Jump to content

Ερπετικος ρατσισμος


Recommended Posts

"turtle lol GIF by San Diego ZooΓεια σας παιδια χαιρομαι που ξαναειμαι στο φορουμ σας!! Αυτη τη φορα εχω μια ερωτηση για εσας που σαν ιδιοκτητης χελωνων ειχα πολυ καιρο...Κατα καιρους φερνω φιλους στο σπιτι και οπως αραζουμε ριχνουν και μια ματια στα ζωα μου και βλεπουν το χελωνακι ξηρας μου να τρωει και λενε αχου το τι γλυκουλι ενω με τη σαυρουλα που εχω τη στραβοκοιτανε γυριζουν και μου λενε : " τι το εχεις αυτο το φρικιο σπιτι σου ρε μ@λ@κ@;" .Σαν ιδιοκτητη δρακου με στεναχωρει ιδιαιτερα ολο αυτο..Και το παρατηρω να γινεται ολο και περισσοτερο..Γιατι τις σαυρες και τα φιδια τα αντιμετωπιζουμε ετσι με φοβο και μισος και τις χελωνες τις θεωρουμε χαριτωμενα ζωακια;; Δεν εχω δει κυριολεκτικα σχεδον ποτε καποιον να σιχαινεται χελωνα και απλα απορω γιατι ειμαατε ετδι ωρες ωρες

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι από αυτούς που και κατσαρίδα να βρουν στο σπίτι τους θα κάνει τα πάντα να τη μαζέψει με ένα τάπερ και να τη βγάλει εκτός όσο πιο ανώδυνα γίνεται για το ζωντανό. Υπερβάλλω και το ξέρω αλλά έτσι είμαι. Μέχρι και οχιά άνω του ενός μέτρου βρέθηκε πριν μερικά χρόνια στο μπαλκόνι μου μέσα στα ξύλα για το τζάκι κι όμως τη μάζεψα με σακούλα, την έβαλα στο αυτοκίνητο, τη μετέφερα 15 χιλιόμετρα μακρυά εκτός πόλης και την άφησα στη φύση.
Το μόνο που σκοτώνω με τα χέρια μου είναι το κουνούπι, κι αν δεν το κάνω εγώ θα το κάνει η ταμπλέτα.
Γενικότερα όμως αισθάνομαι ότι έχω τα ίδια δικαιώματα με ότι υπάρχει κι αναπνέει πάνω στον πλανήτη. Τρώω και κρέας, δεν το έφτασα μέχρι εκεί.

Στο θέμα τώρα, δεν βγάζουν όλα τα ζωντανά την ίδια γλύκα για τον άνθρωπο. Για διαφορετικούς λόγους το κάθε ένα τους ξυπνά και τα ανάλογα συναισθήματα στον κάθε ένα από εμάς.
Συγκρίνονται τα μάτια ενός κουταβιού με εκείνα μιας αλογόμυγας; Όχι.
Αγγίζουν το ίδιο έναν άνθρωπο; Όχι.
Έχουν τα ίδια δικαιώματα πάνω στη γη; Σαφέστατα.
Το αναγνωρίζουν όλοι οι άνθρωποι όμως αυτό; Όχι.
Το δέχονται όλοι; Όχι.

Δεν είναι θέμα ρατσισμού όμως, δεν το βλέπω έτσι. Είναι απλά θέμα του τι εκπέμπουν τα διάφορα είδη. Ένα καγκουρό εκπέμπει γλύκα. Μια όρκα επίσης. Και τα δύο όμως μπορούν να σε σκοτώσουν. Το αντίθετο συμβαίνει με μια κατσαρίδα. Διαφορικά θα την κοιτάξει ο κόσμος, πως να το κάνουμε αυτό;

Υπάρχουν χελώνες με όψη που απωθεί.
Υπάρχουν σαύρες αξιολάτρευτες.
Λίγο ο Αίσωπος και τα παραμύθια του, λίγο οι διάφορες ιστορίες περί ερπετών γενικότερα (πχ η Εύα και το φίδι ), δημιουργούν εικόνες σε ανθρώπους που δεν έτυχε να συνυπάρξουν με ένα τέτοιο πλάσμα ώστε να δουν όλες τις πτυχές της ζωής του. Κι εδώ βρίσκεται το ζουμί..

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος KujoJotaro έγραψε:

"" .Σαν ιδιοκτητη δρακου με στεναχωρει ιδιαιτερα ολο αυτο..Και το παρατηρω να γινεται ολο και περισσοτερο..Γιατι τις σαυρες και τα φιδια τα αντιμετωπιζουμε ετσι με φοβο και μισος και τις χελωνες τις θεωρουμε χαριτωμενα ζωακια;;

Oταν λες ''ιδιοκτητη δρακου'' να υποθεσω οτι εχεις beard dragon, σωστα?......τι να σου πω ρε φίλε, και εγω δεν το καταλαβαινω διοτι μιλαμε για μια απο τις πιο χαριτωμένες και εύκολες στο handling σαύρες....αν  ειχες κανα Βαρανο, τι θα κανανε? θα σου κοβανε την Καλημερα?........Για τα φιδια στα ειπε ο @makis206...... ........

ενας ειχε δει ενα California King Snake που ειχε φιλος μου και λεει ''αν το εβλεπα στο δρομο θα το σκοτωνα'', και του απανταω ''αν σε εβλεπαν στην Αμερικη να το σκοτωνεις θα ετρωγες ''ξυλο''  γιατι το συγκεκριμενο εκτος το οτι δεν εχει δηλητήριο εχει ''ειδικοτητα'' στο να σκοτωνει τους Κροταλιες(Οχιες), με κοιταγε σαν χαζος!!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γενικα τα φιδια και τα ερπετα  ειναι πολυ παρεξηγημενα αλλα και μεγαλη μου αδυναμια. Ακομα και στο χωριο μου πολλες φορες πηγαινω για herping και τους λεω για οχιες, σαπιτες κτλ και νομιζουν οτι μιλαω για king cobra. Που να ζουσαμε στην Ινδια.. Απο συζητησεις με φιλους εχω καταλαβει οτι τα σιχαινονται γιατι τα συγχεουν με τα εντομα επειδη ερπονται. Ειναι κυριως αγνοια, οταν τους ελεγα οτι στην αφη το φιδι ειναι σα δερματινη καρεκλα, σκαλωναν. Παρολα αυτα βλεπω μια στροφη τελευταια προς το καλυτερο. Οποιος θελει να ψαχτει, μπορει να δει την δουλεια του Ηλια Στραχινη και το Herpetofauna.gr για την ελληνικη ερπετοπανιδα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Ακομα και στο χωριο μου πολλες φορες πηγαινω για herping και τους λεω για οχιες, σαπιτες κτλ και νομιζουν οτι μιλαω για king cobra. Που να ζουσαμε στην Ινδια..

Ορέστη, φαντάζεσαι όπως λες να είχαμε Russels Viper & Common Krait σαν την Ινδία ?......Θα τα είχαμε αφανίσει σε χρονο dt!!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μ΄αρεσουν ολα τα "ζωακια" και εμαθα και τα παιδια μου να μην φοβουνται ουτε τα φιδια, ουτε τις αραχνες.

Θυμαμαι στην φοιτητικη εστια ειχαμε κατσαριδες για κατοικιδια :hehe::hehe::hehe:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Poison dart frog, υπέροχα πλάσματα σε υπέροχο περιβάλλον. :) 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εσείς λέτε για φίδια και σαύρες εδώ τρελαίνονται με τα χαμστεράκια! Πιο χαριτωμένο, ακίνδυνο μικρό ζωάκι δεν υπάρχει...

Φίδι δεν θα έπαιρνα, δεν τα σκοτώνω αλλά δεν θα έπαιρνα ως οικόσιτο ζωάκι.

@Katrinεχεις δει τις red bellied newt? Ειναι αξιολάτρευτες όπως και τα axolotl (αλλά αυτά θέλουν αυστηρά κρύο νερό, έχουν θέμα με την θερμοκρασία).

Μπαίνω πολλές φορές σε ενυδρειομάγαζα αλλά και κατ/τα με ερπετά και δεν έχει κανείς (red bellied newt) ενώ εχουν πανάκριβα και εξωτικά πλασματάκια που πολύ αμφιβάλω αν όσοι τα παίρνουν μπορούν / θελλουν να τα φροντίσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/18/2021 at 8:59 PM, Katrin said:

Φίδια και ερπετά κανένα πρόβλημα αλλά προσωπικά χαμστερ δεν μπορώ να κοιτάξω ?

Σου έκλεψαν τα ηλιοσποράκια; :P Δεν είσαι η μόνη! Προσωπικά μπορώ τα πάντα εκτός κατσαρίδων...

Το κλειδί είναι αυτό που είπε ο @corto maltese, δεν γνωρίζουμε και πολλά για τα πλάσματα αυτά και τα απεχθανόμαστε με βάση στερεότυπα καρφωμένα στον εγκέφαλό μας. Το "Γουολ-υ" έχει μια πολύ γλυκιά απεικόνιση των κατσαρίδων και είναι υπέροχη ταινία.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gixxer said:

Σου έκλεψαν τα ηλιοσποράκια; :P Δεν είσαι η μόνη! Προσωπικά μπορώ τα πάντα εκτός κατσαρίδων...

Το κλειδί είναι αυτό που είπε ο @corto maltese, δεν γνωρίζουμε και πολλά για τα πλάσματα αυτά και τα απεχθανόμαστε με βάση στερεότυπα καρφωμένα στον εγκέφαλό μας. Το "Γουολ-υ" έχει μια πολύ γλυκιά απεικόνιση των κατσαρίδων και είναι υπέροχη ταινία.

Όχι όχι κανένα στερεότυπο.... Αυτή η μουσούδα που κουνιέται συνέχεια... Ιου :hysterical:. Πέρα από την πλάκα πάντως πιστεύω ότι όταν κάτι είναι αρκετά άσχημο έχει ταυτόχρονα και μια ιδιαίτερη ομορφιά... Εκτός από τις κατσαρίδες φυσικά :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Όχι όχι κανένα στερεότυπο.... Αυτή η μουσούδα που κουνιέται συνέχεια... Ιου :hysterical:. Πέρα από την πλάκα πάντως πιστεύω ότι όταν κάτι είναι αρκετά άσχημο έχει ταυτόχρονα και μια ιδιαίτερη ομορφιά... Εκτός από τις κατσαρίδες φυσικά :hehe:

Δηλαδη οι κατσαριδες στο κομικ του Λεανδρου ''Χωματερη'' δεν σου άρεσαν που ηταν του ''ελευθεριακου'' χωρου σε σχεση με τα ''φασιστοειδη'' μερμήγκια  :hehe:.....

xomateri_003.jpg.250a51d8769f9f38ac093741c2cdd610.jpg

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...