Jump to content

βοήθεια σε ψάρια γλυκού νερού


giorgos pastayroy

Recommended Posts

Δεν ξρω αν διαβασεσ καλα πανω αλλα εγω τα εχω σε 60 λιτρα με ολα τα μηχανηματα δε τι λεει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Α οκ ανέβασε τότε μια φωτό του ενυδρείου με τα ψαρισ

Link to comment
Share on other sites

παιδια τωρα παρατηρησα οτι τρια γκαμπυ ειναι χοντρα και στο πισο μερος   καταμαυρα  μπρει να με βοηθησει καποιος μηποσ ειναι αρρωστα 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, giorgos pastayroy said:

παιδια τωρα παρατηρησα οτι τρια γκαμπυ ειναι χοντρα και στο πισο μερος   καταμαυρα  μπρει να με βοηθησει καποιος μηποσ ειναι αρρωστα 

βγαλτα φωτογραφια 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ακόμη περιμένουμε τη φωτογραφία...

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, giorgos pastayroy said:

το ενα γκαμπυ  βγαζει κατι ασιμοι σκουλικια 

ειναι σαν κλωστη που κρεμεται?

Link to comment
Share on other sites

ναι στην αρχη  τ α εβαλα σε ενα δοχειο και κονιταν λιγο αλλα μεττα επεσαν στον πατο και ψοφισαν

 

Link to comment
Share on other sites

τελικά τα γκαμπυ  ειναι εγκυος πηρα μια γενηστρα απο τον φιλο μου και τα εβαλα μεσα

1605694942635.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο, άνοιξε αν θες ένα θέμα στην κατηγορία με τα ζωοτόκα  το ¨καλώς ήρθατε¨ είναι μόνο για το καλωσόρισμα....

Αν ήμουν στη θέση σου θα κρατούσα τα ζωοτόκα και θα έδινα τα νέον και τους πλέκο ή το αντίστροφο. Δεν πάνε μαζί! Θα έπαιρνα κερατόφυλλο και θα το έδενα στα διακοσμητικά .Για να κρύβονται τα μικρά και για να βοηθάει στην χημεία του ενυδρείου... Καλή συνέχεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι μαζι περιπου 2 χρονια και γαιτι ωρα δεν θελω να βαλω καποιο ζωντανο φυτο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos pastayroy said:

και το ενυδρείο που αγόρασα  είναι έτσι ... μπορειτε να μου δωσεται συμβουλες

1605694942702 44.jpg

Αυτό είναι που αγόρασες ή αυτό που έχεις τώρα/ μπερδεύτηκα

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, giorgos pastayroy said:

οχι αυτο το αγορασα  200 λιτρα 150 ευρω  

 

δεν μου φαινεται για 200 λιτρα να σου πω αληθεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος giorgos pastayroy έγραψε:

τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι μαζι περιπου 2 χρονια και γαιτι ωρα δεν θελω να βαλω καποιο ζωντανο φυτο

Καλησπέρα.

Δεν υπάρχει πιο εύκολο φυτό από το κερατόφυλλο αν δεν θες να το φυτέψεις μπορείς απλά να το "πετάξεις" μέσα και να επιπλέει. Όπως προείπαν και πιο πάνω θα είναι καλό για τα μωρά για να κρύβονται.

Και μειώνει και αρκετά τα νιτρικά και με τόσα ψαρια που έχεις θα χρειαστεί σίγουρα να κατεβάσεις Νο3.

 

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

γιατι αφου ρωτησα το πετ σοπ και μου ειπε οτι ειναι 200 λιτρα αλλα μου φαινοταν μικρο και εμενα και νομιζα οτι με κοροιδευει αλλα οταν πηγα σπιτι και το μετρησσα αυτ ηταν τα λιτρα τουκια εγω δεν το πιστευα  αυριο θα ανεβασω μια πιο καθαρη φοτο κατα τις 12

πριν 20 ώρες, το μέλος giorgos pastayroy έγραψε:

 

Link to comment
Share on other sites

αλλα τα λεφτα μου επιτρεπογυν να παρω αντε 2 αντε 3 κερατοφυλα και μετα δεν θα γεμισει το ενυδρειο και καταρχασ δεν νομιζω οτι τα χαλικια ειναι καταλληλο υποστρομα γαι ενυδρειο αλλα εγω εμαθα οτι η ανουμπια ειναι πιο ευκολο

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, giorgos pastayroy said:

αλλα τα λεφτα μου επιτρεπογυν να παρω αντε 2 αντε 3 κερατοφυλα και μετα δεν θα γεμισει το ενυδρειο και καταρχασ δεν νομιζω οτι τα χαλικια ειναι καταλληλο υποστρομα γαι ενυδρειο αλλα εγω εμαθα οτι η ανουμπια ειναι πιο ευκολο

σου προτεινε κερατοφυλλο γιατι σαν φυτο καταναλωνει πολλα νιτρικα κατι που θα βοηθησει το ενυδρειο σου(το κερατοφυλλο με την αναπτυξη που εχει  μπορει να γεμισει ολο το ενυδρειο\υπαρχουν φυτα που δεν χρειαζονται υποστρωμα)

η ανουμπια οντως ειναι χαμηλων απαιτησεων και μπορεις να την παρεις αμα θες,απλα ειναι φυτο αργης αναπτυξης.(η ανουμπια δεν φυτευεται αλλα δενεται πανω σε ξυλα και σε πετρες)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το κερατοφυλο δεν καταλαβα κανουν τα χαλικια για υποστρομα και δεν νομιζω οτι εχω τον καταλληλο φωτισμο  κανουν τα φωτα που  εχω στο ενυδρειο γιατι αποτι καταλαβα  τα φυτα θελουν ειδηκο φοτισμο

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, giorgos pastayroy said:

Μπορω να βαλω κια ανουμπια και κερατοφυλο

δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω ναι,θα σου πουν και οι αλλοι

18 hours ago, giorgos pastayroy said:

το κερατοφυλο δεν καταλαβα κανουν τα χαλικια για υποστρομα και δεν νομιζω οτι εχω τον καταλληλο φωτισμο  κανουν τα φωτα που  εχω στο ενυδρειο γιατι αποτι καταλαβα  τα φυτα θελουν ειδηκο φοτισμο

τι φωτισμο εχεις? 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς,

και τα 2 αυτά φυτά δεν χρειάζεται (και δεν πρέπει) να τα φυτέψεις, απλώς δέστα στα διακοσμητικά του ενυδρείου, δεν χρειάζονται ιδιαίτερο φωτισμό και ειδικά η ανούμπια χρειάζεται  λίγο διαφορετικά έχει πρόβλημα!!! (μπορείς να ζητήσεις αν έχει κάποιος συνχομπίστας να σου δώσει? )

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...