Jump to content

Nano Reef 81lt


Yannis M.

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Κάνω ένα μικρό update για ένα δούμε αν όλα είναι φυσιολογικά μιας και ξεκίνησε ξανά το lockdown και οι επισκέψεις μου σε καταστήματα για βελτιωτικά θα είναι ακόμα πιο δύκολες..

Διανύω την 33 μέρα από το ξεκίνημα του ενυδρείου (με βακτήρια Brightwell (microbacter).

Στις 14 μέρες φάνηκε ότι στρώνει (τιμές NH3=0,NO2=0,1, NO3=10). Στις 28 μέρες αλλάζω νερό με σκοπό σιγά σιγά να μπω στην διαδικασία να βάλω κάποια ζωντανά. Εκεί κάνει ένα ξέσπασμα με ΝΗ3=0, NO2=0.5 και ΝΟ3=10.

Σε διάστημα 5 ημερών μηδενίσαν τα NO2 αλλά τα NO3 εκτοξεύτηκαν στα 25 (μέσα σε 5 μέρες χωρίς ζωντανά..)

επίσης στο διάστημα αυτό ξεκίνησε το algae bloom πολύ ένντονα στον αραγωνίτη (συνημμένη φώτο - στην πραγματικότητα είναι πιο έντονη από την φωτό).

 

Κάνω κάτι για την άλγη ή απλά περιμένω να κάνει τον κύκλο της?

Να σημειώσω ότι στο φίλτρο πλάτης τρέχω 4 μέρες τώρα ανντιφόσφωρο (22 γρ σε κάλτσα - έχω 80 λίτρα ενυδρείο) και εν. άνθρακα με ζεόλιθο σε ριάκτορα (42γρ + 20γρ αντίστοιχα)

7.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 49 λεπτά, το μέλος Yannis M. έγραψε:

Να σημειώσω ότι στο φίλτρο πλάτης τρέχω 4 μέρες τώρα ανντιφόσφωρο (22 γρ σε κάλτσα - έχω 80 λίτρα ενυδρείο) και εν. άνθρακα με ζεόλιθο σε ριάκτορα (42γρ + 20γρ αντίστοιχα)

Λογος;;;;

Λες οτι - PO4: 0.03 (0.03 χθες)   Δεν θα βαλεις SPS απο τωρα :) ψαρι θα βαλεις.

Τωρα εβαλες και ζεολιθο..... Θα ρουφαει την αμμωνια.... Αφηνεις τα βακτηρια πεινασμενα, δεν θα αυξηθει η αποικια....και δεν καταλαβαινεις και που βρισκεσαι (για στρωσιμο μιλαμε)

Για μενα προσωπικα δεν χρειαζονται  απο την αρχη ολα αυτα..... Ειδικα ζεολιθος.....

@fishbone! διορθωσε με, αν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

το σύστημα σου όπως είναι φυσιολογικό είναι πολύ ασταθές ακόμη και η διατομική στα πλαίσια του φρέσκου ενυδρείου η οποία θα φύγει...ζεόλιθο δεν έβαλα ποτέ γιατί στο στρώσιμο απ την στιγμή που πάνε όλα καλά και θα γίνεται ο κύκλος όπως πρέπει η αμμωνία θα είναι μηδενική πάντα..στον σύστησε κάποιος και τον έβαλες???

Link to comment
Share on other sites

@natateo ο λόγος είναι ότι προβληματίστηκα με την ξαφνική αύξηση των ΝΟ2 ενώ το pick είχε γίνει πριν 2 εβδομάδες (έφτασα σχεδόν σε δεύτερο pick), άσε που με τα υγρά τεστ σίγουρα υπάρχει απόκλιση στις τιμές κοντά στο μηδέν. Συμφωνώ όμως σε όσα λες και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές (τις χρειάζομαι).

Επίσης ο βασικός λόγος της χρήσης του ριάκτορα με άνθρακα είναι ότι διαβάζω ότι ο άνθρακας δεν επηρεάζει κάπου το σύστημα, και επειδή δεν έχω γνωστό μου που ασχολείται με το hobby για να βλέπω είπα να το δοκιμάσω να δω στην πράξη τον τρόπο λειτουργίας του (καθαρά για εμπειρία).

Για τον αντιφόσφωρο ακριβώς το ίδιο (για αυτό δεν τον έχω βάλει σε κάποιον ριάκτορα αλλά σε κάλτσα για να μπορώ να τον βγάλω εύκολα). Θέλω να δω πως επηρεάζει το σύστημα (μηχανικός είμαι με τρώει ?). 

Ξέρω μπορεί να βιάζομαι αλλά αν δεν φας φάπα δεν μαθαίνεις που έλεγε και η γιαγιά μου..

 

@dano23 Όχι φίλε μου, εγώ το διάβασα στο site της D-D που το διαφήμιζε και σκέφτηκα να το δοκιμάσω μπας και σταθεροποιήσω λίγο το σύστημα (είχα ζεόλιθο από το γλυκό ενυδρείο μου και το έκανα mix).

 

Όπως και να έχει παιδιά σας ευχαριστώ,  έβγαλα τον ζεόλιθο και έβαλα σκέτο άνθρακα. Επίσης κάθε 2 μέρες βάζω δύο φυλλαράκια τροφή σε τούλι για να διατηρώ την αμμωνία.

 

Σχετικά με την άλγη να την τραβήξω με σκούπα βυθού ή να περιμένω να κάνει τον κύκλο της?Το πρωί φουντώνει το βράδυ ελαττώνεται..

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Yannis M. έγραψε:

@natateo ο λόγος είναι ότι προβληματίστηκα με την ξαφνική αύξηση των ΝΟ2 ενώ το pick είχε γίνει πριν 2 εβδομάδες (έφτασα σχεδόν σε δεύτερο pick), άσε που με τα υγρά τεστ σίγουρα υπάρχει απόκλιση στις τιμές κοντά στο μηδέν. Συμφωνώ όμως σε όσα λες και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές (τις χρειάζομαι).

Επίσης ο βασικός λόγος της χρήσης του ριάκτορα με άνθρακα είναι ότι διαβάζω ότι ο άνθρακας δεν επηρεάζει κάπου το σύστημα, και επειδή δεν έχω γνωστό μου που ασχολείται με το hobby για να βλέπω είπα να το δοκιμάσω να δω στην πράξη τον τρόπο λειτουργίας του (καθαρά για εμπειρία).

Για τον αντιφόσφωρο ακριβώς το ίδιο (για αυτό δεν τον έχω βάλει σε κάποιον ριάκτορα αλλά σε κάλτσα για να μπορώ να τον βγάλω εύκολα). Θέλω να δω πως επηρεάζει το σύστημα (μηχανικός είμαι με τρώει ?). 

Ξέρω μπορεί να βιάζομαι αλλά αν δεν φας φάπα δεν μαθαίνεις που έλεγε και η γιαγιά μου..

 

@dano23 Όχι φίλε μου, εγώ το διάβασα στο site της D-D που το διαφήμιζε και σκέφτηκα να το δοκιμάσω μπας και σταθεροποιήσω λίγο το σύστημα (είχα ζεόλιθο από το γλυκό ενυδρείο μου και το έκανα mix).

 

Όπως και να έχει παιδιά σας ευχαριστώ,  έβγαλα τον ζεόλιθο και έβαλα σκέτο άνθρακα. Επίσης κάθε 2 μέρες βάζω δύο φυλλαράκια τροφή σε τούλι για να διατηρώ την αμμωνία.

 

Σχετικά με την άλγη να την τραβήξω με σκούπα βυθού ή να περιμένω να κάνει τον κύκλο της?Το πρωί φουντώνει το βράδυ ελαττώνεται..

μόνο καλό θα κάνεις με λίγη σκούπα να την αφαιρείς στις αλλαγές σου...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη κάνεις αλάνθαστος .

Κάθε αρχή και δύσκολη. 

Ένα πράγμα θα σε συμβούλευα: Απλοποιησε το σύστημα σου !!!

Όπως σου είπα και παλιότερα άνθρακα χρειάζεσαι αν έχεις θέματα τοξικότητας. 

Ζεοληθο ποιος σου είπε να βάλεις???

Για αντιφοσφωρο οκ, έχει νόημα!

Αν ξεκινήσεις τώρα στην αρχή με πολύπλοκα τι θα κάνεις στο μέλλον που θα έχεις φουλ νιτρικά λόγω ιχθιοφορτησης???

Άρα όπως έχουμε πει ΔΩΣΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΙΆΖΕΣΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

μόνο καλό θα κάνεις με λίγη σκούπα να την αφαιρείς στις αλλαγές σου...

 

Όπως είπε ο dano . 

Μόνο καλό κάνει η σκούπα!!!

Link to comment
Share on other sites

@fishbone! σε ευχαριστώ! 

 

30 minutes ago, fishbone! said:

Αν ξεκινήσεις τώρα στην αρχή με πολύπλοκα τι θα κάνεις στο μέλλον που θα έχεις φουλ νιτρικά λόγω ιχθιοφορτησης???

Έχεις απόλυτο δίκιο..

 

33 minutes ago, fishbone! said:

Ζεοληθο ποιος σου είπε να βάλεις???

Δικιά μου έμπνευση ήταν ?

 

Οπότε όπως είπατε και παραπάνω, αφαιρώ την καφέ άλγη με σκούπα στην επόμενη αλλαγή και περιμένω μόνο με μετρήσεις....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Yannis M. έγραψε:

Δικιά μου έμπνευση ήταν ?

:D:D:D

Και μην κάνεις πολυ συχνα το τεστ. No stress, no agxos! :thumbup:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Καλό χειμώνα κιόλας ελπίζω όμως χωρίς άλλες διακοπές ρεύματος..

Ερώτηση.

Είμαι στην 6τη εβδομάδα στρωσίματος του ενυδρείου. Έχω νεκρό αραγωνίτη της Haquoss και real reef rock 3.5 -4 kg και το ενυδρείο μου χώρεσε 61 λίτρα νερό (καθαρά λίτρα).

Χρησιμοποιώ βακτήρια microbacter7.

Στο φίλτρο πλάτης τρέχω μόνο μισό κιλό real reef rock εν. άνθρακα και λίγο αντιφώσφορο.

 

Στο θέμα μου τώρα. Τις πρώτες τρεις εβδομάδες όλα πήγαιναν καλά. Δλδ ανέβασα λίγο αμμωνία με τροφή, έγιναν νιτρώδη και αυτά νιτρικά. Ωσστόσο μόλις ξεκίνησαν οι άλλες τέλος της εβδομάδας 4, παρατηρώ τα νιτρώδη μου να ανεβαίνουν κάθε μέρα και πιο πολύ. Δεν ταΐζω πλέον τροφή σε τούλι ωστόσο να νιτρώδη έχουν φτάσει στα 2ppm.

Τα νιτρικά μου είναι επίσης πολύ ανεβασμένα 30-40ppm.

Για να μην σας ταλαιπωρώ θεωρώ ότι φταίει ο αραγωνίτης. Πιστεύω ότι ξερνάει οργανικά που γίνονται αμμωνία κτλ.

 

Αν αλλάξω τώρα τον αραγωνίτη σε ζωντανό 100% μηδενίζω το στρώσιμο ή απλά να περιμένω;

Έχω κάνει 2 αλλαγές ννερού μέχρι τώρα αλλά δεν αλλάζει κάτι..

(Το τραγικό είναι ότι ήθελα από την αρχή ζωντανό αραγωνίτη αλλά δεν μπορούσα να βρω 2 μήνες λόγο του lockdown...)

 

1.jpg

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου μοιάζει αυτο οτι απλά υπήρχε μια καθυστέρηση στο κύκλο στρωσίματος για κάποιο λόγω που ισως δεν τον μάθουμε ποτε. 

 

Θα έλεγα να περιμένεις όπως είσαι. Ουτε αλλαγές, ουτε τίποτα. Θα πέσουν και τα ΝΟ2 και θα έχεις μόνο ΝΟ3.  

 

Τροφή ρίχνεις ακόμα? αν ναι σταμάτα την για 4-5 μέρες να δεις. 

 

υπομονή. 

 

Οσο για την ερώτηση σου, αν βγάλεις τον παλιό αραγωνίτη και βάλεις νέο και ζωντανό, θα πρέπει πάλι να περιμένεις (λιγοτερο διάστημα λογικά) να ειναι μηδέν τα ΝΗ3/ΝΟ2.  Περίπου σαν να ξεκινάς απο την αρχη.

 

Αν εχεις βρεί ζωντανό αραγωνίτη και θέλεις να βάλεις ντε και καλά, τότε προτείνω να πάρεις μονο 1 τσουβαλάκι (ειναι και ακριβός απο όσο ξερω) και να το στρώσεις απο πάνω στον ήδη υπάρχον αραγωνίτη. Ουσιαστικά κάνεις μπόλιασμα έτσι , και περιμένεις να αναπτυχθούν οι ωφέλιμα βακτήρια.

 

Γιατι πιστεύεις οτι ξερνάει οργανικά ο αραγωνίτης σου?  Και να ξερνάει θα αναπτυχθούν πληθυσμοί με  βακτήρια που θα τα αντιμετωπίσουν. Απλα ανάλογα το τι φορτίο οργανικών ξερνάει, θα πρεπει να περιμένεις να πιάσεις και τον αντίστοιχο αριθμό βακτηριδίων στο νερό σου και θα είναι ικανά να ανταπεξέλθουν στις ποσότητες των οργανικων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @submarine1981.

Θεωρώ ότι είναι ο αραγωνίτης το πρόβλημα γιατί βλέπω κάτι σαν ξυλαράκια μικρά στην επιφάνεια του. Στην αρχή νόμιζα είναι από το βράχο αλλά είδα στις στρώσεις του αραγωνίτη (όπως φαίνονται πάνω στο τζάμι) μικρά πορώδες στη μάζα του που δεν υπήρχαν. Άρα πιστεύω από εκεί είναι.

Και όπως πολύ σωστά είπες το σκέφτηκα με την τροφή και την έχω κόψει πάνω από εβδομάδα. Και όμως ανεβαίνουν τα νιτρώδη (αλλά ευτυχώς για εμένα και τα νιτρικά).

Άρα στο σύστημα μου κάτι ξερνάει αμμωνία και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

 

Νερό έχω από Α/Ο, και τσεκαρισμένο γιατί έχω και γλυκού νερού νάνο. Οπότε νομίζω είναι μονόδρομος ο αραγωνίτης.

Αλλά θα περιμένω 2-3 εβδομάδες ακόμα όπως συμβουλεύεις να δω πως θα πάει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα έβαζα ζωντανό αραγωνιτη. Απλά θα περίμενα λίγο ακόμη. 

Το μόνο ζωντανό που θα έβαζα θα ήταν βράχο,  καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Διονύση, θα μείνω ως έχειν και θα περιμένω..

Αν δω ότι παίρνει πολύ η κατάσταση θα ψαχτώ με βράχο..

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2021 at 6:05 ΜΜ, το μέλος Yannis M. έγραψε:

Σε ευχαριστώ Διονύση, θα μείνω ως έχειν και θα περιμένω..

Αν δω ότι παίρνει πολύ η κατάσταση θα ψαχτώ με βράχο..

Μην φανταστείς ποσότητα. 

2-3 κομματάκια για μπόλι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχει κανείς εικόνα τι άλγη είναι τριχοειδής πράσινο? Βγαίνει σε βράχο και αραγωνίτη. Συνημμένη φωτό

Είμαι 2 εβδομάδες αφού ολοκληρώθηκε ο κύκλος του αζώτου οπότε περνάω τον κύκλο των αλγών. Οι μετρήσεις μου είναι οι παρακάτω:

ΝΟ2=0

ΝΟ3= 2-5

PO4= 0.03

ΚΗ=8.9

Τ= 24.5 - 25C 

Αλατότητα= 1025

 

(Τεστ υγρά salifert)

434.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει καμιά ποιό κοντινή φώτο. Εχει διακλαδώσεις?  Εγω μια που ξερω ειναι η bryopsis αλλα πρεπει να την δεις εσυ απο κοντα αν μοιάζει. 

 

Πόσες ωρες φως εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα sub, το φως το έχω από τις 7.00 το πρωί μέχρι τις 18.00 το απόγευμα. Και μέχρι τις 22.00 παίζει μόνο μπλε στο 5%. (Αυτόματο πρόγραμμα της Fluval). 

Μείωσα τώρα το φάσμα του λευκού από 90% που ήταν στο 60% και παρακολουθώ.

 

Τσέκαρα το bryopsis που ανέφερες αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτή ή green hair (όποια και αν είναι, είναι σε πρώιμο στάδιο και δεν μπορώ να καταλάβω σίγουρα).

Εκτός από φως κάνω κάτι άλλο γενικά?

Link to comment
Share on other sites

Πολλές ώρες είναι το φως κ έχεις και πολύ λευκό. Το μπλε πρέπει να είναι περισσότερο από το λευκό. 9-10 ώρες το πολύ αρκούν αλλιώς γεμίζεις αλγες και στρεσαρονται τα κοραλια. Επίσης εγώ το έχω από το μεσημέρι και μετά 12:30 - 22:00 ώστε να το βλέπω το βράδυ που είμαι και σπίτι αφού δεν ο πρωί λειπω

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@michalos σε ευχαριστώ φίλε θα ελαττώσω σιγά σιγά και άλλο τις ώρες και παρακολουθώ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως όπως στα ειπε ο Michalos.  Μειωσε τις διάρκεια φωτισμού, και σαν φωτοπερίοδο ρύθμισέ την να ειναι στα μέτρα σου, έτσι ωστε να το βλεπεις το βραδυ. 

 

Και φυσικά τα άσπρα θελουν να μειωθούν αρκετά καθώς θελουμε κυρίως τα μπλέ στο ενυδρειο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους,

Κάνω ένα μικρό update. Έκανα κάποιες αλλαγές στο σύστημα. Άλλαξα το skimmer στο φίλτρο πλάτης (tunze 9004με το μικρότερο eheim skim marine 100 - με βολεύει γιατί βάζω σκούπα βυθού πλέον σε όλα τα δωμάτια του φίλτρου πλάτης εύκολα).

Έφτιαξα σίτα DIY για οροφή, άλλαξα θέση στον κυκλοφορητή και πρόσθεσα ένα σκίμερ επιφάνειας (προσωρινα - θα αντικατασταθεί με μικρό wavemaker προσεψώς) eheim 350 για να ανεβάσω την κυκλοφορία και στις 2 πλευρές του κύβου. Επόμενη κίνηση θα είναι ένα καλό φως για τα λίτρα μου δεν με βιάζει όμως.

 

Από ζωντανά έχασα πριν κανά μήνα το μοναδικό ψαράκι που είχα (το βρήκα στο πάτωμα ένα πρωί - εξού και η σίτα). 

Ωστόσο έχω βάλει καμια 10ρια κοράλια μία λισμάτα και πριν 10 μέρες έβαλα ένα ζευγάρι κλοουνάκια μικρά. 

 

Ερώτηση:

Για καμιά εβδομάδα τα κλοουνάκια ήταν συνέχεια μαζί. Πριν 2-3 μέρες το ελάχιστα μεγαλύτερο άρχισε να τραμπουκίζει το μιρκότερο. Σε σημείο που το μικρότερο έχει βρει ένα μέρος στο βράχο και περνάει το 90% της μέρας εκεί (βγαίνει μόνο για φαγητό). Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση περιμένω μπας και ηρεμήσει ο τσαμπουκάς ή πρέπει να κάνω κάτι;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Yannis M. έγραψε:

Καλημέρα σε όλους,

Κάνω ένα μικρό update. Έκανα κάποιες αλλαγές στο σύστημα. Άλλαξα το skimmer στο φίλτρο πλάτης (tunze 9004με το μικρότερο eheim skim marine 100 - με βολεύει γιατί βάζω σκούπα βυθού πλέον σε όλα τα δωμάτια του φίλτρου πλάτης εύκολα).

Έφτιαξα σίτα DIY για οροφή, άλλαξα θέση στον κυκλοφορητή και πρόσθεσα ένα σκίμερ επιφάνειας (προσωρινα - θα αντικατασταθεί με μικρό wavemaker προσεψώς) eheim 350 για να ανεβάσω την κυκλοφορία και στις 2 πλευρές του κύβου. Επόμενη κίνηση θα είναι ένα καλό φως για τα λίτρα μου δεν με βιάζει όμως.

 

Από ζωντανά έχασα πριν κανά μήνα το μοναδικό ψαράκι που είχα (το βρήκα στο πάτωμα ένα πρωί - εξού και η σίτα). 

Ωστόσο έχω βάλει καμια 10ρια κοράλια μία λισμάτα και πριν 10 μέρες έβαλα ένα ζευγάρι κλοουνάκια μικρά. 

 

Ερώτηση:

Για καμιά εβδομάδα τα κλοουνάκια ήταν συνέχεια μαζί. Πριν 2-3 μέρες το ελάχιστα μεγαλύτερο άρχισε να τραμπουκίζει το μιρκότερο. Σε σημείο που το μικρότερο έχει βρει ένα μέρος στο βράχο και περνάει το 90% της μέρας εκεί (βγαίνει μόνο για φαγητό). Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση περιμένω μπας και ηρεμήσει ο τσαμπουκάς ή πρέπει να κάνω κάτι;

 

 

Δώσε λίγο χρόνο. 

Λογικά θα αναλάβουν ρόλους.

Το μικρότερο θα είναι το αρσενικό και το μεγαλύτερο το θηλυκό. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, κάνω ένα μικρό update.

Το σύστημα δείχνει να σταθεροποιείται. Αλλαγές νερού γίνονται μία φορά στις 10 περίπου μέρες στο 20-25% (ανάλογα τις μετρήσεις μου). Έχουν μπει 18 κοράλια σύνολο. 

Τάισμα κοραλιών γίνεται με reef roids 1 μέρα πριν την αλλαγή του νερού.

Τα κλοουνάκια όπως σωστά είπε ο Διονύσης μετά από 2 εβδομάδες βρήκαν το ρόλο τους.

Ένα θεματάκι αντιμετώπισα με την εουφίλια η οποία μου έκαψε 4 κεφάλια της καουλάστρεας μέσα σε 3 μέρες και παραλίγο να μου κάψει και τη ρικόρντεα. Τώρα την έχω απομονώσει.

Επίσης θέλω να αντικαταστήσω τον wave maker (ένα jebao SW2) με κάποιον μικρό αντίστοιχο.

Παρακάτω μερικές φωτο:

1.jpg

3.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφο! Μπράβο.  

Τον κυκλοφοριτή τον δουλεύεις στην χαμηλότερη σκάλα και σου φαίνεται δυνατός?

γιατι θες να τον αντικαταστήσεις? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...