Jump to content

Nano Reef 81lt


Yannis M.

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ submarine δεν θέλω να το βιάσω οπότε θα σε ακούσω.. (απλά με προβλημάτισε λίγο η άλγη που πάει να ξεκινήσει και σκέφτηκα να την προλάβω).

Προς το παρών δεν έχω ξεκινήσει άνθρακα και αντιφώσφορο. Να ξεκινήσω στη δοσολογία που μου αναγράφει η D-D ή να περιμένω ακόμα?

Πως θα καταλαβαίνω επίσης πότε χρειάζονται αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

πριν βάλεις τα ζωντανα (5 μερες πριν πχ) βαλε αντιφώσφορο ή και ανθρακα αν θελεις.  

 

Για το αν θελουν αλλαγή θα το καταλάβεις απο τις τιμές που θα αρχίζουν να ανεβαίνουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για ακόμα μία φορά sub

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ομάδα, κάνω ένα μικρό update και έχω και άλλη μία απορία.

Σήμερα έκανα μετρήσεις και έχω:

Αλατότητα: 1024

ΝΗ3: 0

NO2: 0.25

NO3: μεταξύ 0 και 2

PO4: 0

PH: 7.9

(Οι μετρήσεις είναι με Salifert υγρά εκτός του PH που είναι ηλεκτρονικό)

 

Ξεκίνησα το στρώσιμο (αλάτι και βακτήρια) 10/1 αλλά τροφή ξεκίνησα να βάζω 17/1 (όπου πρόσθεσα και ένα ακόμα κομμάτι βράχου).

Φωτισμό έχω βάλει το auto mode της fluval ημερίσιο (7:00 με 22.00)

@submarine1981 όπως πολύ σοφά είπες φαίνεται να έχω δρόμο ακόμα με το στρώσιμο.

Διάβασα εκτενώς το στήσιμο του @bbetta (ο bbetta στα αλάτια) και βρήκα μπούσουλα γιατί μοιάζει πολύ όλο το concept με το εγχείρημα μου.

 

Ερώτηση όπως έχω αναφέρει αγόρασα ένα μεταχειρισμένο tunze 9004 αλλά το έβαλα μπρος και κάνει υπερβολικό θόρυβο (δεν βγάζει και αφρό καθόλου). Έχει κανείς εμπειρία τι πρέπει να διορθώσω; (σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια φτερωτή). 

Σαν έσχατη λύση σκέφτομαι αντικατάσταση με https://www.olibetta.com/equipment/skimmers

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα ποτέ το 9004. Αλλα κανονικά δεν πρέπει να κανει θόρυβο. Αφρό θα πρέπει να βγάζει όταν συγκεντρώνει την βρωμιά. οχι συνέχεια. 

 

Καποιος που το εχει ισως να μπορει να μας διαφωτίσει σχετικά με το 9004. 

 

Αρχικά με προσοχή κοίταξε μηπως δεν έχει κουμπώσει καποιο κομμάτι καλά και σου κάνει θόρυβο 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ομάδα, έλυσα το σκιμερ χθες και βρήκα σπασμένη φτερωτή (προπέλας). Οπότε μικρό το κακό, παράγγειλα ανταλλακτικό από tunze (10E).

Σήμερα κλείνω 3 εβδομάδες στρωσίματος και μέτρησα τις παρακάτω τιμές:

Αλατότητα: 1024

PH: 7.9

NH3: 0

NO2: 0.1

NO3:2

PO4: 0.02

 

Στο ενυδρείο υπάρχουν σταθερά 5-6 φυλλαράκια τροφής που αλλάζονται κάθε 2,5 μέρες. 

Το PH νομίζω είναι μικρότερο από αυτό που ήθελα αλλά νομίζω ότι φταίει το αλάτι (είναι aquaforest reef pro). 

 

Πιστεύετε θα ήταν καλό να κάνω μια αλλαγή νερού 50%, να προσθέσω άνθρακα και αντιφώσφορο και να συνεχίσω να παρακολουθώ? 

Ή να μείνω ως έχειν?

Link to comment
Share on other sites

Το ph είναι χαμηλό αν το μετράς σωστά.  Το σκιμμερ θα του δώσει ένα boost λόγω καλύτερης οξυγονοσης. 

Μην βάζεις άλλη τροφή. 

Άνθρακα βάζεις για να απορροφά τοξικά συστατικά που δεν θεωρώ ότι έχεις.  Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ άνθρακα ποτέ.  Ομως καλό είναι να έχεις στο ντουλάπι σου μια ποσότητα για ώρα ανάγκης. 

Αντιφοσφωρο μπορείς να βάλεις μια μικρή ποσότητα σιδήρου έτσι για να τρέχει σε έναν ριακτορα. 

Όταν θα μηδενισουν τα νιτρώδη τότε κάνε ένα φρεσκάρισμα στο νερό σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές Διονύση. 

Επειδή το σκίμμερ θα το έχω έτοιμο σε περίπου 2 εβδομάδες ψάχνομαι λίγο με τη ροή μέσα ενυδρείο.

Κάπου είχα διαβάσει που είχες αναφέρει ότι η ροή είναι το δεύτερο σημαντικότερο μετά την καθαρότητα του νερού.

Οπότε θα δώσω λίγο βάση σε αυτό αυτήν την εβδομάδα μέχρι να μηδενίσουν όλα και να βάλω κάνα σαλιγκάρι αρχικά.

(αυτή τη στιγμή έχω αντλία επιστροφής 400lt/h με έξοδο στην επιφάνεια του ενυδρείο και ένα SW 2 να δουλεύει στο 30%)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Yannis M. έγραψε:

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές Διονύση. 

Επειδή το σκίμμερ θα το έχω έτοιμο σε περίπου 2 εβδομάδες ψάχνομαι λίγο με τη ροή μέσα ενυδρείο.

Κάπου είχα διαβάσει που είχες αναφέρει ότι η ροή είναι το δεύτερο σημαντικότερο μετά την καθαρότητα του νερού.

Οπότε θα δώσω λίγο βάση σε αυτό αυτήν την εβδομάδα μέχρι να μηδενίσουν όλα και να βάλω κάνα σαλιγκάρι αρχικά.

(αυτή τη στιγμή έχω αντλία επιστροφής 400lt/h με έξοδο στην επιφάνεια του ενυδρείο και ένα SW 2 να δουλεύει στο 30%)

 

Για να ανεβάσεις λίγο τι ph βάλε τους κυκλοφορητες να κοιτάνε επιφάνεια ώστε να έχεις καλύτερη αναταραξη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Σε 2 μέρες κλείνω ένα μήνα λειτουργίας και στρωσίματος. Οι μετρήσεις μου είναι οι παρακάτω:

Αλατότητα: 1024

PH: 7.95

NH3: 0

NO2: <0.1 (σχεδόν μηδέν)

NO3: 7

PO4: 0.03

 

Για το PH κρατάω ερωτηματικό μήπως φταίει το ψηφιακό PHμετρο. 

Έβαλα και ενεργό άνθρακα σε κάλτσα στο φίλτρο και θα ξεκινήσω και αντίφώσφορο.

Σκέφτομαι σιγά σιγά να βάλω 2-3 σαλιγκάρια (τροχούς, τέκτους και ένα νασάριους) και κάποιο ψάρι ή (και) γαρίδα για να ξεκινήσω σιγά σιγά να το ζωντανεύω.

 

Τι ζωντανό θα προτείνατε για πρώτο;

Και τι κοράλι θα ήταν εύκολο για έναν rookie? (Θέλω να πάω σε lps και softies μόνο)

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτείνω να περιμένεις λιγο ακομα.  

Να ειναι σίγουρο το ΝΟ2 0 χωρίς αμφιβολίες.  

Για αρχή λιγα σαλιγκαράκια , και αντε κανεναν ερημίτη.  

 Για ψάρια κάτι που να ταιριάζει στα λτ σου. πχ κανενα decora - magnifica. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι @submarine1981 θα περιμένω να μηδενίσει τελείως πριν κάνω κίνηση. 

Από βδομάδα πιστεύω θα είμαι οκ.

 

Αλλαγή νερού να κάνω μια μέρα πριν πάρω το ψάρι ή να κάνω από τώρα και να παρακολουθώ τιμές?

Link to comment
Share on other sites

@submarine1981 πόσο δίκιο είχες... σήμερα για κάποιο λόγο έκανα πάλι τεστ και βρήκα ανεβασμένα νιτρώδη και νιτρικά..

Συγκεκριμένα:

Αλατότητα: 1024 (1024 χθες)

PH: 8 (7.95 χθες)

NH3: 0 (7.95 χθες)

NO2: 0.25 (σχεδόν μηδέν χθες)

NO3: 25 (7 χθες)

PO4: 0.03 (0.03 χθες)

 

Το μόνο που έκανα για να τεστάρω το σύστημα είναι να ρίξω πριν 2 μέρες τροφή σε τούλι.. (έβαλα 4 πλακέτες με σπιρουλίνα που τις πήρα για την μελλοντική lysmata )

 

 Έκανα μια αλλαγή νερού 50% που το είχα έτοιμο και περιμένω ξανά..

Έγινε επεξεργασία - Yannis M.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή. 

Εγω στο δικό μου παρόλου που είχε στρώσει γυρω στις 30-35 μέρες, ψάρια έβαλα μετά απο 55-60 μέρες. (Δηλαδη 2 μήνες)   

Στις 40 μέρες έβαζα δειλά δειλά 2-3 σαλιγκαράκια και 2 ερημίτες. 

Link to comment
Share on other sites

Για τις μετρηση του ΡΗ  που κανουν σχεδον ολοι, εγω δεν το μετραω καθολου και δεν βλεπω τον λογο να το μετραω. αφου εχω σταθερο ΚΗ και καλη αναταραξη νερου

Και οι λογοι που δεν βλεπω νοημα στην μετρηση του ειναι 

1, οτι αλλαζει συνεχεια κατα την διαρκεια του 24ωρου,

2. οτι εξαρταται η πτωση του απο το "αποθεμα" ΚΗ που εχει το ενυδρειο , που ειναι η εφεδρικη δεξαμενη που το κραταει σταθερο, και απο την οξυγονωση του νερου, ενα skimmer και καλη αναταραξη νερου δεν υπαρχει λογος να εχει προβλημα το ΡΗ

Link to comment
Share on other sites

@michalos Συμφωνώ 100% και χαίρομαι που το λέει και κάποιος πιο έμπειρος...

Το PH είναι αστάθμητο για ακριβή μέτρηση, απλά το χρησιμοποιούν πολύ στο εμπόριο ειδικά στο θαλασσινό.

πχ το τάδε ψάρι θέλει 8.1-8.4 PH

 

Μια ερώτηση (μπορεί να είναι και χαζή) προς όλους. 

Χθες έκανα αλλαγή νερού. Σε δοχείο 35 λίτρων νερού αντ. όσμωσης έβαλα ένα heater να πάω τη θερμοκρασία στους 25C και μετά πρόσθεσα έναν Wavemaker και σιγά σιγά έριχνα αλάτι (aquaforest reef pro) μέχρι να πιάσω 1024 αλατότητα.

Όταν όλα ήταν έτοιμα έκανα την αλλαγή και η αλατότητα του ενυδρείου πήγε 1020..

 

Είναι λογικό αυτό?

(Την μετάγγιση την έκανα με αντλία (και το παλιό νερό από το ενυδρείο το πήρα με σκούπα βυθού από την μέση όμως του ενυδρείου δεν πείραξα τον αραγωνίτη ή τον βράχο)).

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον λάθος μέτρηση έγινε, μήπως ήταν 1014?

Εγώ για σιγουριά μετράω 2-3 φορές στο τέλος με διάφορα πέντε λεπτών γιατί έχω δει διαφορά πολλές φορές στην μετρηση

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ θα το παρακολουθήσω πιο διεξοδικά στην επόμενη αλλαγή.

Χθες έβαλα και ριάκτορα (innovative marine midsize) με άνθρακα και ζεόλιθο μέσα.

 

Στο φίλτρο πλάτης έχω 4 θαλάμους και έχω βάλει τα παρακάτω:

1. Θάλαμος υπερχείλισης: θερμαντήρα και κάλτσα με κομμάτια βράχου

2.  στον δεύτερο θάλαμο: έχω ριάκτορα άνθρακα/ζεόλιθου και κάλτσα αντιφώσφορου

3. στον τρίτο θάλαμο σκίμμερ 

4. στον τέταρτο αυτόματη αναπλήρωση, θερμοστοιχείο STC και αντλία επιστροφής

 

Η κυκλοφορία μου είναι:

- Αντλία επιστροφής 400lt/h

- 1x wavemaker 2000lt/h

 

Έχετε κάποια παρατήρηση πάνω σε αυτά?

(έχω ακόμα ένα wavemaker 2500lt/h αλλά τον έχω παροπλήσει γιατι μου φαίνεται υπερβολη και τον χρησιμοποιώ για να σπάω το αλάτι στις αλλαγές)

Link to comment
Share on other sites

Στον ριακτορα βάλε τον αντιφοσφωρο και στην κάλτσα τον άνθρακα.  Γιατί χρειάζεσαι άνθρακα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Διονύση έτσι θα το κάνω. 

Απλά επειδή είμαι αρχή και δεν έχω βγάλει ακόμα πολλές άλγες (1 μήνα λειτουργίας είμαι) είπα να βάλω τον άνθρακα/ζεόλθο 50-50 για να "καθαρίσει" το νερό από σκόνες που δεν φαίνονται (αλατιού, βράχου, αραγωνίτη) με τον άνθρακα και να δεσμεύσω λίγο νιτρώδη/νιτρικά με ζεόλιθο) μιας και η βιολογία μου δεν πατάει καλά ακόμα.

 

Αλλά θα πάω όπως προτείνεις σε 2 εβδομάδες (λίγο πριν βάλω ζωντανά μέσα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...