Jump to content

aquascare

Recommended Posts

Καλησπέρα σας θα κάνω μια παρουσίαση το ενυδρείο που ετοιμάζω αν και είναι νωρίς ακόμα , για να διατυπώνω εδώ τις  ερωτήσεις ,απορίες που έχω ώστε να μην γεμίζω το φόρουμ με θέματα.

Γενική κατηγορία ενυδρείου
( Φυτεμένο τοπίου )

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):50*39*36
Συνολικά Λίτρα: 70lt
Sump (λίτρα): 

Οργανισμοί
Φυτά: 
Ψάρια: 6 ember tetra 6 glowlight tetra 3 Otocinclus affinis 
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες: πέτρες από Υμηττό μη ασβεστολιθικες
Ξύλα: Amtrak red spiderwood 
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: dennerle 6in1 2.5kg
Βυθός:10kg dennerle black diamond

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): chihiros a501 23w led 
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: jbl cristalprofi 900e
Θέρμανση/ Ψύξη: -
Λίπανση: -
Παροχή CO2: μπουκάλα 6kg από revival και μανόμετρο co2art
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: εξαγωγή και εισαγωγή φίλτρου Blau γυάλινα 
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:IMG_0763_Original.thumb.jpeg.1d2edfd35ea719f3179cb1d0c9046cea.jpeg
IMG_0813.thumb.jpeg.66065945584218724b04a45792ab68dc.jpeg

Τα ψάρια είναι σε άλλο ενυδρείο 200λιτρα το οποίο ομως έχει διαρροή και θα μεταφερθούν μόλις ετοιμαστεί αυτό 

Είμαι σε αναζήτησή θερμαντήρα εξωτερικού ,και λιπασμάτων. Το προηγούμενο ενυδρείο έτρεχε 10 χρόνια περίπου μόνο με αλλαγές νερού (λίπανση,κλάδεμα και γέμισμα μπουκάλας co2 όποτε το θυμόμουν)  δεν είχα σκοπό να στήσω άλλο αλλά λόγω διαρροής αναγκαστικά πήγα σ αυτό το οποίο λόγω μεγέθους είναι και "ευκολο" ( τώρα που το ψιλοεστησα μου αρέσει αυτό το όλο γυαλί ) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα αν μπορείτε προτάσεις για φυτά, θερμαντήρα, ψαχνω επίσης σκόνες νιτρικό και φωσφορικο καλιο  και θα ήθελα γνώμες για τα ψαράκια αν είναι οκ στα λίτρα αυτά ,τα έχω ήδη 3-4 χρόνια και έλεγα να μην τα δώσω 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τελικά το γέμισα  χθες με φυτά που μπόρεσα να σώσω απ το παλιό το οποίο ήταν 10+ μέρες χωρίς λάμπες και κάποια που πρόσθεσα σήμερα ,έβαλα προσωρινά και έναν θερμαντήρα όπως όπως , νιτρικά φωσφορικά σκόνες θα παραλάβω αύριο μάλλονIMG_0859.thumb.jpeg.736e64c40b538929bd8368eb6e290cf2.jpeg

γενικά τα φυτά δεν είναι σε καλή κατάσταση αλλά πιστεύω θα συνέλθουν ,το χαρντσκεηπ ήθελε και στην δεξιά πλευρά ένα χοντρό κορμό IMG_0858.thumb.jpeg.0321b712fd93c4b6e5c6e01e6fb2d238.jpegμπροστά, για να δώσει βάθος αλλά δεν θέλω  να κόψω κι άλλο χώρο απ τα ψάρια που ηταν μαθημένα στο 200. IMG_0860.thumb.jpeg.8a5a0dbc10244f282335fcee3a4b1e4e.jpegΘερμαντήρα μάλλον θα πάρω τον hydor 200w αλλά έχει παράδοση σε 1 μήνα . Υπάρχει η σκέψη να μπουν και 3-4 αμανο αλλά δεν ξέρω ακόμα ,μου φαίνεται μικρό το ενυδρείο. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο φαίνεται φίλε μου, εύχομαι να το χαρείς!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ. Ελπίζω να πάει καλά γιατί δεν προλαβαίνω πολλά πολλά.

σήμερα μου ήρθαν και οι σκόνες όποτε από μεθαύριο θα ξεκινήσω EI 

IMG_0865.thumb.jpeg.8d96c64ca3a8b597e0c419ed34655dff.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φαινεται το ενυδρειο. Πιστευω και τα φυτα σιγα σιγα θα παρουν μπρος.

Λιγο με χαλαει η αμμος , που εβαλες μπροστα. Νομιζω πιο ωραιο θα ηταν ολος ο βυθος να ηταν μαυρος.

Το νιτρικο καλιο  που βρηκες? και τι τιμη και καθαροτητα? Στειλε λινκ. Τhanks.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo ευχαριστώ , ναι ίσως ηταν καλυτερα ολο μαυρο αλλα δεν βαριεσαι την ειδα μπροστα μου και την εβαλα, και το στήσιμο εγινε βιαστικα δεν το πολυσκεφτηκα αλλα ειναι μια χαρα ,φαινεται ωραιο στο σαλονι και με το καταλληλο κουρεμα θα δώσω και βαθος ελπιζω.Το ΚΝΟ3 το πηρα απο γεωργικα https://greencenter.gr/product/νιτρικο-καλιο-135-0-462/

καποια εποχη επαιρνα απο χημικα στην γερανιου αθηνα αλλα δεν νομίζω να είχε μεγαλη διαφορα στην σύνθεση, θα φτιαξω αυριο μιγμα  θα βαλω σε ενα κουβα 10 λιτρα θα μετρησω και μετα στο ενυδρείο. Αν εχω κανει λαθος πες μου μην την πατησω δεν τα θυμαμαι και τοσο καλα αλλα νομιζω και το υψηλης καθαροτητας ειναι 13,5% No3 και 46%K

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...