Jump to content

Nano Reef 81lt


Yannis M.

Recommended Posts

Ευχαριστώ Sub.

Όχι δεν έχει να κάνει με την ένταση. Το δουλέυω στην 4ρτη από τις 8 σκάλες και είναι μια χαρά αλλά μερικές φορές πέφτει η ένταση του πάρα πολύ (δεν σταματάει). Τον εχω βάλει να κοιτάει επιφάνεια και το καταλαβαίνω από τον κυματισμό.

Για να τον επαναφέρω τον βγάζω και τον ξαναβάζω στην πρίζα και δουλέυει κανονικά. Αυτό συμβαίνει 1 φορά την μιάμιση μέρα περίπου. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 5 ώρες, το μέλος Yannis M. έγραψε:

Ευχαριστώ Sub.

Όχι δεν έχει να κάνει με την ένταση. Το δουλέυω στην 4ρτη από τις 8 σκάλες και είναι μια χαρά αλλά μερικές φορές πέφτει η ένταση του πάρα πολύ (δεν σταματάει). Τον εχω βάλει να κοιτάει επιφάνεια και το καταλαβαίνω από τον κυματισμό.

Για να τον επαναφέρω τον βγάζω και τον ξαναβάζω στην πρίζα και δουλέυει κανονικά. Αυτό συμβαίνει 1 φορά την μιάμιση μέρα περίπου. 

Τον καθαρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω να δω κάνα βιντεάκι Διονύση μήπως κάνω τίποτα λάθος.

Με οδοντόβουρτσα όπου βλέπω να πιάνει άλγη καθαρίζω, με κάθε αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ο @fishbone! εννοει αν τον λύνεις τελείως. Αξονες, φτερωτές , πλαστικά κλπ, έτσι ώστε να καθαρίσουν ολα τα εξαρτήματα εξωτερικά αλλά και εσωτερικά όπου περιστρέφετε ο μαγνήτης.

Συνηθως αυτά πιάνουν "μάκα" 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

Τελικά άνοιξα και καθάρισα τον jebao SW2 αλλά εξακολουθούσε να έχει πρόβλημα. Κατέληξα ότι ίσως φταίει και η τάση του ρεύματος στα Δυτικά που μένω (δεν είναι σταθερή) οπότε κοίταξα και πήρα ένα sicce silent 2000lt/h που έχει σταθερή ροή και το παρακολουθώ. 

Πρόσθεσα και 2 ψαράκια με διαφορά μιας εβδομάδας ένα gramma loreto και ένα yellow watchman goby.

 

Το gramma loreto έχει βρει "σπηλιά" τρώει κανονικά από την δεύτερη μέρα και δείχνει να προσαρμόζεται καλά.

Με το goby έχω θεματάκια. Το πήρα το Σάββατο αλλά δεν τρώει, και το προβληματικό είναι ότι δεν κρύβεται όπως υπολόγιζα. Κάθεται μπροστά στο τζάμι στην γωνία ακίνητο και το βράδυ ανεβαίνει προς την επιφάνεια μέχρι που κουράζεται και κατεβαίνει πάλι στη θέση του.

Υπάρχει κάποια τροφή πιο ευπρόσδεκτη προς τα goby? 

 

Οι τροφές που χρησιμοποιώ είναι η παρακάτω (ξηρές):

- Ocean nutrition prime reef flakes (μωβ καπάκι)

- Ocean nutrition Formula two flakes (πράσινο καπάκι)

- New life spectrum - marine formula 

- Tropical America sinking sticks 

Kατεψυγμένη (1 φορά την εβδομάδα):

- Ocean nutrition cyclops

 

Θα προτιμούσα ξηρές για να μπορώ να τις χρησιμοποιώ και σε αυτόματη ταίστρα όταν λείπω.

2.jpg

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα Gobby ειναι λιγο μυστήρια πολλές φορες. 

 

Δοκίμασε να πάρεις κατεψυγμένη μύσιδα. Δύσκολα να της αντισταθεί :) 

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω sub, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια οταν αλλαζουν περιβαλλον εχουν stress και μπορει να μην τρωνε η να μην βγανουν απο σπηλιες κτλ

Συνηθως οταν πεινασουν πολυ , μετα απο μια εβδομαδα συνηθως , βγαινουν εξω και ξεχνανε τις ντροπες!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα παιδιά, 

Κάνω ένα μικρό update στο nanoreef. 

 Το καλοκαίρι βγήκε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, δούλεψα ανεμιστηράκια, air condition με WiFi, και αυτόματη ταίστρα (eheim 3581 + οδηγό πλαστικό για να μην πέφτει στην επιφάνεια) και χρησιμοποίησα πελετάκια. Έλειψα συνολικά 20 μέρες συνεχόμενααπό το σπίτι και μόνο λίγο διατομική άλγη στο τζάμι βρήκα όταν γύρισα.

Έφτιαξα DIY δίχτυ προτασίας (jumpguard) με διχτάκι της D-D και αλουμίνιο για περίμετρο με γωνίες για να χωράει ταίστρα και ανεμιστηράκια.

 

Τώρα που χειμωνιάζει έβαλα και άλλα 2 ζωντανά μία tiger pistol shrimp (μικρή) και ένα pseudochromis fridmani πριν μερικές μέρες. Η pistol αμέσως έκανε pair με το yellow goby για την fridmani δεν βλέπω να την βγάζει γιατί είναι μικρή και τρώει bullying από την Royal Gramma οπότε μονίμως κρύβεται.

 

Ερώτηση: Ο αραγωνίτης μαζεύει στις 5-6 μέρες, μέχρι τώρα σιφωνάρω με κάθε αλλαγή νερού και γίνεται καινούριος αλλά δεν μ αρέσει πολύ να σιφωνάρω συνέχεια (φοβάμαι για τα βακτήρια). Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

Επίσης ψάχνω εύκολα κοραλλάκια που να θέλουν μέτριο φως για να τα κολλήσω στο βράχο. Έχετε να προτείνετε κανένα?

 

α.jpg

viber_image_2021-10-10_18-52-30-975.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το φώς σου ροζίζει λιγο? αν το κανεις άσπρο και προς το μπλέ μπορει να μην εχεις αυτα τα θεματα με τον αραγωνιτη. 

Επισης ποσες ωρες το εχεις ανοιχτο?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα προσέξει @submarine1981, έχεις δίκιο, θα μειώσω λίγο το κόκκινο χρώμα να δω.

Το φως το έχω ανοιχτό από τις 13.00 μέχρι τις 21.00 (με ανατολή και δύση μέσα σε αυτές τις ώρες) και μετά μόνο μπλε μέχρι τις 00.00. 

 

Περιμένω black friday να πάρω ai prime η red sea.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μειώσεις το κόκκινο αρκετά. Σε πολλά ενυδρεία δεν εχουν καθόλου κόκκινο να φανταστείς για αυτόν τον λόγο. 

Παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο, αλλά αρχικά δοκίμασε αυτο με το κόκκινο και γενικότερα με την ένταση του φωτιστικού και βλέπεις. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι η καφέ άλγη που έχω στον αραγωνίτη είναι dinos.. 

Συγκεκριμένα Large Cell Amphidinium σε πλειοψηφία και ελάχιστα prorocentrum dinoflagellates. 

 

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος με επιτυχία κάτι αντίστοιχο?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Yannis M. έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι η καφέ άλγη που έχω στον αραγωνίτη είναι dinos.. 

Συγκεκριμένα Large Cell Amphidinium σε πλειοψηφία και ελάχιστα prorocentrum dinoflagellates. 

 

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος με επιτυχία κάτι αντίστοιχο?

 

μετα απο ψαξιμο τι εννοεις;

Για να καταλαβεις 100% αν ειναι dino, πρεπει να εχεις μικροσκοπιο.

Γραψε τιμες νερου

Link to comment
Share on other sites

@natateo έχω μικροσκόπιο και με αυτό το βρήκα.

Είμαι σίγουρος ότι είναι dinos αλλά δυστυχώς δεν βλέπω ακόμα φως με θεραπείες... και τo Dino X διαβάζω ότι δεν είναι αποδοτικό με την Large Cell Amphidinium.

 

Το θέμα είναι ότι έχασα 3 σαλιγκαράκια τις τελευταίες 2 εβδομάδες οπότε προσανατολίζομαι να βγάλω σιγά σιγά τον αραγωνίτη, να ξεκινήσω UV  κάποιες ώρες και να προσθέσω αραγωνίτη πολύ σταδιακά μετά από 2-3 μήνες... δύσκολο γενικά...

 

Οι τιμές μου είναι όλες φυσιολογικές εκτός των νιτρικών που είναι σχεδόν μηδέν (μετράω με salifert και Red sea υγρά).

Τα άλλα είναι Ca = 440 (Hanna)

Mg=1350 (salifert)

PO3=0.021 (Hanna)

KH=9.01 (Hanna)

Salinity=1025 σταθερά

Αλλαγές νερού κάθε 8-10 μέρες με αντ. όσμωση 3 σταδίων 20% περίπου

 

Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες από το μικροσκόπιο.

1.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πες νιτρικα πόσο;

Εγω το περασα στην αρχη, ειχα πολυ χαμηλα νιτρικα (σχεδον μηδεν). Εχω ανεβασει τα νιτρικα στα 20ppm και εβαζα και UV λαμπα.

Εννοειται καθαριζα καλα τα τζαμια καθε μερα + σκουπα βυθου, να φυγει οσο περισσοτερο γινεται. Και σ εμενα ψοφησε το σαλιγκαρι απο dino

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eχω κανει μια παρατηρηση - μολις πρασινισαν τα τζάμια απο αλγη (απο νιτρικα+φωσφορικα), άμεσα εξαφανιστικε και το dino.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @natateo

Νιτρικά είναι και εμένα σχεδόν μηδέν (ίσα που αχνοφαίνεται χρώμα στα υγρά).

Σταμάτησα τον ριάκτορα με αντιφώσφορο μετά την τελευταία αλλαγή και αγόρασα να ρίξω λίγο neonitro της Brightwell για νιτρικά (θα το κάνω το ΣΚ για να το παρακολουθώ). 

Πήρα και 2 ερημίτες (διάβασα βοηθάνε ελάχιστα με τα dino) και σιφωνάρω καθε μέρα από λίγο όπου βλέπω εστίες dino.

Επίσης βάζω παραπάνω δόση από ενεργό άνθρακα (Rowa carbon) για να τραβάει τις τοξίνες.

 

Δυστυχώς μόνο τα "κακά" πράγματα γίνονται γρήγορα σε αυτό το χόμπι..... οπότε βήμα βήμα το πάω και ανάμένω συμπεριφορά..

Link to comment
Share on other sites

Α και αφαίρεσα λίγο αραγωνίτη περίπου το 1/5. Λάμπα UV δεν έχω πάρει ακόμα.. διαβάζω θέλω 1 watt τα 10 λίτρα (3gallons) αλλά σκέφτομαι τι ροή να βάλω στην αντλία της UV, σε πιο σημείο να το βάλω στο φίλτρο πλάτης και φοβάμαι μην το κάνω χειρότερο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως ειναι καλή λύση ο άνθρακας μέσα από την στιγμή που καταπολεμάς DINO.. κάπου το είχα διαβάσει ότι δεν κάνει καλό.. εγω αυτό πυ έκανα όταν πέρασε αλλά ευτυχώς ανώδυνα το dino ήταν να ρίχνω βακτήρια και να ρουφάω όπου μπορούσα την άλγη.. στην συνέχεια συνέχισα με τάισμα ώστε να ανεβάσω και εγώ τις τιμές και είναι αλήθεια αυτό που λέει η Νατ.. Όταν τα τζάμια έπιαναν καφέ διατομική και πρασίνιζαν από την άλγη τότε εξαφανίστηκε το dino..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι @panos nts αυτό που λέει η @natateo θα προσπαθήσω να πετύχω.. όσο για τον άνθρακα θα τον ελαττώνω σταδιακά όσο αφαιρώ dinos.

Για τα συγκεκριμένα dinos που έχω βλέπω ότι πολλοί ρίχνουν και silica μέσα για να δημιουργήσουν diatoms.

 

Τα βήματα που θα ακολουθήσω είναι τα εξής: 

1. Θα ανεβάσω τα φωσφορικά στο 0.1 (ευτυχώς μόλις σταμάτησα το ριάκτορα ανεβαίνουν μόνα τους)

2. Θα ανεβάσω τα νιτρικά με τροφή και προσθήκη neonitro

3. Θα βάζω βακτήρια ΜΒ7 όταν τραβάω τις εστίες dinο

4. Σταδιακή μείωση του άνθρακα

5. Θα αλλάζω μικρότερες ποσότητες νερού στις αλλαγές 10-15% από 20-25% που έκανα τώρα

 

Επόμενα βήματα 

α. Να ανεβάσω τα silicates

β. Χρήση UV

γ. Μείωση του ύψους αραγωνίτη στον πυθμένα

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.. μια ερώτηση όσον αφορά το 1. Ποιος ο λόγος που τρέχεις συνέχεια αντιφώσφωρο?? Υπάρχει κάποιο θέμα μέσα στο ενυδρείο?? Θεωρητικά το σκίμερ θα έπρεπε να μπορέσει να σου σηκώσει το βιοφορτίο που έχεις μέσα.. Αντιφώσφωρο χρησιμοποιοώ εγώ αν κάνω κάποια θεραπεία από κάτι που ίσως να έγινε μέσα στο ενυδρείο... γενικά θέλω να πω ότι δεν το χρησιμοποιώ.. είναι ρίσκο, ειδικά αν δεν χρησιμοποιείς της fauna marin που σου εγγυάται ότι στο κατεβάζει στο 0,04 και όχι παρακάτω..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@panos nts Sometimes you win, sometimes you learn που γράφεις στο μότο σου.... Εγώ τώρα πήρα το learn 😆

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Yannis M. έγραψε:

@panos nts Sometimes you win, sometimes you learn που γράφεις στο μότο σου.... Εγώ τώρα πήρα το learn 😆

 

Η αλήθεια είναι ότι το είχα σαν απορία αυτό πιο πολύ.. Το έκανα και εγώ στην αρχή αλλά το φιλοσόφησα μετά και λέω ότι δεν υπάρχει λόγος.. όπως επίσης να τρέχω 24/7 τον άνθρακα.. Τον άνθρακα εγώ προσωπικά τον βάζω σε μια κάλτσα για 3 μέρες μια φορά τον μήνα και αυτό είναι.. Ριάκτορα θα έβαζα μονο αν ήθελα να παίζω με ζεόλιθο ή με ριάκτορα ασβεστίου.. Γνώμη μου πάντα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...