Jump to content

Ανησυχίεςσχετικά με το χρυσόψαρο


Recommended Posts

Καλησπέρα , εχω ένα θέμα τελευταία με το χρυσοψαρο μου . Εκει όπου πρίν πήγαινε σε ολο το ενυδρείο , τωρα καθεται σε μια γωνίτσα ή κρύβεται . Δοκίμασα να δω εάν είναι άρρωστο , δίνοντας του τροφή και έτρεξε κατευθείαν να την πάρει. Θερμοκρασια κρατάω γύρω στους 23-27 , αλλαγές κάθε 3 ημέρες κάνω 1/3 απο τα 60 λίτρα , ενω ταυτόχρονα έχω 2 φίλτρα να λειτουργούν.Καθαρίζω και το χαλίκι και τα NO2 έιναι στα 0.0 mg/l. Ετσι πήγα και του έβαλα sera bactopur που είναι για εσωτερικά & εξωτερικά βακτήρια.Τυόν συμβουλές ή μήπως κάτι που να φταίει ; Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Panos_nest έγραψε:

Καλησπέρα , εχω ένα θέμα τελευταία με το χρυσοψαρο μου . Εκει όπου πρίν πήγαινε σε ολο το ενυδρείο , τωρα καθεται σε μια γωνίτσα ή κρύβεται . Δοκίμασα να δω εάν είναι άρρωστο , δίνοντας του τροφή και έτρεξε κατευθείαν να την πάρει. Θερμοκρασια κρατάω γύρω στους 23-27 , αλλαγές κάθε 3 ημέρες κάνω 1/3 απο τα 60 λίτρα , ενω ταυτόχρονα έχω 2 φίλτρα να λειτουργούν.Καθαρίζω και το χαλίκι και τα NO2 έιναι στα 0.0 mg/l. Ετσι πήγα και του έβαλα sera bactopur που είναι για εσωτερικά & εξωτερικά βακτήρια.Τυόν συμβουλές ή μήπως κάτι που να φταίει ; Σας ευχαριστώ

αμμωνια μετρας?

θερμοκρασια κρατα στους 23 οσο μπορεις, 27 ειναι πολυ.(κατω απο 20 δεν θα πεσει με αυτον τον καιρο αλλα τα χρυσοψαρα απ'οσο ξερω δεν εχουν θεμα).

βγαλε φωτο τον ψαρι ?

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια μου είπαν στο πετ δεν χρειαζομαι να μετρώ επειδή μετατρέπετε σε NO2.οσο για το ψάρι θα ανεβάσω μετά φώτο επειδη τώρα έχω δουλειά

Έγινε επεξεργασία - Panos_nest
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Panos_nest έγραψε:

αμμωνια μου είπαν στο πετ δεν χρειαζομαι να μετρώ επειδή μετατρέπετε σε NO2.οσο για το ψάρι θα ανεβάσω μετά φώτο επειδη τώρα έχω δουλειά

πες στον πετσοπα να μην τρωει πολυ το βραδυ γιατι τον πειραζει , αμμωνια θα ειναι το πρωτο που θα  μετρας παντα!!!

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , εχω ένα θέμα τελευταία με το χρυσοψαρο μου . Εκει όπου πρίν πήγαινε σε ολο το ενυδρείο , τωρα καθεται σε μια γωνίτσα ή κρύβεται . Δοκίμασα να δω εάν είναι άρρωστο , δίνοντας του τροφή και έτρεξε κατευθείαν να την πάρει. Θερμοκρασια κρατάω γύρω στους 23-27 , αλλαγές κάθε 3 ημέρες κάνω 1/3 απο τα 60 λίτρα , ενω ταυτόχρονα έχω 2 φίλτρα να λειτουργούν.Καθαρίζω και το χαλίκι και τα NO2 έιναι στα 0.0 mg/l. Ετσι πήγα και του έβαλα sera bactopur που είναι για εσωτερικά & εξωτερικά βακτήρια.Τυόν συμβουλές ή μήπως κάτι που να φταίει ; Σας ευχαριστώ
Καλησπέρα@Panos_nest.
Γράψε περισσότερες πληροφορίες πρώτα για το ενυδρείο: πόσο καιρό το έχεις? αν το έχεις στρώσει πρώτα χωρίς το ψάρι μέσα?Τι φίλτρα έχει? τι υλικά έχουν μέσα τα φίλτρα?? Τι διακοσμητικά,φυτά, υποστρώματα, πέτρες έχει μέσα το ενυδρείο?? Η φωτογραφίες από το ενυδρείο και από το ψάρι θα βοηθήσουν πολύ.

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάνο καλησπέρα. Τα συμπτώματα αρχικά  δείχνουν δηλητηρίαση η από αμμωνία η από νιτρώδη. Έχει ταχυπνιες η είναι κόκκινο σε σημεία?

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα φίλε Μάνο . Το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και 3 μήνες . Στρώθηκε εξαρχής χωρίς ψάρια μέσα . Τώρα έχω 2 φίλτρα , το κρεμαστό με ενυδρειακο βαμβάκι και σφουγγάρι και το άλλο με σφουγγάρι και άνθρακα . Τον άνθρακα τώρα τον έβγαλα επειδή έβαλα τη ταμπλέτα Sera bactopur και έβγαλα τον άνθρακα για να μη φιλτραρε το φάρμακο . @killerknight όχι δεν παρουσιάζει κανένα σύμπτωμα . Φυτά είναι 3 anubias nana με φυσικό χαλίκι και πέτρες από τη θάλασσα τις οποίες έχω ξεπλύνει πολύ προσεκτικά με καυτό νερό 

IMG_20210519_195341.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το φάρμακο του έδωσα αυτό εδώ : μια ταμπλετα ανά 50 λίτρα 

IMG_20210519_200240.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Panos_nest έγραψε:

 Καλησπέρα φίλε Μάνο . Το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και 3 μήνες . Στρώθηκε εξαρχής χωρίς ψάρια μέσα . Τώρα έχω 2 φίλτρα , το κρεμαστό με ενυδρειακο βαμβάκι και σφουγγάρι και το άλλο με σφουγγάρι και άνθρακα . Τον άνθρακα τώρα τον έβγαλα επειδή έβαλα τη ταμπλέτα Sera bactopur και έβγαλα τον άνθρακα για να μη φιλτραρε το φάρμακο . @killerknight όχι δεν παρουσιάζει κανένα σύμπτωμα . Φυτά είναι 3 anubias nana με φυσικό χαλίκι και πέτρες από τη θάλασσα τις οποίες έχω ξεπλύνει πολύ προσεκτικά με καυτό νερό 

IMG_20210519_195341.jpg

  Λοιπον

1) χρειαζεσαι βιολογικο υλικο

2) μετρα αμμωνια αν εχεις την δυνατοτητα

3)μαλλον χρειαζεσαι και μεγαλυτερο φιλτρο γιατι βλεπω και 2ο ψαρακι

4)το κοραλλι φαινεται αιχμηρο και εγω προσωπικα θα σου ελεγα να το βγαλεις

5)ταιζε με φειδω και κανε αλλαγες νερου που θα σου πει ο @killerknight

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα φίλε Μάνο . Το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και 3 μήνες . Στρώθηκε εξαρχής χωρίς ψάρια μέσα . Τώρα έχω 2 φίλτρα , το κρεμαστό με ενυδρειακο βαμβάκι και σφουγγάρι και το άλλο με σφουγγάρι και άνθρακα . Τον άνθρακα τώρα τον έβγαλα επειδή έβαλα τη ταμπλέτα Sera bactopur και έβγαλα τον άνθρακα για να μη φιλτραρε το φάρμακο . [mention=61526]killerknight[/mention] όχι δεν παρουσιάζει κανένα σύμπτωμα . Φυτά είναι 3 anubias nana με φυσικό χαλίκι και πέτρες από τη θάλασσα τις οποίες έχω ξεπλύνει πολύ προσεκτικά με καυτό νερό 
IMG_20210519_195341.thumb.jpg.cf9f96e485ad92b80dfe1140cc10bc64.jpg
Μέσα στα φίλτρα εκτός από σφουγγάρι και ενυδρειακο βαμβάκι θα πρέπει να υπάρχει και άλλο βιολογικό υλικό όπως siporax (μοιάζει με κοφτό μακαρονάκι) η matrix (μοιάζει με ελαφρόπετρα) κ.λ.π
Τα σφουγγάρια που έχουν τα φίλτρα πιάνουν βιολογία αλλά δεν επαρκεί, ιδικά για χρυσόψαρα που λερώνουν το νερό τους περισσότερο από άλλα ψάρια.
Η θεραπεία που ξεκίνησες είναι αρκετά δυνατή ίσως έπρεπε πρώτα να συμβουλευτείς το forum να βρούμε ποιο είναι το πρόβλημα και μετά να αντιμετωπιστεί ανάλογα.
Ίσως μπορεί να βοηθήσει η@natateo έχει πάρα πολλές γνώσεις και εμπειρία με τις ασθένειες των ψαριών .
Κάνε οπωσδήποτε μέτρηση για αμμωνία!!!

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνο υγρά τεστ έχεις πάρει? Ελαφρόπετρα που είχαμε πει πήρες?

Link to comment
Share on other sites

ελαφρόπετρα δεν βρήκα την είχαν σε σακούλια 20 κιλών..

Link to comment
Share on other sites

εαν μπορεί να βρεί κάποιος απο που να αγοράσω ελαφρόπετρα θα ημουν υπόχρεως ?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη στο practiker έχει .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος manos Chania έγραψε:

Η θεραπεία που ξεκίνησες είναι αρκετά δυνατή ίσως έπρεπε πρώτα να συμβουλευτείς το forum να βρούμε ποιο είναι το πρόβλημα και μετά να αντιμετωπιστεί ανάλογα.

Συμφωνω, δεν κυνηγάμε τις μυγες με ενα ροπαλο ή σφυρι. Πρωτα κανουμε τεστ νερου, παρατηρουμε (συμπτωματα) και μετα αποφασιζουμε.

Δεν φαινεται να εχει κατι σοβαρο το ψαρακι. Δεν φαινεται καλα και στ φωτο. Βγαλε μια κοντινη.

Η φιλτρανση ειναι σιγουρα ανυπαρκτη..... Τι άλλο βλεπω....

Πετρες απο θαλασσα, κοραλια - αυξανουν την σκληροτητα νερου και εχουν αιχμηρες ακρες, που δεν ειναι καλο....

Οσο πιο πανω ειναι η σκληροτητα και το ΡΗ, τόσο πιο μεγαλο θεμα προκαλει η αμμωνια (και σε πολυ μικρες ποσοτητες). Το νερο, που εξατμιζεται, σιγουρα συμπληρωνεις με νερο βρυσης και οχι απο Α/Ο, αλλά και παλι εχουμε αυξηση σκληροτητας και ΡΗ.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@natateo δεν έχω 1 φίλτρο . Όπως περιγράφω έχω 2 , ένα κρεμαστό και ένα αυτό που βλέπεις 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Panos_nest έγραψε:

@natateo δεν έχω 1 φίλτρο . Όπως περιγράφω έχω 2 , ένα κρεμαστό και ένα αυτό που βλέπεις 

Δεν εχουν μεσα βιολογια, αχρηστα ειναι...., σαν κυκλοφοριτες λειτουργουν....

Link to comment
Share on other sites

Βαλε βιολογικο υλικο, χτες!

Link to comment
Share on other sites

εχουν βιολογια , αφού στο κρεμαστό όπως αναφέρω έχω ενυδρειακό βαμβάκι και σπόγγο και στο άλλο που είδες έχω σφουγγάρι.Επίσης κάθε μέρα τώρα τελευτα'ια βάζω βιολογία σε υγρή μορφή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Βαλε βιολογικο υλικο, χτες!

ρε οταν είχα βάλει στο  παρελθόν μέσα σε 1 εβδομάδα μου πεθάνανε !! ΣΟΟΟΚ :(

 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό δεν θέλω να το ξαναβάλω επειδή φοβάμαι μήπως μου πεθάνουν

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Panos_nest έγραψε:

ρε οταν είχα βάλει στο  παρελθόν μέσα σε 1 εβδομάδα μου πεθάνανε !! ΣΟΟΟΚ :(

 

Πάνο το έχουμε ξαναπεί. Δεν πέθαναν από το βιολογικό υλικό. Τεστ δε μου είπες ποια έχεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Panos_nest έγραψε:

ρε οταν είχα βάλει στο  παρελθόν μέσα σε 1 εβδομάδα μου πεθάνανε !! ΣΟΟΟΚ :(

 

Δεν πεθαινουν τα ψαρια απο υπαρξη βιολογικου υλικου!!!

Τα σφουγγαρια και ιδικά το βαμβακι δεν εχουν αρκετη βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Πάνο το έχουμε ξαναπεί. Δεν πέθαναν από το βιολογικό υλικό. Τεστ δε μου είπες ποια έχεις?

Test εχω μόνο για No2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...