.το λίπασμα να το κάνω μέρα παρά μέρα τοτε..κ ίσως το κάνω κ αυτό μισό ml?κ γω εύκολα έχω.καποιος με φυταααα να μας πειςςς

Θα απαντήσει κάποιος που γνωρίζει, παντός νομίζω πως αν βάζεις πολλά λιπάσματα πάνω από όσο χρειάζεται θα γεμίσει άλγη γι'αυτό περίμενε να μας πουν οι ειδικοί ?

Που είσαι δάσκαλε?!?!?!? ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Τι θερμοκρασία είχε το πρωί?

Έτσι από περιέργεια ρωτάω

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Τερμα τελος στορ. Κατσε απεναντι και θαυμασε το . Δεν εχεις δυσκολα φυτα αυτα δεν θελουν ιδιαιτερη φροντιδα. Φωτοπεριοδος 8 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι απλα τα φυτακια αλλά αφού τα πήρα..κ απ' ότι έχω διαβάσει αν ρίχνεις με πολύ προσοχή γιατί παραμονεύουν οι αλγες..μόνο καλό θα κάνεις.οι δοσολογιες που λενε πάνω είναι για φουλ φυτεμένα έτσι;μήπως να ανοίξω ένα νέα θέμα για ερώτηση λίπανσης κτλ;πείτε κ κάνα άλλο όμορφο φυτακι να βάλω αν βρω;

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Υδρογεωοπόνος @natateo δώσε σε παρακαλώ πολύ τα φώτα σου . 

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα αλλο θέμα αλλά δεν μου μιλάει κανείς,χαχαχχα.λοιπον αποφάσισα κ έβαλα κιόλας.θα δοκιμάσω να βάζω δευτερα-τεταρτη-παρασκευη από 1ml excel και λίπασμα.σαββατο τίποτα κ Κυριακή θα αλλάζω 15-20 λίτρα νερό κ πάει λέγοντας.να δω πως θα πάει,αν θα εμφανίσει άλγες που το κυριότερο κ αν βελτιώνονται τα φυτά στη συνέχεια.το λίπασμα της dennerle λέει 10ml για 50l σπασμένο κάθε μέρα η μέρα παρά μέρα.εγω από 10ml ξεκινάω με 3ml.παω επιφυλακτικά κ βλέπω,νομίζω πως θα ναι καλά.ε;το excel μήπως να το κάνω καθημερινά από 0.5ml αντί για 1 μέρα παρά μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Λιάκο εδώ είναι της υπομονής  δεν είναι FB να σου απαντάνε αμέσως ,Περίμενε και όταν το δει η @natateo θα σου απαντήσει το και πως.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Λιάκο εδώ είναι της υπομονής  δεν είναι FB να σου απαντάνε αμέσως ,Περίμενε και όταν το δει η @natateo θα σου απαντήσει το και πως.

Εσύ δεν βάζεις "ζουμια"?

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ σε ένα ενυδρείο εύκολα φυτά και πολλά .αλλά δεν βάζω τίποτα άλλο πάρα ένα γενικό υγρό λίπασμα  μια φορά την εβδομάδα. 

Βέβαια ο βυθός μου είναι στρωμένος (εσύ έβαλες ταμπλέτες). 

Στο ξανά λέω θα σου απαντήσουν οι ειδικοί αν και σου απάντησε στο άλλο θέμα που άνοιξες ο @SOTIRIS ,

 

Link to comment
Share on other sites

SOTIRIS

  • AZ team
  • SOTIRIS
  • Ομάδα Γενικού Συντονισμού
  •  2.554
  • 6.730 δημοσιεύσεις
  • Φύλο:'Ανδρας
  • Τα Ενυδρεία μου:500lt, boesemani, puntius
  • Τοποθεσία:Μενίδι
  • Interests:Αθλητισμός, μοντελισμός (κατασκευή ξύλινων καραβιών)
  • Νομός: Αττικής
  • Χώρα:Hellas

Η δοσολογία που προτείνει η seachem αφορά ενυδρεία φουλ φυτεμένα.

Στη δική σου περίπτωση που δεν είναι ακόμη μεγάλη η φυτική μάζα θα έλεγα να ξεκινήσεις με το 1/3 της δόσης που προτείνει η εταιρεία.

Επίσης ένας σημαντικός παράγοντας που πρέπει πάντα να λαμβάνουμε υπ όψιν είναι ο φωτισμός.:)


 

20160320_135044.jpg20170227_205621.thumb.jpg.a9e0417ba43c919c42522abad782b73d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τι θα σου μάθω τώρα . Αν θέλουμε να κάνουμε ερώτηση σε κάποιον και να το δει αυτός πρώτα βάζουμε @ και μετά το όνομα του χωρίς κενό ανάμεσα . Το κατάλαβες @liakos7

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Δεν βλέπω καμιά απάντηση..

Δες τωρα! :D:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...