Jump to content

Malawi mbuna 350 L


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του γκρουπ.

Πριν λίγες ημέρες έβαλα νεαρές κιχλίδες Malawi στο νέο μου ενυδρείο. Ο διαχωρισμός του φύλλου τους δεν είναι ακόμα εφικτός λόγω του ότι τα ψάρια είναι πολύ μικρά και για αυτό πρόσθεσα μεγαλύτερη ποσότητα ψαριών ώστε στην πορεία να αποσυρθούν τα υπεράριθμα αρσενικά και να δημιουργηθεί χαρέμι. Προς το παρόν δεν εκδηλώνουν επιθετικές συμπεριφορές τουλάχιστον επί το πλείστον. Θα ήθελα να ρωτήσω πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για να μπορέσω με ασφάλεια να διακρίνω το φύλλο των ψαριών ώστε να αποσύρω τα υπεράριθμα αρσενικά; Πότε αρχίζουν να εκδηλώνουν επιθετικές συμπεριφορές;

ευχαριστώ πολύ εκ τών προτέρων

 

Νίκος Γκογκάκης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Θα βοηθούσε πολύ αν έλεγες τι ψάρια είναι διαφορετικά δεν θα πάρεις σωστή απάντηση.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα .

Θα βοηθούσε πολύ αν έλεγες τι ψάρια είναι διαφορετικά δεν θα πάρεις σωστή απάντηση.

 

 

Καλημέρα Μαρίνο, σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Είναι τα Malawi mbuna  παρακάτω:

1) Demasoni 

2) Cobalt blue Zebra ( Maylandia Callainos) 

 

Και 

3) Synodontis Eupterus

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

1 demasoni 

Διαχωρισμός φύλου: Σχετικά εύκολος. Τα αρσενικά έχουν σκούρο μπλε χρωματισμό με ανοιχτές κάθετες μπλε ρίγες και τα θηλυκά έχουν ίδιο χρωματισμό, αλλά όχι τόσο έντονο. Τα αρσενικά του είδους τείνουν να γίνονται λίγο μεγαλύτερα απ'ότι τα θηλυκά. Τα ψάρια γεννιούνται όλα μπλε. Στην συνέχεια όσο μεγαλώνουν ,αρχίζουν να παίρνουν το τελικό τους χρώμα.   Πηγή και λοιπές πληροφορίες εδώ .

 

2) Cobalt blue Zebra ( Maylandia Callainos) 

Εδώ σκούρα τα πράγματα . Μόνο όταν μεγαλώσουν θα το καταλάβεις. Τα αρσενικά έχουν ποιο έντονο χρώμα και γίνονται μεγαλύτερα .

 

3) Synodontis Eupterus   . Και εδώ τα ίδια . Μόνο κατα την ενηλικίωση θα το καταλάβεις. Τα θηλυκά είναι εμφανώς ποιο αδύνατα με ποιο στενό κορμό .

 

Από συμπεριφορά σε γενική εικόνα τα αρσενικά θα τα καταλάβεις επειδή είναι ποιο επιθετικά .

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα 

1 demasoni 

Διαχωρισμός φύλου: Σχετικά εύκολος. Τα αρσενικά έχουν σκούρο μπλε χρωματισμό με ανοιχτές κάθετες μπλε ρίγες και τα θηλυκά έχουν ίδιο χρωματισμό, αλλά όχι τόσο έντονο. Τα αρσενικά του είδους τείνουν να γίνονται λίγο μεγαλύτερα απ'ότι τα θηλυκά. Τα ψάρια γεννιούνται όλα μπλε. Στην συνέχεια όσο μεγαλώνουν ,αρχίζουν να παίρνουν το τελικό τους χρώμα.   Πηγή και λοιπές πληροφορίες εδώ .

 

2) Cobalt blue Zebra ( Maylandia Callainos) 

Εδώ σκούρα τα πράγματα . Μόνο όταν μεγαλώσουν θα το καταλάβεις. Τα αρσενικά έχουν ποιο έντονο χρώμα και γίνονται μεγαλύτερα .

 

3) Synodontis Eupterus   . Και εδώ τα ίδια . Μόνο κατα την ενηλικίωση θα το καταλάβεις. Τα θηλυκά είναι εμφανώς ποιο αδύνατα με ποιο στενό κορμό .

 

Από συμπεριφορά σε γενική εικόνα τα αρσενικά θα τα καταλάβεις επειδή είναι ποιο επιθετικά .

Μαρινο και τα demasoni μου φαινονται ζορικα για διαχωρισμο παντως. Τα μη κυριαρχα αρσενικα μοιαζουν με θηλυκα.

Γενικοτερα φιλε οι διαχωρισμοι θα ερθουν οταν μεγαλωσουν. Ειτε θα σταμπαρεις ψαρακια και θα τα  μετακινεις ειτε οταν μεγαλωσουν θα κοιτας τις οπες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Αυτό που δεν έχω ακόμα εμπέδωσει. Είναι το πότε ένα ψάρι θεωρείται ενήλικο (.στα από πόσο καιρό) και συνεπώς ιδιαίτερα επιθετικό απέναντι στα υπόλοιπα αρσενικά. Μετά από πόσο καιρό με λίγα λόγια είναι αναγκαστική η απομάκρυνση των υπεράριθμων αρσενικών.

Ευχαριστώ

πριν 32 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Μαρινο και τα demasoni μου φαινονται ζορικα για διαχωρισμο παντως. Τα μη κυριαρχα αρσενικα μοιαζουν με θηλυκα.

Γενικοτερα φιλε οι διαχωρισμοι θα ερθουν οταν μεγαλωσουν. Ειτε θα σταμπαρεις ψαρακια και θα τα  μετακινεις ειτε οταν μεγαλωσουν θα κοιτας τις οπες.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Αυτό που δεν έχω ακόμα εμπέδωσει. Είναι το πότε ένα ψάρι θεωρείται ενήλικο (.στα από πόσο καιρό) και συνεπώς ιδιαίτερα επιθετικό απέναντι στα υπόλοιπα αρσενικά. Μετά από πόσο καιρό με λίγα λόγια είναι αναγκαστική η απομάκρυνση των υπεράριθμων αρσενικών.

Ευχαριστώ

 

Βλέπω ήδη μια επιθετικότητα στο ενυδρείο σήμερα παρότι τα ψάρια είναι πολύ μικρά σε ηλικία και με έχει αγχωσει.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία ή Video θα δούμε ;

ΥΓ Οι κιχλίδες είναι ψάρια που τους αρέσει να μαλώνουν μην φοβάσαι .

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω βίντεο μέχρι το βράδυ ! Μαρίνο η ενηλικίωση ποτέ πραγματοποιείται πάνω κατω; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα ειδη που αλλαζει χρωμα το αρσενικο και το θηλυκο εχω παρατηρησει περιπου στο 6μηνο να φαινονται οι πρωτες αλλαγες. Στον χρονο πανω ειναι ξεκαθαρα. Στα ειδη που ειναι ιδια θα ελεγα στο χρονο σε συνδυασμο με τις συμπεριφορες

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Δηλαδή τουλάχιστον για τους επόμενους 6-7 μήνες είμαι καλυμμένος ότι δεν θα υπάρξουν θανατηφόρες μάχες; Ακόμα και με τα υπεράριθμα αρσενικά μέσα στο ενυδρείο μου; Επίσης το ενυδρείο μου έχει μεγάλο αριθμό ψάριων (πριν 3 μέρες τα έβαλα με την προοπτική άμεσα να ξεχωρίσω και να απομακρύνω τα υπεράριθμα αρσενικά) τα ψαράκια είναι μικρά βέβαια 2 εκατοστά περίπου τα Demasoni και τα Synodontis και 3 εκατοστά τα cobalt blue Zebra. Τσακώνονται μεταξύ τους ακόμα και σε τόση Μικρή ηλικία;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Δηλαδή τουλάχιστον για τους επόμενους 6-7 μήνες είμαι καλυμμένος ότι δεν θα υπάρξουν θανατηφόρες μάχες; Ακόμα και με τα υπεράριθμα αρσενικά μέσα στο ενυδρείο μου; Επίσης το ενυδρείο μου έχει μεγάλο αριθμό ψάριων (πριν 3 μέρες τα έβαλα με την προοπτική άμεσα να ξεχωρίσω και να απομακρύνω τα υπεράριθμα αρσενικά) τα ψαράκια είναι μικρά βέβαια 2 εκατοστά περίπου τα Demasoni και τα Synodontis και 3 εκατοστά τα cobalt blue Zebra. Τσακώνονται μεταξύ τους ακόμα και σε τόση Μικρή ηλικία;

Πολυ πιθανο να μην εχεις κανενα προβλημα και για μεγαλυτερο διαστημα. Αν εχεις προσεξει τον διακοσμο. Εγω ειχα παρει πιο μεγαλα σπο πετ σοπ ψαρια αλλα χωρις να υπαρχει ακομη τροπος διαχωρισμου. Πηρα 3 χαρεμια δλδ 15 ψαρια για το 450αρι μου. Οταν μεγαλωσα διαπιστωσα πως τα 2 απο τα 3 ειδη δλδ τα 10 ψαρια ηταν ολα αρσενικα. Ωστοσο δεν εχασα ουτε ενα ψαρι γιατι εδωσα και εβαλα αρκετες κρυψωνες. Παντα εδινα τα κυριαρχα αρσενικα οποτε μεχρι να ξαναβγει ιεραρχια υπηρχαν τσακωμοι αλλα ελεγχομενοι

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Δηλαδή τουλάχιστον για τους επόμενους 6-7 μήνες είμαι καλυμμένος ότι δεν θα υπάρξουν θανατηφόρες μάχες; Ακόμα και με τα υπεράριθμα αρσενικά μέσα στο ενυδρείο μου; Επίσης το ενυδρείο μου έχει μεγάλο αριθμό ψάριων (πριν 3 μέρες τα έβαλα με την προοπτική άμεσα να ξεχωρίσω και να απομακρύνω τα υπεράριθμα αρσενικά) τα ψαράκια είναι μικρά βέβαια 2 εκατοστά περίπου τα Demasoni και τα Synodontis και 3 εκατοστά τα cobalt blue Zebra. Τσακώνονται μεταξύ τους ακόμα και σε τόση Μικρή ηλικία;

Δεν σε ρωτησα ποσα ψαρακια εχεις μεσα

Link to comment
Share on other sites

αυτή τη στιγμή έχω μέσα 40 ψάρια των 2 εκατοστών περιπόυ το κάθε ένα. με την προοπτική να γίνει διαχωρισμός φύλλου άμεσα και να αφήσω λίγο λιγότερα από τα μισά. ανεβάζω βίντεο με το κυρίαρχο ψάρι όλου του ενυδρείου με διαφορά. στο ένα βίντεο φαίνεται να τσακώνεται με το είδωλό του στο τζάμι

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα βιντεο λιγο παραπανω δευτερολεπτων απο ολο το ενυδρειο. Να δουμε λιγο στησιμο

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Βαλε ενα βιντεο λιγο παραπανω δευτερολεπτων απο ολο το ενυδρειο. Να δουμε λιγο στησιμο

Τα κίτρινα είναι labidochromis yellow. Αυτά προς το παρόν είναι πολύ ήσυχα. Θα βγάλω και το στήσιμο και θα το ανεβάσω δε με άφηνε να ανεβάσω μεγαλύτερο βίντεο λόγο όγκου. Είχα στο μυαλό μου να βγάλω τα μισά ψάρια εντός εβδομάδας από το ενυδρείο. Κάποια φαίνονται ότι είναι σίγουρα αρσενικά. Ποια είναι η άποψη σου για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

το ξύλο κάνει κουφάλα από κατω και είχει πολλές διαφορετικές κρυψώνες αν και δε φαίνεται στις φωτογραφίες

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε τόσο μεγάλο ενυδρείο δεν έχεις κανένα πρόβλημα με τα ψαράκια που έχεις . Κυνηγητά και μικρό πεσίματα θα έχεις πάντα . Πίστεψε με όταν θα φτάσουν στο σημείο να μην μπορούν να συγκατοικίσουν θα το καταλάβεις μόνος σου . Ηρέμισε και καλή παρατήρηση . ?

Βέβαια στην θέση θα αφαιρούσα τις 2 μεγάλες πέτρες και θα έβαζα αρκετές σε μέγεθος μεγάλης γροθιάς  για να έχουν ακόμα περισσότερες κρυψώνες για τα αρσενικά .

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Νικο οπως σου ειπε και ο @marinos ηρθε η ωρα να απολαυσης την ενυδρειαρα σου. Τοσο κοπο εριξες και ελπιζω να ανταμειφθηκες. Εγω τρια πραγματακια θα σε συμβουλεψω μονο.

1ον. Δεν ειδα καλα αλλα μου φανηκε ο θερμοστατης να ειναι οριακα μεσα. Μπορεις να τον βαλεις και πιο μεσα απο την γραμμη που εχει. Η γραμμη αναφερεται στο ελαχιστο οχι στο μεγιστο. Αν και τωρα μπορεις να τον αφαιρεσεις κιολας.

 

2ον. Επειδη εχεις πολλα μικρα μην τρελαθεις να ριχνεις παρα πολλη τροφη οκ?

 

3ον. Εχεις πολλες πετρες οποτε κοιτα λιγο την κυκλοφορια σου. Δεν ξερω αν εχεις κυκλοφορητη. Και το καθαρισμα εκει μεσα στις τρυπες. Δεν ξερω οπτικα αν σε χαλαει αλλα ισως δες το λιγο οκ?. Καλοταξιδο να ναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο και Χρήστο σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια και για τις εύστοχες παρατηρήσεις που σίγουρα θα τις λάβω υπόψη μου !! Είμαι αρκετά πιο ήρεμος πλέον!

 

Χρήστο έχω αφαίρεσει τον θερμοστάτη γιατί βαράει υψηλές θερμοκρασίες τώρα με τον καύσωνα ίσα ίσα που βάζω και καμία παγοκυστη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μαρίνο και Χρήστο σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια και για τις εύστοχες παρατηρήσεις που σίγουρα θα τις λάβω υπόψη μου !! Είμαι αρκετά πιο ήρεμος πλέον!

 

Χρήστο έχω αφαίρεσει τον θερμοστάτη γιατί βαράει υψηλές θερμοκρασίες τώρα με τον καύσωνα ίσα ίσα που βάζω και καμία παγοκυστη.

Στα 450 ηπαγοκυστη δεν θα κανει τπτ δυστυχως. Βεβαια εγω μενω λαρισα αλλα τεσπα. Εγω εχω 5 ανεμιστηρακια υπολογιστη και μια χαρα κραταει. Βεβαια επειδη το εχω χρονια και ειναι παλια για να μου κραταει χαμηλα δουλευουν ασταματητα οποτε τα κλεινω και ναζω λιγο αιρ κοντισιον (που δεν κανει δουλεια αλλα τουλαχιστον δεν μου ερχεται να τα σπασω). 

Εν συντομια 5 ανεμιστηρακια ή πανακριβο τσιλερ ειναι δτστυχως οι μονες λυσεις

Link to comment
Share on other sites

Είχα ψάξει για τσίλερ αλλά όταν είδα την τιμή το ξανασκέφτηκα χαχα

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 43 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Είχα ψάξει για τσίλερ αλλά όταν είδα την τιμή το ξανασκέφτηκα χαχα

Μην κάνεις έξοδα χωρίς λόγο.. Καλή ανατάραξη της επιφάνειας και το πολύ πολύ 2-3 ανεμιστήρες για pc .

  • Like 1
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...