Jump to content

Malawi mbuna 350 L


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του γκρουπ. Ζητώ τη συμβουλή και την εμπειρία των ειδικότερων. Παρατήρησα σήμερα σε δύο από τα labidochromis μου κάτι να προεξέχει στο πίσω μέρος του σώματος τους. Δεν είναι περιττώματα όμως. Παραθέτω εικόνα. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

IMG_20210724_191007.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σαν περιττώματα μου φαίνονται. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του γκρουπ. Γράφω με αφορμή και πάλι τον καύσωνα και τις υψηλές θερμοκρασίες στο ενυδρείο μου. Θα μπορούσε κάποιο μέλος ενδεχομένως να με κατευθύνει για να αγοράσω ανεμιστηρακια για το ενυδρείο μου; Θα χρειαστώ 3-4; 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το ενυδρείο μου τρέχει με ψάρια μέσα εδώ και 40 ημέρες περίπου. Τα ψάρια μου έχουν μεγαλώσει πλέον εμφανώς, βέβαια κάποια Demasoni συνεχίζουν να παραμένουν πολύ μικρά σε μέγεθος σε αντίθεση με την πλειοψηφία. 

Τέλος τα 3 σαλλιγγαρια Zebra που έχω βάλει στο ενυδρείο μου για λόγους άλγης παρατηρώ πως μάλλον δεν βοηθούν ιδιαίτερα την κατάσταση και τα τζάμια ανά 2 ημέρες θέλουν οποιαδήποτε καθάρισμα. Έτσι σκέφτομαι να τα δώσω σε κάποιο petshop.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του γκρουπ. Γράφω με αφορμή και πάλι τον καύσωνα και τις υψηλές θερμοκρασίες στο ενυδρείο μου. Θα μπορούσε κάποιο μέλος ενδεχομένως να με κατευθύνει για να αγοράσω ανεμιστηρακια για το ενυδρείο μου; Θα χρειαστώ 3-4; 

Χρειάζεσαι ένα Controller εαν δεν έχεις ήδη και ανεμιστιρακια εγω πηρα τα Arctic p12 και ειμαι πολυ ευχαριστημένος και από τιμή και απόδοση και από θόρυβο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασία ανεβάζεις ; Πόσο είναι το μέγιστο που έχεις καταγράψει ; 

Έχεις ξεπεράσει τα παρακάτω 

Θερμοκρασία: 25 - 28 °C (Ιδανικά: 26 °C )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Όσον αφορά το ενυδρείο μου τρέχει με ψάρια μέσα εδώ και 40 ημέρες περίπου. Τα ψάρια μου έχουν μεγαλώσει πλέον εμφανώς, βέβαια κάποια Demasoni συνεχίζουν να παραμένουν πολύ μικρά σε μέγεθος σε αντίθεση με την πλειοψηφία. 

Τέλος τα 3 σαλλιγγαρια Zebra που έχω βάλει στο ενυδρείο μου για λόγους άλγης παρατηρώ πως μάλλον δεν βοηθούν ιδιαίτερα την κατάσταση και τα τζάμια ανά 2 ημέρες θέλουν οποιαδήποτε καθάρισμα. Έτσι σκέφτομαι να τα δώσω σε κάποιο petshop.

Ηρεμία καλή παρατήρηση και υπομονή . Ένας μικρός βιότοπος είναι και θέλει το χρόνο του για να βρει ισορροπία . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Τι θερμοκρασία ανεβάζεις ; Πόσο είναι το μέγιστο που έχεις καταγράψει ; 

Έχεις ξεπεράσει τα παρακάτω 

Θερμοκρασία: 25 - 28 °C (Ιδανικά: 26 °C )

Μαρίνο τώρα μέσα στον καύσωνα παλεύω με νύχια και με δόντια να πέσω από τους 29. Είμαι σταθερά στους 28.5-29.0 βαθμούς κελσίου εδώ και 3-4 μέρες

Έχω προβλήματιστει. Βάζω κλιματισμό, αναταραχή επιφάνειας ανασηκώνοντας το φίλτρο, 5 παγοκυστες και πάλι είμαι στους 28.5 . Προβληματίζομαι επίσης για το πόσο υψηλή είναι η θερμοκρασία μέσα στις σπηλιές που εκεί υπάρχουν αρκετά ψάρια και μικρή ροή...

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Ηρεμία καλή παρατήρηση και υπομονή . Ένας μικρός βιότοπος είναι και θέλει το χρόνο του για να βρει ισορροπία . 

Υπήρξε απώλεια ενός τέτοιου πολύ μικρού Demasoni σήμερα το πρωί. Φαινόταν από χτες να μην είναι πολύ καλά. Δεν έτρωγε και καθόταν κοντό στην επιφάνεια δυστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μαρίνο τώρα μέσα στον καύσωνα παλεύω με νύχια και με δόντια να πέσω από τους 29. Είμαι σταθερά στους 28.5-29.0 βαθμούς κελσίου εδώ και 3-4 μέρες

Έχω προβλήματιστει. Βάζω κλιματισμό, αναταραχή επιφάνειας ανασηκώνοντας το φίλτρο, 5 παγοκυστες και πάλι είμαι στους 28.5 . Προβληματίζομαι επίσης για το πόσο υψηλή είναι η θερμοκρασία μέσα στις σπηλιές που εκεί υπάρχουν αρκετά ψάρια και μικρή ροή...

Εάν έχεις και κανένα κανονικό μεγάλο ανεμιστήρα βαλτον να "χτυπάει" και αυτός στο ενυδρείο.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μαρίνο τώρα μέσα στον καύσωνα παλεύω με νύχια και με δόντια να πέσω από τους 29. Είμαι σταθερά στους 28.5-29.0 βαθμούς κελσίου εδώ και 3-4 μέρες

Έχω προβλήματιστει. Βάζω κλιματισμό, αναταραχή επιφάνειας ανασηκώνοντας το φίλτρο, 5 παγοκυστες και πάλι είμαι στους 28.5 . Προβληματίζομαι επίσης για το πόσο υψηλή είναι η θερμοκρασία μέσα στις σπηλιές που εκεί υπάρχουν αρκετά ψάρια και μικρή ροή...

Χαζή η ερώτηση αλλά θα την κάνω : μήπως έχεις ανοικτό τον θερμαντήρα ; 

Βάλε σε παρακαλώ το θερμόμετρο στο ύψος που κολυμπούν τα ψαράκια και πες μου θερμοκρασία .

Αν έχεις καπάκια άνοιξε τα  και πες μου αν θέλεις την θερμοκρασία του χώρου .

Το ψαράκι σίγουρα  κάτι άλλο είχε και έφυγε και όχι από θερμοκρασία .

Για να καταλάβεις εγώ στο σπίτι με aircondition έχω θερμοκρασία χώρου στους 26 C και το ενυδρείο που είναι κάτω απο το κλιματιστικό είναι στους 24 C ενώ το άλλο που μακριά και δεν το χτυπάει καθόλου ο κρύος αέρας είναι στους 26 C . 

@Taxiarchis & @Mr.fox δεν σας αφορά το θέμα γιατί εκεί που είστε μάλλον δεν θα το συζητήσουμε ποτέ ?

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Χαζή η ερώτηση αλλά θα την κάνω : μήπως έχεις ανοικτό τον θερμαντήρα ; 

Βάλε σε παρακαλώ το θερμόμετρο στο ύψος που κολυμπούν τα ψαράκια και πες μου θερμοκρασία .

Αν έχεις καπάκια άνοιξε τα  και πες μου αν θέλεις την θερμοκρασία του χώρου .

Το ψαράκι σίγουρα  κάτι άλλο είχε και έφυγε και όχι από θερμοκρασία .

Για να καταλάβεις εγώ στο σπίτι με aircondition έχω θερμοκρασία χώρου στους 26 C και το ενυδρείο που είναι κάτω απο το κλιματιστικό είναι στους 24 C ενώ το άλλο που μακριά και δεν το χτυπάει καθόλου ο κρύος αέρας είναι στους 26 C . 

@Taxiarchis & @Mr.fox δεν σας αφορά το θέμα γιατί εκεί που είστε μάλλον δεν θα το συζητήσουμε ποτέ ?

@marinos έχεις απόλυτο δίκιο, εδώ φέτος το καλοκαίρι η ανώτερη θερμοκρασία που είχαμε μεχρι στιγμης ήταν 29 βαθμούς κελσιου?

δεν ξερω τι έγινε και δεν έχουμε καλοκαίρι.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Χαζή η ερώτηση αλλά θα την κάνω : μήπως έχεις ανοικτό τον θερμαντήρα ; 

Βάλε σε παρακαλώ το θερμόμετρο στο ύψος που κολυμπούν τα ψαράκια και πες μου θερμοκρασία .

Αν έχεις καπάκια άνοιξε τα  και πες μου αν θέλεις την θερμοκρασία του χώρου .

Το ψαράκι σίγουρα  κάτι άλλο είχε και έφυγε και όχι από θερμοκρασία .

Για να καταλάβεις εγώ στο σπίτι με aircondition έχω θερμοκρασία χώρου στους 26 C και το ενυδρείο που είναι κάτω απο το κλιματιστικό είναι στους 24 C ενώ το άλλο που μακριά και δεν το χτυπάει καθόλου ο κρύος αέρας είναι στους 26 C . 

@Taxiarchis & @Mr.fox δεν σας αφορά το θέμα γιατί εκεί που είστε μάλλον δεν θα το συζητήσουμε ποτέ ?

Μαρίνο όχι δεν έχω βάλει ποτέ τον θερμαντήρα ! Θερμοκρασία χώρου δεν έχω μετρήσει να σου πω την αλήθεια. Καπάκι μένει μόνιμα ανοιχτο είτε σε καύσωνα είτε όχι μιας και εάν το κλείσω η θερμοκρασία δείχνει σίγουρα 30 σε συνθήκες καύσωνα. Το ενυδρείο μου βρίσκεται 2 μέτρα από το κλιματιστικό. Κάνω τις υπόλοιπες μετρήσεις και επανέρχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία δωματίου σήμερα : 30 βαθμοι κελσίου

 

Θερμοκρασία νερού στο επίπεδο που κολυμπούν τα ψάρια : 28.5 βαθμοί κελσίου

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στην επιφάνια του νερού να χτυπούν ανεμιστήρες . Αν και δεν θα κάνεις και πολλά πράγματα. Πρέπει να κατεβάσεις πρώτα την θερμοκρασία του χώρου . Αν έχεις αεραντλία ρίξε την και αυτήν στον αγώνα κακό δεν θα κάνει .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Βάλε στην επιφάνια του νερού να χτυπούν ανεμιστήρες . Αν και δεν θα κάνεις και πολλά πράγματα. Πρέπει να κατεβάσεις πρώτα την θερμοκρασία του χώρου . Αν έχεις αεραντλία ρίξε την και αυτήν στον αγώνα κακό δεν θα κάνει .

έχω κυκλοφοριτη στην απέναντι κάτω γωνία από αυτή που είναι το φίλτρο. Έβαλα έναν ανεμιστήρα να χτυπά όσο γίνεται περισσότερο την επιφάνεια του νερού αναμένω την επόμενη μέτρηση 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω πως καθαρίζει ο κάθε ένας σαν τον βυθό και κάθε πότε.

Προσωπικά χρησιμοποιώ σκούπα βυθού τη μέρα που έχω αλλαγή νερού. Κάνει αρκετα καλή δουλειά αλλά μόνο στις επιφάνειες όπου μπορεί να "πατήσει "πάνω στην άμμο. Οι υπόλοιπες επιφάνειες παραμένουν αρκετά βρώμικες 

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2021 at 6:43 ΜΜ, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

έχω κυκλοφοριτη στην απέναντι κάτω γωνία από αυτή που είναι το φίλτρο. Έβαλα έναν ανεμιστήρα να χτυπά όσο γίνεται περισσότερο την επιφάνεια του νερού αναμένω την επόμενη μέτρηση 

Ο ανεμιστήρας έκανε δουλειά και με έχει κατεβάσει 1 βαθμό με 1.5 σταθερα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2021 at 1:38 ΜΜ, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Θα ήθελα να ρωτήσω πως καθαρίζει ο κάθε ένας σαν τον βυθό και κάθε πότε.

Προσωπικά χρησιμοποιώ σκούπα βυθού τη μέρα που έχω αλλαγή νερού. Κάνει αρκετα καλή δουλειά αλλά μόνο στις επιφάνειες όπου μπορεί να "πατήσει "πάνω στην άμμο. Οι υπόλοιπες επιφάνειες παραμένουν αρκετά βρώμικες 

 

Εννοείς το κάτω κάτω μέρος του υπό στρώματος ή το μέρος κάτω από τά βράχια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Εννοείς το κάτω κάτω μέρος του υπό στρώματος ή το μέρος κάτω από τά βράχια;

Εννοώ το πάνω μέρος του υποστρώματος "εκεί που δεν φτάνει το χέρι " για να καθαρίσει. Πχ ανάμεσα σε δύο πέτρες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαζα την παλαμη κ την κουνουσα σαν πτερυγιο ώστε να σπρώχνει τις ακαθαρσίες προς την σκουπα. Και καθε φορά αναμοχλευα τον πυθμένα μέχρι τον πάτο σε ένα μικρό μέρος ώστε σε ένα εξάμηνο μέσα να έχει καθαριστεί ο πυθμένας μέχρι τον πάτο σε όλο το ενυδρείο. 

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Βίντεο ακριβώς μετά την αλλαγή νερού και ενώ γενικά οι Synodontis είναι πολύ ντροπαλοι και όλη την ημέρα κρυμμένοι τώρα έχουν μεγάλη διάθεση για (ανησυχητικο;;) καυγά. Έχουν μαζευτεί και οι τρεις στην ίδια πλευρά του ενυδρείου.

https://drive.google.com/file/d/1Sc_MY1r875wEDTe-Gx3lr7BCfH-P-Qq8/view?usp=drivesdk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλα τα μέση του γκρουπ. Παρατήρησα από προχτές αυτά τα λευκά στίγματα σε διάφορα μέρη του ενυδρείου τοποθετημένα κατά σειρά. Θέλω να ρωτήσω εάν πρόκειται για αυγά σαλιγκαριων. ευχαριστώ εκ προτέρων

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα σε όλα τα μέση του γκρουπ. Παρατήρησα από προχτές αυτά τα λευκά στίγματα σε διάφορα μέρη του ενυδρείου τοποθετημένα κατά σειρά. Θέλω να ρωτήσω εάν πρόκειται για αυγά σαλιγκαριων. ευχαριστώ εκ προτέρων

https://drive.google.com/file/d/1VaxP1_k6YrZBLCnaMrlUScuUhCh4hBBW/view?usp=drivesdk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...